Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Σακίδιο πλάτης aka backpack, για πάμε λίγο...

  1. #31
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Τι δεν κατάλαβες;

    Συνημμένο 331935

    Σιγά μην πάρω και Hello Kitty

    Ρε νίκο ήμαρτον

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    ρίξε και μια ματιά στα oakley
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #33
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    ειχα παρει απο τα λιντλ περυσι ενα σακο "τρεκινγκ" για μικροπραγματα αν χρειαστει καμια φορα.αν θυμαμαι καλα γυρω στα 15 ευρω.εδενε και στην κοιλια χαμηλα με ρυθμιζομενο ιμαντα και στο στηθος.
    την εχω χρησιμοποιησει 3-4 φορες,μια χαρα φαινεται.
    ΟΜΩΣ:εγω δεν βαζω μεσα λαπτοπ φωτογραφικη κλπ.αρα δεν εχω ιδεα κατα ποσο ειναι και αν αδιαβροχο,αλλα εχει καλλυμα που το κανει αδιαβροχο,το κουκουλωνει δηλαδη.σαν μεγεθος δεν ξερω αν θα σου κανει γιατι τυχαια:
    http://www.lidl.com.cy/el/prosfores.htm?id=545
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #34
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Χειλιοπεγμένο θέμα αλλά τελικά νομίζω ότι οι περισσότεροι δε λαμβάνουν υπόψιν του σημαντικές παραμέτρους. Κυρίως τα μυοσκελετικά προβλήματα που μπορεί να σου κληροδοτήσουν τα σακίδια πλάτης.

    Άποψη μου και μετά από δοκιμή με διάφορα backpacks είναι να κοιτάξεις για αγορά μόνο μελετημένα ορειβατικού τύπου σακίδια. Μοτοσυκλετιστικές εταιρείες, fashion εταιρείες, ποδηλατικές εταιρείες άστες απέξω. Πρώτο και κύριο να ψάξεις κάποιο που να έχει σωστή στήριξη για τη δική σου πλάτη. Είναι σα το τζιν σε γκόμενα, αν δε τις διαγράφει όμορφα το πισινό τότε δε κάνει για αυτή.

    Θα μπορούσα να σου παραθέσω αρκετά link με eshop του εξωτερικού αλλά δεν έχει νόημα. Κάνε μια βόλτα σε μαγαζιά με ορειβατικά είδη, φόρεσε daypacks και στη συνέχεια αφού βρεις ποιος τύπος ποιας εταιρίας σου κάθεται καλά τότε ψάξε στο νετ για τα λίτρα που μπορεί να βγαίνει και τιμές.

    Εγώ πλέον χρησιμοποιώ κάποιο 35lt της Milo.

    Όπου μπορώ να βοηθήσω πες μου μιας και έχω ψάξει αρκετά το θεματάκι αυτό. Πάντως θεωρητικά είναι λάθος να οδηγάμε με backpack πάνω μας.

  5. #35
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Όπου μπορώ να βοηθήσω πες μου μιας και έχω ψάξει αρκετά το θεματάκι αυτό. Πάντως θεωρητικά είναι λάθος να οδηγάμε με backpack πάνω μας.
    Thank you Mike.

    Τα boblbee που πόσταρε ο Μακ πώς σου φαίνονται?
    Παρέχει ότνως στήριξη στην πλάτη αυτή η κούρμπα που κάνει προς τα μέσα στο κάτω μέρος?

  6. #36
    Εμενα αυτη η κουρμπα απο τοτε που το ειχα πρωτοδει μΕ εκανε για "φωλια" για υπνοσακκο... και ακομα αυτο μου κανει οτι κι αν λεει η εταιρια.

  7. #37
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος

    Τα boblbee που πόσταρε ο Μακ πώς σου φαίνονται?
    Παρέχει ότνως στήριξη στην πλάτη αυτή η κούρμπα που κάνει προς τα μέσα στο κάτω μέρος?

    Φαίνονται μελετημένα. Από την άλλη θεωρώ ότι έχει αρκετό βάρος (2 κιλά) μιας και έχει αυτό το "πλαστικό" προστατευτικό από την έξω πλευρά και επίσης μου δείχνει αρκετά μακρύ. 56 εκτατοστά είναι πολλά. Θα φτάνει σίγουρα μέχρι τη σέλα και πιθανόν να ανασηκώνεται και ψηλότερα από τους ώμους σου.

    Εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο ή εδώ. Ψάξε λίγο στα site που έβαλα, νομίζω έπιασες τη λογική μου.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    http://www.blue-tomato.com/en-GR/pro...01309565-navy/

    Γιατί δεν κοιτάς και και backpacks για χειμερινά σπορ? Παράδειγμα το παραπάνω λινκ.
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

  9. #39
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Τα boblbee που πόσταρε ο Μακ πώς σου φαίνονται?
    Έχω το people's Delight, απλά γαμεί. Προστατεύει και την πλάτη λες και φοράς κροκόδειλο. Δεν έχω κουραστεί ποτέ. Πλήρως αδιάβροχο.. αυτά

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Λοιπόν μην το πάρεις.
    Κατ αρχήν είναι επικίνδυνο αν πέσεις κυρίως αν έχεις μέσα σκληρά αντικείμενα.
    (φωτογραφικά, εργαλεία κλπ κλπ)
    Πέρα από το προφανές όμως η μακροχρόνια χρήση μπορεί να προκαλέσει ένα πρόβλημα ορθοπεδικό
    που λέγετε σύνδρομο πρόσκρουσης και έχει να κάνει με τις αρθρώσεις των ώμων. (omo omo par to b... mu ke dromo)
    Γενικά δεν θα συμβούλευα κανέναν να μεταφέρει πάνω τίποτα όταν οδηγΑει μηχανάκι.
    Δέσε το τανκ μπαγκ στη θέση του συνεπιβάτη(ή πιο πίσω στη σχάρα) μ ένα χταπόδι και τέλος.

    (αν επιμένεις, να σου χαρίσω το δικό μου που δεν το φοράω πιά γιατί πονάνε οι ώμοι μου)
    ανανήψαντας

  11. #41
    Οι τιμές πάντως στο 150άρι-200άρι είναι λίγο παράξενες, ε; Να μην πω τίποτάλλο.

  12. #42
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Έχω την R25 αρκετό καιρό και έχω πάει και αρκετά χιλιόμετρα μαζί της. Δεν μετανιώνω ούτε ένα σεντ που έδωσα και την πήρα. Δεν με ενόχλησε ποτέ, ούτε με το hornet, ούτε με το cbr, ακόμη και με δερμάτινη φόρμα. Έχει και πολλά χρόνια εγγύηση, αν και νομίζω πως δεν θα χρειαστεί.
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  13. #43
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	barou-sakidio.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	34,7 KB 
ID:	331955

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	newego_LARGE_t_901_106474043.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	331956

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αφού διάβασα το αρχικό θρεντ και ζαλίστηκα, μετά διάβασα και τα υπόλοιπα και με πόνεσε η πλάτη.

    Καπνιστή πίπας, οτιδήποτε πάνω από 12 λίτρα δεν είναι για τους ώμους. Η καλύτερη λύση είναι ένας σάκος σέλας ή σκάρας που να μπαίνει και να βγαίνει εύκολα και να έχει και ιμάντες ώστε να τον παίρνεις μαζί σου.

    Το λαπτοπ μαζί με τα παραφερνάλια του και η φωτογραφική μηχανή μαζί με φακούς + ότι άλλο πετάξεις μέσα έχουν βάρος που δεν είναι για κάθε μέρα.

    Και αφού το είπα και ησύχασα, αν δεν θέλεις να με ακούσεις άκου τι είπε ο Mike.

    Συμπληρώνω πως για κάθε μέρα πρέπει να πάρεις ακριβώς το μέγεθος που θέλεις-σου χρειάζεται και όχι μεγαλύτερο. Ο σάκος που έχω κάθε μέρα είναι ένας πανάλαφρος 7 λίτρων+1,5 που γίνεται ένα με το σώμα μου και ζώνη μέσης που μπορεί να δεχτεί προσθήκες το βάρος των οποίων δεν πέφτει στους ώμους. Φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι αρκετός οπότε έχω και έναν μεγαλύτερο και φθηνότερο για όποτε χρειαστεί. Δεν πήρα όμως ένα μεγάλο να τον κουβαλάω κάθε μέρα και ποτέ δεν κουβαλάω τίποτε περιττό.

    Και αφού ήσουν τόσο αναλυτικός στο αρχικό σου ποστ δεν μπορώ να σε αφήσω χωρίς άλλη μια επιλογή.

    Πάνω απ' όλα είναι ελαφρύς, κάπου στο ένα κιλό. Τα υπόλοιπα ελπίζω να σε καλύπτουν (δε τα θυμάμαι και όλα όσα ζήτησες ). Αν όχι ρίξε μια ματιά και στους υπόλοιπους αυτής τη μάρκας.

    Όχι δεν τον έχω.

    http://www.tenba.com/Products/Discov....aspx#Overview
    Sent from me using a computer.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Επίσης σκέψου την λύση μπανάνας για την φωτογραφική και τους φακούς. Πάλι στο μέγεθος που σου χρειάζεται και πάντα μπροστά όταν οδηγείς. Υπάρχουν λύσεις με ειδικά διαμορφωμένες θήκες.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σακιδιο πλατης.Καλο η οχι για μηχανη?
    από vicr108 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 01:28
  2. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2005, 12:39
  4. Για πάμε λίγο...
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 17:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF