Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: Σακίδιο πλάτης aka backpack, για πάμε λίγο...

  1. #1
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925

    Σακίδιο πλάτης aka backpack, για πάμε λίγο...

    Λεπόν....

    Επειδή το tankbag άμα το παραφουσκώσω κόβω το τιμόνι και βαράει η κόρνα, σαμάρια και λοιπές ιστορίες δε μου χρειάζονται, θέλω κάτι να το έχω πάνω μου και στο καβάλα και στο ξεκαβάλα και να τα βάνω όλα κει μέσα.

    Τώρα, αν θέλω πχ να πάω κάπου και να πάρω μαζί τη dslr και το λαπιτόπιον, κρεμάω την ταχυδρομική τσάντα της φωτ μηχ από τη μιά, την άλλη ταχυδρομική του κομπούτερ από την άλλη και χαιρετίσματα. Γελάει ο κόσμος κι εγώ μαζί.

    Θέλω κάτι "όλα σε ένα νοικοκυρεμένα" που λέει και το δάνειο, μόνο που εγώ θέλω κάτι καλό όχι απάτη.


    Απαιτήσεις:

    1. Να παίρνει λαπιτόπι 36 X 26 X 3

    2. Καλό θα ήταν να έχει κανά αφαιρούμενο βέλκρο/αφρολέξ να μπορείς να φτιάχνεις και να κουμαντάρεις μόνος σου τα "διαμερίσματα" ώστε να σφηνώνεις τα πράγματα όπως τα θες χωρίς να κολυμπάνε.

    3. Να είναι αδιάβροχο*

    4. Να παίρνει dslr μαζί με κανά δυο φακούς (όχι 15 χιλιάρικα τηλεφακό 60 πόντους).

    5. Τσεπάκια, θηκούλες, κερατάκια ωραία είναι και χρήσιμα για ψιλολόγια.

    6. Να έχει μια κάποια στοιχειώδη προστασία (όχι μη βροντήξω με 120 και σπάσει το λάπτοπ. Μη μου πέσει από τα χέρια όταν το κρατάω εννοώ πχ.)

    7. Να δένει όσο πιο πιο καλά και σταθερά γίνεται μπροστά.

    8. Να έχει ένα κάπως σταθερό σχήμα, οπότε ακόμα κι αν δεν το γεμίσω να μην κρεμάει σα σακούλα.

    9. Να μην είναι συνεπιβάτης! Κοινώς να μην πρέπει να φιλάω ντεπόζιτο για να μην ακουμπάει στη σέλα και κουνιέται και το νιώθω και μου σπάει τα @@.


    Μη απαιτήσεις (κοινώς χ€στηκα):

    1. Αν θα παίρνει ή όχι υδρόσακο για να έχω το τσουτσούνι στο στόμα να πίνω νερό. (δε σκοπεύω να ταξιδέψω μονοκοπανιά μέχρι τις Ινδίες, κι άμα ζεσταθώ περίπτερα υπάρχουν παίρνω ένα νεράκι).

    2. Το πόσα λίτρα θα είναι. Δε μου λένε τίποτα αν είναι ένα σκέτο νούμερο. Το πώς κατανέμονται οι χώροι είναι που με κόφτει.

    3. Ξανά, το πόσο μεγάλο θα είναι. Δε θέλω να πάω 7 χρόνια στο Θιβέτ. Για καθημερινές διαδρομές το θέλω και για καμιά εκδρομούλα. Να είναι βολικό θέλω και να μη με κουράζει.

    4. Το αν θα είναι αδιάβροχο*


    *Πάρα πολλά από τα σακίδια που έχω δει λένε ότι είναι αδιάβροχα.
    Στις δοκιμασίες που τα υποβάλλουν τα δόλια στα διάφορα site, αυτά που τελικά είναι 100% αδιάβροχα είναι μόνο κάτι ασχήμιες σα λουκάνικα, που ρίχνεις αβούρδου όλα τα πράγματα μέσα χύμα κι αυτά κλείνουν διπλώνοντας από πάνω.
    Άμα δεν έχει τσέπες, φερμουάρ κλπ και είναι μια ζελατίνα διπλωμένη, χαίρω πολύ πας και για ψαροντούφεκο και δε θα βάλει νερό.

    ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!

    Θέλω να είναι αδιάβροχο, τόσο όσο να μη φοβάμαι ότι μπορεί να πάρει νερά σε κάποια βροχή που μπορεί να με πιάσει εν κινήσει.
    Αν ρίχνει τουλούμια του φοράω κάποιο αδιάβροχο κάλυμμα και τέλος.


    Μερικά που έχω μπανίσει είναι τα παρακάτω:

    1. Ogio Mach 3

    2. Ogio Mach 5

    Τα δύο παραπάνω μου κάθονται καλά στο μάτι, μου αρέσει και η "αρχιτεκτονική" τους και είναι και σκληρά (βλ απαίτηση #8).

    3. Kriega R25

    Σ'αυτό εδώ ας πούμε μ'αρέσει πολύ το κούμπωμα μπροστά. Πιστεύω θα είναι βολικό.


    Άρξατε πυρ!

  2. #2
    Κοίτα την THULE. Έχει καλά backpacks, αλλά είναι κάπως ακριβά.
    safety doesn't happen by accident

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Λίγο δευτερεύον:Έχε υπ' όψιν σου ότι αν το παραφορτώσεις θα σου ταλαιπωρήσει τη μέση μετά από κάμποσα χλμ.
    Παθώς και μαθώς,(που λέει και ο ταξιτζής).

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    To δευτερο που ποσταρες ogio mach 5 γιατι ειναι απλα μουρατο και φαίνεται να εχει χωρο αβέρτα.....αλλα και γιατι ειναι μουρατο..το πα?
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Πάρε ενα atos....
    Τσάμπα τα δίνουν.
    Περα απο την πλάκα με ενδιαφέρει και εμένα ένα σακίδιο μιας και το προηγούμενο μου το έφαγαν στο σκοπευτήριο.
    Τώρα για το νούμερο 9 που έγραψες λίγο δύσκολο το κόβω να μην βρίσκει στην σέλα. Όσα έχω δει όλα"κρεμάνε" πίσω οπότε πρέπει να δοκιμάσεις κάποια πριν αγοράσεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Λίγο δευτερεύον:Έχε υπ' όψιν σου ότι αν το παραφορτώσεις θα σου ταλαιπωρήσει τη μέση μετά από κάμποσα χλμ.
    Παθώς και μαθώς,(που λέει και ο ταξιτζής).
    Μα ναι, σιγά μη φορτώσω Ζβαν για τον πόλεμο.
    Και καθόλου δευτερεύον δεν είναι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    To δευτερο που ποσταρες ogio mach 5 γιατι ειναι απλα μουρατο και φαίνεται να εχει χωρο αβέρτα.....αλλα και γιατι ειναι μουρατο..το πα?
    Πουλ'μουρο κατάσταση δηλαδή...
    I accept that.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Κοίτα την THULE. Έχει καλά backpacks, αλλά είναι κάπως ακριβά.
    Την έχει πάρει το μάτι μου.
    Αν έχεις κατά νου κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο let me know.

  8. #8
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Α να γεια σου!

    Και τα βλέπω καμιά φορά στο δρόμο αλλά όταν έψαχνα για σακίδια δε μου τα εμφάνιζα πουθενά.

    Είναι πρόταση/άποψη οπότε υπάρχει λόγος να επιχειρηματολογήσεις, ή το βουλώνω, ψωνίζω από κει και κλειδώνουμε το θρεντ?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τώρα για το νούμερο 9 που έγραψες λίγο δύσκολο το κόβω να μην βρίσκει στην σέλα. Όσα έχω δει όλα"κρεμάνε" πίσω οπότε πρέπει να δοκιμάσεις κάποια πριν αγοράσεις.
    Κοίτα, να ακουμπάει ίσα ίσα οκ.

    Αλλά επειδή έχω ανεβάσει κόσμο και ντουνιά στη μηχανή και χειρότερος συνεπιβάτης από την κιθάρα δεν ήταν κανείς, φυσάω και το γιαούρτι.
    Και η πλάκα είναι ότι η συγκεκριμένη θήκη είναι λες και τη φτιάξανε έχοντας στο μυαλό τους μοτοσυκλετιστή.
    Αλλά φτάνει μέχρι χαμηλά η γ@μημένη, όσο και να σηκώσεις τα λουριά, και κάθεται στη σέλα πριν καν κάτσεις εσύ.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ντάξει, τζάμπα είναι τα THULE..
    safety doesn't happen by accident

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Αν το θες για μικρές αποστάσεις, βρες κάποιο και πάρτο. (Υπάρχει και η Ortlieb που ακούγεται για καλή).

    Αν όμως μιλάμε για περισσότερες ώρες, δεν είναι καλή ιδέα να κουβαλάς πάνω σου αυτό το βάρος. Καλύτερα να βρεις πως θα τα βολέψεις στη μηχανή.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Το ειδα, επεσα στον ερωτα του και εβγαλα την visa απο την θηκη της.
    Δεν εχει ομως διαθεσιμοτητα και δεν μπορεις να το αγορασεις
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Α να γεια σου!
    Και τα βλέπω καμιά φορά στο δρόμο αλλά όταν έψαχνα για σακίδια δε μου τα εμφάνιζα πουθενά.
    Είναι πρόταση/άποψη οπότε υπάρχει λόγος να επιχειρηματολογήσεις, ή το βουλώνω, ψωνίζω από κει και κλειδώνουμε το θρεντ?
    Τι να επιχειρηματολογήσω, δεν καλύπτει και τα 9 κριτήρια που θέτεις;

  13. #13
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Ντάξει, τζάμπα είναι τα THULE..
    Ναι τσούζουν λίγο και μόνο στην ιδέα....

    Εγώ είμαι βλαμμένος ή αυτοί? Δε βρίσκω ούτε μια φωτογραφία που να δείχνουν πώς είναι εσωτερικά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αν το θες για μικρές αποστάσεις, βρες κάποιο και πάρτο. (Υπάρχει και η Ortlieb που ακούγεται για καλή).

    Αν όμως μιλάμε για περισσότερες ώρες, δεν είναι καλή ιδέα να κουβαλάς πάνω σου αυτό το βάρος. Καλύτερα να βρεις πως θα τα βολέψεις στη μηχανή.

    Δε μιλάμε για κανά τρελό βάρος.

    1.5-2 κιλά πάει το σακίδιο, ανάλογα ποιό σακίδιο.
    1 κιλό πάει η μηχανή με το φακό.
    2 κιλά πάει το λάπτοπ με το φορτιστή του. (αν θέλω να πάω μια εκδρομή χέστηκα για το λαπτοπ αλλά σ'το βάζω κι αυτό)

    5 κιλά σωστά κατανεμημένα σε ένα σακίδιο πλάτης δεν είναι κάτι σπουδαίο.

    Άμα θέλω να πάω στην άκρη του κόσμου εννοείται ότι θα χρειαστώ κι άλλα πράγματα μαζί οπότε εκεί θα χρειαστεί να τα βολέψω στη μηχανή.
    Αλλά και πάλι κάποια πρέπει να τα έχω επάνω μου (πχ τη φωτογραφική για να μη γίνει κουδουνίστρα όπως του κτήνου )

  14. #14
    Ωραίο το Mach 5

  15. #15
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Πολλά τα λεφτά για Point65 και άποψή μου είναι οτι δεν υπάρχει λόγος. Έχω δει από κοντά Ogio Mach1 και είναι απίστευτο. Ίσως λίγο στριμωγμένο αν θες να βάλεις 15άρι wide laptop οπότε πας στο Mach5 που είναι λίγο μεγαλύτερο και προσαρμόζεται στο χώρο αποθήκευσης για να το φέρεις στα μέτρα σου. Από τιμή και διαθεσιμότητα βέβαια δε ξέρω που και πόσο θα το βρεις. Είναι δυσεύρετα Ευρώπη και Αμερική ο τελώνας έλληνας θα κοπανήσει εύκολα +40% στην τιμή στο ταμπελάκι.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σακιδιο πλατης.Καλο η οχι για μηχανη?
    από vicr108 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 01:28
  2. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2005, 12:39
  4. Για πάμε λίγο...
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 17:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF