Σελίδα 55 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 545505152535455565758596065105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #811
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα κάποια βοήθεια από κατόχους με εμπειρία στο θέμα του κουνήματος του Tracer (της 1ης γενιάς).

    Το ιστορικό έχει ως εξής.

    Το μηχανάκι έχει αγοραστεί μεταχειρισμένο (με φθαρμένα λάστιχα) και μέχρι προχθές ήταν σταθερότατο μέχρι την τελική του.
    Προχθές αλλάχθηκαν τα λάστιχα με νέα (Bridgestone S21).
    Μετα από την χαρά της ασφάλειας που έδωσαν τα νέα λάστιχα στις στροφές ήρθε και ο εφιάλτης του κουνήματος ( τουλάχιστον σχετικά ψηλά πάνω από τα 200Km/h)

    Μου φαίνεται χαζό να πω ότι φταίνε τα ίδια τα λάστιχα.
    Δοκίμσα κάποια πράγματα μόνος μου.
    1)Κατέβασα τέρμα κάτω την μπροστινή προφόρτιση ( μεγαλύτερη διάμετρο το νέο λάστιχο).
    2)Χαλάρωσα την καδένα στα 20χιλιοστά τζόγο (την είχα στα μόλις 5!!! που δίνει η ίδια η Yamaha) . Έλεγξα και τους αποστάτες και είναι οκ και στις ίδιες γραμμές.
    3)Μαλάκωσα τις αποσβέσεις και μπροστά και πίσω.
    Δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά.

    Έφαγα ώρες ατελείωτες στο youtube και βρήκα αυτό.https://www.youtube.com/watch?v=ygQgDXrIX18
    Ο τύπος είχε το πρόβλημα αγοράζοντας το καινούργιο το οποίο εξαφανίστηκε μετά από κάποια χιλιόμετρα. Το περίεργο έρχεται στα σχόλια από τον
    ίδιο λίγο παρακάτω όπυ γράφει
    +G Raymond I didn't change anything to the bike, like I said in the video :-) The problem went away on its own. BUT... it has since returned, after I had a new front tyre fitted. So, my theory now is that the wobble went away as the front tyre became more worn, thus resulting in a wider contact patch, making the steering a bit heavier than normal, which adds a bit of stability. A new front tyre has very narrow contact patch, which makes the steering very light, but which also causes the front end to start wobbling at higher speeds. Yes, I did have the new front tyre balanced. The problem is now less than when the tyre was new, which confirms my theory.

    Δηλαδή το νέο μπροστινό λάστιχο του επανέφερε το πρόβλημα του κουνήματος.

    Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα . Υπάρχει κάποια λύση(πέρα από το να περιμένω να φθαρεί το μπροστινό λάστιχο) ?
    Ποιά είναι αυτή? Στενότερο τιμόνι ίσως? Κάποια καβαλέτα που να φάιρνουν το τιμόνι πιο μπροστά?. Μια αλλαγή στην καδένα με μεγαλύτερη (και πόσους κρίκους 1 ή 2?)
    Ποιά είναι η λύση που δίνει μια αντιπροσωπία της Yamaha που αναφέρει κάποιος εδώ λίγες σελίδες πριν και ποιά είναι η αντιπροσωπία?
    Τι στο διάολο είναι αυτό που κάνει ένα καινούργιο λάστιχο να κάνει το μηχανάκι να κουνιέται και γιατί?

    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση
    Πολλοί κατεβάζουν και έως 2,5cm τις μπροστινες πλάκες και ισχυρίζονται ότι το πρόβλημα λύνεται, πράγμα που ακούγεται λογικό.
    Στο δικό μου δεν πρόλαβα να το κάνω, αλλά έμεινα στην Λύση ζάντα ,αλυσίδα,λάστιχα και ρύθμιση αναρτήσεων στα κιλά μου.
    Το πρόβλημα λύθηκε αλλά όταν έβαζα Top Case κούναγε πάνω από τα 180-190 και μερικές φορές πάνω από 200χλμ/ω.
    Μέχρι που το πούλησα και πήρα του 2018....

  2. #812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Πολλοί κατεβάζουν και έως 2,5cm τις μπροστινες πλάκες και ισχυρίζονται ότι το πρόβλημα λύνεται, πράγμα που ακούγεται λογικό.
    Στο δικό μου δεν πρόλαβα να το κάνω, αλλά έμεινα στην Λύση ζάντα ,αλυσίδα,λάστιχα και ρύθμιση αναρτήσεων στα κιλά μου.
    Το πρόβλημα λύθηκε αλλά όταν έβαζα Top Case κούναγε πάνω από τα 180-190 και μερικές φορές πάνω από 200χλμ/ω.
    Μέχρι που το πούλησα και πήρα του 2018....
    25mm είναι πολύ μεγάλη αλλαγή σε γεωμετρία μοτοσυκλέτας . Κατεβάζοντας τόσο το μπροστινό μειώνεις την κάστερ και το ίχνος, άρα κάνεις το μηχανάκι πιο "στριφτερο" εις βάρους της σταθερότητας, η λογική λέει.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #813
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    25mm είναι πολύ μεγάλη αλλαγή σε γεωμετρία μοτοσυκλέτας . Κατεβάζοντας τόσο το μπροστινό μειώνεις την κάστερ και το ίχνος, άρα κάνεις το μηχανάκι πιο "στριφτερο" εις βάρους της σταθερότητας, η λογική λέει.
    Πολύ σωστά αλλά από την άλλη φορτίζεις το μπροστινό, εκεί δηλαδή που έπασχε το παλιό Tracer, εν πάση περιπτώσει, δεν χάνει τίποτα να το δοκιμάσει και ας το κατεβάσει λιγότερο για αρχή...

  4. #814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστά αλλά από την άλλη φορτίζεις το μπροστινό, εκεί δηλαδή που έπασχε το παλιό Tracer, εν πάση περιπτώσει, δεν χάνει τίποτα να το δοκιμάσει και ας το κατεβάσει λιγότερο για αρχή...
    Στο καινούριο, εκτός του μεγαλύτερου μεταξονίου μέσω μακρύτερου ψαλιδιού (άρα και περισσότερο ποσοστό βάρους εμπρός), υπάρχουν άλλες αλλαγές γεωμετρίας?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #815
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Eκτός από τα 60mm μακρύτερο ψαλίδι, κατεβάσανε και τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη και έτσι τώρα έχει πιό ανοικτές γωνίες στα πόδια, αλλαγές στα κουστούμια (το καινούργιο είναι πιό στρογγυλό), μικρότερο τιμόνι (αρκετά), έχει σίγουρα καλύτερο συμπλέκτη και εμένα μου φαίνεται ότι έχει πιό γραμμική απόδωση..αυτά...

  6. #816
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Steering Damber όχι δεν υπάρχει. Το μηχανάκι είναι εντελώς νορμαλ.
    Στο ψάξιμο που είχα κάνει στο youtube βρήκα και αυτό εδώ https://www.youtube.com/watch?v=0yn_H3ZGi9c
    Φαίνεται να τον βοηθά αλλά εγώ έχω το αποτέλεσμα αυτό μετά από λίγο ρύθμιση στις αναρτήσεις μόνο.

    Το καινούργιο το έχω πααρτηρήσει στην τελευταία έκθεση. Σε σχέση με το παλιό αλλάζει το μήκος του ψαλιδιού και το στενότερο τιμόνι.
    Το στένεμα του τιμονιού μου φαίνεται αρκετά ύποπτο.

    Υπ'οψιν όλες οι δοκιμές γίνονται με την βαλίτσα επάνω (άδεια) μια και το (μοναδικό που έχω )μηχανάκι χρησιμοποιείται και για καθημερινή χρήση .

    Η πολύ περίεργη αλλαγή που δημιουργήθηκε σε σχέση με τα λιωμένα λάστιχα είναι η εξής.
    Στον ίδιο επαρχιακό δρόμο με τις αρκετές ανωμαλίες όταν χτυπάει κάποια πηγαίνοντας με 200+ είναι φυσιολογικό να υπάρχει και η αντίστοιχη αντίδραση στο τιμόνι (πιστεύω!)
    Πριν με τα παλιά λάστιχα το τιμόνι επανερχόταν και σταθεροποιούνταν .
    Στην 1η δοκιμή με τα νέα λάστιχα άρχισε μια συνεχόμενη ταλάντωση σαν εκρεμές που δεν σταμάταγε με τίποτα εάν δεν έκοβες γκάζι. (Γι'αυτό και μου φαίνεται
    ύποπτη η αλλαγή του στενότερου τιμονιού)

    Τέλος πάντων ελπίζω να βελτιωθεί ακόμα λίγο άμα πατήσουν λίγο παραπάνω τα λάστιχα. Τουλάχιστον τώρα δεν είναι επικίνδυνο , απλά δεν σου εμπνέι σιγουριά.

  7. #817
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος

    Τέλος πάντων ελπίζω να βελτιωθεί ακόμα λίγο άμα πατήσουν λίγο παραπάνω τα λάστιχα. Τουλάχιστον τώρα δεν είναι επικίνδυνο , απλά δεν σου εμπνέι σιγουριά.
    Εγώ θα έβγαζα και την βαλίτσα, σίγουρα το χειροτερεύει, αν δεν το προκαλεί κιόλας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Eκτός από τα 60mm μακρύτερο ψαλίδι, κατεβάσανε και τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη και έτσι τώρα έχει πιό ανοικτές γωνίες στα πόδια, αλλαγές στα κουστούμια (το καινούργιο είναι πιό στρογγυλό), μικρότερο τιμόνι (αρκετά), έχει σίγουρα καλύτερο συμπλέκτη και εμένα μου φαίνεται ότι έχει πιό γραμμική απόδωση..αυτά...
    βασικά, μιλούσα μόνο για περαιτέρω αλλαγές σε γεωμετρία πλαισίου (caster,offset,trail,ξέρουμε ήδη για το μακρύτερο ψαλίδι) για να δούμε αν έκαναν κάτι εκεί για να διορθώσουν το πρόβλημα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #819
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    βασικά, μιλούσα μόνο για περαιτέρω αλλαγές σε γεωμετρία πλαισίου (caster,offset,trail,ξέρουμε ήδη για το μακρύτερο ψαλίδι) για να δούμε αν έκαναν κάτι εκεί για να διορθώσουν το πρόβλημα.
    "Οχι, θεωρώ ότι διάλεξαν την πεπατημένη όπως στο 700 που έχει 50mm μακρύτερο ψαλίδι από το γυμνό, μάλλον δεν ήθελαν ν'αλλάξουν τον χαρακτήρα της μηχανής (και το κατάφεραν) γιαυτό δεν επενέβησαν σε άλλα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της μηχανής, πάντως αν μου ζητήσει κάποιος την γνώμη μου θα του πώ ότι όντως το παλιό είναι πιό ινδιάνος και ας μην αισθάνεται καλά στα πολλά, ότι χάνει στα πολλά το κερδίζει το καινούργιο που έχει τον χαρακτήρα της καμηλοπάρδαλης, όπως το χαρακτήρισαν κάποια ξένα sites, δεν το μετάνιωσα που το πήρα μιάς και το θέλω για πιό τουριστική χρήση, εάν ήμουν 10-15 χρόνια νεότερος θα κρατούσα το παλιό σαν πιό Street Fighter.

  10. #820
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    10
    καλησπέρα παιδιά..μόλις ανακάλυψα ο ίδιος οτι όντος το tracer '17 ειναι πολύ ασταθές μετα τα 170-180χλμ.Τελικά υπάρχει καποια λύση? εχει δοκιμάσει κανείς stabilizer? εχει βρει κανείς μια αποτελεσματική λύση? ευχαριστώ.

  11. #821
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Η λύση είναι να οδηγείς σύμφωνα με τον ΚΟΚ.
    Life begins at 45°.

  12. #822
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Sportsmart 2 και D222 ιδια...?
    Πως γκενεν αυτο?

    Διαφορετικα ελαστικα αν δεν κανω λαθος...
    καλα τα λες. το d222 ειναι ιαπωνικη εκδοση σπορτ τουρινγκ. δεν εισαγεται ελλαδα. ειναι λαστιχα 1ης τοποθετησης και επιεικως μετρια!

  13. #823
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Limas_34 Προβολή μηνύματος
    Φιλε Kas_Tracer καταρχας για πιο λογο να βαλεις ελαστικα SS και μαλιστα με κορωνα τυπου γκρεμος ??? Ας εβαζες BT16 εαν ηθελες να πας σε ενα νορμαλ SS ελαστικο.
    Το πας τοσο ταπα το μηχανακι και το στριβεις χωρις αυριο με τα μπουνια και αποφασισες να βαλεις τα S21 ?
    Kορωνα γκρεμος = ελαχιστη επαφη ελαστκου με τον δρομο σε ευθεια πορεια και οτι συνεπαγεται αυτο για μηχανακια εκτος SS κατηγοριας.
    Ειδικα το μπροστινο ελαστικο στα S21 ειναι λες και το εχεις παρει με φαλτσετα, μιλαμε για γκρεμος κυριολεκτικα, στριβεις και πεφτεις ΜΠΑΜ.
    Κατα δευτερον ακου και την μαμα Yamaha, εαν το μηχανακι ηταν για SS ελαστικα θα ειχε SS ελαστικα απο το εργοστασιο, δεν εχει ομως.

    Ειχα κανει το λαθος εν ετη 2016 και ειχα βαλει και εγω τα S21 στο Versys 650 MK3, 1 μηνα τα κρατησα.
    Χαμος με τους εμπειρογνωμονες της Bridgestone και τελικα μου τα αλλαξαν δωρεαν με τα Τ30Evo μετα απο τρελες μαχες-συζητησεις-συναντησεις και μετρησεις.
    Το μηχανακι ηταν απιστευτα νευρικο και εμφανιζε εντονη ασταθεια μετα τα 160Κm/h.

    Κλεινοντας να σου πω και κατι αλλο.
    Οταν κινησε με μικρες ταχυτητες παρατηρησε οτι το μηχανακι θα εμφανιζει ταλαντωσεις λες και εισαι πανω σε πλακες πεζοδρομειου και περνας πανω απο τις ενδιαμεσες γραμμες τους.
    αυτα που λες δεν ισχυουν καν! με το συμπαθειο! 3 σετ σ21 εχω αλλαξει και τωρα φοραω pirelli rosso corsa II, που ειναι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΟΡΩΝΑΤΟ! το μηχανακι ειναι ΒΡΑΧΟΣ ως τα 265

  14. #824
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    265
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #825
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Eκτός από τα 60mm μακρύτερο ψαλίδι, κατεβάσανε και τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη και έτσι τώρα έχει πιό ανοικτές γωνίες στα πόδια, αλλαγές στα κουστούμια (το καινούργιο είναι πιό στρογγυλό), μικρότερο τιμόνι (αρκετά), έχει σίγουρα καλύτερο συμπλέκτη και εμένα μου φαίνεται ότι έχει πιό γραμμική απόδωση..αυτά...
    ο συμπλεκτης εινα ιδιος με το παλιο 2017 o οποιος μπαινει και στα 2015-2016 με κοστος 240 ευρω + εργασια (κιτ αμερικη αν γλυτωσεις το τελωνειο) ή περιπου 360-400 ευρω all included σε γιαμαχα αθηνα

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF