Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Tune ecu και ρύθμιση tps σε 990

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Έχω έτοιμο καλώδιο (το πουλάω κιόλας, αν ενδιαφέρεται κάποιος, πάει καιρός που πούλησα το ΚΤΜ) και, φυσικά, laptop με TuneECU που δουλεύει. Μόνος μου "σκάλιζα" το 690 και ναι, ένιωθα διαφορά.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Προγραμματισμό από την ktm τι εννοείς; Η ktm το μόνο που μπορεί να σου περασει είναι τον χαρτη της acrapovic.
    Αν έχεις βγάλει τις δευτερεύουσες ο χάρτης σίγουρα δεν θα ειναι σωστός σε μειγματα σε διαφορα ανοιγματα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    ναι αυτο εννοω το χαρτη της akrapovich.
    σιγουρα θα θελει διορθωσεις αλλα νομιζω οτι επειδη ειναι πλουσιος ο χαρτης σε βενζινη ο αποτομος και πολυς αερας που μπαινει στις χαμηλες και μεσαιες δεν δημιουργει θεμα αξιοπιστιας.αλλωστε ειδα και μια διαφορα στην αποδοση προς το καλυτερο

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Για δώστε τα φώτα σας οι γνώστες.
    Έφτασε το καλώδιο (Thanks to @Bross400pgm). Έριξα και ένα σχετικό διάβασμα. Οι χάρτες που βρίσκω στο Tune ECU είναι ο μαμά και αυτός της Akrapovic.
    Επειδή στο AdvRider δεν έχουν αφήσει κολυμπηθρόξυλο όρθιο (όλοι έχουν σκαλίσει και από κάτι, πεταλούδες, TPS κλπ) και εγώ το έχω μαμά με Akrapovic, έχετε κανένα χάρτη εύκαιρο για δοκιμή; Δεν θέλω να αρχίσω να ράβω και να ξηλώνω πάνω στο μηχανάκι και μετά με πειραματισμό να αλλάζω ρυθμίσεις για να μην μπερδεύει.
    Έχετε τίποτα εκτός των δύο που βρίσκω στο Tune ECU να ρίξω πάνω;

    Akrapovic με μαμά φίλτρο τρώει παραπάνω βενζίνη. Σωστά; Να τον δοκιμάσω ή να κοιτάξω καστομιά;
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Γιατί δε σου κάνει αυτός του tuneecu.com; Έχει για μαμά adventure με akrapovic slip-on (δηλαδή ακριβώς αυτό που θες). Αν κάτι δε σου αρέσει, μπορείς πάντα να γυρίσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μην ξεχνάς να κάνεις reset μετά από κάθε αλλαγή χάρτη.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Akrapovic με μαμά φίλτρο τρώει παραπάνω βενζίνη. Σωστά; Να τον δοκιμάσω ή να κοιτάξω καστομιά;
    H δικη μου αποψη ειναι να κανεις 'καστομια' με την βοηθεια ενος wideband.
    Επισης να ξετσεκαρεις και αφαιρεσεις τις δευτερευουσες πεταλουδες, να κατεβασεις τον χαρτη απο το σαιτ της powercommander (PCV για 09) και να αντιγραψεις τις αλλαγες που εχουν κανει στο αβανς σε κλειστο γκαζι. Αυτα θα εξαλειψουν το θεμα του ανοιγοκλεισιματος του γκαζιου.
    Τελος αν βαλεις WB, αποφασισε απο το AFR που βλεπεις αν θελεις να αποσυνδεσεις η οχι και τους λαμδα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί δε σου κάνει αυτός του tuneecu.com; Έχει για μαμά adventure με akrapovic slip-on (δηλαδή ακριβώς αυτό που θες). Αν κάτι δε σου αρέσει, μπορείς πάντα να γυρίσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
    Αυτό μπορούσε να μου το κάνει και ο Θωμάς (μηχανικός). Ο μόνος λόγος που δεν τον έβαλα είναι γιατί μου είπαν ότι θα "πίνει" παραπάνω βενζίνα. Αν έχει διαφορά στην απόδοση που δικαιολογεί το "κόστος" δεν το συζητώ. Το ΣΚ τον ρίχνω πάνω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάς να κάνεις reset μετά από κάθε αλλαγή χάρτη.
    Σωστός. Το γνωρίζω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    H δικη μου αποψη ειναι να κανεις 'καστομια' με την βοηθεια ενος wideband.
    Επισης να ξετσεκαρεις και αφαιρεσεις τις δευτερευουσες πεταλουδες, να κατεβασεις τον χαρτη απο το σαιτ της powercommander (PCV για 09) και να αντιγραψεις τις αλλαγες που εχουν κανει στο αβανς σε κλειστο γκαζι. Αυτα θα εξαλειψουν το θεμα του ανοιγοκλεισιματος του γκαζιου.
    Τελος αν βαλεις WB, αποφασισε απο το AFR που βλεπεις αν θελεις να αποσυνδεσεις η οχι και τους λαμδα.
    Τώρα εσύ γιατί μου μιλάς "πρόστυχα" και δεν σε καταλαβαίνω?
    Το wideband απ' ότι κατάλαβα παίρνει μετρήσεις από τα καυσαέρια. Μπαίνει στη θέση του λάμδα; Τι θα μου πει και θα το καταλάβω εγώ ο κομπιουτεράκιας αλλά άσχετος μηχανικάτζας;
    Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι μέσα από το πρόγραμμα θα μπορώ να κάνω βελτιώσεις του τύπου: Απενεργοποιώ αυτό και αλλάζω τιμές σε συγκεκριμένα σημεία ώστε να βελτιώσω τη λειτουργία και την απόδοση. Software mods δηλαδή. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία δυναμομετρήσεων και επεμβάσεων πάνω στη μηχανή. Αν ήθελα θα πήγαινα εξαρχής στους "ειδικούς". (Εκτός κι αν μου πεις ότι με τρίτη και μόνο με γκάζι θα σηκώνεται καντήλι. Τότε το συζητάω.)
    Μάλλον λάθος κατάλαβα.
    Σημειωτέον ότι δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού. Ίσως φταίει το στυλ οδήγησής μου.
    Τα καλώδια πρωταρχικά τα πήρα για να συνδέσω ένα ODBII Bluetooth διαγνωστικό που συνδέεται με το κινητό. Επί τη ευκαιρία είπα να το σκαλίσω.

    Θα τσεκάρω κι αυτό που λες για την powercommander.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία τροποποίηση από freco; 22/04/2015 στις 15:41.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Η ιδανική λύση είναι αυτή που προτείνει ο μπιγκ. Μόνο έτσι θα κάνεις κάτι που δουλεύει 100% στο δικό σου μηχανάκι. Αλλά κοστίζει.

    Καλώς ή κακώς οι "κονσέρβα" χάρτες μπορεί να μην έχουν την απόδοση που περιμένεις, καθώς η τελευταία επηρέαζεται από πολλούς παράγοντες. Ακόμα και μεταξύ ίδιων μοντέλων υπάρχουν διαφορές, όπως επίσης παίζουν ρόλο και οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (άλλο Αμερική, άλλο Αγγλία, άλλο Ελλάδα). Αλλά μπορεί να σταθείς τυχερός και να έχεις καλά αποτελέσματα. Επίσης, έξτρα επιδόσεις χωρίς έξτρα βενζίνη δε γίνεται :P Εκτός αν ζητάς κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει. Μπορείς, πάντως, να κατεβάσεις έτοιμο χάρτη και να κάνεις μικροαλλαγές μόνος σου, με πολλή, ΠΟΛΛΗ προσοχή. Πριν κάνεις οτιδήποτε, αποθήκευσε τον εργοστασιακό χάρτη μέσω TuneECU για να είσαι σίγουρος.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    To 'επιδοσεις χωρις εξτρα βενζινη δεν γινεται' δεν ειναι απολυτα σωστο. Το σωστα ρυθμισμενο μηχανακι θα εχει καλλιτερες επιδοσεις και θα καιει λιγοτερη βενζινη, απο το μη σωστα ρυθμισμενο μηχανακι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Αυτό μπορούσε να μου το κάνει και ο Θωμάς (μηχανικός). Ο μόνος λόγος που δεν τον έβαλα είναι γιατί μου είπαν ότι θα "πίνει" παραπάνω βενζίνα. Αν έχει διαφορά στην απόδοση που δικαιολογεί το "κόστος" δεν το συζητώ. Το ΣΚ τον ρίχνω πάνω.


    Σωστός. Το γνωρίζω.



    Τώρα εσύ γιατί μου μιλάς "πρόστυχα" και δεν σε καταλαβαίνω?
    Το wideband απ' ότι κατάλαβα παίρνει μετρήσεις από τα καυσαέρια. Μπαίνει στη θέση του λάμδα; Τι θα μου πει και θα το καταλάβω εγώ ο κομπιουτεράκιας αλλά άσχετος μηχανικάτζας;
    Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι μέσα από το πρόγραμμα θα μπορώ να κάνω βελτιώσεις του τύπου: Απενεργοποιώ αυτό και αλλάζω τιμές σε συγκεκριμένα σημεία ώστε να βελτιώσω τη λειτουργία και την απόδοση. Software mods δηλαδή. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία δυναμομετρήσεων και επεμβάσεων πάνω στη μηχανή. Αν ήθελα θα πήγαινα εξαρχής στους "ειδικούς". (Εκτός κι αν μου πεις ότι με τρίτη και μόνο με γκάζι θα σηκώνεται καντήλι. Τότε το συζητάω.)
    Μάλλον λάθος κατάλαβα.
    Σημειωτέον ότι δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού. Ίσως φταίει το στυλ οδήγησής μου.
    Τα καλώδια πρωταρχικά τα πήρα για να συνδέσω ένα ODBII Bluetooth διαγνωστικό που συνδέεται με το κινητό. Επί τη ευκαιρία είπα να το σκαλίσω.

    Θα τσεκάρω κι αυτό που λες για την powercommander.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Δεν μιλαω για επεμβασεις και δυναμομετρησεις, μιλαω για κατι που κοστιζει 200ευ και θα σε βοηθησει να ρυθμισεις σωστα. Μακροπροθεσμα θα παρεις τα χρηματα σου πισω απο την οικονομια που θα πετυχεις. Αλλα θα περασεις πολυ ωρα με το λαπτοπ, οποτε αν δεν εισαι διατεθειμενος, δεν το κανεις!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν μιλαω για επεμβασεις και δυναμομετρησεις, μιλαω για κατι που κοστιζει 200ευ και θα σε βοηθησει να ρυθμισεις σωστα. Μακροπροθεσμα θα παρεις τα χρηματα σου πισω απο την οικονομια που θα πετυχεις. Αλλα θα περασεις πολυ ωρα με το λαπτοπ, οποτε αν δεν εισαι διατεθειμενος, δεν το κανεις!
    Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ο χώρος ούτε ο χρόνος εδώ στην Αθήνα. Πολύ θα το ήθελα να το δένω και να το λύνω. Και όσα του έχω κάνει (έβαλα έβγαλα κάγκλελα για βαλίτσες, έβαλα Akrapovic, μάσκα με διπλοφάναρο, τη μπαταρία δεν ξέρω πόσες φορές την έχω βγάλει για φόρτιση, βάψιμο κάγκελα, διακόπτη φώτων, πλυσίματα συντήριση αλυσίδα κ.α.) νομίζω είναι υπερβολή όταν δεν έχεις χώρο να δουλέψεις. Πόσο μάλλον να ξημεροβραδιάζομαι να το μετράω και να το ρυθμίζω.
    Άσε που θα με διώξουν οι κόρες και η γυναίκα μου. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι.

    Αυτό που σκεφτόμουν ήταν μια βελτίωση στην κατανάλωση, στην ομαλότητα του κινητήρα ή την απόδοση. Συνδυασμένα ή ξεχωριστά, από πλευράς software. Θα δοκιμάσω με ότι χάρτες μπορώ να βρω και στη χερότερη επιστρέφω στον χάρτη που έχω τώρα.

    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  12. #27
    Drbig, wideband εννοεις auto tune;

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Drbig, wideband εννοεις auto tune;
    Οχι, εννοω ενα stand alone οργανο που σε δειχνει τι κανει ο ψεκασσμος σου.
    Το autotune ειναι ειτε bazzaz ειτε powercommander και κοστιζει πολυ παραπανω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #29
    Δηλαδη wideband και αλλαγες με το tuneecu αναλόγως τα στοιχεία που δίνει;

  15. #30
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη wideband και αλλαγες με το tuneecu αναλόγως τα στοιχεία που δίνει;
    Ναι.
    Ενα κλικ καλλιτερη λυση ειναι WB + powercommander μονο καi μονο για προσβαση στο accelerator pump, αλλα για στοκ φιλτροκουτια δεν ειναι τοσο σημαντικο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με yamaha diversion 09' Ρύθμιση tps και πεταλούδων
    από profil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2012, 16:25
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2008, 14:28
  3. Στραβά και ανάποδα μέσα σε πίστα... (ανακύκλωση απο motomag forum)
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 13:58
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF