Σελίδα 46 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 3641424344454647484950515696 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 676 έως 690 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #676
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2013
    Μηνύματα
    72
    Bob_o_mastoras εχεις δικιο σε αυτα που λες..συμφωνω μαζι σου!
    Κατοχοι ομως της μηχανης υπαρχουν?αντιμετωπισανε το ιδιο προβλημα??μετανιωσανε για την αγορα τους??

    Nik69 ωραιος το βιντεακι βοηθησε και τα λεγομενα σου

  2. #677
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Ποσα κιλά εισαι εσυ και πόσα ο φίλος σου? Πάντως κουνάει δεν κουνάει μπορείς να το διορθώσεις με 300 ευρω και κάτι πατέντες.

  3. #678
    Ημουν απο τους πρωτους που ανεφερα το θεμα με το κουνημα.Πλεον εχω συμβιβαστει με το μηχανακι και απολαμβανω ολα τα υπολοιπα που προσφερει.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αμελητεο θεμα.Οταν εχεις ενα μηχανακι πολυ καλο με 10χιλιαρικα δεν περιμενεις να κουναει.Καποιοι επεμεναν να αλλαξω θεση οδηγησης κτλ..Οπως και να το οδηγας ενα καλο μηχανακι δεν πρεπει να κουναει,και οχι να κουνας τον κωλο ποιο πισω και με ποιο σκυφτη θεση.Να σημειωσω οτι στο Tiger 1050 που ειχα, οπως και στα Multi 1200,S1000XR,KTM πλην του 1090adv κανενα δεν κουνουσε οπως και να οδηγουσα,οσο και να ανοιγα το γκαζι.Στο 1090 adv κουνουσε και αυτο μετα τα 140 με βιαιη επιταχυνση.Ολα αυτα φορουσαν μαμα σταμπιλιζατερ,εκτος του 1090 adv.
    Eπισης με ποιο ομαλο ανοιγμα δεν κουναει καθολου μεχρι την τελικη.
    Παρολα αυτα δεν μετανιωσα για την αγορα του Tracer.Mε αποζημιωνει καθημερινα με την ευχαριστηση στην οδηγηση.

  4. #679
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    https://www.youtube.com/watch?v=IkVP1gq9djA
    Δες εδώ ακόμα ένα video Ελληνικό.
    Και δες την άποψη ενός παιδιού (lari) στο club, από τους πρώτους που το είχε πάρει και τελικά το έδωσε αγανακτώντας.
    http://www.fazerclub.eu/forumx/viewt...2077&start=120

  5. #680
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/watch?v=IkVP1gq9djA
    Δες εδώ ακόμα ένα video Ελληνικό.
    Και δες την άποψη ενός παιδιού (lari) στο club, από τους πρώτους που το είχε πάρει και τελικά το έδωσε αγανακτώντας.
    http://www.fazerclub.eu/forumx/viewt...2077&start=120
    Ο 1ος στο βίντεο είναι ο ιδιος που λέει ότι δεν μετάνιωσε για την αγορά της και όλα τα σχετικά.
    Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και δεν μας αρέσουν τα ίδια πράγματα .
    Το πρόβλημα είναι να μην ξέρεις τι ζητάς και να είσαι γενικά άπειρος σε σχέση με αυτά που σου προσφέρει μια μοτοσυκλέτα .

  6. #681
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ποσα κιλά εισαι εσυ και πόσα ο φίλος σου? Πάντως κουνάει δεν κουνάει μπορείς να το διορθώσεις με 300 ευρω και κάτι πατέντες.
    και οι 2 στα 78 κιλα..εγω 1,75 εκεινος 1,80

  7. #682
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tx2z Προβολή μηνύματος
    Ημουν απο τους πρωτους που ανεφερα το θεμα με το κουνημα.Πλεον εχω συμβιβαστει με το μηχανακι και απολαμβανω ολα τα υπολοιπα που προσφερει.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αμελητεο θεμα.Οταν εχεις ενα μηχανακι πολυ καλο με 10χιλιαρικα δεν περιμενεις να κουναει.Καποιοι επεμεναν να αλλαξω θεση οδηγησης κτλ..Οπως και να το οδηγας ενα καλο μηχανακι δεν πρεπει να κουναει,και οχι να κουνας τον κωλο ποιο πισω και με ποιο σκυφτη θεση.Να σημειωσω οτι στο Tiger 1050 που ειχα, οπως και στα Multi 1200,S1000XR,KTM πλην του 1090adv κανενα δεν κουνουσε οπως και να οδηγουσα,οσο και να ανοιγα το γκαζι.Στο 1090 adv κουνουσε και αυτο μετα τα 140 με βιαιη επιταχυνση.Ολα αυτα φορουσαν μαμα σταμπιλιζατερ,εκτος του 1090 adv.
    Eπισης με ποιο ομαλο ανοιγμα δεν κουναει καθολου μεχρι την τελικη.
    Παρολα αυτα δεν μετανιωσα για την αγορα του Tracer.Mε αποζημιωνει καθημερινα με την ευχαριστηση στην οδηγηση.
    ευχαριστω για όσα ειπες..για μια χρήση βολτα μεσα στην Αθηνα περιπου στα 60χλμ πηγαινε ελα ειτε κεντρο ειτε σε μεγαλους δρομους και σε διαφορα ταξιδια..εχεις καποιο παραπονο??

  8. #683
    Το μονο που πρεπει να συνηθισεις ειναι οι μεγαλες χουφτες, οι οποιες ομως δεν βρισκουν ευκολα σε καθρεφτες γιατι ειναι ποιο ψηλα.Θερμοκρασια δεν ανεβαζει ευκολα ουτε σε κινηση.Η σελα ρυθμιζεται σε 2 υψη ωστε να βρεις το ιδανικο για εσενα.Για Αθηνα θα το καταευχαριστηθεις, ειτε κεντρο ειτε μεγαλους δρομους.Εμενα μου κουναει μονο σε βιαιη επιταχυνση, καμια κοντρα δηλαδη,μετα τα 140-150,αλλα αλλαζοντας την θεση σου πανω στην μηχανη δεν κουναει καθολου μεχρι την τελικη.Σε ταξιδι, ειναι πολυ ανετο,και με ομαλα ανοιγματα δεν κουναει καθολου.Επισης δικαβαλο δεν κουναει σε καμια απο τις παραπανω περιπτωσεις.Εχει πολυ καλα φρενα και σε περιπτωσεις μειωμενης προσφυσης δεν γλυστραει καθολου γιατι εχει πολυ ευαισθητο abs.Καταναλωση εμενα μου δινει 5-6lt/100km,στην Αθηνα, αλλα κινουμαι σε ανοιχτους δρομους, και αναλογα ποσο παιζεις με μπαντιλικια και σουζες.Εξω εχει 5.5 με μεση ταχυτητα 130χλμ.Φωτα πολυ καλα,και συντηρηση φθηνη στην αντιπροσωπεια.

  9. #684
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Tx πόσα χλμ έχεις κάνει; Για να δω για την συντήρηση θέλω.

  10. #685
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Tx πόσα χλμ έχεις κάνει; Για να δω για την συντήρηση θέλω.
    Εάν ρωτάς για το κόστος συντήρησης βάση επίσημου βιβλίου τα βασικά είναι
    Λάδια κάθε 10.000 με αλλαγή φίλτρου κάθε 20.000
    Κάθε 10.000 λίπανση ντίζες και φυσικά οπτικούς ελέγχους γύρω-γύρω
    Κάθε 20.000 λίπανση λαιμού τιμονού
    Κάθε 40.000 λίπανση ψαλιδιού και έλεγχος (ρύθμιση καπελότων)

    Στα 40.000 δηλαδή θα τσούζει αρκετά ειδικά εάν θες και αλλαγή κάποιων καπελότων.

  11. #686
    Εχω κανει 9000χλμ.Το πρωτο service εγινε στα 1000χλμ. και ηταν δωρεαν.Το 2ο λιπαντικο στα 5000χλμ. και κοστισε 40€.Τωρα για τα καπελοτα λεει ελγχος.Δεν γνωριζω αν ειναι τοσο ακριβα στην Yamaha.
    Στο Tiger 1050 θυμαμαι το πρωτο Service στην αντιπροσωπεια ηταν πανω απο 150€.Και τα υπολοιπα πανω απο 200€.

  12. #687
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ετυχε να το δω σημερα από κοντα, ένα ολοκαινουργιο 900σαρι..πανεμορφο σε όλα του, το ρεζερβουάρ υου μου θυμισε στο σχημα το νέο καπονορντ..απολυτα κατανοητο γιατι εχει κανει θραυση..παντως 5,5 λιτ/100 με μικρες ταχύτητες δεν το λες οικονομικο...τοσο καιει και το μαμουθ μου που είναι τεχνολογιας δεκαετιας 90..σιγουρα θα ηταν μια από τις επιλογες μου αν εψαχνα κατι άλλο...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  13. #688
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    παντως 5,5 λιτ/100 με μικρες ταχύτητες δεν το λες οικονομικο...τοσο καιει και το μαμουθ μου που είναι τεχνολογιας δεκαετιας 90..σιγουρα θα ηταν μια από τις επιλογες μου αν εψαχνα κατι άλλο...
    κόψε κάτι...

  14. #689
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Εάν ρωτάς για το κόστος συντήρησης βάση επίσημου βιβλίου τα βασικά είναι
    Λάδια κάθε 10.000 με αλλαγή φίλτρου κάθε 20.000
    Κάθε 10.000 λίπανση ντίζες και φυσικά οπτικούς ελέγχους γύρω-γύρω
    Κάθε 20.000 λίπανση λαιμού τιμονού
    Κάθε 40.000 λίπανση ψαλιδιού και έλεγχος (ρύθμιση καπελότων)

    Στα 40.000 δηλαδή θα τσούζει αρκετά ειδικά εάν θες και αλλαγή κάποιων καπελότων.
    Στα 20.000 η αντιπροσωπεία μου είπε 317 Ευρω για μονοκύλινδρο. Γι αυτό ρώτησα πόσα χλμ έχει. Ουσιαστικά έχει αλλάξει μόνο λάδια μια φορά.

    Δεν είναι μόνο αυτά. Υπάρχουν κι άλλες εργασίες σύμφωνα με το βιβλίο. Πχ στα 20.000 αν έχει συμπληρώσει 2 χρόνια πρέπει να αλλαχθούν υγρά ψυγείου, υγρά φρένων, μπουζι + κανένα αναλώσιμο πχ τακάκια. Στα 40.000 αυτά θα τα ξανα εχεις μαζί με αλλαγή κολαρων, έλεγχος καπελωτων που ειπες, αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες, μοχλικονκαι ψαλίδι κ.α.

    Μιλάμε για serious money γιατί η αντιπροσωπεία τα κάνει αυτά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tx2z Προβολή μηνύματος
    Εχω κανει 9000χλμ.Το πρωτο service εγινε στα 1000χλμ. και ηταν δωρεαν.Το 2ο λιπαντικο στα 5000χλμ. και κοστισε 40€.Τωρα για τα καπελοτα λεει ελγχος.Δεν γνωριζω αν ειναι τοσο ακριβα στην Yamaha.
    Στο Tiger 1050 θυμαμαι το πρωτο Service στην αντιπροσωπεια ηταν πανω απο 150€.Και τα υπολοιπα πανω απο 200€.
    Δες παραπάνω.

    Βέβαια αυτές είναι κοινές εργασίες για όλα σχεδόν τα μηχανάκια και γίνονται (και πρέπει να γίνονται) απ όλες τις αντιπροσωπείες.

    Επόμενη λύση εξουσιοδοτημένο ή ανεξαρτητος, ώστε να πάρουν παράταση κάποιες προληπτικες αλλαγες, αν το μηχανάκι είναι καλοζωησμενο (κολάρα,μοχλικονκαι, ψαλίδι)
    Η αλλαγή λαδιών στις αναρτήσεις πάντως χρειάζονται πάνω από 120 Ευρω σε αντιπροσωπεία και τα υγρά ψυγείου έχουν 30 Ευρω αγορά μόνο. Βάλτα αυτά μαζί με τα υπολοιπα!

    Η σωστή συντήρηση της μηχανής είναι ακριβή υπόθεση όταν δεν μπορούμε να την κάνουμε μόνοι μας. Ειδικά με τιμές αντιπροσωπείας.

    Edit. Ή μάλλον σωστότερα, ειδικά με τη συνέπεια της αντιπροσωπείας σε αυτές τις εργασίες.

  15. #690
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tx2z Προβολή μηνύματος
    Το μονο που πρεπει να συνηθισεις ειναι οι μεγαλες χουφτες, οι οποιες ομως δεν βρισκουν ευκολα σε καθρεφτες γιατι ειναι ποιο ψηλα.Θερμοκρασια δεν ανεβαζει ευκολα ουτε σε κινηση.Η σελα ρυθμιζεται σε 2 υψη ωστε να βρεις το ιδανικο για εσενα.Για Αθηνα θα το καταευχαριστηθεις, ειτε κεντρο ειτε μεγαλους δρομους.Εμενα μου κουναει μονο σε βιαιη επιταχυνση, καμια κοντρα δηλαδη,μετα τα 140-150,αλλα αλλαζοντας την θεση σου πανω στην μηχανη δεν κουναει καθολου μεχρι την τελικη.Σε ταξιδι, ειναι πολυ ανετο,και με ομαλα ανοιγματα δεν κουναει καθολου.Επισης δικαβαλο δεν κουναει σε καμια απο τις παραπανω περιπτωσεις.Εχει πολυ καλα φρενα και σε περιπτωσεις μειωμενης προσφυσης δεν γλυστραει καθολου γιατι εχει πολυ ευαισθητο abs.Καταναλωση εμενα μου δινει 5-6lt/100km,στην Αθηνα, αλλα κινουμαι σε ανοιχτους δρομους, και αναλογα ποσο παιζεις με μπαντιλικια και σουζες.Εξω εχει 5.5 με μεση ταχυτητα 130χλμ.Φωτα πολυ καλα,και συντηρηση φθηνη στην αντιπροσωπεια.
    κατανοητά ολα αυτά που γράφεις και σε ευχαριστώ!κάτι τελευταίο..ποιό μοντελάκι έχεις??

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF