Σελίδα 108 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 85898103104105106107108109110 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.606 έως 1.620 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #1606
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Για δες εδώ
    https://smartmoto-electronics.com/

  2. #1607
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιος Έλληνας ο οποίος φτιάχνει ηλεκτρονικές μαλακιούλες(eliminator) για να μην ανάβει το check-engine. Αν πάρω κανά τέτοιο τι επιπτώσεις θα έχει στην λειτουργία?
    Δε θα ανάβει το check engine.

  3. #1608
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Εδώ και 10 μέρες εμφανίζεται περιστασιακά ένας κωδικός που έχει σχέση με τον λ (P1032)
    Δεν είναι μόνιμος , όταν τον σβήσεις το μηχανάκι φαίνεται εντάξει.
    Οι μετρήσεις σε λειτουργία με το διαγνωστικό δείχνουν 0.2 με 1.0Volt και σύμφωνα με ότι οδηγίες έψαξα είναι εντάξει.
    Η βλάβη εμφανίζεται πάντα στην εκκίνηση και όταν το μοτέρ είναι ζεστό (δηλαδή μετά από σύντομη στάση . Δεν το έχει κάνει ποτέ από κρύο)

    Τι κάνουμε τώρα (γιατί η τιμή του λάμδα τσούζει!!!)
    Υπάρχει κάποιος Έλληνας ο οποίος φτιάχνει ηλεκτρονικές μαλακιούλες(eliminator) για να μην ανάβει το check-engine. Αν πάρω κανά τέτοιο τι επιπτώσεις θα έχει στην λειτουργία?
    Μια δυο αντιστασουλες βαζεις στη φυσα. Ψαξε στο διαδικτυο και θα βρεις τις τιμες τους. Νομιζω 330ohm ειναι. Κοστος 0.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #1609
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Δεν με πάει με τίποτα το '20.
    Μετά τα στραβωμένα δισκόφρενα (αλλάχτηκαν μαζί με τα τακάκια φυσικά και το φρενάρισμα επέστρεψε )
    , μετά τα νούμερα του λ-sensor (ευελπιστώ ότι ήταν η φύσα αφού μετά από ένα καθάρισμα δεν το έχει ξανακάνει ) σειρά είχε η βαλίτσα.
    Γνήσια ( αξίας 240€ περίπου χωρίς την έκπτωση και χωρίς την κλειδαριά η οποία πάει έξτρα).
    Αυτό το πλαστικό γλωσσίδι που φαίνεται στην φωτογραφία συγκρατεί τον λεβιέ που απασφαλίζει την βαλίτσα από την βάση. Ένα πλαστικό σκατουλάκι πάχους 1mm.
    Το οποίο φυσικά έσπασε. Θεωρώ από τους κραδασμούς και όχι από κάποιον καλοθελητή αφού η βαλίτσα ήταν στην θέση της.
    Το ξέρω ότι άλλος φτιάχνει τις βαλίτσες , αλλά το όνομα και η τιμή είναι της ποιοτικής γιαμαχάρας . Ποιοτικό αριστούργημα , μηχανολογική τελειότητα.
    Μετά παραπονιούνται που ο κόσμος το γυρνάει στο κινέζικο σιγά-σιγά αφού εκεί τουλάχιστον δεν πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά
    Αφού δεν έπεσε στον δρόμο να την πληρώσει κανένας αθώος πάλι καλά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201227_170614.jpg 
Προβολές:	337 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	424345

  5. #1610
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    δεν εχω καταλαβει απο τη φωτο τι εσπασε αλλα να ξερεις οτι στα πλαστικα δουλευει πολυ καλα μιγμα κολλας στιγμης με σοδα
    υπαρχουν πολλα σχετικα βιντεο στο youtube

  6. #1611
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2020
    Μηνύματα
    15
    Γεια σας και καλή χρονιά!

    Είμαι ένα βήμα πριν προχωρήσω σε αγορά του μηχανακίου. Κάτοχος mt-03 660, το οποίο λατρεύω και θα το κρατήσω για την πόλη, καθως θέλω κατι που θα βγαινει άνετα εθνική για να σταματήσω να δεσμεύω το αμάξι από την γυναίκα μιας και φευγω συχνα τα ΣΚ.

    Με budget γυρω στα 10.000 ευρω, (συν αλλο ενα για ασφάλεια κλοπης, συναγερμους, αλυσιδες, λουκετα κλπ), κλείδωσα στο tracer μετά από πολύ έρευνα και διάβασμα, και τώρα βρίσκομια στο εξής δίλημμα , ή μαλλον , τρίλημμα: (μιλάω παντα για μοντέλα 2018-2020 όχι του 21 και οχι πριν του 2018)

    1. Κουτα απλό (οχι GT), υπάρχοει ήδη εμπορος που το δινει στα 10.650 (Λέτε να πάιξουν και καλύτερες προσφορές μέσα σε Γενάρη-Φεβρουάριο?)

    2. Μεταχειρισμένο απλό, 2019, 3.000χλμ, led flash, γνησια βαση βαλιτσας yamaha, βαλίτσα (οχι yamaha), 10.200 ευρω, ίσως το ριξω στα 10.000. Είναι από γνωστο έμπορο που ειδικεύεται σε μεταχειρισμένα (απο εκει ειχα παρει και το MT με 900 χλμ και τον εμπιστευομαι), με 12 μηνες εγγυηση.

    3. Μεταχειρισμένο, 2018 GT, 11.500 ευρώ, με 6.000 χλμ, από τον ίδιο έμπορο, ιδια εγγύηση


    Τείνω στο (2) καθως ειναι λιγα τα χλμ, και έχει ηδη πανω την βαση και μια βαλιτσα, τα οποια θα τα αγοραζα το συντομοτερο ετσι κι αλλιως.

    Με τρωει όμως και η μικρη διαφορά με τα 10.650 του καινουριου (χωρις βαση-βαλιτσα ομως).

    Σκεφτομαι λίγο και το GT με την εννοια οτι εχει καλυτερες αναρτησεις και πλαινες βαλιτσες κλπ, αλλα φευγω εκτος μπατζετ και θα πρεπει να κανω υπερβαση και να βαλω μικρο δανειο το οποιο με ζορίζει λιγο (ψυχολογικα κυριως) δεδομενων και των συνθηκων γενικοτερα στη χωρα με αυτα που γινονται.

    Με την προοπτικη οτι γενικά το να δωσω αργότερα κάποια εξτρα χρήματα παραπάνω για after market αναρτησεις (εφοσον δω οτι μου χρειάζονται) και οτισηποτε άλλο δεν είναι καθολου απαγορετυικό, θεωρείτε πως η επιλογή (2) είναι αυη που έχει περισσότερο νόημα?


    *Συγνώμη αν έκανα hijack το thread και δεν ανοιξα νέο θέμα, απλά επειδή αφορά αυστηρα Tracer 900 ειπα να το βαλω εδω.

  7. #1612
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Αν δεν έχεις γκαράζ κλειστό και οχι πυλωτη ξέχασε το.
    Καλύτερα τη πρώτη λύση με 0χλμ.
    Για μια βαλίτσα και λεντ φλας να πάρεις μεταχειρισμένο για να γλυτώσεις 400 ευρώ?
    Δίνεις 10000 και σκέφτεσαι τα λίγα?

  8. #1613
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2020
    Μηνύματα
    15
    Το μηχανάκι δεν θα είναι στο δρόμο, υπάρχει χώρος. Επιπλέον ασφαλεια κλοπης, Abus αγκυρα και αλυσιδες - λουκετα θα παιζουν και γενικα οτι μπορει να αποτρέψει όσο γινεται το κακο. Το βασικο ειναι ασφαλεια κλοπης anyway.

    Καλά τα λες γενικά, το θεμα ειναι πως αρχικα πηγαινα για tracer 700 (το καινουριο) το οποιο βγαινει εθνικη ανετα και να πουλήσω το ΜΤ, αλλά το καβαλησα σε μια εκθεση και μου φανηκε πολυ μικρό σε μεγεθος και πολύ ελαφρυ (πολυ ομορφο παντως).

    Οπότε αποφασια να παω στο 900 και να κρατησω το ΜΤ για την πολή, γιατι οπως σωστα ειπες, δεν παιζει να παω σινεμα ή για κανα ποτο και να αφησω 2-3 ωρες το tracer εξω στην τυχη του.

    Η απόρριψη του 700 όμως για το οποίο πηγαινα αρχικα, σημαινει οτι απο τα 8.800 μειον 1.5-2 χιλιαρικα που θα εδινα το ΜΤ , δλδ απο τα 7 περιπου που θα εδινα, τωρα παω στα +3 χιλιαρικα απο τον αρχικο σχεδιασμο και μετραω το καθε ευρω.

    Μου φαινεται θα το ριζω στο ζαρι μεταξυ 1-2 και οτι βγει.

    Απλα, για την επιλογη (2), σκεφτομαι, λιγα χλμ ειναι, 12 μηνες εγγυηση εχω (οκ κουτα θα εχω αλλο ενα χρονο εγγύηση αλλα πονταρω στο οτι οτι προβλημα ειναι να βγαλει θα το βγαλει στο πρωτο ετος που θα το χω)

    Ευχαριστώ για την απάντηση!

  9. #1614
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosnik Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι δεν θα είναι στο δρόμο, υπάρχει χώρος. Επιπλέον ασφαλεια κλοπης, Abus αγκυρα και αλυσιδες - λουκετα θα παιζουν και γενικα οτι μπορει να αποτρέψει όσο γινεται το κακο. Το βασικο ειναι ασφαλεια κλοπης anyway.

    Καλά τα λες γενικά, το θεμα ειναι πως αρχικα πηγαινα για tracer 700 (το καινουριο) το οποιο βγαινει εθνικη ανετα και να πουλήσω το ΜΤ, αλλά το καβαλησα σε μια εκθεση και μου φανηκε πολυ μικρό σε μεγεθος και πολύ ελαφρυ (πολυ ομορφο παντως).

    Οπότε αποφασια να παω στο 900 και να κρατησω το ΜΤ για την πολή, γιατι οπως σωστα ειπες, δεν παιζει να παω σινεμα ή για κανα ποτο και να αφησω 2-3 ωρες το tracer εξω στην τυχη του.

    Η απόρριψη του 700 όμως για το οποίο πηγαινα αρχικα, σημαινει οτι απο τα 8.800 μειον 1.5-2 χιλιαρικα που θα εδινα το ΜΤ , δλδ απο τα 7 περιπου που θα εδινα, τωρα παω στα +3 χιλιαρικα απο τον αρχικο σχεδιασμο και μετραω το καθε ευρω.

    Μου φαινεται θα το ριζω στο ζαρι μεταξυ 1-2 και οτι βγει.

    Απλα, για την επιλογη (2), σκεφτομαι, λιγα χλμ ειναι, 12 μηνες εγγυηση εχω (οκ κουτα θα εχω αλλο ενα χρονο εγγύηση αλλα πονταρω στο οτι οτι προβλημα ειναι να βγαλει θα το βγαλει στο πρωτο ετος που θα το χω)

    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Όταν θες να κάνεις οικονομία δε κρατάς αυτό που έχεις για πόλη και το καινούριο για ταξίδι.
    Εγώ έχω σκούτερ μικρό για πόλη και μεγάλο για ταξίδι.
    Εγώ στη θέση σου αφού θα τη κρατούσα χρόνια θα την έπαιρνα καινούρια και ας της έβαζα μετά από δύο μήνες βαλίτσα.
    Αποκλείεται να μη σου κάνει μια βαλίτσα δώρο.
    Η 2η περίπτωση που λες δε κερδίζεις τίποτα όταν καινούρια έχει 10600.
    Να είχε κάνα 9000 να το σκεφτείς αλλά για τόσο λίγο ουτε καν.
    Σκέψου ο κάτοχος την έδωσε 8500 βαριά 9000 στον εμπορο

  10. #1615
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2020
    Μηνύματα
    15
    Δεν έχεις άδικο οκ...

    Τα 700ρια τα κλεβουν με την ίδια όρεξη ?

  11. #1616
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosnik Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις άδικο οκ...

    Τα 700ρια τα κλεβουν με την ίδια όρεξη ?
    Απλά μου είναι δύσκολο να κατανοήσω σα σκέψη ότι κάποιος σκέφτεται μεταχειρισμένο για να γλυτώσει 500 ευρώ.
    Ιδιως όταν δίνει τέτοιο μεγάλο ποσό για μηχανή.
    Κανονικά θα έπρεπε να σκεφτεί αυτά που θα έχει σαν έξοδα συντήρησης για δύο μηχανές (λάστιχα φρένα σέρβις) που θα είναι για χρόνια παρά για μια βαλίτσα που θα τη πληρώσεις μία φορά.
    Όλα κλεβονται

  12. #1617
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2020
    Μηνύματα
    15
    Νταξει για την ακριβεια ειναι 650 η διαφορα απο το καινουριο + 400 για βαλιτσα και βαση = 1.150 που θα θα τα παρω καποια στιγμη συντομα αν ποαω σε καινουριο.

    Επιπλεον, στα 10.650 ειναι μονο ενας που το δινει κουτα , και κραταω κι ενα αστερακι ωσπου να παω να το δω απο κοντα , μη μου πει κανα περιεργο τυπου ειναι καινουριο με .. 500 χλμ. Γιατι μου κανει εντυπωση που ειναι οπ μόνος που το δινει 500 ευρω κατω απο τα 11.150 που το δινουν ολοι.

    Τα εξοδα του ΜΤ ειναι αστεια, 150 ευρω το χρονο για ασφαλεια-σημα και τα σερβις-λαδια οποτε ειναι η ωρα τους, που ειναι πολυ αραιά γιατι κανω ελαχιστα χλμ γενικα στην πολη, η δουλεια μου ειναι 5 χλμ λεπτα απο το σπιτι.. Δεν αξιζει να το δωσω για εναμιση χιλιαρικο και να παρω σκουτερ. Συν οτι γενικα ειμαι οκ απο δουλεια και εσοδα.

    Η αλήθεια είναι αν οντως παιζει στα 10.650 καινουριο, μιλάς τη φωνή της λογικής και ξερω οτι κατα βαθος δεν μπορω να περιμενω να περιμενω 3 μηνες ακομα και να παρω οτι θελω καινουριο ακομα και το GT, αλλα μας εχει γ**σει την ψυχολογια η όλη φαση που ζουμε και ειμαι σε φαση να παρω ακριβο παιχνιδι οσο το γρηγοροτερο γινεται για να νιωσω καλυτερα (ειναι ακυρο όλο αυτο που ειπα, το ξερω..)

    Είδωμεν!

  13. #1618
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosnik Προβολή μηνύματος
    Νταξει για την ακριβεια ειναι 650 η διαφορα απο το καινουριο + 400 για βαλιτσα και βαση = 1.150 που θα θα τα παρω καποια στιγμη συντομα αν ποαω σε καινουριο.

    Επιπλεον, στα 10.650 ειναι μονο ενας που το δινει κουτα , και κραταω κι ενα αστερακι ωσπου να παω να το δω απο κοντα , μη μου πει κανα περιεργο τυπου ειναι καινουριο με .. 500 χλμ. Γιατι μου κανει εντυπωση που ειναι οπ μόνος που το δινει 500 ευρω κατω απο τα 11.150 που το δινουν ολοι.

    Τα εξοδα του ΜΤ ειναι αστεια, 150 ευρω το χρονο για ασφαλεια-σημα και τα σερβις-λαδια οποτε ειναι η ωρα τους, που ειναι πολυ αραιά γιατι κανω ελαχιστα χλμ γενικα στην πολη, η δουλεια μου ειναι 5 χλμ λεπτα απο το σπιτι.. Δεν αξιζει να το δωσω για εναμιση χιλιαρικο και να παρω σκουτερ. Συν οτι γενικα ειμαι οκ απο δουλεια και εσοδα.

    Η αλήθεια είναι αν οντως παιζει στα 10.650 καινουριο, μιλάς τη φωνή της λογικής και ξερω οτι κατα βαθος δεν μπορω να περιμενω να περιμενω 3 μηνες ακομα και να παρω οτι θελω καινουριο ακομα και το GT, αλλα μας εχει γ**σει την ψυχολογια η όλη φαση που ζουμε και ειμαι σε φαση να παρω ακριβο παιχνιδι οσο το γρηγοροτερο γινεται για να νιωσω καλυτερα (ειναι ακυρο όλο αυτο που ειπα, το ξερω..)

    Είδωμεν!
    Για μένα, ψάξου για καλύτερη έκπτωση. Αν θυμάμαι καλά, όταν έψαχνα για τιμές μου είχαν πει 10500 καινούργιο. Τώρα που έρχεται και το καινούργιο σιγά σιγά, μήπως βρεις κάτι καλύτερο.
    Πάντως το GT σαφώς και αξίζει τα παραπάνω χρήματα, αν δεν χρειάζεσαι χρηματοδότηση ψάχνεις από ιδιώτη όπου οι τιμές συζητούνται...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #1619
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Για μένα μεταχειρισμένο gt αν το θες για ταξίδια έχει cruise control θερμενομαινα....σίγουρα αυτά σε ταξίδια θα τα χρειαστείς... Επίσης θα κοιτούσα γενικά σε μεταχειρισμένο με όσο το δυνατόν περισσότερα μην σε ανησυχει το μεταχειρισμένο δεν παθαίνουν τίποτα...

  15. #1620
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2020
    Μηνύματα
    15
    Θερμαινόμενα εχει και το το μεταχειρο που δινει ο εμπορος με 10.000 ευρω (ξεχασα να το πω). Και πιθανοτατα θα μπορω να ριξω κι αλλο την τιμη ειδικα αν βγει και καμια καλυτερη προσφορα σε κοινουρια γεναρη-φεβρ.

    Ειδα οτι αυτο που δινει άλλος εμπρος καινουριο με 10.650 λεει ειναι 'εκθεσιακο'. Τι (κακό) μπορεί σημαινει αυτό πρακτικά?

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF