Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: ατυχημα συμβουλή

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113

    ατυχημα συμβουλή

    Καλησπερα. Σήμερα το πρωί έπεσα και εγω θύμα σε τροχαίο. Το πρωτο μου, οπότε εχω απορείες. Οποιος ξερει ας συμβουλευσει.
    Σε γενικές γραμμες: ήμουν σε κεντρικη οδο, το άλλο όχημα παραβιασε στοπ (ενώ με ειχε δει, ίσως θεωρησε πως προλάβενε). Εγώ αρχισα να φρεναρω και να αλλάζω πορεια, αλλα τελικα συγκρουστικαμε. Εγώ από το πλάι, οπου χτυπησα το ποδι μου, μεταξύ της μηχανής και τις μπροστινής του γωνίας. Στη συνέχεια, καθώς δεν είχα ανατραπει ακόμα, επεσα κάθετα σε οχημα το οποίο περιμενε στο στοπ του.
    Αμέσως κάλεσα 100, 166, την ασφαλυστικη μου και συγγενικο προσωπο.
    Πρώτο εφτασε το εκαβ που με παρέλαβε. Εκείνη την ώρα δεν ειχα μυαλό να ασχοληθώ με φωτογραφιες ή να παρω τα στοιχεία των αλλων οδηγων.
    Από οσο γνωρίζω, οι ασφαλιστικές και η τροχαία έφτασαν αργοτερα. Ξέρω πως η τροχαία εκανε καταγραφη του συμβαντος και αύριο θα παω και εγω για κατάθεση. Δεν ξερω τι εχει καταγραψει κ δεν ξερω κ οι ασφαλιστικες τι έκαναν. Τους πήρα τηλ κ μου ειπαν να τους καλεσω εργασιμες ώρες για να κανονησουμε για δήλωση.
    Η τροχαία δεν θα επρεπε να με καλέσει ή να περασει να με βρει στο νοσοκομείο που ήμουν όλο το πρωί?
    Το ποδι μου ειναι 2πλασιο. Με αρκετό πόνο αλλά χωρίς σπασιμο. Οστοσω δεν μπορω να το πατήσω. Το κράνος και το μπουφάν και γαντια καναν τη δουλειά τους. Δεν εχω καν μόλοπες αλλου. Τη ζελατινα της μηχανής την έκανα κομμάτια με κεφαλιά και μετα έπεσα με τη μηχανή από ππανω.
    Ξενέρωσα που όταν 2 λεπτά μετά το ατύχημα περασε περιπολικο, το οποίο απλά χάζευαι σαν περιεργοι περαστικοι και δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου. Απλά απαράδεκτοι για μενα.
    Ευχαριστ το εκάβ που ήρθε σε 10 λεπτά.
    Πάντα κράνος και εξοπλισμό. Φορούσα απλή μπότα. Αν φορούσα μηχανής θα ήμουν πολύ καλύτερα.

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Περαστικά σου φίλε.Εχεις δικαίωμα να δηλώσεις τραυματισμό εντος τριών μηνών.Ναι,η τροχαία έπρεπε να έρθει για κατάθεση στο νοσοκομείο.Αν χρειαστείς χαρτί απο το εκάβ για το συμβάν σε περίπτωση που πας δικαστικώς,κάνεις μια άιτηση στην υπηρεσία του εκάβ στου παπάγου και σε λίγες εργάσιμες θα το έχεις.Οτι χαρτί σου δώσουν απο το νοσοκομειο κράτησε το σε περίπτωση που χρειαστεί.αυτά πάνω κάτω.Και πάλι περαστικά.το περιπολικό που πέρασε πιθανότατα να πήγαινε σε άλλο περιστατικό και σίγουρα θα ενημέρωσε το κέντρο του για το συμβάν ωστε να προσέλθει αλλος σταθμός (τροχαία) εκεί που ήσουν.
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Λοιπόν ο ανθρωπος που με χτυπησε με πήρε τηλ πριν λίγο. Ήταν πολύ ευγενικός κ μου ζήτησε συγνώμη κ ενδιαφερθξήκε να ρωτήσει γι ατο πόδι κτλ.
    Τον ρώτησα αν υπολόγισε λανθασμένα αν προλάβενε να περάσει. Η απάντιση ήταν πως δεν με ειδε καθόλου. Υπ όψιν πως δεν υπηρχαν εμπόδια άλλα οχήματα ή δεντρα.
    Συμπέρασμα, είμαστε οντως αόρατοι!
    Μου είπε ότι το ίδιο δήλωσε και στην τροχαία κ στις ασφαλιστικές που ηρθαν. Άυριο θα το διασταυρώσω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    δεν έχει σημασία αν προλάβενε η όχι, αφού όπως λες παραβιάσε ΣΤΟΠ, είναι 100% υπεύθυνος, φρόντισε να κατοχυρωθείς ασφαλιστικά, περαστικά και σιδερένιος,
    ΥΓ, δυστυχώς είμαστε αόρατοι, όπως σωστα λες...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Πέρα από τη ζημιά στη μηχανή τι άλλο μπορώ να διεκδηκίσω?
    1. Το κράνος χτύπησε αλλά δεν έχει σημάδια, υπάρχει περίπτωση να ζητήσω αντικατάσταση?
    2. Άλλο όχημα δεν υπάρχει. Με τα ΜΜΜ δεν μπορώ να κινηθπω στη φάση που είμαι. Αν κρατάω αποδείξεις από ταξί υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν τίποτα?
    3. Από σωματικές βλάβες τι μπορώ να διεκδικίσω από παυσίπονα και γάζες μεχρι φυσιοθεραπείες αν χρειαστούν?
    4. Από την αναρωτικη που μου εγραψαν μπορώ να ζητίσω κάτι από την ασφαλιστική ή ότι δικαιούμε από το ταμείο μου?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Τα πάντα, αν δούλευες αποζημίωση, για τα χαμένα μεροκάματα, η μηχανή αν την πας σε μάγκα συνεργείο, θα φροντίσει να γινη καινούργια, μάζευε αποδέιξης ακόμα και από τα τα ΤΑΧΙ, σημασία έχει όμως να γίνεις καλά!

  7. #7
    Απο ολα μπορεις να ζητησεις. Ολα οσα γραφεις. Αν πας δικαστικα και ηθικη βλαβη.

    Αναρρωτικη μονο απο το νοσοκομειο.

    Αν εχεις νομικη προστασια, μιλα μαζι τους.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από archi Προβολή μηνύματος
    Πέρα από τη ζημιά στη μηχανή τι άλλο μπορώ να διεκδηκίσω?
    1. Το κράνος χτύπησε αλλά δεν έχει σημάδια, υπάρχει περίπτωση να ζητήσω αντικατάσταση?
    2. Άλλο όχημα δεν υπάρχει. Με τα ΜΜΜ δεν μπορώ να κινηθπω στη φάση που είμαι. Αν κρατάω αποδείξεις από ταξί υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν τίποτα?
    3. Από σωματικές βλάβες τι μπορώ να διεκδικίσω από παυσίπονα και γάζες μεχρι φυσιοθεραπείες αν χρειαστούν?
    4. Από την αναρωτικη που μου εγραψαν μπορώ να ζητίσω κάτι από την ασφαλιστική ή ότι δικαιούμε από το ταμείο μου?
    Μπορείς να απαιτήσεις τα ΠΑΝΤΑ! Από το κράνος, το σκισμένο σου μπουφάν, παντελόνι, το σπασμένο σου iphone τα πάντα όλα, μέχρι τα χρήματα του ταξί με αποδείξεις που θα κρατάς, τα χαμένα ημερομίσθια για τον καιρό που δεν θα εργάζεσαι κλπ κλπ
    Στην πράξη ΟΛΑ αυτά σχεδόν σίγουρα θα τα πάρεις αν πας δικαστικά. Αν δεχτείς συμβιβασμό (κατά την άποψη μου μην τον δεχτείς) θα πάρεις πολύ λιγότερα και συνήθως μόνο για την μηχανή.

    Στην μηχανή θα απαιτήσεις να φωτογραφηθούν όλες οι ζημιές μαζί και αυτές του εξοπλισμού σου. Μετά θα πας σε συνεργείο και θα ζητήσεις γραπτή εκτίμηση για τα πάντα. Από ένα μαγαζί με κράνη θα ζητήσεις γραπτή βεβαίωση αξίας κράνος, μπουφάν κλπ. Όλα αυτά θα τα παραδώσεις στις ασφαλιστικές!

    Να ξέρεις θα σου πουν μα μου, παλαιότητες και πράσινα άλογα! ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Θα πάρεις πίσω τα χρήματα σου και με το παραπάνω!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος

    Να ξέρεις θα σου πουν μα μου, παλαιότητες και πράσινα άλογα! ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Θα πάρεις πίσω τα χρήματα σου και με το παραπάνω!

    Εχω την εντυπωση οτι η παλαιοτητα παιζει ρολο.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση οτι η παλαιοτητα παιζει ρολο.
    Καλά ένα κράνος 5ετίας προφανώς παίζει.
    Εμένα τα τσόλια μου έλεγαν "παλιό" κράνος αγορασμένο προ 6μήνου και δεν θα πάρετε τίποτα κύριε για αυτό. Αφού δεν τον έδειρα τον λιμοκοντόρο της ασφαλιστικής, ήταν και 1,50 (κυριολεκτικά όμως)...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Καλά ένα κράνος 5ετίας προφανώς παίζει.
    Εμένα τα τσόλια μου έλεγαν "παλιό" κράνος αγορασμένο προ 6μήνου και δεν θα πάρετε τίποτα κύριε για αυτό. Αφού δεν τον έδειρα τον λιμοκοντόρο της ασφαλιστικής, ήταν και 1,50 (κυριολεκτικά όμως)...
    Την ψαχνουνε πολυ οι ασφαλιστικες τον τελευταιο καιρο γιατι επαιζαν τρελες κομπινες παλιοτερα.
    Σου ζαλιζουνε τα παπακια

  12. #12
    ρε φίλε καλά κάνουν.
    κράνος, απόδειξη αγοράς, δεν έχει τι άλλο να αμφισβητήσει. εκεί πήγαινε απλά να με κλέψει.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ρε φίλε καλά κάνουν.
    κράνος, απόδειξη αγοράς, δεν έχει τι άλλο να αμφισβητήσει. εκεί πήγαινε απλά να με κλέψει.
    Αυτο εννοουσα,οτι και με αποδειξεις αγορας κτλ,κανουν τον κινεζο,και οπου σε πιασουν
    Καλα ξεμπερδεματα archi,και σιδερενιος

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Η παλαιότητα δεν παίζει! Άσε το τι θα σου πουν αυτοί!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ρε φίλε καλά κάνουν.
    κράνος, απόδειξη αγοράς, δεν έχει τι άλλο να αμφισβητήσει. εκεί πήγαινε απλά να με κλέψει.
    και τελικά στα δώσανε?
    το ερώτημα είναι το εξής, σύμφωνα και με αυτά που μου λέτε.
    η ασφαλιστική μου είναι η Interlife, ο άλλος οδηγός έχει Intermaerican (αν δεν επιτρέπεται ας τις σβήσω). επίσης έχω και νομική κάλυψη. Αύριο θα πάω στην ασφαλιστική μου για να κάνω τη δήλωση και να του δώσω τα χαρτιά της τροχαίας που θα έχω πάει νωρίτερα. Ότι διεκδικήσω λογικά θα το διεκδικήσουν με τη σειρά τους από την ασφαλιστική του άλλου, γιατί να μην θέλουν να μου καλύψουν ότι περισσότερο μπορούν να κερδίσουν? Έχουν οι ίδιοι κάποιο κέρδος? Έχουν κάποιο λόγο να το πάνε σε δικαστήρια το θέμα? Χάνω κάτι στο συλλογισμό μου?
    Με δικαστήρια δεν έχω όρεξη να μπλέκω, αλλά αν πάει εκεί το πράγμα θα έχω κάποια έξοδα ή τα καλύπτει η ασφαλιστική μου?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλή σε ατύχημα
    από MotoManis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2014, 23:04
  2. Δολοφονία η ατύχημα ?
    από THEOD στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 12:33
  3. Ουτοπική συμβουλή
    από Θάνος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:52
  4. Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα
    από nomad_soul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 18:00
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF