Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: moto vs car

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiotis dim
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    213

    moto vs car

    Μετά απο 35 χρόνια οδήγησης μηχανών και αυτοκινήτων ταυτόχρονα εχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα .

    Είναι βέβαιο πως οποιος οδηγεί και τα δύο αναγνωρίζει περισσότερο τους κινδύνους και βάζει διαφορετικές προτεραιότητες στον τρόπο που χειρίζεται και τα δύο οχήματα . Υστερα απο τόσα χρόνια ακόμα κάνω λάθη και με τα δύο οχήματα και μετά οταν θυμώνω με τους οδηγούς των αυτοκινήτων σκέπτομαι και πως εγώ κάνω πολλές φορές το ιδιο λάθος με το αυτοκίνητό μου σε σχέση με του αναβάτες των δικύκλων .

    Λάθη οχι τόσο με την ασφάλεια αλλά οσο με την καλύτερη διαχείριση της κυκλοφορίας .

    Μιλώντας πρίν λίγο καιρό με ταξίτζή ακουσα με προσοχή τα λεγόμενά του τι τραβάει απο τους δικυκλιστές και τι μπινελίκια ακούει.

    Ακουσε και αυτός τα ιδια απο μένα τι μπινελίκια εχω ρίξει σε ταξιτζήδες.

    Και οι δύο πλευρές είχαμε να πουμε τα δικά μας .

    Εν κατακλείδι ουδεις αναμάρτητος. Προχθές ημουν με το αμάξι μου που είναι μεγάλο τζιπ και με τον μπάρμπα μου μέσα πηγαίναμε στην ιερό οδό πρός χαιδάρι .

    Βλέποντας κόκκινα στα διακόσια μέτρα πήγαινα σιγά .

    Ο κύριος ομως με το peugeot rally ηθελε σώνει και καλα να περάσει και σχεδόν τα ξύσαμε. οταν τον πλησίασα στο φανάρι που περίμενε αναγκαστικά και τον ρώτησα τι κατάφερε πήρα την απάντηση πως ..ποιός νομίζω οτι είμαι με το τζίπ που πιάνω ολον τον δρόμο...

    την συνέχεια δεν την αναφέρω γιατιί ντρέπομαι με το μαλακισμένο τέλος πάντων.

    ομοίως εχω φάει σφήνα απο παπάκια η εχω δεί προσπέραση σουζαρισμένο δίπλα μου να το χάνει και να μπάινει μπροστά μου ετοιμος για ανάστροφα ( που λένε και οι ιπτάμενοι)

    Ετσι λοιπόν καταλήγω πως οποιος εκνευρίζεται με τους αλλους είτε είναι με μηχανή ΄και αυτοί με αυτοκίνητο είτε το αντίθετο καλό είναι να κάνει και κανένα απολογισμό τι κάνει η τι εκανε σε ανάλογες περιπτώσεις και να συγχωρούμε αδέλφια . ολοι για εξομολόγηση . βαρέθηκα τέλος για σήμερ α
    ενας γαιδαρος δεμενος, το χορταρι του βοσκούσε και ηταν τρισευτυχισμένος ...ο ΄καυμένος!!!τιποτα αλλο δεν ζητούσε ...μόνο να μην είναι ...δεμένος...ο καυμένος..

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Νομίζω πως αν φερόμασταν όλοι όπως αν ήμασταν πεζοί θα ήταν όλα πολύ καλύτερα...

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως αν φερόμασταν όλοι όπως αν ήμασταν πεζοί θα ήταν όλα πολύ καλύτερα...
    @@
    Ξέρεις πόσες φορές έχω τρακάρει πεζός με γριά που που βγαίνει από το φούρνο χωρίς να τσεκάρει???
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  4. #4
    Οι γιαγιάδες και οι παππούδες είναι ειδική κατηγορία από μόνοι τους. Μην τα βάζεις μαζί τους.

    Στην Ελλάδα έχουμε μηδαμινή παιδεία (και) στο κομμάτι της οδικής κυκλοφορίας.

    Οταν οι περισσότεροι βγαίνουν στον δρόμο και νομίζουν οτι ειναι του παππού τους το οικόπεδο τότε όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.

    Μαστουρμπέϊσον γκόουζ κλάουντ που λεμε

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Υστερα απο τόσα χρόνια ακόμα κάνω λάθη και με τα δύο οχήματα και μετά οταν θυμώνω με τους οδηγούς των αυτοκινήτων σκέπτομαι και πως εγώ κάνω πολλές φορές το ιδιο λάθος με το αυτοκίνητό μου σε σχέση με του αναβάτες των δικύκλων .
    Θα διαφωνήσω ελαφρός μαζί σου, νομίζω ότι ο μοτοσικλετιστής, όταν οδηγά αυτοκίνητο,. είναι πολύ προσεκτικός για τους μοτοσυκελιτιστές, πολύ παραπάνω από κάποιον αυτοκινητιστή που δεν έχει οδήγησή πότε μοτοσυκλέτα. ενας λόγος μπορεί να είναι ότι ξέρει και προβλέπει καλυτερα την συμπεριφορά των μοτοσυκλετών, και προσέχει πιο πολύ της νεκρές γωνιές του καθρέφτη.
    φιλικά

  6. #6
    Βρε Μανωλιό από ανασκαφές έμαθες, το κουμπί που λέει ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ακόμα δεν;

    Επίσης ναι όλοι σαν πεζοί σκέφτονται Χαρούλη. Οι μοτοσικλετιστές δεν ξέρουν από μονόδρομους πεζόδρομους πεζοδρόμια και όλοι μαζί οι εποχούμενοι μηχανοκίνητοι και μη στα παπάκια τους κόκκινα πράσινα μπλε προτεραιότητες στοπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ. Όλοι σαν πεζοί, πάμε σαν lemmings και ότι βγει...

  7. #7
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Τα μεγαλύτερα προβλήματα το δημιουργεί η νέα γενιά των μοτοσυκλετιστών. Βρίζουν, φωνάζουν, μουντζώνουν, ωρύονται, παίζουν φώτα, μαρσάρουν, τρομοκρατούν σε συνεχόμενη βάση μόνο και μόνο με την υποψία ότι κάποιο αυτοκίνητο δε κάνει κάτι καλά. Έχουν ένα θεωρητικό υπόβαθρο ότι είναι εκτεθειμένοι και δε τους προσέχουν, παράλληλα είναι κατουρημένοι από το φόβο της διαχείρισης του δικύκλου και το αποτέλεσμα είναι εκρηκτικό.

    Πλέον πετυχαίνω αυτοκίνητα στο δρόμο που με την υποψία ότι είμαι από πίσω τους κάνουν τα πάντα για να περάσω εγω με τη μηχανή. Λες και είναι υποχρέωση τους. απόδειξη πόσο τους έχουν τρομοκρατήσει κάποιοι τρισάθλιοι εξωγήινοι δικυκλιστές τόσο καιρό.

    Εάν αυτοί οι δικυκλιστές ήταν σε κάποια άλλη χώρα, που αυτοί φαντάζονται ότι έχει καλύτερους οδηγούς αυτοκινήτων, με καλύτερη οδική παιδεία (ΨΕΜΜΑΑΑΑΑ), θα τους είχαν πάρει παραμάζωμα για πλάκα, χωρίς ίχνος αστικής ευθύνης. Οι μηχανές στην Αμερική για παράδειγμα, εντός μεγάλων πόλεων, κινούνται πίσω από τα αυτοκίνητα αναγκαστικά για να προφυλαχθούν από τους δολοφόνους με τα αυτοκίνητα. Η ροή τους στη πόλη δε διαφέρει καθόλου από αυτή ενός αυτοκινήτου. Πέρα από το νόμο είναι και θέμα επιβίωσης. Ο μέσος Αμερικάνος οδηγός δε κοιτάει ΠΟΤΕ καθρέπτες. Ας φαντάζεστε εσείς ότι στην Ελλάδα φταίει ο οδηγική παιδεία.

    Εγώ αισθάνομαι πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια όταν έχω ταξιτζίδες τριγύρω μου. Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών που χρησιμοποιούν καθρέπτες. Τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους.

    Επίσης προσωπικά αισθάνομαι ασφάλεια κυρίως ανάμεσα από καγκούρια δικυκλιστές. Μπορεί να κάνουν φασαρία και σαματά, μπορεί να τους βρίζω τη μάνα το πατέρα και ότι άλλο έχουν, όταν μου ξυπνάνε το παιδί που κοιμάται γιατι περάσαν σπασμένοι έξω από το σπίτι, αλλά είναι οι μόνοι που έχουν μια λογική συμπεριφορά όταν οδηγούν στο δρόμο.

    Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ να σηκώνω χέρια ευχαριστίας σε όλα τα αυτοκίνητα που δείχνουν ότι με έχουν προσέξει από το καθρέπτη τους. είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

  8. #8
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Ο οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να μπει στη θέση του αναβάτη και το αντίστροφο όταν βρίσκεται στο αντίστοιχο όχημα.

    Δικό μου παράδειγμα. Είμαι με αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη και θέλω να στρίψω αριστερά στην εθνική, αλλά έχω βγει από τη γέφυρα στη δεξιά λωρίδα και έχει πολλή κίνηση. Λίγο μετά τη γέφυρα μπαίνω στη μεσαία λωρίδα, βγάζω αριστερό φλας έτσι ώστε να πιάσω την αριστερή και περιμένω να βρω λίγο χώρο. Τα αυτοκίνητα σχεδόν σταματημένα λόγω κίνησης και του φαναριού. Στον μεσαίο καθρέφτη βλέπω μόνο το αυτοκίνητο πίσω μου, ενώ στον αριστερό δεν έχω καλή ορατότητα από τον «διάδρομο», παρά μόνο για λίγα μέτρα.
    Είμαι με αριστερό φλας και κάποιος μου αφήνει κενό να μπω, οπότε κόβω ελάχιστα και πολύ αργά δείχνοντας πρόθεση να μπω στη λωρίδα και ταυτόχρονα κοιτάζω συνέχεια τον αριστερό καθρέφτη για τις μηχανές που περνάνε ανάμεσα. Όπως έχει στρίψει λίγο το αυτοκίνητο δεν έχω μεγάλη ορατότητα πίσω, γυρνάω και κεφάλι αλλά ακόμη χειρότερα, όμως ο διάδρομος όσο βλέπω είναι άδειος. Για να μην έχω τον άλλο να με περιμένει να πάρω την απόφαση, βγαίνω σιγά σιγά έτσι ώστε αν κάποιος με μηχανή περνάει ανάμεσα να με δει και να προσέξει.

    Και βλέπω κοπελιά πατημένη με σκούτερ να έρχεται, που δεν φαινόταν με τίποτα γιατί το κουτί πίσω μου ήταν και ψηλό (εγώ με rallye) και μόνο αν έβγαζα όλο το κεφάλι από το παράθυρο θα την έβλεπα. Πλακώνεται στα φρένα η κοπελιά και μου ρίχνει και μια μούντζα. Τώρα τι έφταιγα; Τι να έκανα δηλαδή, να το έκοβα στο φανάρι αριστερά κλείνοντας όποιον είναι δίπλα μου; Έπρεπε να μπω στη γαμημένη αριστερή λωρίδα. Όταν είμαι με τη μηχανή πάντα προσέχω τα αυτοκίνητα μπροστά που έχουν ανάψει φλας και είτε κόβω και τους αφήνω, είτε κόβω τους ειδοποιώ με φώτα ή κόρνα και με αφήνουν, πως αλλιώς θα γίνει; Δεν μπορείς να πας με χίλια σε ένα στενό διαδρομάκι και να περιμένεις να σε σε δουν όλοι, χρειάζεται μια στοιχειώδης λογική. Ο άλλος δεν έχει ραντάρ. Δηλαδή έστω αν την άξιζα την μούντζα, ας μου εξηγήσει η κοπελιά γιατί. Τουλάχιστον κάνε την παρουσία σου φανερή γιατί αν ήταν κάποιος άλλος που δεν πρόσεχε τόσο και έβγαινε απότομα νομίζοντας ότι δεν έρχεται κανείς, η εν λόγω κοπελιά δεν θα ήταν σε θέση να ρίξει καντήλια.

  9. #9
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    @@
    Ξέρεις πόσες φορές έχω τρακάρει πεζός με γριά που που βγαίνει από το φούρνο χωρίς να τσεκάρει???
    Φιλικη δηλωση σου εκανε ή την γλυτωσες αγρατσουνιστος;
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βρε Μανωλιό από ανασκαφές έμαθες, το κουμπί που λέει ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ακόμα δεν;

    Επίσης ναι όλοι σαν πεζοί σκέφτονται Χαρούλη. Οι μοτοσικλετιστές δεν ξέρουν από μονόδρομους πεζόδρομους πεζοδρόμια και όλοι μαζί οι εποχούμενοι μηχανοκίνητοι και μη στα παπάκια τους κόκκινα πράσινα μπλε προτεραιότητες στοπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ. Όλοι σαν πεζοί, πάμε σαν lemmings και ότι βγει...
    ρε αλήθεια δεν καταλάβατε τι εννοώ;

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως θα πρέπει να φερόμαστε αντιστοίχως...
    Δηλ, έχετε ο άλλος απο πίσω γαμ#$%ντας, τι κάνεις; Να κάνεις ότι θα έκανες αν ερχόταν κάποιος τρέχοντας όντας πεζός στο πεζοδρόμιο, άκρη. κλπ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Τα μεγαλύτερα προβλήματα το δημιουργεί η νέα γενιά των μοτοσυκλετιστών. Βρίζουν, φωνάζουν, μουντζώνουν, ωρύονται, παίζουν φώτα, μαρσάρουν, τρομοκρατούν σε συνεχόμενη βάση μόνο και μόνο με την υποψία ότι κάποιο αυτοκίνητο δε κάνει κάτι καλά. Έχουν ένα θεωρητικό υπόβαθρο ότι είναι εκτεθειμένοι και δε τους προσέχουν, παράλληλα είναι κατουρημένοι από το φόβο της διαχείρισης του δικύκλου και το αποτέλεσμα είναι εκρηκτικό.

    Πλέον πετυχαίνω αυτοκίνητα στο δρόμο που με την υποψία ότι είμαι από πίσω τους κάνουν τα πάντα για να περάσω εγω με τη μηχανή. Λες και είναι υποχρέωση τους. απόδειξη πόσο τους έχουν τρομοκρατήσει κάποιοι τρισάθλιοι εξωγήινοι δικυκλιστές τόσο καιρό.

    Εάν αυτοί οι δικυκλιστές ήταν σε κάποια άλλη χώρα, που αυτοί φαντάζονται ότι έχει καλύτερους οδηγούς αυτοκινήτων, με καλύτερη οδική παιδεία (ΨΕΜΜΑΑΑΑΑ), θα τους είχαν πάρει παραμάζωμα για πλάκα, χωρίς ίχνος αστικής ευθύνης. Οι μηχανές στην Αμερική για παράδειγμα, εντός μεγάλων πόλεων, κινούνται πίσω από τα αυτοκίνητα αναγκαστικά για να προφυλαχθούν από τους δολοφόνους με τα αυτοκίνητα. Η ροή τους στη πόλη δε διαφέρει καθόλου από αυτή ενός αυτοκινήτου. Πέρα από το νόμο είναι και θέμα επιβίωσης. Ο μέσος Αμερικάνος οδηγός δε κοιτάει ΠΟΤΕ καθρέπτες. Ας φαντάζεστε εσείς ότι στην Ελλάδα φταίει ο οδηγική παιδεία.

    Εγώ αισθάνομαι πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια όταν έχω ταξιτζίδες τριγύρω μου. Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών που χρησιμοποιούν καθρέπτες. Τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους.

    Επίσης προσωπικά αισθάνομαι ασφάλεια κυρίως ανάμεσα από καγκούρια δικυκλιστές. Μπορεί να κάνουν φασαρία και σαματά, μπορεί να τους βρίζω τη μάνα το πατέρα και ότι άλλο έχουν, όταν μου ξυπνάνε το παιδί που κοιμάται γιατι περάσαν σπασμένοι έξω από το σπίτι, αλλά είναι οι μόνοι που έχουν μια λογική συμπεριφορά όταν οδηγούν στο δρόμο.

    Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ να σηκώνω χέρια ευχαριστίας σε όλα τα αυτοκίνητα που δείχνουν ότι με έχουν προσέξει από το καθρέπτη τους. είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.


    Να προσθεσω επισης, απ οτι εχω παρατηρησει, οτι ενας ακομα λογος που η νεα γενια μοτοσυκλετιστων (και κυριως οι μικροτεροι σε ηλικια) δημιουργει προβληματα, ειναι γιατι εχει την (ξεφτισμενη πλεον) εντυπωση οτι μοτοσυκλετα = μαγκια, δηλαδη ενας μηχανοβιος "πρεπει" να ειναι μαγκας (το μαγκας με την κακη εννοια φυσικα - κουραδομαγκια στη πραγματικοτητα).

    Η αληθεια ειναι οτι οι οδηγοι των αυτοκινητων εχουν βαλει πολυ νερο στο κρασι τους οσον αφορα τις μηχανες. Κανουν πραγματα - παραχωρησεις - που σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωμενοι να κανουν. Κι εγω επισης οταν βλεπω καποιο αυτοκινητο που προσπαθει να με διευκολυνει παντα του κανω ενα νευμα ευχαριστιας ειτε με το χερι, ειτε με το κεφαλι, ειτε με μια ψιλοκόρνα.

  12. #12
    Μηδε οι πεζοι στο δρομο μεριαζουν (αυτο ειδικα ονειρο) μηδε οι εποχουμενοι. Πα καλα ρε; Θα πας πΧιο γληγορα; Η τρελος εισαι η επιδειξιας, οπως και να'χει σαλτα και ερωτευσου, ο δρομος ειναι δικος τους των μπροστινωνΕ, δικαιωμα κληρονομικο.

    Διασκεδαζω παντως με το ποσο διαφορετικα μας φαινονται τα ιδια πραματα στους ιδιους δρομους.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    ....εχει την (ξεφτισμενη πλεον) εντυπωση οτι μοτοσυκλετα = μαγκια, δηλαδη ενας μηχανοβιος "πρεπει" να ειναι μαγκας (το μαγκας με την κακη εννοια φυσικα - κουραδομαγκια στη πραγματικοτητα)......
    Παρομοια συζητηση ειχαμε χτες, με αφορμη κειμενο υμνο στην αγνη ψυχη του κοντρακια.
    Γιατι οπως ειπε και μια ψυχη που τα εζησε απο μεσα (και η δικη μου γνωση λογω συγγενη συμμετεχοντα-επαγγελματια ερασιτεχνη δεν διαφερει πολυ), ξυλο, σαμποταζ, κλοπες, ρουφιανιες, κανονισμενα πραγματα απο συνεργεια για να μαζωχνουν πελατακια κοροϊδακια που ηθελαν "ιδιο με αυτο που κερδισε", υποκοσμος και πλειοψηφικα καμμια σχεση με μοτοσικλετισμο... Οποτε διαβαζει ο νεος, του πιπιλανε τ'αυτια και οι "λεουρες" που τα εχουν κανει ολα και ηταν ολα τελεια, να το προτυπο της μαγκιας κλανιας που αρνειται να πεθανει, αφου ειναι "ιδανικο".


    Και οπως εγραψε και ο Φελουκας νομιζω στο τελευταιο τευχος του περιοδικου, ζουμε στη χωρα που το Αθηνα-Πατρα θεωρειται ταξιδι και εχουν να πουν ιστοριες με δρακους ακομα και οσοι πηγαν μεχρι το Κιατο και πισω...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ζουμε στη χωρα που το Αθηνα-Πατρα θεωρειται ταξιδι και εχουν να πουν ιστοριες με δρακους ακομα και οσοι πηγαν μεχρι το Κιατο και πισω...
    Διάλεξες και τη διαδρομή. Καλύτερα Συρία - Αυγατηγανιστάν παρά αυτή η "εθνική οδός"

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Διάλεξες και τη διαδρομή. Καλύτερα Συρία - Αυγατηγανιστάν παρά αυτή η "εθνική οδός"
    Τα παράπονα στον αρθρογράφο περικαλώ, εγώ αναπαράγω μέρος του κειμένου άνευ αδείας του περιοδικού και του συντάκτη
    Και μέχρι το Κιάτο παλεύεται, δεν έχει πολύ από το κακό κομμάτι.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. drift supersport VS car
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2011, 07:31
  2. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  3. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  4. Moto Vs Αuto ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ...
    από DUKASII στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 174
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 08:45
  5. MOTO vs TOYTOY 1-0
    από BELZEBOYLIS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2005, 13:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF