Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Εξοπλισμός αρχάριου

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της SadStatue
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    12

    Red face Εξοπλισμός αρχάριου

    Καλησπέρα σε όλους!
    Αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ, αν γράφω κάτι λάθος θα παρακαλούσα να με διορθώσετε.
    Ονομάζομε Νίκος και είμαι 17.

    Μετά λοιπόν από αρκετό καιρό που μάζευα χρήματα για να αγοράσω μηχανάκι, συγκεκριμένα την Yamaha YZF - R125
    είμαι πολύ κοντά στον στόχο μου, αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι είδους εξοπλισμό χρειάζομε;
    Το budget μου είναι σχετικά χαμηλά, διότι το μηχανάκι μου βγαίνει σχετικά ακριβό..
    Έψαξα στο Forum αλλά βρήκα μόνο links, μπορείτε να μου προτείνετε τι να αγοράσω ή να μου δείξετε τι θα πρέπει να κοιτάξω στο κάθε "εξάρτημα";



    Όσον αναφορά το δίπλωμα , σύντομα φτάνω τα 18, έως τότε θα οδηγώ σε ελενχόμενους χώρους. Άντε και λίγο παράνομος στα κοντά

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Λίγο παράνομος δεν υπάρχει. Σε περίπτωση που προκαλέσεις ατύχημα ή σου προκαλέσει άλλος οι συνέπειες μπορούν να σου καταστρέψουν τη ζωή τη δική σου αλλά και της οικογένειάς σου.
    Κάτσε στα αυγά σου και όταν είσαι απόλυτα νόμιμος ξαναμιλάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Συμφωνώ με τον παραπάνω, αν όμως οδηγάς τελικά, κράνος καλό και πάντα, γάντια, μποτάκια, δερμάτινο μπουφάν, όχι για μαγκιά, αλλά προφυλάσει από την επαφή με την άσφαλτό, και ακόμη ζώνη μέσης, έχει σώσει ζωές, μιλαμε για εξοπλισμό ασφαλείας, πάντα, η μοτό να έιναι ασφαλισμένη, εστω και σε όνομα άλλου,

  4. #4
    Μη βιάζεσαι, όλα θα γίνουν. Μια και έχεις χρόνο να σκοτώσεις μέχρι να πάρεις το δίπλωμα, ξεκίνα το ψάξιμο και επένδυσε κάποια από τα χρήματα που έχεις μαζέψει στον εξοπλισμό σου. Διάβασε εδώ, μπες σε σελίδες μαγαζιών, πήγαινε να δεις πράγματα από κοντά. Ευχαριστήσου το.
    safety doesn't happen by accident

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με τον παραπάνω, αν όμως οδηγάς τελικά, κράνος καλό και πάντα, γάντια, μποτάκια, δερμάτινο μπουφάν, όχι για μαγκιά, αλλά προφυλάσει από την επαφή με την άσφαλτό, και ακόμη ζώνη μέσης, έχει σώσει ζωές, μιλαμε για εξοπλισμό ασφαλείας, πάντα, η μοτό να έιναι ασφαλισμένη, εστω και σε όνομα άλλου,
    Σε περίπτωση ατυχήματος αν εσύ δεν έχεις το νόμιμο δίπλωμα, τότε ακόμα και αν η μηχανη είναι ασφαλισμένη κανονικά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ η ασφάλεια. Οπότε θα τρέχετε και δεν θα φτάνετε... Δεν έχει να κάνει με το ποσο προσεκτικός οδηγός και σωστός θα είσαι εσύ. Η κακιά η ώρα έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις και μετά τρέχεις για μια ζωή...
    Άτομα έχουν χάσει το σπίτι τους έτσι και έχουν υποθηκεύσει την υπόλοιπη ζωή τους! Κρίμα δεν είναι;;;
    Πρώτα δίπλωμα και μετά όλα τα άλλα!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  6. #6
    To βασικότερο όλων , είναι στον εξοπλισμό , να πάρεις ακριβώς το νουμερό σου και να μην την πατήσεις όπως σχεδόν όλοι οι πρωτάρηδες και πάρεις άχρηστα πράγματα ή λάθος νούμερα .
    Μετρησε το κεφάλι σου και δες τί νούμερο κράνος θες ...Δοκιμασε τα αν σου κάθονται και μετά αγόρασε .
    Μπουφάν . Πρέπει να είναι το νούμερό σου . Αν δεν είναι δεν θα κάθεται πάνω σου και δεν θα σε προστατεύει από το κρύο .
    Πάρε ένα διακριτικό μαύρο μποτάκι , να το φοράς και μη μπεις στο τρυπάκι για κάτι πιο στρητάδικο . Θα το φορέσεις μια φορά και δεν θα το ξαναβάλεις . Πάρε κάτι καθημερηνό να το φοιράς κάθε μέρα .
    ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ 'Οταν βρεις τα μεγέθη σου και τί ακριβώς θες , βάλε μια αγγελία ζήτησης εδώ μέσα και κοίτα και στο καρ.γρ για μτχ στην περιοχή σου .
    Εγώ προσωπικά από εδώ μέσα έχω πάρει πολύ τζάμι πράγματα και έχω πουλήσει κιόλας και σε τιμές άκρως φιλικές . σούπερ και σε τέλεια κατάσταση .
    Με αυτόν τον τρόπο , μπορεί να γλυτώσεις μέχρι και 50% από την αρχική ... Πολλές φορές και παρακάτω


  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Νικόλα δεν υπάρχει εξοπλισμός αρχάριου και προχωρημένου.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της SadStatue
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Λίγο παράνομος δεν υπάρχει. Σε περίπτωση που προκαλέσεις ατύχημα ή σου προκαλέσει άλλος οι συνέπειες μπορούν να σου καταστρέψουν τη ζωή τη δική σου αλλά και της οικογένειάς σου.
    Κάτσε στα αυγά σου και όταν είσαι απόλυτα νόμιμος ξαναμιλάμε.
    Παράνομος για μικρές διαδρομές στο χωριό μου που θα βγάλω σχεδόν το 50% του καλοκαιριού. Όλοι γνωριζόμαστε και δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα.

    Γενικά για το θέμα του εξοπλισμού, πως θα κρίνω άν κάτι είναι αξιόπιστο η όχι ;

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SadStatue Προβολή μηνύματος
    Παράνομος για μικρές διαδρομές στο χωριό μου που θα βγάλω σχεδόν το 50% του καλοκαιριού. Όλοι γνωριζόμαστε και δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα.

    Γενικά για το θέμα του εξοπλισμού, πως θα κρίνω άν κάτι είναι αξιόπιστο η όχι ;
    Εξήγησε το "αξιόπιστο" αν θέλεις.
    Όλες οι γνωστές μάρκες είναι "αξιόπιστες". "Μαγική" εταιρία που να σε προστατέψει από οτιδήποτε και να σου συμβεί δεν υπάρχει.

  10. #10
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Όταν βλέπω να προτείνετε εξοπλισμό και τα αναφέρετε όλα εκτός από παντελόνι.. αναρωτιέμαι πως κυκλοφορείτε. 60% κάλυψης μόνο. Περαστικά

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της SadStatue
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εξήγησε το "αξιόπιστο" αν θέλεις.
    Όλες οι γνωστές μάρκες είναι "αξιόπιστες". "Μαγική" εταιρία που να σε προστατέψει από οτιδήποτε και να σου συμβεί δεν υπάρχει.
    Δεν είμαι σίγουρος πως να το εξηγήσω, αλλά αν πάω σε ένα τοπικό κατάστημα, και προσπαθεί να με πουλήσει κάτι το οποίο δεν "κάνει δουλειά" πως θα το αποτρέψω;
    Δεν υπάρχουν κάποια στάνταρ στοιχεία που θα έπρεπε να έχει το κάθε κομμάτι;

  12. #12
    Πες τι ειναι το "κατι".
    Κρανος ψευτικο ας πουμε;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Εξοπλισμός και αρχάριος...

    Μ' αρέσει.

    Πάμε λοιπόν, αν και τα έχουν γράψει κι άλλοι...

    1) Κράνος: Το Α αλλά όχι και το Ω.
    Πάρε κάτι επώνυμο και πιστοποιημένο που θα σου κάθεται καλά στο κεφάλι.
    Να σου είναι σφιχτό χωρίς να σε πιέζει.
    Να είναι όσο γίνεται καλύτερα ζυγισμένο για να μη σε κουράζει.
    Αν έχει πολλούς αεραγωγούς θα σου κάνει τη ζωή λίγο πιο εύκολη το καλοκαίρι.
    Με το 125άρι δε θα έχεις ιδιαίτερα θέματα αεροδυναμικής και θορύβου.
    Προτίμησε και κούμπωμα Double D Ring, ακόμη κι αν σου φανεί λίγο δύσκολο στην αρχή.
    Θα το συνηθίσεις σε ελάχιστο χρόνο και θα το κουμπώνεις με ένα χέρι.
    Προτίμησε full face, απέφυγε τα "σπαστά" και σίγουρα όχι jet.
    Το φοράς παντού και πάντα, ακόμη κι αν κάνεις 50 μέτρα από την καφετέρια μέχρι το περίπτερο.
    Εγώ τη μία και μόνη φορά που δεν το φόρεσα σε αντίστοιχη περίπτωση, έπεσα έξω από την ταβέρνα μόλις πάρκαρα.

    2) Μπουφάν
    Δύσκολα θα τη βγάλεις με ένα όλο το χρόνο.
    Και αυτό να σου κάθεται καλά, να μη σε "κόβουν" οι προστασίες σε ώμους, αγκώνες και πλάτη.
    Αν πας σε δέρμα, να έχεις υπ' όψιν σου πως το καινούριο θα πρέπει να σου είναι αρκετά σφιχτό, θα ανοίξει σιγά σιγά και θα σου κάθεται "γάντι".
    Καλύτερα για αρχή ένα cordura, πιο οικονομικό και με περισσότερες επιλογές για ευρύτερη χρήση.
    Σκληρή προστασία πλάτης οπωσδήποτε, εκτός και φοράς "κροκόδειλο" (χλωμό για αρχή).

    3) Γάντια
    Μάθε να οδηγάς με γάντια, φόρα τα παντού και πάντα.
    Το πρώτο πράγμα που θα βάλεις μπροστά για να προστατευτείς σε μια πτώση είναι τα χέρια σου, δε θες να ξέρεις τι γνώμη έχει η άσφαλτος για το δέρμα σου.
    Ψάξε να βρεις κάποια με σχετικά καλή αίσθηση.
    Προσωπική μου πρόταση, δερμάτινα Spidi πάρε τα όσο αντέχεις πιο στενά χωρίς να σου κόβουν την αιμάτωση στα άκρα.
    Τα δικά μου όταν τα πήρα σχεδόν με πονούσαν τα δάχτυλα, σε μια εβδομάδα είχαν πάρει τόσο τέλεια φόρμα που ήταν σα να φοράω εφαρμοστά latex.
    10 χρόνια τώρα με σωστή συντήρηση, είναι το αγαπημένο από τα 8 ζευγάρια που έχω.

    4) Μπότες/μποτάκια
    Όσο πιο ψηλά, τόσο πιο καλά για να προστατεύουν και την κνήμη.
    Προστασία σε αστράγαλο, φτέρνα και δάχτυλα οπωσδήποτε.
    Μάθε να περπατάς μ' αυτά ή να κουβαλάς ένα ζευγάρι αθλητικά μαζί σου.
    Τα φοράς παντού και πάντα, αν τα συνηθίσεις είναι σα να φοράς κανονικά παπούτσια.
    Σε γλιτώνουν σίγουρα από πολλά, έχω μείνει σε στατική πτώση με 270 κιλά να στηρίζονται με το καπάκι του κινητήρα πάνω στον αστράγαλό μου.
    Η μηχανή σχεδόν δεν ακούμπησε κάτω, το πόδι μου μαξιλάρι.
    Όταν τη σήκωσαν από πάνω μου, όλοι περίμεναν με τα κουτάλια να μαζέψουν το λιωμένο πόδι μου σε μπωλ.
    Εγώ απλά σηκώθηκα και περπάτησα σα να μη συμβαίνει τίποτα, ούτε καν ένοιωσα πίεση και θερμότητα.

    5) Παντελόνι
    Αυτό που οι περισσότεροι από εμάς, κακώς, δε χρησιμοποιούμε καθημερινά λόγω άνεσης.
    Τουλάχιστον ένα "βαρύ" jean, βερμούδες και σορτσάκια ποτέ.
    Υπάρχουν και ενισχυμένα jean με ίνες που ενισχύουν την αντοχή σε τριβή.
    Η μεγαλύτερη προστασία που παρέχουν δεν είναι τόσο από χτύπημα όσο από την τριβή του "σέρνομαι στην άσφαλτο".
    Για καλύτερη προστασία στα γόνατα υπάρχουν και με τσέπες για προσθαφαιρούμενες επιγονατίδες ή φοράς επιγονατίδες από πάνω.
    Αν πας σε δερμάτινο, ΠΡΟΣΕΧΕ.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της SadStatue
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε McGyver, απάντησες σε όλα μου τα ερωτήματα.
    Επίσης ευχαριστώ και τους υπόλοιπους που αφιερώσαν τον χρόνο τους ώστε να απαντήσουν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SadStatue Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε McGyver, απάντησες σε όλα μου τα ερωτήματα.
    Επίσης ευχαριστώ και τους υπόλοιπους που αφιερώσαν τον χρόνο τους ώστε να απαντήσουν.
    Kαι ΜΗ βιάζεσαι στις αγορές σου, θα βγεις κερδισμένος και σε ποιότητα προϊόντος και σε ποσότητα χρημάτων που θα εξοικονομήσεις...



    Μπύρες δεν έχει μέχρι να ενηλικιωθείς ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προστατευτικος εξοπλισμος
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2006, 16:48
  2. εξοπλισμος
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 23:04
  3. Εξοπλισμος εκτος ρουχων-κρανων
    από Giannis_L στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2005, 21:31
  4. Εξοπλισμός camping...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 01:20
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF