Σελίδα 107 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 75797102103104105106107108109110 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.591 έως 1.605 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #1591
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν βλέπεις τις μπουκάλες ίδιες και επαληθεύουν τα μεγέθη διάμετρου, μπορεί. Σε συμφέρει όμως;
    Έψαχνα να αναγνωρίσω τα δικά μου γιατί έβλεπα showa καλάμια και δεν ήξερα τι είναι τα εσωτερικά και έχουν 1200ε!

    Για εσένα είδα bitubo στα 600ε αλλά υπάρχουν τόσες παράμετροι και ανταλλακτικά που θεωρώ θα κάνεις οικονομία
    αν συνεννοηθείς με κατάστημα για αναρτήσεις. Είναι σπαστικό να μην ρυθμίζονται απο τη μία, απο την άλλη έτσι και αλλιώς
    θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος να τις ρυθμίσεις κ.λπ.
    Τα βρίσκω μτχ αρκετά φθηνά γι' αυτό και το σκέφτομαι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Με πρόχειρη αναζήτηση τα εξωτερικά (καλάμια-μπότες) έχουν ίδιους κωδικούς.
    Αρα η μετατροπή γίνεται.
    Άγνωστο τι παραπάνω χρειάζεται εκτός από τα 2 cartridge . Θα θες σίγουρα την αριστερή τάπα που θα έχει την ρύθμιση απόσβεση συμπίεσης και κανα ψιλολόι (spacers ισως) κλπ.
    Δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο , αφού και τα έτοιμα κιτ 2 cartridgeεχουν και 2 τάπες
    Μπορείς να ψάξεις και μόνος αν έχει όρεξη σε καταλόγους ανταλλακτικών και να κάνεις σύγκριση μεταξύ του παλιού με νέο.
    Έτσι πιστεύω και εγώ, η λογική λέει ότι μπαίνουν. Το θέμα είναι όπως σωστά γράφεις, μην χρειαστώ διάφορα άλλα παρελκόμενα που τελικά ανεβάσουν τόσο την τιμή ώστε να πλησιάσει αυτή ενός ολοκληρωμένου σετ cartridge. Πρέπει να δω αν μπορώ να συνεννοηθώ με τον πωλητή.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #1592
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Είναι πάντως σημαντικό upgrade οι αναρτήσεις του gt, θα δεις αισθητή διαφορά. Αξίζει να ασχοληθείς κατά τη γνώμη μου (εφόσον είναι και σωστή η τιμή πάντα).

  3. #1593
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Είναι πάντως σημαντικό upgrade οι αναρτήσεις του gt, θα δεις αισθητή διαφορά. Αξίζει να ασχοληθείς κατά τη γνώμη μου (εφόσον είναι και σωστή η τιμή πάντα).
    Δεν μπορώ να βρω ρε γαμώτο άκρη στα σίγουρα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μπουν αλλά αν χρειαστούν πολλά παρελκόμενα, φοβάμαι μην φτάσω προσφορά έτοιμου σετ cartridge. Δυστυχώς όσο έψαξα στο νετ δεν βρήκα κάποιον να το κάνει. Ουσιαστικά δεν φοβάμαι μηπως δεν μπουν αλλά αν στην τελική σούμα βγουν αρκετά φθηνότερα από cartridge ώστε να αξίζει.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #1594
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να βρω ρε γαμώτο άκρη στα σίγουρα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μπουν αλλά αν χρειαστούν πολλά παρελκόμενα, φοβάμαι μην φτάσω προσφορά έτοιμου σετ cartridge. Δυστυχώς όσο έψαξα στο νετ δεν βρήκα κάποιον να το κάνει. Ουσιαστικά δεν φοβάμαι μηπως δεν μπουν αλλά αν στην τελική σούμα βγουν αρκετά φθηνότερα από cartridge ώστε να αξίζει.
    Κοιτωντας παντως ενα aftermarket cartridge βλεπω οτι κατω το ιδιο ακριβως προϊον το δινει οτι ειναι καταλληλο για ολα τα ΜΤ09 και Tracer που εχουν κυκλοφορησει ποτε. Κι αυτο δε μας λεει κατι;

    Τωρα που το σκεφτομαι ισως ειναι κι αυτη μια καλη πηγη πληροφορησης. Να κανεις μια ερωτηση με ενα mail στην Ohlins για το αν τα δυο μηχανακια που ενδιαφερεσαι φορανε ακριβως το ιδιο μοντελο ή αν υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στις αναρτησεις που πουλανε για το καθενα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 20/11/2020 στις 11:30.

  5. #1595
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να βρω ρε γαμώτο άκρη στα σίγουρα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μπουν αλλά αν χρειαστούν πολλά παρελκόμενα, φοβάμαι μην φτάσω προσφορά έτοιμου σετ cartridge. Δυστυχώς όσο έψαξα στο νετ δεν βρήκα κάποιον να το κάνει. Ουσιαστικά δεν φοβάμαι μηπως δεν μπουν αλλά αν στην τελική σούμα βγουν αρκετά φθηνότερα από cartridge ώστε να αξίζει.
    Γιατί δεν μπαίνεις στο parts catalog να κάνεις σύγκριση των 2 μοντέλων στα figures ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #1596
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν μπαίνεις στο parts catalog να κάνεις σύγκριση των 2 μοντέλων στα figures ?
    Μπήκα και φαίνονται ίδια. Οι κώδικοι είναι διαφορετικοί βέβαια σε αρκετά ανταλλακτικά, τα οποία όμως φαίνεται ότι είναι μέσα στο φυσίγγιο.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων tracer2015.jpg‎   tracerGT.jpg‎  
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #1597
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κοιτωντας παντως ενα aftermarket cartridge βλεπω οτι κατω το ιδιο ακριβως προϊον το δινει οτι ειναι καταλληλο για ολα τα ΜΤ09 και Tracer που εχουν κυκλοφορησει ποτε. Κι αυτο δε μας λεει κατι;

    Τωρα που το σκεφτομαι ισως ειναι κι αυτη μια καλη πηγη πληροφορησης. Να κανεις μια ερωτηση με ενα mail στην Ohlins για το αν τα δυο μηχανακια που ενδιαφερεσαι φορανε ακριβως το ιδιο μοντελο ή αν υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στις αναρτησεις που πουλανε για το καθενα.
    Ψάχνω και βλέπω τα εξής:
    Ohlins, K-Tech και MUPO δίνουν τον ίδιο κωδικό και για τα δυο Tracer, η Matris δίνει άλλο όμως. Έχω στείλει email να ρωτήσω. Βλέπουμε....
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #1598
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Νομίζω ότι είναι ίδια... αλλά ποσά χρήματα βγαίνει και ποσά το άλλο πχ το μπροστινό της mupo άκουσα ότι βγαίνει 400-500€ κάπου εκεί... και είναι πολύ ανώτερο

  9. #1599
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Merciless Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι είναι ίδια... αλλά ποσά χρήματα βγαίνει και ποσά το άλλο πχ το μπροστινό της mupo άκουσα ότι βγαίνει 400-500€ κάπου εκεί... και είναι πολύ ανώτερο
    Σίγουρα θα είναι καλύτερο αλλά το θέμα ήταν να γίνει κάτι καλό με μικρότερο μπάτζετ.
    Ούτως ή άλλως, τελικά δεν θα προχωρήσει το θέμα, τα φυσίγγια δώθηκαν. Επόμενη κίνηση μου ήταν να δω το Κιτ της hyperpro (Streetbox), εκεί που χάζευα λοιπόν, παρατηρώ και συνειδητοποιώ πως το αμορτισέρ (όπως και τα περισσότερα entry level) έχουν την προφόρτιση στο πάνω μέρος του αμορτισέρ. Για το tracer το πάνω σημείο του αμορτισέρ είναι απροσπέλαστο αν δεν βγει από τη θέση του. Μπλέξιμο λοιπόν, αναγκάζεσαι να δεις για τηλεπροφόρτιση, +200€ για μια φορά που θα το σετάρεις....

  10. #1600
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Το ξέρω το παιδί που ηθελεσ Να τα πάρεις...Κοιτά στο τρασερ hyperpro δεν θα κοιτούσα λόγω το ότι έχουν προοδευτικά ελατήρια... στο τρασερ θα εβαζα γραμμικά (ohlins,mupo) πάντως και στα 2 κλαμπ στο φβ το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές

  11. #1601
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Το streetbox είναι μια φθηνή λύση αντικατάστασης σε περίπτωση φθοράς.
    2 αμφιλεγόμενα-προοδευτικά(progressive) ελατήρια μπροστά και ένα απλό αμορτισέρ πίσω με μοναδική ρύθμιση απόσβεση επαναφοράς.
    Τέτοιο αμορτισερ είναι και το δικό του. Θα έβαζα street-box σε περίπτωση που τα έπαιζε το δικό του.

    Σε περίπτωση που θες να αναβαθμιστείς το χέρι πρέπει να μπεί βαθειά στην τσέπη , ώστε να έχεις ξεχωριστές ρυθμίσεις απόσβεσης συμπίεσης-επαναφοράς (και να ρυθμίζεις εκεί που σου ταιριάζει
    ή νομίζεις ότι σου ταιριάζει).

    Επίσης πολύ χρήσιμη για αυτούς που κάνουν συχνά δικάβαλα είναι και η τηλεσκοπική ρύθμιση προφόρτισης (+200€ περίπου ) για το πίσω ελατήριο.

  12. #1602
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Το streetbox είναι μια φθηνή λύση αντικατάστασης σε περίπτωση φθοράς.
    2 αμφιλεγόμενα-προοδευτικά(progressive) ελατήρια μπροστά και ένα απλό αμορτισέρ πίσω με μοναδική ρύθμιση απόσβεση επαναφοράς.
    Τέτοιο αμορτισερ είναι και το δικό του. Θα έβαζα street-box σε περίπτωση που τα έπαιζε το δικό του.

    Σε περίπτωση που θες να αναβαθμιστείς το χέρι πρέπει να μπεί βαθειά στην τσέπη , ώστε να έχεις ξεχωριστές ρυθμίσεις απόσβεσης συμπίεσης-επαναφοράς (και να ρυθμίζεις εκεί που σου ταιριάζει
    ή νομίζεις ότι σου ταιριάζει).

    Επίσης πολύ χρήσιμη για αυτούς που κάνουν συχνά δικάβαλα είναι και η τηλεσκοπική ρύθμιση προφόρτισης (+200€ περίπου ) για το πίσω ελατήριο.
    Μα το θέμα είναι ότι εγώ που δεν κάνω δικάβαλο και ουσιαστικά θέλω να ρυθμίσω προφόρτιση 1 φορά, γιατί να πάρω τηλεπροφόρτιση? Αν δεν πάρω όμως, πως θα ρυθμίσω την μια φορά που θα χρειαστεί?

    Γενικά, προσπαθώ να βρω μια οικονομική λύση για να αναβαθμιστεί το Tracer, αν θέλω να βάλω το χέρι βαθειά στην τσέπη, ξέρω τι θα πάρω. Πιστεύω πως το οποιοδήποτε επώνυμο αμορτισέρ θα είναι καλύτερο από το δικό του.

    Το θέμα με τα γραμμικά/προοδευτικά ελατήρια το ξέρω ότι είναι δίλημμα, γιατί όμως στο Tracer δεν ενδείκνυται?

    Δεν έχω συζήτηση στο FB περί αναρτήσεων, η ροή βέβαια είναι γρήγορη στα γκρουπ και χάνονται διάφορα

  13. #1603
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Μα το θέμα είναι ότι εγώ που δεν κάνω δικάβαλο και ουσιαστικά θέλω να ρυθμίσω προφόρτιση 1 φορά, γιατί να πάρω τηλεπροφόρτιση? Αν δεν πάρω όμως, πως θα ρυθμίσω την μια φορά που θα χρειαστεί?

    Γενικά, προσπαθώ να βρω μια οικονομική λύση για να αναβαθμιστεί το Tracer, αν θέλω να βάλω το χέρι βαθειά στην τσέπη, ξέρω τι θα πάρω. Πιστεύω πως το οποιοδήποτε επώνυμο αμορτισέρ θα είναι καλύτερο από το δικό του.

    Το θέμα με τα γραμμικά/προοδευτικά ελατήρια το ξέρω ότι είναι δίλημμα, γιατί όμως στο Tracer δεν ενδείκνυται?

    Δεν έχω συζήτηση στο FB περί αναρτήσεων, η ροή βέβαια είναι γρήγορη στα γκρουπ και χάνονται διάφορα
    Υπάρχει αναζήτηση και εκεί δεν χάνεται τίποτα..
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  14. #1604
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasdirt Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει αναζήτηση και εκεί δεν χάνεται τίποτα..
    Όντως, δεν ήξερα την συγκεκριμένη λειτουργία! Βρήκα αρκετό υλικό, απ' ότι κατάλαβα τα προοδευτικά ελατήρια δίνουν μια πιο μαλακή πρώτη αίσθηση και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα τους. Για μένα λοιπόν δεν είναι απαγορευτικό αυτό μιας και θέλω μια ποιοτική λειτουργία στο Tracer και όχι να κάνω trackdays. Θα το ψάξω κι άλλο βέβαια μέχρι να αποφασίσω ή μέχρι να βρεθεί κατί καλό σε μτχ που να συμφέρει.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #1605
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Εδώ και 10 μέρες εμφανίζεται περιστασιακά ένας κωδικός που έχει σχέση με τον λ (P1032)
    Δεν είναι μόνιμος , όταν τον σβήσεις το μηχανάκι φαίνεται εντάξει.
    Οι μετρήσεις σε λειτουργία με το διαγνωστικό δείχνουν 0.2 με 1.0Volt και σύμφωνα με ότι οδηγίες έψαξα είναι εντάξει.
    Η βλάβη εμφανίζεται πάντα στην εκκίνηση και όταν το μοτέρ είναι ζεστό (δηλαδή μετά από σύντομη στάση . Δεν το έχει κάνει ποτέ από κρύο)

    Τι κάνουμε τώρα (γιατί η τιμή του λάμδα τσούζει!!!)
    Υπάρχει κάποιος Έλληνας ο οποίος φτιάχνει ηλεκτρονικές μαλακιούλες(eliminator) για να μην ανάβει το check-engine. Αν πάρω κανά τέτοιο τι επιπτώσεις θα έχει στην λειτουργία?

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF