Σελίδα 87 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 3777828384858687888990919297 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.291 έως 1.305 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #1291
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TiAiNO Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς αδελφέ μου... Βέβαια εδώ γράφω για να ανταλλάζουμε απόψεις... Μια ερώτηση αν γνωρίζεις γιατί δεν το βρίσκω... Το GT έχει ohlins μπρος πίσω;;
    Μόνο το sp.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #1292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    TiAiNO συγχαρητήρια για την ειλικρίνεια σου φίλε, λίγοι πολύ λίγοι το παραδέχονται ότι αγοράζουν μια πανάκριβη μότο για το πουλ μουρ.

    πολυ ωραίο μηχανημα το tracer, για την σέλα-φακίρης και την περίεργη θέση που έρχονται τα πόδια στα μασπιε δεν βλέπω να σου λέει κανείς τπτ.

    την έχεις κάνει κανα τεστ ραϊντ;

    ή ετσι θα την πάρεις με το μάτι;
    Η σέλα στο νέο μοντέλο είναι σαφώς βελτιωμένη με νεο αφρωδες υλικο κι δεν κουράζει.
    Το πρόβλημα με την σέλα είναι πως έχει μια κλήση προς τα εμπρός και σε φέρνει σχετικά κοντά στο τιμόνι οδήγησης.
    Αυτό εμένα δεν με ενοχλεί.
    Άσε που έχεις και καλυτερη αίσθηση στην οδήγηση, όταν κάθεσαι κοντά στο τιμονι.
    Σε κάθε περίπτωση με ένα ποσό γύρω στα 80 ευρώ βάζεις νέο αφρώδες και βελτιωνεις και το θέμα της κλήσης, σε έναν εξειδικευμένο επαγγελματια που επισκευαζει σελες και τις μετατρεπει σε ανατομικες.
    Όσον αφορά τα μαρσπιε εμένα καθόλου δεν με ενοχλούν εκεί που βρίσκονται. Είχα ακούσει και εγώ διαφορά για τα μαρσπιε πριν δοκιμάσω το μηχανακι και τελικα το αγοράσω.
    Τελικά τίποτα δεν ισχύει. Μια χαρά είναι εκεί που βρίσκονται.
    Το μηχανάκι τρια πράγματα θα χρειαστεί.
    Λάστιχα, γιατί αυτά που βαζει το εργοστάσιο είναι μάπα και αλυσίδα η οποία είναι μέτριας ποιότητας.
    Και αν κάνεις μακρινά ταξίδια μια μεγαλύτερη ζελατίνα.
    Εγώ και τα τρια τα έχω κάνει.
    Και επειδή είχα το CBF 600 πριν, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το Tracer ούτε για πλακα δεν συγκρίνεται με το CBF.
    Καλο το CBF ως all around μηχανάκι αξιόπιστο, τιμιο μέχρι εκεί όμως.
    Το Tracer έχει πολύ καλό στήσιμο, έχει τεράστια δύναμη ο κινητήρας η οποία σε επαρχιακους δρόμους είναι εύκολα αντιληπτή, είναι σαφώς ελαφρύτερο, εχει καλυτερο πλαισιο, φρενα, αναρτησεις ( του CBF ηταν για τα σκουπιδια και τις ειχα αλλαξει) και έχει πιο ψηλή θέση οδήγησης με αποτέλεσμα να κάνουν μικρότερες γωνίες τα γόνατα.
    Ειδικότερα εγώ που αντιμετωπίζω χρονια προβλήματα τενοντιτηδας στο δεξί γόνατο στο CBF δεν μπορούσα να οδηγήσω χωρίς στάση πάνω από μια ώρα. Αντιμετωπιζα ενοχλήσεις στο γόνατο.
    Με το Tracer δεν έχω τέτοιο θέμα. Έχω ταξιδέψει ώρες χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις.
    Συνεπώς το συγκεκριμένο μηχανάκι μόνο μούρη δεν είναι, ειδικά όταν υπάρχουν αλλά από άλλες εταιρείες στην ιδια κατηγορια που κοστιζουν παραπάνω ( Crossrunner, Muktistrada 950 κλπ).
    Μην λέμε ότι θέλουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 30/09/2019 στις 15:06.

  3. #1293
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μόνο το sp.
    Το MT-09 SP έχει μόνο πίσω Ohlins. Μπροστά έχει ρυθμιζόμενη Kayaba, αλλά με επιπλέον χρέωση σου βάζει και μπροστά Ohlins η αντιπροσωπεία.

    Το ρύγχος στο Tracer του αλλάζει προσωπικότητα και το κάνει σαν V-Strom. Κρίμα...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1294
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    858
    doros74 για να τα λες κάτι θα ξέρεις, αφού είσαι κάτοχος πάσο.. Το μηχανάκι το είχε φίλος, (όχι το τελευταίο τελευταίο μοντελο) το χα κάνει βόλτα και διαπίστωσα αυτά που έγραψα για σέλα και μασπιε τα οποία τον ενοχλούσαν κι αυτόν μέχρι που το δώσε στον ενάμιση χρόνο και πήρε σκούτερ!! (αρκετή δόση πουλ μουρ κατά την αγορά επίσης) .. Πραγματικά πολύ άβολη κατάσταση που μπορεί με τον καιρό να συνηθίζεται... Όσο για τις βελτιώσεις, εντάξει άμα είναι να σκαμε 13 κ για μηχανή και να πρέπει να αλλάξουμε με το καλημέρα 10 πράγματα πάνω της ε η κατάσταση μπεμβεδιζει λίγο.. Σόρι δλδ.

    Όσο για το πουλ Μουρ δεν το είπα εγώ, το παληκαρι που πάει να το αγοράσει το είπε και εγώ απλά έσπευσα να συγχαρώ την ειλικρινή τοποθέτηση του.

    Η σύγκριση με το cbf που κολλάει;

  5. #1295
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.439
    Δεν πρέπει .Πρέπει για αυτόν που είναι ''χεράς'' και ''γκαζιάρης'' και θέλει αγωνιάρες βόλτες , ο οποίος αγόρασε εξαρχής λάθος μοτοσυκλέτα.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #1296
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    TiAiNO συγχαρητήρια για την ειλικρίνεια σου φίλε, λίγοι πολύ λίγοι το παραδέχονται ότι αγοράζουν μια πανάκριβη μότο για το πουλ μουρ.

    πολυ ωραίο μηχανημα το tracer, για την σέλα-φακίρης και την περίεργη θέση που έρχονται τα πόδια στα μασπιε δεν βλέπω να σου λέει κανείς τπτ.

    την έχεις κάνει κανα τεστ ραϊντ;

    ή ετσι θα την πάρεις με το μάτι;
    Υπάρχει μια σύγχυση σε σχέση με το Tracer 900.
    Ας συνηθίσουμε στην ιδέα πως η μηχανή έχει ξεκάθαρα street καταβολή, δεν είναι ένα γρήγορο On/Off (μη με παρεξηγήσεις δε λέω πως λες αυτό, γενικά αναφέρομαι).

    Φοράει 17άρες ζάντες εμπρός πίσω και έχει αντίστοιχη γεωμετρία. Είναι μια ξεκάθαρα sport touring επιλογή. Αν κάποιος έχει αυτό στο μυαλό του θα πρέπει να αντιλαμβάνεται πως η θέση των μαρσπιέ είναι η αναμενόμενη. Για τον ίδιο "οπτικό" λόγο πολλοί συγκρίνουν το Tracer 900 με το TDM -ακόμη και στο παρόν θέμα- ή τέλος πάντων το βλέπουν σαν κληρονόμο, για αυτό και κάποιοι εκφράζουν ότι αισθάνονται περίεργα.

    Έχω οδηγήσει και τις τρεις εκδόσεις με τον CP3 κινητήρα, όπου και στις τρεις τα μαρσπιέ έρχονται ελαφρώς πίσω. Αλλάζει λίγο έως ελάχιστα η θέση στα χέρια μεταξύ των XSR & MT-09 και περισσότερο στο Tracer 900.
    Ως προς το fun to ride μου άρεσε περισσότερο το XSR900, το MT-09 SP είναι πιο επιθετικά στημένο και με εκπληκτικό σετ αναρτήσεων, ενώ το Tracer 900 είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση που μπορεί να σου δώσει λίγο από όλα. Αναλόγως χρήσης και προσανατολισμού αγοράζει κάποιος αυτό που του ταιριάζει.

    Εγώ αν αγόραζα κάποιο από τα τρία θα πήγαινα μάλλον στο XSR900 γιατί μου κάνει αρκετά αντισυμβατικό αυτό που βλέπεις με αυτό που μπορεί να κάνει στο δρόμο και γιατί δεν είμαι σε φάση για μεγάλα ταξίδια.

  7. #1297
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν πρέπει .Πρέπει για αυτόν που είναι ''χεράς'' και ''γκαζιάρης'' και θέλει αγωνιάρες βόλτες , ο οποίος αγόρασε εξαρχής λάθος μοτοσυκλέτα.
    Αληθεια ειναι αυτο!

    Για τετοια πράγματα καλο ειναι να επιλέγεται το S1000Xr που σε κανει "χερά"

    Βεβαια τι ξέρουν αυτοι ........................

  8. #1298
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TiAiNO Προβολή μηνύματος
    Τι όχι;;; είναι γούστα αυτά αδελφέ μου... Εγώ όταν είδαν tracer με αυτό το φτερό το ερωτεύτηκα... Γιαυτό κια θέλω tracer... Ποια η γνώμη σου;
    Καταλαβαίνω το κόλλημα με το χρώμα... απολύτως μάλιστα!

    Άλλο αυτό και άλλο να λες θέλω να πάρω το "x" χρώμα γιατί θα της βάλω και ράμφος. Την μοτοσυκλέτα αγοράζεις πρωτίστως, όχι το ράμφος. Αλλιώς ας μας ρώταγες τη γνώμη μας για το χρώμα του ράμφους. Από εκεί και πέρα... όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι... περί ορέξεως!

    Αυτή είναι η γεροξούρικη γνώμη μου!

    EDIT: Είσαι σίγουρος πως το φτεράκι μπαίνει και στο νέο μοντέλο; Γιατί αυτό που μας έβαλες σαν λινκ είναι το προηγούμενο μοντέλο και έχει διαφορές... Ελπίζω να μην αλλάξεις γνώμη επειδή δε θα μπαίνει το πολυπόθητο ράμφος
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 30/09/2019 στις 16:29.

  9. #1299
    @doros74 το έχω δει το phantom blue το έχει κολλητός μου......απλά είναι θέμα γούστων μην τρελαινεσαι τόσο!!

  10. #1300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    doros74 για να τα λες κάτι θα ξέρεις, αφού είσαι κάτοχος πάσο.. Το μηχανάκι το είχε φίλος, (όχι το τελευταίο τελευταίο μοντελο) το χα κάνει βόλτα και διαπίστωσα αυτά που έγραψα για σέλα και μασπιε τα οποία τον ενοχλούσαν κι αυτόν μέχρι που το δώσε στον ενάμιση χρόνο και πήρε σκούτερ!! (αρκετή δόση πουλ μουρ κατά την αγορά επίσης) .. Πραγματικά πολύ άβολη κατάσταση που μπορεί με τον καιρό να συνηθίζεται... Όσο για τις βελτιώσεις, εντάξει άμα είναι να σκαμε 13 κ για μηχανή και να πρέπει να αλλάξουμε με το καλημέρα 10 πράγματα πάνω της ε η κατάσταση μπεμβεδιζει λίγο.. Σόρι δλδ.

    Όσο για το πουλ Μουρ δεν το είπα εγώ, το παληκαρι που πάει να το αγοράσει το είπε και εγώ απλά έσπευσα να συγχαρώ την ειλικρινή τοποθέτηση του.

    Η σύγκριση με το cbf που κολλάει;
    Η Σέλα που έχουν τα μοντέλα του 18 και μετά, δεν έχουν καμία σχέση με τα μοντέλα του 15-17.
    Μέρα με την νύχτα.
    Απλώς πάντα υπάρχουν κάποιοι που θα ψάχνουν την τελειότητα.
    Εγώ την σέλα δεν την έχω αλλάξει και ούτε πρόκειται, ενώ στο CBF ήταν το πρώτο που άλλαξα.
    Η αλυσίδα δεν χρήζει άμεσης αλλαγής. Απλώς δεν είναι και το top μοντέλο της DID, ενώ σε ορισμένους έχει βγάλει προβλήματα στα O Rings. Αυτή η αλυσίδα βγάζει περίπου 20.000 χλμ
    Εγώ την άλλαξα γιατί ήθελα να βάλω το κορυφαίο μοντέλο της DID, την ZVMX, που θα μου βγάλει πολύ περισσότερα χλμ χωρίς να χρειαστούν αλλαγή τα γρανάζια.
    Τα λάστιχα για τα δικά μου Standards δεν είναι καλά. Είναι τα D 222F της Dunlop.
    Τα έβγαλα και έβαλα τα Pirelli Diablo Rosso 3.
    Οι περισσότεροι τα κρατάνε 10.000-15.000 χλμ.
    Εγώ ήθελα τα καλύτερα και έβαλα τα Pirelli.
    Αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτά που άλλαξα δεν είναι υποχρεωτικό να τα αλλάξει κάποιος.
    Και με αυτά κάνει πολύ καλά την δουλειά του.
    Εγώ απλώς ήθελα να βελτιώσω το μηχανάκι στα σημεία.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να κάνουν αυτό που έκανα εγώ ή ότι σκας 13.000 και πρέπει υποχρεωτικά να βάλεις λάστιχα, σέλα κλπ.
    Εξάλλου ποια εταιρεία βάζει κορυφαία λάστιχα στα μοντέλα που βγάζει;
    Ελάχιστες.
    Εγώ ηξερα τι πήρα, όταν αγόρασα το Tracer και χωρίς υπερβολή περιμένω κάθε ημέρα την ώρα να καβαλίσω το μηχανάκι.
    Η αίσθηση που σου δίνει το Tracer στην οδήγηση δεν υπάρχει!
    Η σύγκριση με το CBF κολλάει στο γεγονός ότι ορισμένοι ισχυρίζονται πως η αγορά του Tracer είναι υπερβολή και πως η αγορά του έγινε για πουλάω μούρη.
    Καμία σχέση.
    Είναι άλλη μηχανή, 100 επίπεδα πάνω.
    Χαίρεσαι να την οδηγάς και "καταπίνεις" τα χλμ χωρίς να το καταλάβεις.
    Εγώ το πήρα για να κάνω ταξίδια αλλά και για all around χρήση και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την επιλογή μου και με το πακέτο που πήρα για τα λεφτά που έδωσα ειδικά σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
    Τώρα αν ο φιλος θέλει να αγοράσει το Tracer 900 για να πουλάει μούρη, αυτό είναι δικό του θέμα. Απλώς οι περισσότεροι, μεταξυ αυτών κι εγώ, το πήραμε για αυτα που προσφερει και τις δυνατοτητες που εζει και όχι για να πουλάμε μούρη.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 30/09/2019 στις 17:05.

  11. #1301
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από platanos Προβολή μηνύματος
    @doros74 το έχω δει το phantom blue το έχει κολλητός μου......απλά είναι θέμα γούστων μην τρελαινεσαι τόσο!!
    Δεν τρελαίνομαι φίλε μου, το ανέφερα το χρώμα γιατί και πολύ αρέσει στην πλειονότητα, όπως και σε εμένα, αλλά και για να αναφέρω στον φίλο ότι στην GT έκδοση βγαίνουν ωραία χρώματα.
    Αν θέλει ο φιλος που ενδιαφέρεται να δει πως είναι το μηχανακι στο χρώμα που ανεφερα, ανεβαζω δυο φωτογραφιες για αποκτήσει μια εικονα.
    Το χρώμα ειναι μπλε μεταλικο με ένα τόνο μωβ και σατινε βερνίκι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Tracer 900 GT 2.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	410628
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Tracer 900 GT 1.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	410629
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 30/09/2019 στις 17:09.

  12. #1302
    Μέλος Το avatar του/της TiAiNO
    Εγγραφή
    13/01/2015
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω το κόλλημα με το χρώμα... απολύτως μάλιστα!

    Άλλο αυτό και άλλο να λες θέλω να πάρω το "x" χρώμα γιατί θα της βάλω και ράμφος. Την μοτοσυκλέτα αγοράζεις πρωτίστως, όχι το ράμφος. Αλλιώς ας μας ρώταγες τη γνώμη μας για το χρώμα του ράμφους. Από εκεί και πέρα... όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι... περί ορέξεως!

    Αυτή είναι η γεροξούρικη γνώμη μου!

    EDIT: Είσαι σίγουρος πως το φτεράκι μπαίνει και στο νέο μοντέλο; Γιατί αυτό που μας έβαλες σαν λινκ είναι το προηγούμενο μοντέλο και έχει διαφορές... Ελπίζω να μην αλλάξεις γνώμη επειδή δε θα μπαίνει το πολυπόθητο ράμφος
    Μπορεί και να έχεις κια δίκιο να μην μπαίνει τελικά... Δεν πειράζει δεν θα κολλήσω εκεί σιγά. Ευχαριστώ πάντως για την παρατήρηση

  13. #1303
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.439
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι τόσο κακό με το να '' πουλάς μούρη''.
    Καλώς η κακώς για το θεαθήναι κάνουμε πάρα πολλές επιλογές ,από τα ρούχα μας μέχρι το που θα πιούμε ένα καφέ,γιατί η επιλογή της μοτο να μην είναι μέρος αυτής της καταναλωτικής συνήθειας.

    ΥΓ γκ@υλ@ είναι το τρεισερ αλλά σιγά το πουλμουρ ,έλεος.Ένα Ζ 750 ή ένα gixxer 10τίας ίσως μοιάζει πιο εντυπωσιακό στα μάτια κάποιου που δεν ξέρει και κρίνει μόνο από την εμφάνιση.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #1304
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Γερακισια μύτη και για το 18αρι.
    https://www.motoraid.eu/puig-beak-ex...-gt-matt-black

  15. #1305
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Τόσο δύσκολο είναι να βάψει κανείς ένα πλαστικό φτερό στο χρώμα της υπόλοιπης μοτοσυκλέτας;

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF