Σελίδα 51 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 41464748495051525354555661101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 751 έως 765 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #751
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    Οπως και το road attack 3 καταπληκτικο οπως λενε και ειναι και πρωτο σε βαθμολογια. βεβαια τουρισταδικο σε σχεση με το sport attack
    δεν εχω εικονα, προσωπικα μετα απο 2 δοκιμες με sport touring κατεληξα στην κατηγορια hypersport Και δεν κοιταζω πισω... να εφχαριστιεμαι το μεκανακι!

  2. #752
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παιδια ειμαι ο μονος που με βολεψε πιο πολυ το STD απο το A για οδηγηση στην πιστα; Μπηκα χθες πρωτη φορα και το Α το βρηκα πολυ αποτομο για να πετυχω σωστο ανοιγμα του γκαζιου. Ειναι οντως ετσι ή να παλεψω λιγο παραπανω το Α την επομενη φορα; Εγω εχω το γυμνο βεβαια αλλα ειναι η δευτερη γενια με το remapping γκαζιου του tracer.

  3. #753
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παιδια ειμαι ο μονος που με βολεψε πιο πολυ το STD απο το A για οδηγηση στην πιστα; Μπηκα χθες πρωτη φορα και το Α το βρηκα πολυ αποτομο για να πετυχω σωστο ανοιγμα του γκαζιου. Ειναι οντως ετσι ή να παλεψω λιγο παραπανω το Α την επομενη φορα; Εγω εχω το γυμνο βεβαια αλλα ειναι η δευτερη γενια με το remapping γκαζιου του tracer.
    Δεν εισαι ο μονος.. Το ιδιο και εγω. Ωραίο και διασκεδαστικό το Α για έξω, αλλα μέσα με std. Το χω δοκιμάσει κάμποσες φορές αλλά δεν έχει την ακρίβεια στον χειρισμό που θέλω...

  4. #754
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Το Α είναι για σουζες (για αυτούς που μπορούν φυσικά ) Επιταχύνοντας απο μια στροφή χρειάζεσαι ακρίβεια και το standard είναι μια χαρά εκεί .

  5. #755
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ευχαριστώ. Είπα μήπως λόγω κουλαμάρας μου δεν μπόρεσα να το διαχειριστώ σωστά και πρέπει να δουλέψω λίγο παραπάνω. Αλλά αφού συμφωνούμε, κρατάμε το Α μόνο για τα καγκουριλίκια.

  6. #756
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Καλα και γω κουλός είμαι, που προσπαθώ να να ξεκουλαθω όσο γίνεται.. Απλά, για μένα η οδήγηση είναι είναι και θέμα προσωπικής "αίσθησης". Τι μου κάθεται καλά. Με το Α στις χαμηλές στροφές (μέχρι 4000-5000) απλά δεν μπορώ να βρώ (σταθερά και επαναλαμβανόμενα) το neutral γκάζι..ή που θα δίνει λίγο παραπάνω ή που θα κόβει, και αυτό είναι πρόβλημα εντος..Οποτε STD και δεν έχω τέτοια θέματα

  7. #757
    Έχετε κανει remapping και συνεχίζει αυτή η ανωμαλία στο A-mode;

  8. #758
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Έχετε κανει remapping και συνεχίζει αυτή η ανωμαλία στο A-mode;
    Δεν μίλησε κανένας για ανωμαλία ή πρόβλημα.
    Στο A-mode είναι σαν να μπαίνει ένα ενδιάμεσο γρανάζι μεταξύ της γκαζιέρας και της πεταλούδας του γκαζιού με αποτέλεσμα να ανοίγει πιο γρήγορα η πεταλούδα
    (και με μεγαλύτερη επιτάχυνση) σε σχέση με το STD. Εάν και στα 2 ανοίξεις τέρμα το γκάζι απότομα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο (και η μέγιστη απόδοση του κινητήρα είναι επίσης η ίδια)
    Στο Β η πεταλούδα ανοίγει ακόμα πιο μαλακά ( για να ελέγχεις τα σπινιαρίσματα σε γλιστερούς δρόμους ) και πέφτει και η απόδοση λίγο (στα 100 Hp) .

    Ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητες του και τις προτιμήσεις του χρησιμοποιεί αυτό που μπορεί.
    Οι εταιρίες σου δίνουν απλά παραπάνω .

  9. #759
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Δεν είναι ανωμαλία, το Α απλά είναι μια χαρτογράφηση για συγκεκριμένη χρήση. Και γενικά για να μην παρεξηγηθεί αυτό που έγραψα, το Α είναι άριστο για "διασκεδαστική" οδήγηση και να βγάζει γούστα. Απλά δεν είναι (για εμένα) για οδήγηση όπου θές απόλυτη ακρίβεια στο πως θα αντιδράσει η μηχανή. Επίσης, η συγκεκριμένη διαφορά μεταξύ των δύο mode γίνεται "ουσιαστική" (και αντιληπτή) μόνο σε συνθήκες οδήγησης πίστας... Δεν είναι κάτι που θα σε απασχολήσει σε μια γρήγορη βόλτα (εκτός πια και αν πηγαίνεις στις στροφές όπως εντός πίστας)

  10. #760
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Έχετε κανει remapping και συνεχίζει αυτή η ανωμαλία στο A-mode;
    ανωμαλια? ουτε καν! 3 διαθεσιμοι χαρτες!

    μετα απο remapping το Α ειναι πολυ δυνατο αλλα χωρις το jerkiness απο την αλλαγη open-close loop του ψεκασμου στον κινητηρα.
    προσωπικα οδηγω παντα στο Α, ειδικα τωρα μετα απο το προγραμμα.
    εχω μπει στα μεγαρα με Α και δεν προβληματιστηκα αν και με μαμα μηχανακι θυμαμαι οτι βολευε καλυτερα το standard, γιατι ειναι πιο ομαλο και διαχειρισιμο το γκαζι στην εξοδο απο την στροφη και πιο προβλεψιμο!

  11. #761
    Ανωμαλια=μη ομαλό για να μην παρεξηγιέστε. Δεν μίλησα για τους χάρτες τα άλογα η οτι άλλο.
    Πολλά μοντέλα λόγω ρύπων, closed loop κλπ έχουν αυτο το ανώμαλο transition στο άνοιγμα του γκαζιού απο χαμηλές στροφές. Σε πολλά υπάρχουν τρόποι να το διορθώσεις και το remapping ειναι ένας απο αυτούς(οπως και ο o2 controller http://www.fz09.org/forum/14-fz-09-p...ontroller.html )
    Γιαυτο ρώτησα αν ο φίλος εχει βάλει custom χαρτη και εχει ακομα αυτο το απότομο transition. Να το διορθώσεις δεν σημαίνει να χάσεις απόδοση/απόκριση.
    Τελευταία τροποποίηση από xaotikos; 11/10/2017 στις 13:30.

  12. #762
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Ανωμαλια=μη ομαλό για να μην παρεξηγιέστε. Δεν μίλησα για τους χάρτες τα άλογα η οτι άλλο.
    Πολλά μοντέλα λόγω ρύπων, closed loop κλπ έχουν αυτο το ανώμαλο transition στο άνοιγμα του γκαζιού απο χαμηλές στροφές. Σε πολλά υπάρχουν τρόποι να το διορθώσεις και το remapping ειναι ένας απο αυτούς(οπως και ο o2 controller http://www.fz09.org/forum/14-fz-09-p...ontroller.html )
    Γιαυτο ρώτησα αν ο φίλος εχει βάλει custom χαρτη και εχει ακομα αυτο το απότομο transition. Να το διορθώσεις δεν σημαίνει να χάσεις απόδοση/απόκριση.
    Ο 1ος που ξεκίνησε το θέμα αναρωτήθηκε τι πρόγραμμα προτιμάμε σε πίστα ή σε γρήγορη οδήγηση.
    To MT09 (euro4 που έχω εγώ) έχει μια ελαφρά ανομοιόμορφη λειτουργία με σχεδόν κλειστό έως τέρμα κλειστό γκάζι και μέχρι 2200 rpm και κρύο κινητήρα
    που το αντιλαμβάνεσαι περισσότερο σαν μια μικρή ανεπαίσθητη κλωτσιά στην καδένα κάθε 4-5 δευτερόλεπτα στην κίνηση στην πόλη. Είναι λίγο ενοχλητικό και σε αναγκάζει σε λίγο παραπάνω συμπλεκτάρισμα στο μποτιλιάρισμα
    με χαμηλές ταχύτητες αλλά μέχρι εκεί.
    Το γκάζι του όμως σε επιτάχυνση είναι απολύτως ομαλό και από τέρμα κλειστό και από μισά ανοίγματα.
    Τώρα εάν κάποιος οδηγάει πίστα ή σβέλτα έξω στον δρόμο και του πέσουν οι στροφές στις 2000 τότε κάτι κάνει λάθος.

  13. #763
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μαλλον παρεξηγηθηκα λιγο. Οταν λεω οτι το Α ειναι αποτομο δεν εννοω το "σκαλοπατι" που εχει χαμηλα το γκαζι. Για μενα το Α ειναι σα να εχει η μηχανη μια υπερ-κοντη γκαζιερα: πας γρηγορα απο το 0 στο 100 αλλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να πετυχεις με ακριβεια οτιδηποτε ενδιαμεσα (πχ 35% ανοιγμενο γκαζι). Για να το πω αλλιως, το Α ειναι καλυτερο για να σηκωσεις τη μηχανη σουζα αλλα το STD υπερτερει αν θες να κανεις σουζα διαρκειας, οπου θα χρειαστει να παιξεις ανοιγοκλεινοντας το γκαζι για βρεις την ισορροπια σου.

    Υπο αυτην την οπτικη λοιπον λεω οτι μου φανηκε πως η οδηγηση με το Α μεσα στην πιστα ειναι λιγο σαν να προσπαθεις να κανεις εγχειρηση με μπαλτα. Στην εξοδο της στροφης θες μια γραμμικοτητα και μια ακριβεια στο γκαζι που το STD σου προσφερει καλυτερα (κατα την πρωτη μου εντυπωση).

    Ελπιζω να εγινα καλυτερα κατανοητος.

  14. #764
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Ο 1ος που ξεκίνησε το θέμα αναρωτήθηκε τι πρόγραμμα προτιμάμε σε πίστα ή σε γρήγορη οδήγηση.
    To MT09 (euro4 που έχω εγώ) έχει μια ελαφρά ανομοιόμορφη λειτουργία με σχεδόν κλειστό έως τέρμα κλειστό γκάζι και μέχρι 2200 rpm και κρύο κινητήρα
    που το αντιλαμβάνεσαι περισσότερο σαν μια μικρή ανεπαίσθητη κλωτσιά στην καδένα κάθε 4-5 δευτερόλεπτα στην κίνηση στην πόλη. Είναι λίγο ενοχλητικό και σε αναγκάζει σε λίγο παραπάνω συμπλεκτάρισμα στο μποτιλιάρισμα
    με χαμηλές ταχύτητες αλλά μέχρι εκεί.
    Το γκάζι του όμως σε επιτάχυνση είναι απολύτως ομαλό και από τέρμα κλειστό και από μισά ανοίγματα.
    Τώρα εάν κάποιος οδηγάει πίστα ή σβέλτα έξω στον δρόμο και του πέσουν οι στροφές στις 2000 τότε κάτι κάνει λάθος.
    nik69, να απαντήσω κ για μένα.. Λάθη πάρα πολλά- γι αυτό και μάλιστα πάω που και που πίστα, μπάς και γίνω καλύτερος οδηγός και μπορώ να ευχαριστιέμαι το μηχανάκι μου με περισσότερη ασφάλεια.. Όμως, σε διαβεβαιώ ότι οι στροφές πέφτουν άντε μέχρι τις 4500. Μέχρι εκεί είναι καλά ή το κρεμάω πολύ? Παρόλα αυτά όταν αρχίζω να δίνω (υπο κλίση) αισθάνομαι την "ασάφεια" του (με το Α πάντα).. Κάτι που δεν έχει το std. Δεν θα έπρεπε να το νιώθω αυτό?Αν εσύ σαν εμπειρότερος/καλύτερος οδηγός έχεις βάλει το μαμά 09 σου στην πίστα και μπορείς να με διαβεβαιώσεις ότι είναι απλά μια "φοβία μου" και δεν υπάρχει τίποτα εκεί που θα πρέπει να με κάνει να νιώθω άβολα, ευχαρίστως να το δοκιμάσω και γιατί όχι να βελτιωθώ..

    Εγχειρηση με μπαλτα?? - ακριβώς αυτό ..

  15. #765
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgosv78 Προβολή μηνύματος
    nik69, να απαντήσω κ για μένα.. Λάθη πάρα πολλά- γι αυτό και μάλιστα πάω που και που πίστα, μπάς και γίνω καλύτερος οδηγός και μπορώ να ευχαριστιέμαι το μηχανάκι μου με περισσότερη ασφάλεια.. Όμως, σε διαβεβαιώ ότι οι στροφές πέφτουν άντε μέχρι τις 4500. Μέχρι εκεί είναι καλά ή το κρεμάω πολύ? Παρόλα αυτά όταν αρχίζω να δίνω (υπο κλίση) αισθάνομαι την "ασάφεια" του (με το Α πάντα).. Κάτι που δεν έχει το std. Δεν θα έπρεπε να το νιώθω αυτό?Αν εσύ σαν εμπειρότερος/καλύτερος οδηγός έχεις βάλει το μαμά 09 σου στην πίστα και μπορείς να με διαβεβαιώσεις ότι είναι απλά μια "φοβία μου" και δεν υπάρχει τίποτα εκεί που θα πρέπει να με κάνει να νιώθω άβολα, ευχαρίστως να το δοκιμάσω και γιατί όχι να βελτιωθώ..

    Εγχειρηση με μπαλτα?? - ακριβώς αυτό ..
    Το Α είναι όπως το λέει ο PTC . Μια πολύ κοντή γκαζιέρα. Εάν το δουλεύεις συνέχεια πιθανόν να συντονιστεί το χέρι με τις μικρότερες κινήσεις που πρέπει να κάνει .
    Τις φορές που το δοκίμασα περιστασιακά άνοιγε την πολύ την τροχιά μου στην έξοδο της στροφής . Αφού το STD με βολεύει το Α δεν το ξαναχρησιμοποίησα.
    Απότομο πάντως με σκαλοπάτια δεν είναι. Μπορεί σε κάποιον άλλον να δουλεύει καλύτερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF