Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Πάτρα-Κομοτηνή με shineray 110cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2015
    Μηνύματα
    2

    Πάτρα-Κομοτηνή με shineray 110cc

    Γεια σας παιδιά
    Μόλις έκανα την εγγραφή μου και θα ήθελα να πάρω μερικές συμβουλές από σας για ένα ταξίδι που το σχεδιάζω να κάνω ίσως του χρόνου το καλοκαίρι λόγω σπουδών αλλά ανυπομονώ να έρθει εκείνη η μέρα και γι αυτό κάθε μέρα ψάχνω κάτι σχετικό και καινούριο
    Λοιπόν είμαι από Κομοτηνή και σπουδάζω στην Πάτρα ( τεράστια απόσταση με λεωφορείο)
    Πριν 2 χρόνια έφερα το μηχανάκι μου (Shineray 110cc) με μεταφορικό
    Όμως μιας και πλησιάζω προς το τέλος των σπουδών μου (αν πάνε όλα καλά σε 1 χρόνο πτυχίο) και σκοπεύω να ανεβάσω πάλι το μηχανάκι μου πάνω λέω να το κάνω με έναν τρόπο που θα είναι για μένα μια εξαιρετική και αξέχαστη εμπειρία
    Βλέπω διάφορα post για βόλτες στο εσωτερικό, αλλά και στο εξωτερικό με μεγάλες μηχανές... Εγώ με 110cc τώρα σκοπεύω να κάνω τη διαδρομή Πάτρα-Κομοτηνή
    Βέβαια αν υποθέσουμε τον κινητήρα και τον τύπο της μηχανής μου (Παλιοκινεζικό ) η διαδρομή αυτή δεν μπορεί να γίνει σε μια μέρα, αλλά ούτε σε 2 διότι είμαι σίγουρος ότι πρέπει να κάνω στάση έστω για μια μισή ώρα κάθε 100 τουλάχιστον χμ. Λέω να αφιερώσω 4 μέρες για το ταξίδι για να έχω ευκαιρία να πάω χαλαρά και ταυτόχρονα να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στον κινητήρα. Επίσης θα ήθελα να πάρω δρόμο μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας (δε θα δω τίποτα από τα αξιοθέατα τη νύχτα) και κάτι είμαι σίγουρος ότι δε θα μπλέξω καθόλου με αυτοκινητοδρόμους( άντε μόνο στη θεσσαλονίκη μέχρι την έξοδο λαγυνάς που είναι το πολύ 7 χμ)
    Λέω να πάω μέσω Ιωαννίνων
    Οπότε θα ήθελα να μου δίνεται σχετικές συμβουλές για το πώς μπορώ να τροποποιήσω τη διαδρομή μου, τι να προσέξω ιδιαίτερα στο δρόμο και πού, καθώς επίσης και που μπορώ να περάσω τη νύχτα, τι να πάρω μαζί μου κλπ..
    Σόρρυ που θα σας ζαλίσω με την έκθεση που έχω γράψει
    Περιμένω τις απαντήσεις σας (δεν έχω καθόλου εμπειρία για μεγάλα ταξίδια με μηχανάκια) για να διευκολυνθώ
    Καλή σας μέρα

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Με shineray ε;
    Χμ...........
    Δεν το κανεις καλύτερα με το John Deere;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2015
    Μηνύματα
    2
    Μπα δε νομίζω να τραβάει η μηχανή στα βουνά και θα φτάσω σε 4 μήνες μετά

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φίλε μου, εύχομαι καλή επιτυχία στο ταξίδι σου! να ξέρεις ότι αν το κάνεις τελικά θα σου μείνη αξέχαστο, όπως όλα τα πρώτα ταξίδια με μηχανή, προετοιμασία, πρόσεξε την καλή κατάσταση της μηχανής, λάδια φίλτρα φρένα φώτα ελαστικά, για σένα εξοπλισμός απαραίτητος κράνη-γάντια μπουφάν, αδιάβροχο μπότες, κινητό οπωσδήποτε, ξεκίνα το πρωί, στάσεις 10λεπτες ανά ώρα οδήγησης για να ξεπιαστείς εσύ, και να ξεκουράσεις λίγο το μοτέρ, και ανα μερικές ώρες μεγάλη στάση για καφέ τσιγάρο φωτό! πρόσεξε το φόρτωμα της μηχανής σε κάθε στάση, σε γενικές γραμμές τα μηχανακια αντέχουν, αρκετός κόσμος έκανε τον γύρο της Ευρώπης, (και του κόσμου!) με παπάκι, η βέσπα! είναι κουραστικό για τον αναβάτη αλλά γίνεται! νομίζω οτί το ταξίδη μπορεί να τελειώση και πιο γρήγορα από 4 μέρες που αναφέρεις, σκέφτεσαι να πας από Νεα Εγνατία? αν ναι, θα είναι πολύ σύντομο, οι ευθείες θα κουράσουν εσένα, αλλά δεν εχεις ανηφόρες στροφές-πέταλα, (πιο καλά για την μηχανή) . οτι χρειαστής εδώ είμαστε!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    κάνε και μια οδική καλού κακού....
    ανανήψαντας

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    κάνε και μια οδική καλού κακού....

    Εντάξει, 14 χρονών έκανα τον γύρο της χαλκδικής καλοκαιριάτικα , εγώ με αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Gareli.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	9,9 KB 
ID:	331831

    και με έναν κολλητό φίλο με πάπια εκέινος δικάβαλος και με της αποσκευές ...
    με το μηχανάκι αυτό ανεβοκατέβαινα Θεσσαλονίκη μηχανιώνα..πηγαινε με 50 χιλ...όταν έμπαινα στην κατηφόρες της θέρμης απο Μηχανιώνα και έκλεινα το γκάζι χτύπαγαν τα ελατήρια (διχρονο)τότε πάταγα τον κόφτη με τέρμα γκάζι για να μην κολλήσει......

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μεχρι του χρονου το καλοκαιρι ειναι πολυς καιρος ακομη...
    Κανε ενα φετος το καλοκαιρι για ζεσταμα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Μεχρι του χρονου το καλοκαιρι ειναι πολυς καιρος ακομη...
    Κανε ενα φετος το καλοκαιρι για ζεσταμα
    Τότε δεν είχαμε μηχανή, αλλά είχαμε όρεξη..τώρα έχουμε μηχανή, αλλά,........

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Τότε δεν είχαμε μηχανή, αλλά είχαμε όρεξη..τώρα έχουμε μηχανή, αλλά,........
    Μια χαρα ορεξη εχουμε και τωρα

  10. #10
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Μια χαρα ορεξη εχουμε και τωρα
    .........και μηχανή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Ηευ φίλος, το ταξιδάκι βγαίνει και σε μια μέρα. Φυσικά σε 4 θα είναι ομορφότερο.
    Βασικά σταμάτα να το σκέφτεσαι και σκέψου που μπορείς να πας μέχρι τότε. Είναι πολύ νωρίς ακόμα και μέχρι τότε υπάρχουν πολλά μέρη που αξίζει να επισκεφτείς εκεί που είσαι. Άνοιξε χάρτη, βρες γραφικές διαδρομές κοντά στην Καστοριά από το via michelin maps και ξεκίνα να βολτάρεις.

    Το μηχανάκι αν δεν σου μείνει από λάδια, δεν παθαίνει τίποτα. Κάνε μια οδική, πάρε και ένα μπουζάκι μαζί με ένα φαστ και είσαι έτοιμος.

    Μισή ώρα κάθε 100 χλμ?!!!

    Εγώ θα έλεγα να σταματάς όταν κουράζεσαι για όσο χρειάζεσαι εσύ. 110 τετράχρονα cc σε πάνε παντού.






    Edit. μ Μ Πρέσπα έχεις πάει? Ούτε 50 χλμ δεν είναι. Πάρε και τον χωματόδρομο για τους ψαράδες.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/02/2015 στις 18:31.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    οπωσδήποτε να βαλεις ένα ζευγαρι καινουρια λάστιχα πριν ξεκινήσεις, και να εχεις μαζι σου φαστ και δυο σαμπρέλες
    (για την περιπτωση που μεινεις σε κανα κατσικοχωρι και ο τοπικος μαστορας δεν εχει)

    επειδή το κανεις πρωτη φορα, και με μικρο μηχανακι, απεφυγε να ταξιδεψεις σαββατοκυριακο που είναι όλα κλειστα

    εχε μαζι σου ένα μπιτονι βενζινη εξτρα! τα παπια εχουν μικρη αυτονομια, και αν ξεχαστείς μπορει να μεινεις στη μεση του πουθενα

    και φυσικα ένα λιτρο λαδι, κινεζικο παπι είναι, σιγουρα θα τσιμπισει καμποσο με τετοια ταλαιπωρια

    κανε ένα συμβολαιο οδικης βοήθειας για παν ενδεχομενο

    φορα ρουχισμο με προστασιες και φυσικα κρανος

    κανε διαδρομες γυρω από την εδρα σου για να υπολογισεις τους χρονους σου ώστε μετα να εχεις μια εικονα και να βγαλεις ένα ατυπο
    σχεδιο για το που θα διανυκτερεύεις, και φυσικα για να δεις ποση ωρα αντεχεις να καβαλας συνεχομενα

    μην το παραφορτώσεις! εχε μαζι σου μια τσαντα πλατης με ένα τζιν δυο μπλουζάκια και οσα εσώρουχα χρειαζεσαι, και τα υπολοιπα στειλτα με πρακτορειο

    καλους δρομους να εχεις!

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Φανταστικό ακούγεται το εγχείρημα εαν έχεις διαθέσιμες 4μερες θα το κανείς πολυ ομορφότερο προετοίμασε μηχανάκι με κάποια spare parts, οπως είπαν οι απόανω και εχε μαζι σου τα απαραίτητα ρούχα, απέφυγε να κανείς το ταξίδι καλοκαίρι ειδικά Ιούλιο-Αύγουστο θα αφυδατωθεις....

    Διαδρομή προτίμησε διασχυση επαρχιακων οδών μακριά απο της εθνικές οδούς μιας και θα διατήρησε με 70km/h μ.ο. Ενώ παράλληλα θα δεις πανέμορφα χωριά και διαδρομές
    Επιγραμματικά θα έλεγα Πάτρα>Μεσολόγγι > πρεβεζα(απο παραλιακό)> Γιάννενα>Καστοριά(παλιάς εθνικής οδού)> Κοζάνη(ορεινός)> Έδεσσα(ε.ο. Θεσσαλονίκης) > γιαννιτσα> γουμενισσα > Κιλκίς > Κερκίνη > Σέρρες > Δράμα( παλιά ε.ο.) > Ξάνθη ( απο τον ορεινό) > πόρτο λαγος> Κομοτηνή

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Α καλά!! Εγώ νόμιζα ότι είναι Κομοτηνή και θέλει να πάει Πάτρα.

    Φίλε αν είσαι στην Πάτρα βρες το μέλος το Vaska. Θα σου πει κάτι ιστορίες που όταν αποφασίσεις να κάνεις το "εγχείρημα" θα νομίζεις ότι πας στο περίπτερο για τσιγάρα.

    Αν γνωρίσεις και τον nio4053410435 κάνε πως βιάζεσαι και θέλεις να φύγεις. Θα σε πάει στο 36ωρο με το παπί.

    Άκυροι οι Ψαράδες λοιπόν, ξεκίνα απ' το αγωνιστικό δρομολόγιο για καλάβρυτα.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Εγώ θα την έκανα και μη σου πω ψήνομαι να πάμε παρέα με τις πάπιες μέχρι πάνω. Την γαμωεπιστροφή σκέφτομαι που θα είμαι μόνος μου και θα εξαντλήσω πάλι το ρεπερτόριό μου σε Ελληνικό και ξένο τραγούδι.

    Δεν κάνω πλάκα, παρεάκι και χαμηλές χαλαρωτικές ταχύτητες μέσα από όμορφες διαδρομές με πάπια είναι από τις καλύτερες βόλτες. Κράτα μας ενήμερους και μην απορήσεις αν βρεθεί παρέα για την βόλτα.
    Υπ' όψιν η Κομοτηνή είναι αγαπημένη πόλη, υπηρέτησα στον 833ΛΕΜ 7 μηνάκια κι έχω τις καλύτερες των αναμνήσεων. Πιο πολύ βέβαια θα ήθελα να την επισκεφτώ χειμώνα, αλλά δε γ@μείς ας είναι και καλοκαίρι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda C50 με Lifan 110cc προβλημα?
    από CyberSMoki88 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2014, 12:56
  2. Αθηνα-Πατρα-Καρπενησι με 125αρι!
    από angelos2308 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2010, 02:38
  3. Πατρα-Αθηνα με 125αρι φυσικα!
    από angelos2308 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2010, 04:50
  4. Πατρα - Ορεστιαδα με Ζ750. Λιγη βοηθεια?
    από megatim στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 09:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF