Σελίδα 79 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 2969747576777879808182838489 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.171 έως 1.185 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #1171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια στο Ελλαντα προτεινουν ημισυνθετικο ανα 5.
    Το manual λεει ανα 10 και δε διευκρινιζει αν αυτο ειναι συνθετικο ή ημισυνθετικο, εχει μονο τα στανταρ που πρεπει να πληροι το λαδι. (ετσι θυμαμαι τουλαχιστον γιατι δεν εχω πλεον τη μηχανη και το μανουαλι)

    Το οτι τα συνεργεια ζουνε απο τα σερβις και σιγουρα θελουν να τους επσικεπτομαστε οσο πιο συχνα γινεται ειναι κατι δεδομενο φυσικα. Τωρα για υπερβολες του στιλ αλλαζω λαδια τρεις και τεσσερεις φορες πιο συχνα απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης... Κουβεντα χωρις τελειωμο, ο καθενας κανει ο,τι θελει αλλα δε χρειαζεται να το προωθει και στους αλλους ως σωστο.
    Το τι λεει ο κατασκευαστης ειναι νομιζω το μονο αντικειμενικο μεγεθος, ολα τα αλλα ειναι εκτιμησεις του καθενος.

  2. #1172
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    εγώ σου λέω ότι το πολύ κράτα τα μέχρι 1000 μετά είναι για πέταμα


    στο golf vi turbo-compressor
    τα κρατάω μέχρι και 2 χρόνια με 15.000-20.000χλμ και στα 90.000 δεν καίει σταγόνα
    βάζω long-life mobil 1 esp formula 5-30
    Καλά, τα λάδια θέλουν πέταμα μετά από 10-12 μήνες, ακομα και αν δεν έχουν κάνει ούτε 1000 χλμ. Αυτό επίσης το λένε οι κατασκευαστές κινητήρων, αλλά και όλοι οι κατασκευαστές λαδιών. Δεν εμπιστεύεστε τον κατασκευαστή που λέει αλλαγή κάθε 10.000χλμ και τον θεωρείται υπερβολικό αλλά ούτε και όταν λέει πέταμα κάθε 12μήνες. Τη λογική πίσω απ' αυτό θα μου την εξηγήσει κάποιος?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια στο Ελλαντα προτεινουν ημισυνθετικο ανα 5.
    Το manual λεει ανα 10 και δε διευκρινιζει αν αυτο ειναι συνθετικο ή ημισυνθετικο, εχει μονο τα στανταρ που πρεπει να πληροι το λαδι. (ετσι θυμαμαι τουλαχιστον γιατι δεν εχω πλεον τη μηχανη και το μανουαλι)

    Το οτι τα συνεργεια ζουνε απο τα σερβις και σιγουρα θελουν να τους επσικεπτομαστε οσο πιο συχνα γινεται ειναι κατι δεδομενο φυσικα. Τωρα για υπερβολες του στιλ αλλαζω λαδια τρεις και τεσσερεις φορες πιο συχνα απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης... Κουβεντα χωρις τελειωμο, ο καθενας κανει ο,τι θελει αλλα δε χρειαζεται να το προωθει και στους αλλους ως σωστο.
    Το τι λεει ο κατασκευαστης ειναι νομιζω το μονο αντικειμενικο μεγεθος, ολα τα αλλα ειναι εκτιμησεις του καθενος.
    Ότι είπε ο ptc. Ο καθένας κάνει ότι θέλει αλλά η βάση είναι αυτό που λέει ο κατασκευαστής. Και επειδή δεν άκουσα κανένα επιχείρημα πέρα απ' την εμπειρία και την αίσθηση θα πω τα εξής για άλλη μια φορά. Οι αλλαγές λαδιών βγαίνουν με τον μέσο όρο στροφών σε συνδυασμό με την ποσοτητα λαδιού που χωράει το κάρτερ μας. Θέλουμε να αυξήσουμε τα διαστήματα σέρβις? Φτιάχνουμε μεγαλύτερα κάρτερ και κόβουμε και 1000 στροφές απ' τον κινητήρα και απλά τα διπλασιάσαμε. Ο ίδιος κατασκευαστής σου λέει οτι πρέπει να ελέγχεις και να συμπληρώνεις αν χρειάζεται όπως επίσης και να τα αλλάζεις νωρίτερα αν το σκίζεις. (τα ίδια λέει και για την αλλαγή-καθαρισμό φίλτρου κ.α). Δε θέλεις να ελέγχεις και να συμπληρώνεις? Τα αλλάζεις νωρίτερα και δε σου καίγεται καρφάκι. Και καλά κάνει όποιος το κάνει αυτό αλλά έχει μια μικρή διαφορά απ' την πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι οτι αν κάνεις ότι λέει ο κατασκευαστής πρώτα θα διαλυθούν όλα τα υπόλοιπα γύρω απ' τον κινητήρα και μετά θα φθαρούν τα μέρη που λιπαίνονται.
    Το ότι τα λάδια την ακούνε στα 1000χλμ είναι ανέκδοτο. Τα λάδια την ακούνε στα 1000χλμ στα αγωνιστικά που δουλεύουν κόφτες με ένα σκασμό στροφές επι 1000χλμ έχοντας μέσα στα κάρτερ μια χούφτα λάδι. Όχι σε πολιτικές μοτό με 3.5 λίτρα λάδι στο κάρτερ και κόκκινο στις μεσαίες.

    Edit. Η κατανάλωση λαδιού δεν είναι ενδεικτικό οτι το λαδι θέλει πέταμα και το σασμάν μπορεί να χτυπάει και με καινούρια λάδια μέσα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/06/2019 στις 13:58.
    Sent from me using a computer.

  3. #1173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Καλά, τα λάδια θέλουν πέταμα μετά από 10-12 μήνες, ακομα και αν δεν έχουν κάνει ούτε 1000 χλμ. Αυτό επίσης το λένε οι κατασκευαστές κινητήρων, αλλά και όλοι οι κατασκευαστές λαδιών. Δεν εμπιστεύεστε τον κατασκευαστή που λέει αλλαγή κάθε 10.000χλμ και τον θεωρείται υπερβολικό αλλά ούτε και όταν λέει πέταμα κάθε 12μήνες. Τη λογική πίσω απ' αυτό θα μου την εξηγήσει κάποιος?
    Η λογική είναι ότι τα γνωρίζεις λάθος
    https://www.volkswagen.co.uk/owners/servicing/regimes

    Ακολουθώ τις οδηγίες του κατασκευαστή μου και μερικές φορές και εγώ τα αλλάζω συχνότερα πχ. στον ενάμιση χρόνο/15.000χλμ ή όποτε βολέψει.

    Στα δίτροχα αλλάζω στα διαστήματα +/-500χλμ και το μέγιστο στο χρόνο.
    Στο SH300 που έπιανα τα 6.000χλμ/έτος βόλευε.
    Στο ΜΤ07 που είναι ανα 10.000 αν και ήδη έχω 4500χλμ δε ξέρω αν θα τα προλάβω.

  4. #1174
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Edit. Η κατανάλωση λαδιού δεν είναι ενδεικτικό οτι το λαδι θέλει πέταμα και το σασμάν μπορεί να χτυπάει και με καινούρια λάδια μέσα.
    Offtopic ίσως αλλά ωραία κουβέντα γίνεται ,σε λάθος ίσως τόπικ αλλά οκ.

    Στην δικιά μου μότο ας πούμε δεν καίει σταγόνα ως τις 2.5-3.000 χλμ.Από εκεί και μετά τα καίει.
    Λάδια βάζω 15/50 μοτούλ 5100 και στην τελευταία αλλαγή έβαλα τα BellRay τα ημί.Αυτό πως εξηγείται ;Δεν αφορά φυσικά τα ΜΤ αλλά την γενική κουβέντα περι λαδιώνε.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #1175
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Η λογική είναι ότι τα γνωρίζεις λάθος
    https://www.volkswagen.co.uk/owners/servicing/regimes

    Ακολουθώ τις οδηγίες του κατασκευαστή μου και μερικές φορές και εγώ τα αλλάζω συχνότερα πχ. στον ενάμιση χρόνο/15.000χλμ ή όποτε βολέψει.

    Στα δίτροχα αλλάζω στα διαστήματα +/-500χλμ και το μέγιστο στο χρόνο.
    Στο SH300 που έπιανα τα 6.000χλμ/έτος βόλευε.
    Στο ΜΤ07 που είναι ανα 10.000 αν και ήδη έχω 4500χλμ δε ξέρω αν θα τα προλάβω.
    Καρατέο δεν τα γνωρίζω λάθος. Το ότι υπάρχουν εξαιρέσεις και σπέσιαλ λάδια που αντέχουν 2 χρόνια μέσα στο κινητήρα δεν το γνώριζα αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας.
    Εσύ λοιπόν καλά κάνεις αφού κάνεις αυτό που σου προτείνει ο κατασκευαστής. (απ' τη στιγμή που όλα γίνονται by the book συμπεριλαμβανομένου του λαδιού που προτείνει ο κατασκευαστής και όχι αυτό που βάζει η εκάστοτε αντιπροσωπεία).

    Η συζήτηση για τα λάδια επαναλαμβάνεται κάθε τόσο και λίγο πολύ, λέμε τα ίδια πράγματα. Κάποιος τα αλλάζει στο 1/3 των χλμτρων που προτείνει ο κατασκευαστής και θεωρεί οτι αυτό είναι το σωστό, άλλος τα αφήνει 2 χρόνια μέσα γιατί έχουν κάνει μόνο 500 χλμ και θεωρεί οτι αυτός ξέρει καλύτερα κτλ. Δεκτό και αποδεκτό να λέει ο καθένας την αποψή του, αλλά απ' την άλλη πάλι, οι απόψεις μας επι του θέματος δεν μπορουν να έχουν καμία ουσιαστική βάση. Η μόνη αντικειμενική τοποθέτηση είναι αυτή του κατασκευαστή. Και κανένας από εμάς δεν έχει την τεχνογνωσία να κρίνει αυτό που προτείνει!
    Sent from me using a computer.

  6. #1176
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η μόνη αντικειμενική τοποθέτηση είναι αυτή του κατασκευαστή. Και κανένας από εμάς δεν έχει την τεχνογνωσία να κρίνει αυτό που προτείνει!
    Συμφωνώ απόλυτα για αυτό και τηρώ ότι λέει ο κατασκευαστής σε όλα μου τα οχήματα και μή (σκαφτικό, κλαδοτεμαχιστή, κομπρεσέρ αέρα κλπ).
    Απο εκεί ξεκίνησε η κουβέντα.

    Χωρίς κάποια χημική ανάλυση ότι και να λέμε είναι μπούρδα.
    Ισχύει ότι η συχνότερη αλλαγή σίγουρα δεν κάνει κακό στη μηχανή (μπορεί όμως στην τσέπη και στο περιβάλλον) και ισχύει ότι δε γνωρίζουμε αν προσφέρει τίποτα.

    ΥΓ. Το ότι δε γνωρίζεις το ανέφερα για το συγκεκριμένο μοντέλο και τα συγκεκριμένα λάδια.

  7. #1177
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    8
    Παλικαρια μου καλησπέρα, κάτοχος και γω του tracer εδώ και ένα μήνα,και νέανουδι στις μεγάλες μηχανές μιας και προέρχομαι από ένα gp800. Είμαι στο στρωσιμο με 650 χλμ αλλά με προβληματίζει το ότι του χω κάνει 2 3 σκορτσαρισματα με σβήσιμο γερά για το λόγω ότι μου πετάχτηκαν από στοπ και κοκαλωσα. Υπάρχει περίπτωση μελλοντικα η και τωρα να δημιουργηθεί ζημιά από μερικά σκορτσαρισματα που εγιναν και λόγω της απειρίας μου στον συμπλέκτη; και εννοώ τα λίγο κακά κουμπώματα ταχυτήτων μέχρι να συνηθίσω......
    Εχω φοβηθεί με όλα αυτά που έχω διαβάσει γενικότερα περί στρωσίματος..... Να σημειώσω ότι κατ τα άλλα ακολουθώ πιστά το μανουαλ..

  8. #1178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Geo91 Προβολή μηνύματος
    Παλικαρια μου καλησπέρα, κάτοχος και γω του tracer εδώ και ένα μήνα,και νέανουδι στις μεγάλες μηχανές μιας και προέρχομαι από ένα gp800. Είμαι στο στρωσιμο με 650 χλμ αλλά με προβληματίζει το ότι του χω κάνει 2 3 σκορτσαρισματα με σβήσιμο γερά για το λόγω ότι μου πετάχτηκαν από στοπ και κοκαλωσα. Υπάρχει περίπτωση μελλοντικα η και τωρα να δημιουργηθεί ζημιά από μερικά σκορτσαρισματα που εγιναν και λόγω της απειρίας μου στον συμπλέκτη; και εννοώ τα λίγο κακά κουμπώματα ταχυτήτων μέχρι να συνηθίσω......
    Εχω φοβηθεί με όλα αυτά που έχω διαβάσει γενικότερα περί στρωσίματος..... Να σημειώσω ότι κατ τα άλλα ακολουθώ πιστά το μανουαλ..
    Καλησπέρα φίλε.. 900άρι είναι , όχι παπί!!! Μη φοβάσαι, όλα καλά.. Ξέρεις τι κάνεις λάθος, απλά διορθωσέτο!

  9. #1179
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2019
    Μηνύματα
    8
    Απλά λόγω της απειρίας μου φοβάμαι μην έχει γίνει η γίνει κάποια ζημιά ύστερα από μερικά σκορτσαρισματα με σβήσιμο που εγιναν......διαβάζω πολλά περί στρωσίματος και καταλαβαίνεις....

  10. #1180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Geo91 Προβολή μηνύματος
    Απλά λόγω της απειρίας μου φοβάμαι μην έχει γίνει η γίνει κάποια ζημιά ύστερα από μερικά σκορτσαρισματα με σβήσιμο που εγιναν......διαβάζω πολλά περί στρωσίματος και καταλαβαίνεις....
    Μην αγχὼνεσαι!!! Μια χαρά είναι το μοτόρι, απλά απόφυγε το στο μέλλον. Καλά χιλιόμετρα!

  11. #1181
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Καλησπέρα, τελικά μετά από σχεδόν 4 μήνες αναμονή παρέλαβα το μηχανάκι, Tracer 900 GT, Phantom Blue, πριν 5 ημέρες.
    Δεδομένου, ότι σε ακριβώς μια εβδομάδα έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι, έχω ξεκινήσει μια εντατική προσπάθεια να στρώσω το μηχανάκι.
    Το στρώσιμο περιλαμανει διαδρομές σε επαρχιακκούς δρόμους με πολλές στροφές ανηφορικά και κατηφορικά κομμάτια.
    Ιδανικές συνθήκες δηλαδή για να στρωθεί ένα μηχανάκι.
    Ήδη έχω κάνει 740 χλμ και αναμένεται το στρώσιμο να έχει ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας.
    Οι πρώτες εντυπώσεις μου για το μηχανάκι είναι οι εξής:
    - Ελαφριά αίσθηση, το μηχανάκι αλλάζει πορεία για την πλάκα.
    - Εξαιρετικός κινητήρας τραβάει από πολύ χαμηλά με τεράστια αποθέματα δύναμης και ροπής.
    - Εξαιρετικά φρένα, ειδικά το πίσω καμία σχέση με αυτό που είχα στο προηγούμενο μηχανάκι HONDA CBF 600 SA, αρκετά δυνατό όπως και τα μπροστινά βεβαίως.
    - Η θέση οδήγησης είναι καλή, αλλά η σέλα δεν είναι και τόσο καλή, έχει μια κλίση προς τα εμπρός και σε φέρνει κοντά στο ντεπόζιτο που εμένα δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, όσο με ενοχλεί η σκληρότητά της. ΄Εχω όμως ήδη προμηθευτεί τις comfort της Yamaha τις οποίες θα βάλω πολύ σύντομα. Ελπίζω να είναι πιο ξεκούραστες.
    - Οι αναρτήσεις μου φαίνονται λίγο σκληρές. Δεν πρόκειται να τις πειράξω θα δω μετά την διαδικασία στρωσίματος, να στρώσουν λίγο.
    -Στη διαδικασία στρωσίματος και ενώ ανεβάζω στροφές προδευτικά μέχρι τις 4.000 - 4.500, στους επαρχιακούς δρόμους της Κέρκυρας έχω μια μέση κατανάλωση 4,2 λίτρα/100 χλμ. Με Ένα ντεπόζιτο βγάζω άνετα πάνω από 400 χλμ. Μιλάμε για κατανάλωση σκούτερ από ένα μηχανάκι 850 κυβικών και 115 αλόγων. Ούτε στην πιο τρελή μου φαντασία δεν περίμενα τέτοια κατανάλωση, δεδομένου ότι με τους ίδιους ρυθμούς με το CBF 600 είχα μια κατανάλωση κοντά στα 5 λίτρα/ 100 χλμ, στις ίδιες διαδρομές. Και μιλάμε για ένα μοτέρ που είναι ακομη πολύ σφικτό.
    - Πολύ ωραίος πίνακας οργάνων με πάρα πολλές πληροφορίες.
    - Το Quick Shifter είναι όλα τα λεφτά. Δουλέυει τέλεια σε όλες τις ταχύτητες ακόμη κξαι στις χαμηλές στροφές (στις 4.000 στροφές το έχω δοκιμάζει και δουλεύει τέλεια).
    - Εξαιρετικά δουλεύει και το Cruise Control.
    Αυτά για την ώρα θα επανέλθω με νεότερες εντυπώσεις.

  12. #1182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Καλορίζικο !!

  13. #1183
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
    καλορίζικο και να το χαρείς !!!
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  14. #1184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
    καλορίζικο και να το χαρείς !!!
    Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!

  15. #1185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο !!
    Ευχαριστώ πολύ να' σαι καλά!

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF