Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp

  1. #1
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181

    ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp

    (και γιατί να μην ξαναπάει κανείς)

    Η αγωνία της αναχώρησης επιτέλους έληξε. Οχι γιατί θα βλέπαμε την Κωνσταντινούπολη για πρώτη φορά, αφού τα τελευταία χρόνια βρίσκομαι εκεί τουλάχιστον 3 φορές τον χρόνο, αλλά γιατί επιτέλους μετά από 5 χρόνια θα ξαναταξίδευα με μηχανή.
    Αφού το καλοκαίρι όλοι οι θεοί είχαν συνομωτήσει εναντίον μου να μην κάνω διακοπές, τουλάχιστον τώρα τα πάντα ήταν έτοιμα.
    Μια εβδομάδα πριν την αναχώρηση. Τελικός έλεγχος της μοτοσυκλέτας μου, προετοιμασία της λίστας ταξιδιού, έλεγχος των δωματίων στην Πόλη, παραλαβή εισητηρίων αγώνα, και ο συνταξιδευτής μου ακόμη αναποφάσιστος για το αν θα ταξιδέψει μαζί μου ή όχι. Οι αποφάσεις λοιπόν πάρθηκαν από εμένα και θα ταξίδευα μόνος μου. Εγώ και η γυναίκα μου.
    Πέμπτη 20/10/2005 ώρα 8:20
    Η μηχανή φορτώνεται, και το ταξίδι ξεκιναεί. Η μεγάλη έκπληξη του ταξιδιού; Η γυναίκα μου, η οποία αποδεικνυεται χιλιομετροφάγος. Πρώτη στάση στην Λαμία, καφεδάκι, και ξανα προς τα πάνω.
    Τα υπόλοιπα έως τα σύνορα κύλισαν σχεδόν φυσιολογικά, αν εξαιρέσουμε μια σπασμένη αλυσίδα στα Τέμπη (είχε κάνει μόνο 2500 χλμ) και καθυστέρηση 4 ώρων για την αντικατάστασή της.
    Παρασκευή 21/10/2005 ώρα 12:30
    Και φτάσαμε στο συνοριακό φυλάκιο των Κήπων. Οι Έλληνες τελωνειακοί χωρίς να θέλω να τους δείξω καλύτερους από τους Τούρκους συναδέλφους τους ήταν ταχύτατοι. Οι Τούρκοι, λόγω του φόρτου εργασίας που τους προέκυψε ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΑΝ. Σχεδόν τρείς ώρες για να περάσουμε τα σύνορα.....
    Και το τελικό στάδιο των 260 χλμ έως την Κνωσταντινούπολη άρχισε επιτέλους θεωρώντας ότι όλα τα προβλήματα ήταν πίσω μας...15 χλμ μετά τα σύνορα και ενώ οδηγάω με 90 χλμ/ώρα, ένας Τούρκος αστυνομικός βγαίνει στον δρόμο και μου κάνει σήμα να σταματήσω. Σταματάω και εγώ και αρχιζει η νοηματική που δυστυχώς δεν μπορεί να αποδοθεί με έντυπο μέσο για την ταχύτητα που οδηγούσα. Αυτός ισχυριζόταν πως οδηγούσα με 120 χλμ/ώρα, εγώ με 90. Να σημειώσω δε, πως οι Τούρκοι αστυνομικοί είναι πολύ καλύτερα εξοπλισμένοι από τους δικούς μας. Ούτε ραντάρ σε τρίποδα, ούτε ραντάρ πιστόλια να σε σημαδεύουν. ¨εχουν ενσωματωμένο ραντάρ στο μάτι. Σε κόβούν από μακριά, και βγάζουν πόρισμα. Δυστυχώς δεν βγάζουν και χαρτάκι απόδειξης από άλλη έξοδο του σώματός τους.
    Τελικά μετά από παζάρι μισής περίπου ώρας και αφού ενημερώθηκα σε σπαστα αγγλο-ελληνικό-τούρκικα, πως μπορεί το όριο στην πινακίδα να είναι 90 χλμ/ώρα για τις μηχανές είναι 70 χλμ/ωρα, με άφησαν και έφυγα.
    Σαράντα χιλιόμετρα παρακάτω η ιστορία επαναλάμβάνεται. Ευτυχώς για τελευταία φορά. Βλαστήμησα τον εαυτό μου που δεν περίμενα στα σύνορα να ταξιδέψω με καμιά εικοσαριά μηχανές από οργανωμένη μηχανή από Ελλάδα.
    Φτάνοντας στην Κωνσταντινούπολη και αφού έχασα μιαμιση ώρα στην κίνηση κατάφερα και ξάπλωσα το κουρασμένο μου κορμι στο κρεβάτι του ξενοδοχείου.
    Σάββατο 22/10/2005
    Η μέρα κύλησε με βόλτες στην Πόλη, επισκέψεις σε διάφορους ενδιαφέροντες χώρους για γυναίκες (ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ λέγονται). Τα μνημεία τα είχαμε επισκεφτεί στα προήγουμενα ταξίδια μου. Αν και σαν συμβουλή σας προτείνω οπωσδήποτε να πάτε στην Βασιλική της Κιστέρνης (το παλιο υδραγωγείο της πόλης), ακριβώς απέναντι από την Αγια Σοφιά. Είναι κατά την προσωπική μου άποψη το ποιό όμορφο από όλα. Τώρα αν κάποιος πηγαίνει πρώτη φόρα στην Κωνσταντινούπολη και έχει χρόνο για να τα δεί όμορφα μέρη για να επισκεφτείς είναι φυσικά η Αγια Σοφιά, που θέλει περίπου 2 ώρες να την γυρίσεις μαζί με το μουσείο της. Ακριβώς απέναντι είναι το Μπλέ Τζαμί, που χρείαζεσαι το πολύ μια ώρα, και δίπλα από την Αγια Σοφιά είναι το ΤΟΠ ΚΑΠΙ, το παλάτι του σουλτανου δηλαδή. Χρειάζεσαι μίνιμουμ 4 ώρες για να το δεις όλο.
    Ο δρόμος που περνάει μπροστά από την Αγιά Σοφιά, και να κάνεις δεξία κάθως βγαίνεις από αυτήν σε βγάζει στο μεγάλο παζάρι (με τα πόδια περίπου 5 λεπτά). Από εκεί μπορείς να κατεβείς στην γέφυρα του Γαλατά και να πάς στον πύργο του Γαλατά. Αξίζει να περπατήσεις στο Πέραν, και να περάσεις μια βόλτα από το παζάρι των μπαχαρικών. Για ποιό Ευρωπαϊκά πράγματα, μια επίσκεψη στο ΝΙΣΑΝΤΑΣΙ (το Κολωνάκι της Κωνστανινούπολης), στην BAGDAT στην Ασιατική πλευρά της πόλης, και φυσικά στον παραλιακό δρόμο στο Βόσπορο.
    Κυριακή 23/10/2005 ημέρα του αγώνα.
    Και εκεί που αρχίζουν τα γλέντια.... Δυστυχώς η πλήρης ανοργανωσια. Κανένας, μα ΚΑΝΕΝΑΣ, από τους υπαλλήλους της πίστας, τους αστυνομικούς, τους security, ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ή κάποια άλλη γλώσσα εκτός από Τουρκικα.
    Τα προσπέκτους του αγώνα είναι γραμμένα μόνο στα Τούρκικα. Η περιγραφή του αγώνα είναι μόνο στα Τούρκικα. Και όλα αυτά σε έναν αγώνα παγκοσμίου πρωταθλήματος, με το 60% των θεατών ξένους επισκέπτες.
    Το απόγευμα σε ιδιωτική συζήτηση με Τούρκους γνωστούς μου (και όχι πλέον ΦΙΛΟΥΣ), συνειδητοποίησα μια μεγάλη εθνικιστική στροφή στην σκέψη τους. Δέχτηκα παράπονα γιατι στην πόλη της Καβάλας υπάρχει ταμπέλα που λέει «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 460 χλμ» και δεν λέει ISTANBUL. Θα μπορούσα να το δεχτώ αφού το διεθνές όνομα της πόλης πλέον είναι αυτό αν.........
    Δευτέρα 24/10/2005
    Μετά από πολύ κόπο καταφέραμε να βρούμε τον δρόμο για την IPSALA (το τουρκικό χωριό στο συνοριακό φυλάκιο με τους Κήπους. Γιατί όλοι οι δρόμοι σε οδηγούν στο EDIRNE (Ανδριανούπολη), έτσι ώστε να μην περάσεις από την Εγνατία Οδό, αλλά από την «ΠΑΡΑεγνατία» που φτιάχνουν μέσα από την Βουλγαρία. Ο δρόμος για το EDIRNE, μεγάλος αυτοκινητόδρομος, για την IPSALA, επιπέδου επαρχιακού, Ελληνικού δρόμου.
    Αφού οδηγήσησεις 120 χλμ βλέπεις την πρώτη ταμπέλα για IPSALA και μόλις βγεις από την έξοδο, αντί να έχει ταμπέλα για αυτήν σου ξαναέχει ταμπέλα για EDIRNE, μην τυχόν και μπερδευτείς και τελικά καταλήξεις εκεί (όπως κάποια παιδιά που γνώρισα στον δρόμο).
    Προχωρώντας ανακάλυψα πως το διεθνές όνομα της Ελλάδος δεν είναι HELLAS όπως θα είχα την απαίτηση. Ούτε GREECE όπως θα το δεχόμουν. Είναι
    Yunanistan. Πάλι καλά δηλαδή που δεν μας έγραψαν και ΓΚΙΑΟΥΡΙΣΤΑΝ. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι SALONIKA. Είναι SELANIC, και η Αλεξανδρούπολη, είναι... GUMULUCKU….. Τα σχόλια τα αφήνω σε έσας. Αυτοί λοιπόν οι «ΦΙΛΟΙ» είχαν παράπονο για το ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.
    Πρώτη μου φορά μετά από 10 χρόνια ταξιδιών στην Τουρκία, και έφυγα βρίζοντας όπως μπήκα για πρώτη φορά στην Τουρκία.
    Δυστυχώς ποτέ δεν θα αλλάξουν και πάντα θα μας περιμένουν στην γωνία, να μας τα πάρουν σας τουρίστες, επιχειρηματίες, πολιτικούς, χωρίς ποτέ αυτοί να δώσουν κάτι....
    Η ποιό καλή παρατήρηση από όλο το ταξίδι είναι πως οι Έλληνες μοτοσυκλετιστές, ξαναβρήκαν τις παλιές καλές αρχές τους και πάλι χαιρετάνε στον δρόμο, σταματάνε να βοηθήσουν, και πάντοτε να πιάσουν κουβέντα. Μάλλον αυτοί που γέμισαν για λίγο καιρό τους δρόμους καβαλώντας πάνω σε ολοκαίνουριες μηχανές που δεν ήξεραν ούτε να τις όδηγήσουν, ούτε να συνοδηγήσουν, κατάλαβαν ότι είναι καλύτερο να γυρίσουν στα κουτάκια τους.
    Πολλούς χαιρέτισμούς σε όλα τα παιδιά που γνώρισα στο τάξίδι (τα 2 παιδιά από την Χαλκιδική με το VSTROM και το GS, στα παιδιά του ΟΝ-OFF 600+ που θα τα ξαναπούμε σίγουρα και σε όλους τους άλλους που σταμάτησαν στα Τέμπη να με ρωτήσουν αν χρειάζομαι βοήθεια).

    Σοφιανός Καβακόπουλος

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Δεν κανετε καπου αλλου αυτες τις συζητησεις ?


    Στις "Διαμαχες" πχ ... :wacko:



    Φιλε παντα τετοια ταξιδια να 'χεις!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    Yunanistan = Ιωνια

    Yunan=Ιωνας

    ολοι οι αραβες ετσι μας ξερουν. Δυστηχως στη τουρκια ο εθνικισμος ειναι οπως ηταν στην Ελλαδα επι εποχης μεγαλης ιδεας

Παρόμοια θέματα

  1. Στην Honda για το 2008 ο ντε Αντζέλις
    από idi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 15:36
  2. ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ motogp club!!!
    από sakisdani750 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 11:25
  3. Με δίκυκλο στην πόλη: Κάν’το με ασφάλεια!
    από the_passenger στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 04:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF