Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: Tune ecu και ρύθμιση tps σε 990

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    accelerator pump

    τι ειναι αυτο παλι?
    freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......

  2. #32
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    accelerator pump

    τι ειναι αυτο παλι?
    freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......
    Το τελεια ρυθμισμενο μηχανακι εχει οσο φτωχο μειγμα γινεται (και σηκωνει) σε σταθερα γκαζια , το οποιο βεβαια πλουτιζει οσο ανεβαινουν οι στροφες και το φορτιο.
    Επισης, το τελεια ρυθμισμενο μηχανακι, ενω ειναι φτωχο στα σταθερα γκαζια, πλουτιζει οσο χρειαζεται στα αποτομα η μη ανοιγματα ωστε να βρισκεται σε μειγμα μεγιστης ροπης κατα την διαρκεια της επιταχυνσης. Αυτο ειναι η δουλεια του accelerator pump οπως ακριβως στα fcr.

    Η μαμα ecu εχει καποια λειτουργικοτητα AP η οποια ομως δεν ειναι προσβασιμη μεσω TuneEcu (με επιφυλλαξη αυτο), το PC ομως στο εχει ανοιχτο στο πιατο που ειναι πραγματικα ολα τα λεφτα και για οικονομια και για γκαζια.

    Οποτε για παραδειγμα, η τελεια ρυθμιση σε 990 θα ειχε στο περιπου afr 14.7 μεχρι 30% φορτιο και σταθερο γκαζι, απο κει και πανω afr 13.0 οπως επισης 13.0 σε ανοιγματα σε ολα το φασμα φορτιου.

    Μια τετοια ρυθμιση μονο με wideband στο δρομο και προσβαση στις ρυθμισεις AP την επιτυγχανεις
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 23/04/2015 στις 10:11.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    ...freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......
    Απο μεσα μου που εχετε τετοια μηχανακια και τ'αφηνετε στην μοιρα του χαρτη κονσερβα


    ....Ο αλλος ειχε καταναλωση 23λτ/100 στο rc8
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.
    μπορείς να πεις λίγα παραπάνω πράγματα τι ακριβώς σου έκανε και τελικά τι έκανες; Ποια χρονιά είναι το μηχανάκι σου;


    Εμένα σε πρόσφατη χωμάτινη βόλτα (adv '10) μου κράταγε τις στροφές ψηλά (2000 στροφές) όχι πάντα, άσχετα αν πάταγα τον συμπλέκτη. Πήγαινε στις κανονικές στροφές μετά από 3-4 δευτερόλεπτα από όταν έκλεινα το γκάζι.

    Το λέω για χωμάτινη γιατί πήγαινα με χαμηλές ταχύτητες και το βιντιλαντέρ δούλευε υπερωρίες. Άργησα να το καταλάβω και στην αρχή νόμιζα ότι είχα λάθος σχέση, π.χ. τρίτη αντί για δευτέρα μιας και δεν

    φρέναρε από την συμπίεση. Το λέω αυτό, για το ότι είχε ανάψει η μηχανή, γιατί ακόμα και την ίδια μέρα με το πρόβλημα όταν κρύωσε (π.χ βγήκα στην άσφαλτο) δούλευε μια χαρά.

    Από τότε δεν έχει ξαναπαρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αλλά όμως δεν έχει δουλέψει πάλι σε τέτοιες συνθήκες. Είμαι επαρχία και δεν μπλέκω σε κίνηση....

    Του έκανα τον 15λεπτο κύκλο επαναρύθμισης και του μέτρησα τα volt στο TPS με το Tune Ecu και τα βρήκα 0,68 αντί 0,6 που πρέπει (0,57-0,63). Το επόμενο, αν το ξανακάνει, θα είναι να το ρυθμίσω εκεί αν και διαβάζω (advrider) πολλά μηχανάκια δουλεύουν με 0,68 μια χαρά.

  6. #36
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Το πρόβλημα σε εμένα λύθηκε με αλλαγή tps και stepper motor (το stepper motor δεν ξέρω εάν έπρεπε να αλλαχθεί, αλλά μια που είχα πάρει μεταχειρισμένο από το μπέη ολόκληρο το σώμα ψεκασμού, το έβγαλα από εκεί).

    Θα σου έλεγα αν δεν στο ξαναπαρουσιάσει να μην ασχοληθείς. Αν επανέλθει δες για αλλαγή tps. Το βρίσκεις και ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό και σχετικά φθηνα (κάτι θυμάμαι για 20€).

  7. #37
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    .... Το βρίσκεις και ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό και σχετικά φθηνα (κάτι θυμάμαι για 20€).
    τι λές τώρα?/?????

    έχεις λινκ?

    το KTM twins το χει 129$ Throtle position sensor

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα σε εμένα λύθηκε με αλλαγή tps και stepper motor (το stepper motor δεν ξέρω εάν έπρεπε να αλλαχθεί, αλλά μια που είχα πάρει μεταχειρισμένο από το μπέη ολόκληρο το σώμα ψεκασμού, το έβγαλα από εκεί).

    Θα σου έλεγα αν δεν στο ξαναπαρουσιάσει να μην ασχοληθείς. Αν επανέλθει δες για αλλαγή tps. Το βρίσκεις και ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό και σχετικά φθηνα (κάτι θυμάμαι για 20€).
    το πρόβλημα που σου παρουσίαζε είχε να κάνει με το αν ήταν κρύα ή ζεστή η μηχανή; Το έκανε συνέχεια; Υπήρχε περίοδος που ήταν εντάξει;

  9. #39
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Από τη στιγμή που το εμφάνισε δεν ξαναεστρωσε σε εμένα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    θα προτεινα τους φίλους με το tuneECU να μην παιζουνε με custom χαρτες χωρίς να ξέρουνε βασικά πράγματα για το σύστημα ψεκασμού και ανάφλεξης, αγγλικά και kit wide band που προσαρμόζει με ασφάλεια στο μηχανάκι τους. Ή να ζητησουν τη βοήθεια ενος επαγγελματία. Θα χαλάσουν το μηχανάκι τους και χωρις να ξερουν το γιατι...

    Βάλτε τον έτοιμο χάρτη που έχει η ΤuneECU και μην ασχολείστε παραπάνω...

  11. #41
    Ο έτοιμος χάρτης που έχει η tuneecu (ποιος απο όλους; ποιος τον έχει φτιάξει, μήπως λες τον acrapovic?) σε τι setup παίζει, για ποιες βενζίνες, ειναι πιο πλούσιος ή πιο φτωχος;

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Εγώ έβαλα μέσω TuneEcu αυτόν για το ευρωπαϊκό 990 2007 για Akrapovic. Σαφώς πιο πλούσιος.
    Κάποια στιγμή μετά από πολλές μέρες πήγα βόλτα. Την επόμενη μέρα δεν κράταγε ρελαντί. Έβαζα μπροστά και δούλευε κανονικά. Μόλις ξεκίναγα και ανέβαιναν οι στροφές, κλείνοντας το γκάζι έπεφτε στις 1000 στροφές.
    Το διαγνωστικό έδειχνε πρόβλημα στον μπροστινό αισθητήρα λάμδα.
    Δοκίμασα να τον απενεργοποιήσω... καμία διαφορά.
    Μετά από λεπτομερή εξέταση ο Θωμάς δοκίμασε να μου περάσει τον χάρτη της Akrapovic που δίνει η ΚΤΜ.
    Από εκείνη τη στιγμή δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.
    Σημειωτέον ότι εκεί που ήμουν έβαλα βενζίνη από αμφιβόλου προελεύσεως BP. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  13. #43
    Είχες κάνει reset με 15 λεπτά από κρύο κινητήρα, σε οριζόντια θέση την μηχανή χωρίς να πειράξεις το γκάζι; Πιθανόν να μην είχε κάνει reset το tps..ή να ήθελαν καλιμπράρισμα οι πεταλούδες αν και εκεί κραταει ψηλά τις στροφες.
    Φαντάζομαι και εσύ έβαλες τον μαμα για acrapovic και όχι κάποιον custom. Οπότε ο Νταής δεν έκανε κάτι διαφορετικό από θέμα χάρτη ίσως όμως έκανε στη διαδικασία (reset values κλπ).
    Πιθανόν να έπαιξε και η βενζινη..

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αν δεν είναι καλός ο χάρτης της tuneECU τοτε βάλτε έναν χαρτη που δοκιμασμένα έχετε δεί οτι δουλέυει σε αντίστοιχο μηχανάκι με το δικό σας.

    και φυσικά μετα το πέρασμα του χαρτη καλό θα είναι να πάτε να σας μετρήσουν το AFR (αναλογία αέρα βενζίνης) στο τερμα γκάζι. Για να είναι οκ θα πρέπει να ναι απο 12.8:1 μέχρι το πολύ 13.2:1 . Παραπάνω είναι πολύ φτωχό το μείγμα και θα κανει μπαμ απο θερμοκρασίες, παρακάτω είναι πολύ πλούσιο, καίς βενζίνες τσάμπα και ανάβουν και οι λάμδα γιατι ο εγκέφαλος δεν μπορεί να διορθώσει το κάυσιμο ποτές.

    Επισις μόλις περάσετε το νέο χαρτη καλό θα τανε να πατε σε έναν που έχει ειδικά ακουστικά για προανάφλεξη (τα γνωστά πειράκια), γιατι ο χάρτης μπορεί να είναι καργαρισμένος στην προπορεία ανάφλεξης (το γνωστό avance)

    προς το παρόν δεν υπαρχει φίσα για τα dukeIV (γιατι τα duke 4 έχουν πρωτόκολλο επικοινωνίας Can BUS και όχι k-line που έχουν τα ψεκαστά adventure 990 και έτσι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το tuneECU. Αμα φτιάξω το καλώδιο μόνος μου (για πρωτόκολλο can bus έχει άλλη συνδεσμολογία) και αν αξίζει να χασω το χρόνο μου για να φτιάξω χάρτες για 200άρι με 26 άλογα) μπορεί να ασχοληθώ περεταίρω με το tuneECU και τοτε θα μπορώ να σας πω ακριβώς τι να πειράξετε στο μαμα χάρτη σας για να γίνει λίγο πιο σβέλτο και πιο "στρωτό" στα μισά γκάζια.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 04/10/2015 στις 13:51.

  15. #45
    Χωρίς παρεξήγηση νομίζω κάτι μπερδεύεις. Το tuneECU είναι προγραμμα, δεν είναι σαν το power commander ώστε να δίνει χαρτες. Οι χάρτες ειναι ή επίσημοι ή custom. Οι επίσημοι είναι βγαλμένοι από τα μαμά μηχανάκια.

    Στα υπόλοιπα συμφωνώ, καλό ειναι να μετράμε πάντα AFR σε αλλαγές χαρτογράφησης και να κάνουμε μικροδιορθώσεις όπου χρειαζεται.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με yamaha diversion 09' Ρύθμιση tps και πεταλούδων
    από profil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2012, 17:25
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2008, 15:28
  3. Στραβά και ανάποδα μέσα σε πίστα... (ανακύκλωση απο motomag forum)
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 14:58
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF