Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: moto vs car

  1. #16
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.802
    Μετα το Κιατο φαινεται η εμπειρια...
    Να οδηγεις σε ''δρομο'' μιας λωριδας, με κορινες!!(και λαστιχο να σε πιασει, δεν εχει να σταματησεις!)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Μετα το Κιατο φαινεται η εμπειρια...
    Να οδηγεις σε ''δρομο'' μιας λωριδας, με κορινες!!(και λαστιχο να σε πιασει, δεν εχει να σταματησεις!)
    Με αξιοπρεπεια ομως..... (sic)

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    η παρουσια μας στους δρομους ειναι και καθρευτης της προσωπικοτητας μας.ειτε λοιπον προκειται για μοτοσυκλετα ειτε για αυτοκινητο ειτε για φορτηγο.
    γεγονος ειναι οτι η οδηγικη παιδεια μας ειναι στα ταρταρα.γεγονος επισης οτι η παιδεια μας γενικοτερα ειναι λιγο πιο πανω απο τα ταρταρα.
    γεγονος επισης οτι η παρατεταμενη οικονομικη κριση μας εχει κανει ακομα πιο κουζουλους που λενε και στη κρητη.
    πρεπει απλα να σκεφτουμε οτι κανοντας βηματα εμεις δημιουργουνται μονοπατια για το μελλον.
    ο παππους που τριγυρναει σουρωμενος και παιρνει στο λαιμο του κοσμο και κοσμακη με το αμαξι του καποια στιγμη θα συναντησει Τον Δημιουργο...
    εγω που ειμαι νεοτερος πρεπει να μαθω να φερομαι σωστα στο δρομο,ωστε να με δει και ο γιος μου και να μαθαινει και παει λεγοντας..
    ο δρομος ειναι δανεικος και οχι δικος μου...και το βραδυ με περιμενει η οικογενεια μου στο σπιτι
    υ.γ. ουδεις αναμαρτητος και γιαυτο καμμια φορα περναω με ...βαθυ πορτοκαλι σε φαναρι του τεταρτου στη Λαγκαδα......

  4. #19
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Ξεκίνησα οδηγώντας αυτοκίνητο. Στην συνέχεια οδήγησα μηχανή. Τώρα που οδηγώ και τα δύο βλέπω πόσα λάθη έκανα τόσο καιρό στο αυτοκίνητο. Τώρα μπορώ να αντιληφθώ σε ποια σημεία πρέπει να προσέξω διπλά για τυχών δίκυκλο. Δυστυχώς όμως αυτό δεν ισχύει για τους οδηγούς που δεν οδηγούν δίκυκλο. Στα τόσα χρόνια οδήγησης μες την Αθήνα από προσωπική μου έρευνα έχω επιβεβαιώσει πολλές προκαταλήψεις περί ομάδες οδηγών. Πιστεύω πως αν δίναμε την ευκαιρία σε όλους τους οδηγούς αυτοκινήτων να πάρουν μια εμπειρία οδήγησης μοτοσικλέτας, άλλη αντίληψη θα είχαν. Τουλάχιστον προσωπικά ίσως δεν θα μάθαινα αυτές τις λεπτομέρειες μέχρι κάποιο άτυχο αποτέλεσμα να έβρισκα μπροστά μου.

  5. #20
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα Συρία - Αυγατηγανιστάν παρά αυτή η "εθνική οδός"
    Μη το λές, μη το λές! Έχει κάτι σφήκες εκεί ... ΝΑ με το συμπάθιο. Μοιάζουν με 7.62, βουίζουν σαν 7.62 και πετάν πολύ κοντά στο κεφάλι σου οι άτιμες. Το μόνο καλό είναι ότι εκεί δεν έχει διόδια. Έχει όμως πολλά μα πολλά μπλόκα
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  6. #21
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Ο οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να μπει στη θέση του αναβάτη και το αντίστροφο όταν βρίσκεται στο αντίστοιχο όχημα.

    Δικό μου παράδειγμα. Είμαι με αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη και θέλω να στρίψω αριστερά στην εθνική, αλλά έχω βγει από τη γέφυρα στη δεξιά λωρίδα και έχει πολλή κίνηση. Λίγο μετά τη γέφυρα μπαίνω στη μεσαία λωρίδα, βγάζω αριστερό φλας έτσι ώστε να πιάσω την αριστερή και περιμένω να βρω λίγο χώρο. Τα αυτοκίνητα σχεδόν σταματημένα λόγω κίνησης και του φαναριού. Στον μεσαίο καθρέφτη βλέπω μόνο το αυτοκίνητο πίσω μου, ενώ στον αριστερό δεν έχω καλή ορατότητα από τον «διάδρομο», παρά μόνο για λίγα μέτρα.
    Είμαι με αριστερό φλας και κάποιος μου αφήνει κενό να μπω, οπότε κόβω ελάχιστα και πολύ αργά δείχνοντας πρόθεση να μπω στη λωρίδα και ταυτόχρονα κοιτάζω συνέχεια τον αριστερό καθρέφτη για τις μηχανές που περνάνε ανάμεσα. Όπως έχει στρίψει λίγο το αυτοκίνητο δεν έχω μεγάλη ορατότητα πίσω, γυρνάω και κεφάλι αλλά ακόμη χειρότερα, όμως ο διάδρομος όσο βλέπω είναι άδειος. Για να μην έχω τον άλλο να με περιμένει να πάρω την απόφαση, βγαίνω σιγά σιγά έτσι ώστε αν κάποιος με μηχανή περνάει ανάμεσα να με δει και να προσέξει.

    Και βλέπω κοπελιά πατημένη με σκούτερ να έρχεται, που δεν φαινόταν με τίποτα γιατί το κουτί πίσω μου ήταν και ψηλό (εγώ με rallye) και μόνο αν έβγαζα όλο το κεφάλι από το παράθυρο θα την έβλεπα. Πλακώνεται στα φρένα η κοπελιά και μου ρίχνει και μια μούντζα. Τώρα τι έφταιγα; Τι να έκανα δηλαδή, να το έκοβα στο φανάρι αριστερά κλείνοντας όποιον είναι δίπλα μου; Έπρεπε να μπω στη γαμημένη αριστερή λωρίδα. Όταν είμαι με τη μηχανή πάντα προσέχω τα αυτοκίνητα μπροστά που έχουν ανάψει φλας και είτε κόβω και τους αφήνω, είτε κόβω τους ειδοποιώ με φώτα ή κόρνα και με αφήνουν, πως αλλιώς θα γίνει; Δεν μπορείς να πας με χίλια σε ένα στενό διαδρομάκι και να περιμένεις να σε σε δουν όλοι, χρειάζεται μια στοιχειώδης λογική. Ο άλλος δεν έχει ραντάρ. Δηλαδή έστω αν την άξιζα την μούντζα, ας μου εξηγήσει η κοπελιά γιατί. Τουλάχιστον κάνε την παρουσία σου φανερή γιατί αν ήταν κάποιος άλλος που δεν πρόσεχε τόσο και έβγαινε απότομα νομίζοντας ότι δεν έρχεται κανείς, η εν λόγω κοπελιά δεν θα ήταν σε θέση να ρίξει καντήλια.
    εγω αμα μου εριχνε μουντζα και με εβριζε, θα τη πλακωνα στα γ@μωσταυριδια τη τυπισσα! ΑΥΤΗ εφταιγε, όχι εσυ! η διηθηση απαγορευεται από τον κοκ!
    με τη μηχανη δεν εχω βρισει/μουντωσει ποτε οδηγο που "εβγαλε μουρη" για αλλαγη λωρίδας ενώ κανω διηθηση! μονο τον ειδοποιω με τη κορνα αν δω ότι δεν προλαβαίνω να σταματήσω για να τον αφήσω να περασει!

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Εγώ αισθάνομαι πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια όταν έχω ταξιτζίδες τριγύρω μου. Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών που χρησιμοποιούν καθρέπτες. Τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους.
    Σπύρο,πες αλήθεια, ήσουν ελαφρά πιωμένος όταν έγραφες το παραπάνω;
    Συμφωνώ μόνο στο τεράστια διαφορά απο τους υπόλοιπους.Προς το χειρότερο δυστυχώς.
    Στη δικιά μου νοητή κατάταξη,μπαίνουν τελευταία θέση μαζί με τις γκόμενες.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ να σηκώνω χέρια ευχαριστίας σε όλα τα αυτοκίνητα που δείχνουν ότι με έχουν προσέξει από το καθρέπτη τους. είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.
    και έτσι πρέπει!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ μόνο στο τεράστια διαφορά απο τους υπόλοιπους.Προς το χειρότερο δυστυχώς.
    Στη δικιά μου νοητή κατάταξη,μπαίνουν τελευταία θέση μαζί με τις γκόμενες.
    Υπαρχει ομως μια μεγαλη και σημαντικη διαφορά φιλε Γιαννη.

    Οι ταξιτζηδες, ναι μεν κανουν μαλακιες, αλλά τις κανουν εν γνώση τους. Οι πιτσιρίκες / πιτσιρικάδες / φοβισμενες γυναικες κτλ, τις κανουν εν αγνοία τους.

    Προσωπικα, 1000 φορες θα προτιμουσα να εχω μπροστα μου / πισω μου / πλάι μου εναν ταξιτζη που ξερω οτι ειναι ενας εμπειρος οδηγος, και που οταν θα κανει τη ματσακονιά του θα εχει λαβει τα μετρα του, διότι τη ματσακονία του θα την κανει απο πρόθεση και οχι εν αγνοία του, παρά ενα 18άχρονο αγορακι / κοριτσακι που πηρε το διπλωμα χτες, που οταν οδηγει μιλαει στο κινητο, φταχνει το μαλλι στον καθρεφτη, που γενικοτερα ειναι στον κοσμο του και οταν θα κανει μαλακια το πιθανοτερο ειναι να μην το παρει καν χαμπαρι. Ειναι άλλο να "φάς" ενα φαναρι εχοντας ελεγξει πρωτα, και άλλο να "φάς" ενα φαναρι γιατι απλα δεν αντιλήφθηκες καν την ύπαρξή του


  9. #24
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Εχμ..τα ταξί ειναι γατάκια μπροστα στα ασθενοφόρα.
    Φίου φίου φι φι φίου

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Εχμ..τα ταξί ειναι γατάκια μπροστα στα ασθενοφόρα.
    Ξέρεις φαντάζομαι ότι ένας μεγάλος rally man ,Gilles pannizi ήταν οδηγός ασθενοφόρου στο Παρίσι

  11. #26
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Οχι δεν το ήξερα αυτό οπότε,...εμ τα βλέπεις;
    Φίου φίου φι φι φίου

  12. #27
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει ομως μια μεγαλη και σημαντικη διαφορά φιλε Γιαννη.

    Οι ταξιτζηδες, ναι μεν κανουν μαλακιες, αλλά τις κανουν εν γνώση τους. Οι πιτσιρίκες / πιτσιρικάδες / φοβισμενες γυναικες κτλ, τις κανουν εν αγνοία τους.

    Προσωπικα, 1000 φορες θα προτιμουσα να εχω μπροστα μου / πισω μου / πλάι μου εναν ταξιτζη που ξερω οτι ειναι ενας εμπειρος οδηγος, και που οταν θα κανει τη ματσακονιά του θα εχει λαβει τα μετρα του, διότι τη ματσακονία του θα την κανει απο πρόθεση και οχι εν αγνοία του, παρά ενα 18άχρονο αγορακι / κοριτσακι που πηρε το διπλωμα χτες, που οταν οδηγει μιλαει στο κινητο, φταχνει το μαλλι στον καθρεφτη, που γενικοτερα ειναι στον κοσμο του και οταν θα κανει μαλακια το πιθανοτερο ειναι να μην το παρει καν χαμπαρι. Ειναι άλλο να "φάς" ενα φαναρι εχοντας ελεγξει πρωτα, και άλλο να "φάς" ενα φαναρι γιατι απλα δεν αντιλήφθηκες καν την ύπαρξή του

    Γιώργο πραγματικά πιστεύεις ότι οι μαλατέτειες που πράτουν οι ταξιτζήδες οφείλονται στην εν κρίση παράνομη ενέργεια τους; Εγώ θα έδινα μόλις το 20% των λαθών τους να εξηγείται για αυτό το αίτιο. Προσωπικά δίνω το 80% των λαθών τους να οφείλεται στο προχωρημένο της ηλικίας τους, στο πολύωρο της εργασίας τους καθώς και στην απροσεξία (βασικό αστάθμητο παράγοντα).
    Δεν μπορώ να δεχθώ οτι ένας ταξιτζής να αλλάζει λωρίδα χωρίς να αναλογίζεται την παρουσία άλλων οχημάτων (με την πλειοψηφία των περιπτώσεων να μην περιλαμβάνουν υπόδειξη - σηνιάλο) εν κρίση του.
    Δεν μπορώ να δεχθώ να κόβει υπέρμετρα ταχύτητα χωρίς να ειδοποιήσει ή να λάβει μέτρα προφύλαξης των οχημάτων που έπονται εν κρίση του.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Η αληθεια ειναι οτι πολλοι ταξιτζηδες οδηγουν με την νοοτροπια "αρχοντας του δρομου" με οτι αυτο συνεπαγεται στην οδήγησή τους..

    Ομως, επειδη αυτη τους η νοοτροπια ειναι γνωστη στους υπολοιπους χρηστες του δρομου, η ματσακονιά τους μπορει να θεωρηθει αναμενομενη και δεδομενη. Ετσι λοιπον, γνωριζοντας και περιμενοντας τη (σχεδον σιγουρη) ματσακονιά του ταξιτζη, λαβαινεις τα μετρα σου. Οταν πχ κινουμαι στη δεξια πλευρα κεντρικου δρομου και εχω μπροστα μου ταξι, εχω ως δεδομενο οτι ειναι εξαιρετικα πιθανο ο ταξιτζης να σταματησει αποτομα και χωρις καμια ειδοποιηση για να επιβιβασει ή να αποβιβασει πελατη. Οταν λοιπον οδηγω πισω απο αυτο το ταξι και εχω ως δεδομενο την πιθανη ματσακονιά του, οφειλω να ειμαι (περισσοτερο) υποψιασμενος και να κανω τις ενεργειες εκεινες που θα αποτρεψουν πιθανο ατυχημα (αφηνω μεγαλυτερη αποσταση, αλλαζω λωριδα, τον προσπερναω, ή οτι αλλο θα με διαφυλαξει καλυτερα).
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι κατα ενα μεγαλο ποσοστο η οδικη συμπεριφορα των ταξιτζηδων ειναι προβλεψιμη. Απο κει και περα πρεπει και μεις να φυλαμε τα ρουχα μας για να χουμε τα μισα .
    Αυτο που προσωπικα με φοβιζει περισσοτερο ειναι η απροβλεπτη οδικη συμπεριφορα που οφειλεται κυρίως σε φοβο ή (και) απειρία. Πχ, οι σπασμωδικες κινησεις πανικου που θα κανει μια άπειρη και φοβισμενη πιτσιρίκα ισως δεν μου δωσουν την ευκαιρια να αποφυγω το λαθος της διοτι πιθανοτατα θα ειναι κατι ακαριαίο που δε θα το περιμενω.

    Σε καμια περιπτωση δεν ισχυριζομαι οτι οι ταξιτζηδες δεν κανουν μαλακιες (και χοντρες μαλιστα). Σιγουρα παιζουν ρόλο κι αυτα που αναφερεις, κουραση κτλ. Αναμεσα στους 2 ομως (ταξιτζη και απειρο οδηγο) θα "εμπιστευομουν" πολυ περισσοτερο τον ταξιτζη.

  14. #29
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Σπύρο,πες αλήθεια, ήσουν ελαφρά πιωμένος όταν έγραφες το παραπάνω;
    ...


    όπως τα εξηγεί ο giorgos είναι. τα ίδια έχω και εγώ στο μυαλό μου. οι ταξιτζίδες και οι γκαζοκίλερς (γρήγοροι γενικώς) είναι οι μόνοι προβλέψιμοι.

    (χωρίς να έχω ούτε έναν γνωστό και ουτε έναν συγγενή ταξιτζή. απλά σαν εμπειρία ως μοτοσικλετιστής απέναντι τους)

    1. ο χειρότερος τύπος οδηγού με διαφορά στους δρόμους είναι ο 60+ άντρας με πολιτικό αυτοκίνητο. έχει πλέον κουραστεί να περιμένει να του αναγνωρίσουν την αξία του και το πόσο σημαντικός είναι σε αυτό τον κόσμο και απλά δε δίνει σημασία σε τίποτα. στην αλλαγή λωρίδας είναι απλά να μη σου κάτσει. έχει συσσωρεύσει τόση οικονομική, κοινωνική και ψυχολογική σφαλιάρα στη ζωή, που πλέον είναι επικύνδυνος
    2. με τη μηχανή ποτέ δεν έχω κινδυνέψει με ταξιτζή. είναι οι μόνοι που καταλαβαίνουν οτι είμαι τριγύρω τους.
    3. τα προβλήματα γεννούνται όταν οδηγώ εγώ αυτοκίνητο και έχω ταξιτζή μπροστά μου. εκει δε μπορείς να ξεφύγεις στην επειδικτικά χαμηλή ροή κίνησης που χρησιμοπούν. το κάνουν και προφανώς είναι κατακριτέο αλλά επουδενή επικύνδυνο. Το κάνουν γιατί είτε ψάχνουν πελάτη, είτε ψάχνουν 2ο πελάτη, είτε προσπαθούν να τρενάρουν τη κούρσα για να δημιουργήσουν αντιπερισπασμούς όταν βαράνε κλεβοντας τις μονάδες στο ταξίμετρο.
    4. ο μέσος όρος ηληκίας των ταξιτζίδων είναι πολυ μικρότερος απο ότι ήταν
    5. το θέμα είναι στατιστικό. αν υπήρχαν τόσα έντονα κόκκινα αυτοκίνητα στους δρόμους όσα είναι τα ταξί, τότε ο κόσμος θα έβριζε τους "κόκκινους". είναι καθαρά θέμα πόσες επαφές έχει ο εγκέφαλος με έναν τύπο αυτοκινήτου κάθε μέρα. παρ' όλα αυτά έναντι των μοτοσικλετιστών δεν έχουν προβλήματα αρκεί να μην κάνεις εσύ την παρανομία την οποία ξέρουν και χρησιμοποιούν απέναντι σου:

    μην τους προσπερνάς απο δεξιά τους

  15. #30
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Απλά όποιος οδηγάει και μότο, ανεξάρτητα τι δουλειά κάνει.
    Οδηγώντας μετά το κουτί σκέφτεται και συμπεριφέρεται σαν μοτοσυκλετιστης

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. drift supersport VS car
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2011, 08:31
  2. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 02:41
  3. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 17:11
  4. Moto Vs Αuto ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ...
    από DUKASII στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 174
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 09:45
  5. MOTO vs TOYTOY 1-0
    από BELZEBOYLIS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2005, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF