Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Tune ecu και ρύθμιση tps σε 990

  1. #1
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975

    Tune ecu και ρύθμιση tps σε 990

    Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.

  2. #2
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.
    πριν μπλέξεις με τα βαριά, δοκίμασε:
    1. 15 λεπτο κύκλο επαναρύθμισης ( http://www.ktm950.info/how/wotf/wotf.html#15minuteIdle )
    2. εχεις απενεργοποιήσει sas? αν ναι, τσεκ οτι έχεις σφραγίσει σωστά τις τρύπες.

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.
    Μπορω να βρω καλωδιο για συνδεση με TuneEcu αλλα το δικο μου λαπτοπ δεν συνδεεται με την ecu για καποιο λογο. Αν μπορεις να βρεις μηχανημα να συνδεθει ειμαι διαθεσιμος (αλλα δεν εχω και πολυ χρονο). Μπορει να γινει και με απλο βολτομετρο αλλα θα χρειαστει να ξεγυμνωσεις λιγο τα καλωδια του TPS για να παρεις σημα (δεν ειναι κατι να σε τρομαζει). Σε καθε περιπτωση μη βασιστεις στην ταση κατα μανουαλ, πολλα μηχανακια δουλευουν καλλιτερα με λιγο υψηλοτερη (0.7V).
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Καλώδιο για TuneECU μπορούμε να βρούμε εδώ στο Ελλάντα? Γιατί αυτά που πουλάνε έξω είναι πανάκριβα και δεν μπορώ να το φτιάξω εγώ ελλείψει εργαλείων και γνώσεων. Οι οδηγίες που δίνουν στο advrider φαίνονται απλές αλλά δεν ξέρω πως να βρω τα τρία καλώδια που μπαίνουν στον κονεκτορα με το μηχανάκι.
    Καλώδια φίσες κλπ έχουν 30 - 35 ευρώ και το πουλάνε 60+μεταφορικά.
    Φτιάχνει κανείς?

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Καλώδιο για TuneECU μπορούμε να βρούμε εδώ στο Ελλάντα? Γιατί αυτά που πουλάνε έξω είναι πανάκριβα και δεν μπορώ να το φτιάξω εγώ ελλείψει εργαλείων και γνώσεων. Οι οδηγίες που δίνουν στο advrider φαίνονται απλές αλλά δεν ξέρω πως να βρω τα τρία καλώδια που μπαίνουν στον κονεκτορα με το μηχανάκι.
    Καλώδια φίσες κλπ έχουν 30 - 35 ευρώ και το πουλάνε 60+μεταφορικά.
    Φτιάχνει κανείς?


    Aν και εχει ανεβει η λιρα

    http://www.lonelec.co.uk/index.php?m...products_id=46
    http://www.lonelec.co.uk/index.php?m...products_id=40
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    ωραιος!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Καλώδιο παιδια έχω βρει απο τον Mariner. Τεχνογνωσία χρειάζομαι και διάθεση για διασπορά της γνώσης.

    Στο μηχανάκι δεν έχω πειράξει τίποτε πέρα απο τις εξατμίσεις που έχω βάλει.

  8. #8
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Θα δοκιμασω να κατεβασω το tune ecu στον υπολογιστη μου. Αν δεν έχω πρόβλημα με αυτο πιστεύεις πως θα μπορέσει να με βοηθησεις Άγη; Εγώ δεν ξέρω ουτε καλά καλά το δεξι ντεπόζιτο να βγάλω που μου έχει πει ο gefr οτι πρεπει να βγάλω.

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Θα δοκιμασω να κατεβασω το tune ecu στον υπολογιστη μου. Αν δεν έχω πρόβλημα με αυτο πιστεύεις πως θα μπορέσει να με βοηθησεις Άγη; Εγώ δεν ξέρω ουτε καλά καλά το δεξι ντεπόζιτο να βγάλω που μου έχει πει ο gefr οτι πρεπει να βγάλω.
    Και βεβαια
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Θα δοκιμασω να κατεβασω το tune ecu στον υπολογιστη μου. Αν δεν έχω πρόβλημα με αυτο πιστεύεις πως θα μπορέσει να με βοηθησεις Άγη; Εγώ δεν ξέρω ουτε καλά καλά το δεξι ντεπόζιτο να βγάλω που μου έχει πει ο gefr οτι πρεπει να βγάλω.
    Για να χρησιμοποιήσεις Tune Ecu χρειάζεται να βγάλεις τεπόζιτο???
    Η φίσσα για τη σύνδεση δεν είναι αυτή στην εργαλειοθήκη?

    Το μελετάω κι εγώ αυτή την περίοδο (έπεσε και η παραγγελία στη lonelec.co.uk) αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός με κάποιους όρους.
    Για πείτε έχω καταλάβει καλά:
    α) SAS είναι οι δευτερεύουσες πεταλούδες (second throtle). Μπορώ να τις αφήσω ανοιχτές χωρίς να τις καταργήσω?
    β) Ο2 είναι οι σένσορες πάνω στις εξατμίσεις. Κι αυτοί καταργούνται απ' ότι διάβασα χωρίς κάποιο θέμα.

  11. #11
    Sas ειναι το κύκλωμα επιστροφής των αναθυμιάσεων για καύση για περιβαλλοντικούς λόγους. Το ταπώνεις στη μεριά των κυλίνδρων και απενεργοποιείς απο το tuneecu.
    Second throttle είναι οι δευτερεύουσες πεταλούδες.
    Τους O2 sensores μπορείς να τους καταργήσεις από το tuneecu ώστε να δουλευεις μόνο με το open-loop του χαρτη.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Ευχαριστώ.
    Αν γνωρίζει κάποιος 0ι δευτερεύουσες πεταλούδες είναι για μέιωση θορύβου όπως λένε κάποιοι στο avdrider ή βοηθάνε κι αλλού;

  13. #13
    Mαλλον ειναι ελεγχομενες απο την ECU, ασχετα το ανοιγμα που κανεις στις πρωτευουσες μεσω του δεξιου χεριου σου.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.
    Αν γνωρίζει κάποιος 0ι δευτερεύουσες πεταλούδες είναι για μέιωση θορύβου όπως λένε κάποιοι στο avdrider ή βοηθάνε κι αλλού;
    Βοηθανε στην ομαλοτερη αποκριση και στην ροη της ροπης στις επιταχυνσεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    εγω τις εχω βγαλει και ειδα μια διαφορα προς το καλυτερο στις μεσαιες.εχω ταπωμενο sas,εξατμισεις, φιλτρο και προγραμματισμος απο τη ktm

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με yamaha diversion 09' Ρύθμιση tps και πεταλούδων
    από profil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2012, 16:25
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2008, 14:28
  3. Στραβά και ανάποδα μέσα σε πίστα... (ανακύκλωση απο motomag forum)
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 13:58
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF