Σελίδα 42 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 3237383940414243444546475292 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #616
    Θυμάμαι που είχα πάει στο test ride στο ΟΑΚΑ, ήταν και ο χούντρας εκεί. Νομίζω έχει μια σχέση "διαφημιστική" με την yamaha.
    Πάντως ούτε στο test ride είχε παραδεχθεί κανέας ότι κουνάει.

    Τέλως πάντων δεν είναι και κάτι καταστροφικό το θέμα ασχέτως αν το έχουμε πολυαναλύσει λόγω δημοτικότητας της μηχανής και σύγκρισης με άλλες.
    Δεν κουνάει σε όλους, δεν κουνάει πάντα και φυσικά δεν κουνάει μέχρι κάποια χλμ.

  2. #617
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Πιστεύω ότι κάθε μοτοσυκλέτα όταν πρωτοπαρουσιάζεται κρίνεται αυστηρά κι εξονυχιστικά ίσως και υπερβολικά κάποιες φορές . Τα φρένα του ΒΣΤΡΟΜ....οι πλεύσεις του ΒΑΡΚΑΝΤΕΡΟ...τα φώτα του ΒΕΡΣΙΣ...κτλπ. Τα μηχανάκια πούλησαν και οι αναβάτες τους έγραψαν χιλιάδες όμορφα χλμ..!Αν τίθονταν θέμα ασφάλειας καμία , πιστεύω , εταιρεία δεν θα διακινδύνευε τη φήμη της για όποιο οικονομικό κόστος κι αν μιλάγαμε. Οδήγησα πρόσφατα ξανά ένα ΤRΕΙΣΕΡ και δεν με προβλημάτισε ακόμα και στην τελική του.

    Το αίσθημα ασφάλειας ή μη ...σιγουριάς μάλλον ή όχι είναι και λίγο υποκειμενικό ,...... για μένα το ΤΡΕΙΣΕΡ είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι σε σχέση με την τιμή του. Γιατί κακά τα ψέματα αν μπορόυσαμε θα παίρναμε bmw 1000 xr....

  3. #618
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    για ενα μηχανακι που κάνει 10χιλιάρικα ειναι τοταλ φειλ το κουνημα. Μπορεί να κουνάει στους κοντούς, με φαλάκρα και μονό αριθμό πινακίδας. Δεν εχει καμία σημασια το ποσοστό απο την στιγμή που ο αγοραστής πλέρωσε και τον ήπιε κανονικά αφού δεν μπορεί να χαρεί το μηχανάκι του στα 140χλμ. Πόσο μάλλον οταν ουτε η yamaha δεν μπορει να στο διορθώσει.

  4. #619
    Παίδες επειδή βαρέθηκα, η ιστορία με το κούνημα τέλος, τα 'παμε, τα συμφωνήσαμε, εξαντλήθηκε και δεν θα βγει σε άλλη έκδοση... Πλέον θα τα θεωρώ σπαμ και θα φεύγουν άκλαφτα. 42 σελίδες, οι μισές κλάψα και μάλιστα όχι από κατόχους κιόλας. Αρκεί.

  5. #620
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2016
    Μηνύματα
    3

    Cool

    κατοχος tracer 900 , μοντελο του 16 , 5500 χιλιομετρα και πρωτη φορα κατοχος μοτοσυκλετας και δεν μου εχει κουνησει ποτεεε.. κατ εμε! οδηγεις ανετα στα 180 , στα 200 με ενα χερι!
    το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μπορει καποιες φορες να κανει ενα ελαφρυ κουνηματακι σε ανηφορικο δρομο ενω εχει αερα μονο ετσι!
    το μονο που χρειαζεται ειναι οταν κανεις ενα ανοιγμα εντονο απο χαμηλα να μην εισαι καμαρωτος για να το ελέγχεις καλυτερα γιατι πολυ αρκετη δυναμη για τα κιλα του!

  6. #621
    Σήμερα πήγα στα MT Days πως τα λένε στο ΟΑΚΑ και πήρα το Tracer 900... Πριν ξεκινήσουμε καβάλησα στατικά το 700άρι και μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ, καμμία σχέση με το 07 από το οποίο προέρχεται! Σαφώς πιο ευρύχωρο, πιο όρθιο, πολύ ωραία σέλα, φαρδύ ντεπόζιτο που δίνει κράτημα με τα πόδια, ικανοποιητική απόσταση από την σέλα και αρκετά μπροστά τα μαρσπιέ ώστε να σε φέρνει σε όρθια θέση. Αρκετός όγκος μπροστά σου, πραγματικά το χάρηκα. Ε... ναι, φυσικά αναρτήσεις "σούπα" όμως για τα κιλά μου...


    Και γιατί το λέω όλο αυτό; Ήρθε η ώρα να καβαλήσω το 900άρι. Μετά τα διαδικαστικά, καβατζώνω ένα μαύρο (όχι φετινό μοντέλο, δεν είχε τα πιρούνια με τις πλήρεις ρυθμίσεις) και πρέπει να το πάω λίγα μέτρα πιο 'κει να μπω σε σειρά. Ζουλάω την σέλα με το χέρι, σαν ζελεδάκι, ωραία λέω θα είναι άνετο. Πέντε λεπτά μετά και όσο έπαιζα με τα μενού κλπ, απλά ανυπομονούσα να κατέβω γιατί μου έκοβε τα πόδια στους προσαγωγούς και πονούσα. Το ζελατινάκι εμπρός ήταν αστείο σε μέγεθος (για να είμαι δίκαιος, το 700άρι που καβάλησα είχε το έξτρα μεγάλο της προσφοράς που τρέχει ως 31 Ιουλίου). Τα πλαστικά όταν κάθεσαι βλέπεις ότι δεν σε καλύπτουν ιδιαίτερα και υπάρχει μεγάλο κενό ανάμεσα στο μούτρο και την ζελατίνα. Το δε τιμόνι ενώ είναι αρκετά φαρδύ και γενικότερα η όλη αίσθηση της μοτοσικλέτας είναι πουπουλένια, είναι χαμηλό και σε αναγκάζει να σκύψεις προς τα εμπρός, τα δε πόδια έρχονται πίσω και σε περίεργη θέση αν συνηθίζεις (όπως εγώ) να πατάς τα μαρσπιέ με το εμπρός μέρος του ποδιού και όχι με την καμάρα όπως κάνουν οι περισσότεροι. Οπότε έχεις ένα ψηλό στριτ (αποφεύγω να πω φευδο-ονοφ σκοπίμως) το οποίο σε βάζει σε θέση "επίθεση" η οποία είναι απλώς άκυρη για αστική μετακίνηση και δεν ξέρω κατά πόσον θα είχα την υπομονή να φτάσω έτσι ως επαρχιακό... Τα λεπτά περνούσαν, ο πόνος είχε γίνει "γαμώ το κερατόσαςΠΑΜΕεπιτέλους" και μαζευόμαστε και φεύγουμε...


    Όλοι της γης οι κουλομαυλωμένοι πίσω από τον Θ. Χούντρα που ήταν με ΜΤ07 ανοίγουν τέρμα στην Λ. Κύμης. Το μοτέρ του tracer στροφάρει αβίαστα και δυνατά, αλλά αρκούντως χλιαρά σε σχέση με το fazer που μόλις είχα ξεκαβαλήσει και το φρένο του κινητήρα είναι μέτριο. Η αέρινη αίσθηση της μοτοσικλέτας υπάρχει και στην μετακίνηση με περισσότερα χιλιόμετρα, προφανώς όμως δεν έφτασα σε χιλιόμετρα που θα μου επέτρεπαν να δω αν κουνάει ή όχι όπως έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Η κουλαμάρα των συναναβατών μου στο γκρουπ σημαίνει πως αφ' ενός άνοιγαν το γκάζι σε μηχανάκια που δεν τα είχαν (ακολουθούμενο από φρένα πανικού μόλις τα κακάκια έφταναν κάλτσα) και πολλά target fixation σε προπορευόμενα αυτοκίνητα με φρένα λίγο πριν τους προφυλακτήρες, επειδή δε ήταν και πανύβλακες και όλοι μαζί πάλευαν να αποδείξουν ότι μπορούν just like Houndras γινόταν ο κακός χαμούλης στην διήθηση. Εννοείται πως βλέποντας τον κίνδυνο (και ότι στην αναμονή πλην εμού ουδείς ρύθμισε καθρέφτες, ενώ πολλοί κόφτιασαν στατικά τα μοτέρ γιατί έτσι γιατί μπορούν) έμεινα πίσω μαζί με την σκούπα και έναν πιτσιρίκο/κουλάδι/mt07... Σκληρός ο χαρακτηρισμός αλλά πως αλλιώς να χαρακτηρίσω άνθρωπο που ενώ σπάει το 07 κόφτη, ταυτοχρόνως με την επιτάχυνση βλέπω το φως των φρένων να ανάβει; Τουλάχιστον το τεράστιο χαμόγελο που είχε μετά έδειξε πως το χάρηκε. Μιά που ανέφερα καθρέφτες, βλέπεις αρκετό αγκώνα και λίγο πίσω. Αλλά ΟΚ, είμαι και γοριλάκι, πάντως συγκριτικά με άλλα (και συγκριτικά με το δικό μου) δεν εντυπωσιάστηκα. Ωραίο σχήμα, αλλά ως εκεί.


    Κυνηγάω λακκούβες για να δω την ενδοτικότητα της ανάρτησης γιατί λίγο πριν που το πίεσα στα φρένα για φανάρι (βοηθούντων και των προαναφερθέντων ηλιθίων) έδειξε ότι δεν δίνει την αίσθηση του "πατάω κάτω γερά και ελεγχόμενα". Δεν έκανε τίποτα περίεργο όμως η διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα σε αυτές τις αναρτήσεις και τις δικές μου που τις έχω φέρει στα μέτρα μου είναι παραπάνω από εμφανής. Μοιάζει να έχει λίγες περισσότερες στατικές τριβές, θα ήθελα περισσότερη απόσβεση στην συμπίεση και ίσως λίγο στην επαναφορά; Δεν κοπανάει αλλά δεν δίνει και ωραία αίσθηση του δρόμου. Τα δε φρένα δεν έχουν "άρπαγμα", σταματούν ικανοποιητικά την μοτοσικλέτα και είναι ικανοποιητικά γραμμικά αλλά αυτό το "μπαμ" που νιώθεις σε άλλα σύγχρονα μοντέλα εδώ λείπει. Πολύ φτηνιάρικη αίσθηση από τις μανέτες, σε μηχανάκι των 11,000 ευρώ δεν είναι μικρό πράγμα.


    Η θέση οδήγησης συνεχίζει να με ενοχλεί σε όλη την βόλτα, όπως με ενοχλεί το στενό ντεπόζιτο γιατί δεν μου δίνει πιάσιμο στα πόδια και με αναγκάζει να ρίχνω βάρος στο τιμόνι. Με ξενίζουν οι μεγάλες διαδρομές του πεντάλ στις αλλαγές ταχυτήτων, αλλά οι ταχύτητες μόλις συνηθίσει το πόδι μπαίνουν εντελώς αθόρυβα και με σαφήνεια, η δε νεκρά βρίσκεται πανεύκολα.

  7. #622
    Σε μία φάση που σε κλειστό ελεγχόμενο κομμάτι είδα 110+ η εμπρός ζελατίνα άρχισε να ταλαντώνεται... Δηλαδή στα 200 (αν επιτρεπόταν, λέμε) τι θα κάνει; Ή επίσης η έξτρα μεγάλη... Φάουλ.

    Μιλώντας για φάουλ, οι διακόπτες για τι χέρια έχουν φτιαχτεί άραγε; Κατ' αρχήν ποιός φοβερός τύπος σχεδίασε όργανα που πρέπει να τα χειρίζεσαι κατά το ήμισυ από το τιμόνι και κατά το ήμισυ από το καντράν... Για να πιάσεις διακόπτη φλας είναι οριακά (γάντια XXL) για τον διακόπτη του μενού κινητήρα κλπ ούτε καν το συζητάμε, πρέπει να μετακινήσεις το χέρι από το γκριπ. Και τα κουμπιά είναι λίγο χοντροκομμένα.


    Μέση κατανάλωση το όργανο έγραφε 6.4 που για σκισμένο 1η-2η από πύρκαυλους μηχανάκι αυτού του κυβισμού είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη.



    Το θέμα βέβαια είναι πως εγώ δεν κούμπωσα καθόλου επάνω στο μηχανάκι, αλλά εκτίμησα το ελαφρύ και άνετο στους ελιγμούς της πόλης στιλ του, το μοτέρ με τους μηδενικούς κραδασμούς και τον πολύ απαλό σφυριχτό ήχο (από την θέση του οδηγού ίσα που ακούς την εξάτμιση και τον κινητήρα). Θέλει κάμποσα λεφτάκια σε ανάρτηση, ναι το είπα ότι δεν έκανε τίποτα κακό αλλά ούτε και έδινε εμπιστοσύνη όμως, θέλει ένα κοίταγμα τα φρένα, ίσως ήταν άστρωτα, ίσως δεν μου ταιριάζει η μαμά πάστα στα τακάκια...; Τα υπόλοιπα δεν διορθώνονται οπότε θέλει οπωσδήποτε ένα test ride πριν το ταμείο. Εγώ πήγα ενθουσιασμένος αλλά είχα μετανιώσει στο πρώτο πεντάλεπτο και πραγματικά έμεινα με την απορία του τι στο καλό σκεφτόντουσαν... Καβάλησα και το ΜΤ10 στατικά, επίσης πολύ ωραία θέση για τον οδηγό, συνοδηγό μόνο αν είναι γυναίκα ΠTO (όχι δεν θα εξηγήσω το σεξιστικό) γιατί η απόσταση σέλας μαρσπιέ είναι για πόδια που ανήκουν σε άνθρωπο 1,40 το πολύ. Και το αναφέρω για να τονίσω το πως στο καλό το μικρότερο και το μεγαλύτερο είναι "σωστά" μελετημένα (τα εισαγωγικά γιατί προφανώς είναι υποκειμενική η κρίση μου περί ορθότητας) ενώ το 900 κάπου βγήκε... περίεργο.


    Ήθελα να οδηγήσω και τα άλλα δύο, αλλά θα αργούσα στο ραντεβού με τα καλάμια του Vstrom που αλλάξαμε λαδάκια και... Εντάξει, όλα καλά. Απλά το Tracer 900 ΔΕΝ κάνει για εμένα, ούτε για 15 λεπτά βόλτας. Χάρηκα που το οδήγησα γιατί βγήκε από τα υποψήφια μελλοντικά μηχανάκια του φανταστικού γκαράζ. Το 10άρι για αυστηρά σόλο βόλτες όμως (όχι χωρίς τεστ ράιντ)... Και το 700 για μηχανάκι πόλης/γενικής χρήσης... Κρίμα που ειδικά το δεύτερο δεν μπορούσα να το πάρω (επέτρεπαν ένα ανά αναβάτη και δεύτερο αν περιμένεις να δεις μήηηηπως και υπάρχει κενό σε γκρουπ).

  8. #623
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σήμερα πήγα στα MT Days πως τα λένε στο ΟΑΚΑ και πήρα το Tracer 900
    Κάποιες παρατηρήσεις από την δική μου οπτική γωνία (σαν ευτυχής κάτοχος πλέον). Εννοείται ότι είναι προσωπικές εκτιμήσεις και δεν έχω κανέναν σκοπό να πείσω κάποιον τι να αγοράσει
    Το tracer του 17 δεν έχει ρυθμιζόμενη απόσβεση συμπίεσης (όπως το απλό MT09). Έχει όμως τον συμπλέκτη ολίσθησης που όντως κάνει δουλειά. Και μαλακός είναι και δεν μπλοκάρει ο τροχός στο κατέβασμα. Ένα μλιπ στο κατέβασμα όμως είναι ποιό ερεθιστικό για το αυτί
    Το μηχανάκι είναι εντελώς ασφάλτινο με όρθια θέση οδήγησης και συγκεκριμένη αισθητική. Οι διαστάσεις των ζαντών και οι διαδρομές των αναρτήσεων δεν νομίζω ότι αφήνουν περιθώρια για κάτι άλλο εκτός και εάν εγώ δεν κατανοώ τον όρο adventure. Σαν φιλοσοφία κατασκευής θεωρώ σαν αντίπαλο του (όχι βέβαια σαν ιπποδύναμη) το BMW S1000XR
    Ο κινητήρας έχει κραδασμούς μεταξύ 5 και 6000rpm όταν επιταχύνεις με μπόλικο γκάζι και αρκετούς. Σε σύκριση με το xj6 τους νιώθω ποιό έντονα αλλά κατα περίεργο τρόπο δεν δημιουργούν το χαρακτηριστικό μούδιασμα στα χέρια προφανώς γιατί έχουν άλλη συχνότητα. Στο xj6 η βάση των μαρσπιέ , τα ίδια τα μαρσπιέ καθώς και τα καβαλέτα του τιμονιού στηριζόντουσαν σε λάστιχα (silent blocks). Στο tracer όλα είναι σταθερά βιδωμένα στο πλάισιο οπότε είναι και διαφορετική η αίσθηση που νιώθεις.
    Το κιβώτιο είναι το καλύτερο από όσα yamaha έχω δοκιμάσει και με διαφορά. Το κλικ προσπαθώντας όμως να βρω την νεκρά είναι δυσδιάκριτο αλλά το έχω συνηθισει.
    Επίσης η σέλα για μένα είναι άνετη και για οδηγό και για συνοδηγό. Με τι όμως κάνουμε συγκρίσεις? Με FJ1300,BMW K1600 ή με kTM690?. Επίσης και οι γωνίες στα πόδια μου πέφτουν πολύ άνετες ακόμα και όταν η σέλα ήταν στην χαμηλή θέση (1.82 ύψος ). Και οι διακόπτες μου φαίνονται οκ. Βέβαια σταματημένος με πατημένο συμπλέκτη δεν μπορείς να φτάσεις το φλας εάν έχει ξεχαστεί αλλά αυτό το έχω αντιμετωπίσει και αλλού.
    Προς θεού από το καντράν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μηδενίσεις το χιλιομετρητή. Εγώ το κάνω στο βενζινάδικο και όχι στον δρόμο. Όλα τα υπόλοιπα τα ελέγχεις από τον διακόπτη στο τιμόνι.
    Η ζελατίνα δείχνει μικρή αλλά ο αέρας φεύγει πάνω από τους ώμους και σκάει στην μέση του κράνου και πάνω. Το σώμα είναι προστατευμένο(καλύτερα από το xj) αλλά η φασαρία στο κράνος μεγάλη. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω ζελατίνα τύπου κατάρτι μάλλον θα κοιτάξω να βρω κάποια χαμηλότερη στο μέλλον.
    Οι αναρτήσεις για μένα έχουν ασφάλτινο σπορ χαρακτήρα. Στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες νιώθεις τις μικροανωμαλίες , αλλά σε μεγάλες ταχύτητες ή πιέζοντας δουλεύουν καλύτερα και έχουν σωστό έλεγχο. Το xj ήταν ακριβώς το αντίθετο και σε ανώμαλο δρόμο με πολλά χιλιόμετρα οι ταλαντώσεις ήταν πολύ έντονες. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να επενδύσω σε κάτι άλλο με αμφίβολα αποτελέσματα. Όταν πέσουν ίσως.
    Το ντεπόζιτο όντως είναι πραγματικά στενό. Και εγώ θα το ήθελα λίγο ποιό φαρδύ (και θα έπαιρνε 2-3 λίτρα παραπάνω). Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν μ'αρέσει κάθε 3 και λίγο να σταματάω σε βενζινάδικα. Το έχω συνηθίσει και αυτό και δεν μου δημιουργεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.
    Τα φρένα είναι πολύ δυνατά αλλά η αίσθηση στην αρχή ήταν λίγο περίεργη. Βελτιώθηκε πολύ η αίσθησή μου μετά από 300 περίπου χιλιόμετρα. Αποδίδω την λίγο μεγαλύτερη νεκρή διαδρομή στο πολύ μεγάλο μήκος των σωλήνων λόγω του ABS. Όχι όμως κάτι δραματικό και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τον όρο φθηνιάρικη αίσθηση. Εάν κάποιος έχει αλλάξει σε μεταλλικά σωληνάκια ίσως μας λύσει την απορία
    Οι καθρέπτες είναι μικροί (τριγωνικοί στις άκρες) για λόγους αισθητικής. ότι πρέπει για να θαυμάζεις τα μουσκουλά σου. Μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος όπως λένε.
    Χορταστικό γκάζι και απίστευτη επιθυμία για στροφές. Μέχρι τα 300 χιλιόμετρα από την αγορά (στο στρώσιμο και χωρίς να υπερβαίνω τις 5000 στροφές) τα λάστιχα (ευχάριστη έκπληξη μέχρι τώρα σε χαμηλές θερμοκρασίες τα dunlop) είχαν πατηθεί σε όλο το πέλμα. Πραγματικά ευκίνητο κάνει το xj6 να μοιάζει με cruiser και το fazer νταλίκα με κατεβασμένο τον τεμπλέλη (νεκρος άξονας). Η πλάκα είναι ότι το Xj είναι ένα ευκίνητο και ευκολόχρηστο μηχανάκι.
    Οικονομικό αναλογικά με το γκάζι του όταν δεν κυνηγάς αυτό και την τύχη σου, αλλά δεν μπορείς να κρατηθείς και πολύ με κλειστό το γκάζι. Ο ήχος και η γενικότερη άισθησή του σε προκαλούν.
    Το πρόγραμμα Α δεν μου αρέσει , απότομο απευθύνεται σε αυτούς που οδηγούν με μια ρόδα. Το standard για μένα είναι το ιδανικό και το Β καλό άμα σε πιάσει βροχή.

    Για το ανέκδοτο περί κουνήματος θα παραθέσω το παρακάτω video https://www.youtube.com/watch?v=ygQgDXrIX18. Για να καταλάβεται τι ακριβώς λέει ο τύπος πρέπει να δείτε και τα προηγούμενα βιντεό του.

  9. #624
    Η διαφορά στις εντυπώσεις μας σχεδόν σίγουρα προέρχονται και από το ότι εσύ άλλαξες το XJ6 με Tracer 900 και εγώ ξεκαβάλησα το Fazer και ανέβηκα σε αυτό μέσα σε λίγη ώρα... Οπότε ναι, ότι γράφεις λογικό είναι, έκανες μεγάλη αναβάθμιση. Εγώ πάλι, όχι.


    Επειδή το συγκρίνεις με το S1000XR, εμ... Ούτε το XR θα αγόραζα (χμ, ΟΚ, μάλλον, το αγάπησα και το "μίσησα") για άλλους λόγους, έχει 2-3 ΗΛΙΘΙΑ πράγματα που αμέλησε η BMW αλλά δεν έχει καμμία - καμμία - μα καμμία σχέση σε κανέναν τομέα με το Tracer. Και δέχομαι ότι στοιχίζει διπλά λεφτά και άρα ορθώς και τίμια δεν έχει σχέση... Το XR είναι ένα τρελαμένο στριτ. Υστερικό. Απλά δεν το φανταζόμουν ότι υπάρχουν τέτοιοι κινητήρες, τέτοια φρένα, τέτοιες αναρτήσεις και απίθανα σωστή αεροδυναμική. Απλά δεν μπορείς να το οδηγήσεις "ήρεμα" αυτό το πράγμα, είναι ένας κοκάκιας σαμουράι με σπαθί και σφάζει τα πάντα στο δρόμο, δεν μπορώ να το εξηγήσω και δεν μπορώ να το ξεχάσω (και καλό και κακό) και είναι για να χάνεις το δίπλωμα σε κάθε βόλτα, απλά δεν σε αφήνει να κάνεις κάτι διαφορετικό, εκτός και αν είσαι πεθαμένος μέσα σου. Κατέβηκα με την καρδιά να βαράει υπερωρίες και την ανάσα κομμένη, με τα χέρια να τρέμουν, το στόμα στεγνό και το μυαλό καμένο προσπαθώντας να αντιληφθεί τι έγινε... (και πρώτα επεξεργάστηκα την ξενέρα από τις ελλείψεις και μετά κατάλαβα τι με χτύπησε οδηγώντας το...) Η μόνη σχέση είναι η ομοιότητα στο γενικότερο λουκ και στους 17ρηδες τροχούς με το Tracer 900. Το 900άρι δεν είναι χτισμένο στην ίδια φιλοσοφία.



    υ.γ. Επίσης, καλόβολτο το εργαλείο Το ότι εγώ δεν κούμπωσα καθόλου καλά δεν το μειώνει σε κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 01/04/2017 στις 23:13.

  10. #625
    Πριν λιγο μου ηρθε μια επιστολη απο την Yamaha και λεει για αντικατασταση εξαρτηματων,προκειμενου να βελτωθει το συστημα στηριξης του τιμονιου.Τηλεφωνησα εκει που πηρα την μηχανη και μου ειπαν οτι θα παραγγειλουν τα εξαρτηματα και θα με ειδοποιησουν για την αντικατασταση.Παντως μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση με το τρεμουλο του τιμονιου.

    Εχει ερθει σε κανενα αλλο αυτη η επιστολη;Γνωριζετε τι ακριβως αλλαζουν;

  11. #626
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Μήπως αυτό;
    Life begins at 45°.

  12. #627
    Ναι έβγαλαν καινούργια καβαλετα τιμονιού κ τα αλλάζουν στα πλαίσια εγγύησης...δεν έχει να κάνει με τρέμουλο όντως...είναι αρκετά τα μηχανάκια που πιάνει η ανάκληση από το 2015-2017....τα καινούργια καβαλετα ξεχωρίζουν απτό ότι το κάτω μέρος που είναι κ η βίδα δεν είναι βαμμένα...μάλλον υπήρχε θέμα στη βίδα τους...

  13. #628
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Κάποιες παρατηρήσεις από την δική μου οπτική γωνία (σαν ευτυχής κάτοχος πλέον). Εννοείται ότι είναι προσωπικές εκτιμήσεις και δεν έχω κανέναν σκοπό να πείσω κάποιον τι να αγοράσει
    Το tracer του 17 δεν έχει ρυθμιζόμενη απόσβεση συμπίεσης (όπως το απλό MT09). Έχει όμως τον συμπλέκτη ολίσθησης που όντως κάνει δουλειά. Και μαλακός είναι και δεν μπλοκάρει ο τροχός στο κατέβασμα. Ένα μλιπ στο κατέβασμα όμως είναι ποιό ερεθιστικό για το αυτί
    Το μηχανάκι είναι εντελώς ασφάλτινο με όρθια θέση οδήγησης και συγκεκριμένη αισθητική. Οι διαστάσεις των ζαντών και οι διαδρομές των αναρτήσεων δεν νομίζω ότι αφήνουν περιθώρια για κάτι άλλο εκτός και εάν εγώ δεν κατανοώ τον όρο adventure. Σαν φιλοσοφία κατασκευής θεωρώ σαν αντίπαλο του (όχι βέβαια σαν ιπποδύναμη) το BMW S1000XR
    Ο κινητήρας έχει κραδασμούς μεταξύ 5 και 6000rpm όταν επιταχύνεις με μπόλικο γκάζι και αρκετούς. Σε σύκριση με το xj6 τους νιώθω ποιό έντονα αλλά κατα περίεργο τρόπο δεν δημιουργούν το χαρακτηριστικό μούδιασμα στα χέρια προφανώς γιατί έχουν άλλη συχνότητα. Στο xj6 η βάση των μαρσπιέ , τα ίδια τα μαρσπιέ καθώς και τα καβαλέτα του τιμονιού στηριζόντουσαν σε λάστιχα (silent blocks). Στο tracer όλα είναι σταθερά βιδωμένα στο πλάισιο οπότε είναι και διαφορετική η αίσθηση που νιώθεις.
    Το κιβώτιο είναι το καλύτερο από όσα yamaha έχω δοκιμάσει και με διαφορά. Το κλικ προσπαθώντας όμως να βρω την νεκρά είναι δυσδιάκριτο αλλά το έχω συνηθισει.
    Επίσης η σέλα για μένα είναι άνετη και για οδηγό και για συνοδηγό. Με τι όμως κάνουμε συγκρίσεις? Με FJ1300,BMW K1600 ή με kTM690?. Επίσης και οι γωνίες στα πόδια μου πέφτουν πολύ άνετες ακόμα και όταν η σέλα ήταν στην χαμηλή θέση (1.82 ύψος ). Και οι διακόπτες μου φαίνονται οκ. Βέβαια σταματημένος με πατημένο συμπλέκτη δεν μπορείς να φτάσεις το φλας εάν έχει ξεχαστεί αλλά αυτό το έχω αντιμετωπίσει και αλλού.
    Προς θεού από το καντράν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μηδενίσεις το χιλιομετρητή. Εγώ το κάνω στο βενζινάδικο και όχι στον δρόμο. Όλα τα υπόλοιπα τα ελέγχεις από τον διακόπτη στο τιμόνι.
    Η ζελατίνα δείχνει μικρή αλλά ο αέρας φεύγει πάνω από τους ώμους και σκάει στην μέση του κράνου και πάνω. Το σώμα είναι προστατευμένο(καλύτερα από το xj) αλλά η φασαρία στο κράνος μεγάλη. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω ζελατίνα τύπου κατάρτι μάλλον θα κοιτάξω να βρω κάποια χαμηλότερη στο μέλλον.
    Οι αναρτήσεις για μένα έχουν ασφάλτινο σπορ χαρακτήρα. Στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες νιώθεις τις μικροανωμαλίες , αλλά σε μεγάλες ταχύτητες ή πιέζοντας δουλεύουν καλύτερα και έχουν σωστό έλεγχο. Το xj ήταν ακριβώς το αντίθετο και σε ανώμαλο δρόμο με πολλά χιλιόμετρα οι ταλαντώσεις ήταν πολύ έντονες. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να επενδύσω σε κάτι άλλο με αμφίβολα αποτελέσματα. Όταν πέσουν ίσως.
    Το ντεπόζιτο όντως είναι πραγματικά στενό. Και εγώ θα το ήθελα λίγο ποιό φαρδύ (και θα έπαιρνε 2-3 λίτρα παραπάνω). Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν μ'αρέσει κάθε 3 και λίγο να σταματάω σε βενζινάδικα. Το έχω συνηθίσει και αυτό και δεν μου δημιουργεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.
    Τα φρένα είναι πολύ δυνατά αλλά η αίσθηση στην αρχή ήταν λίγο περίεργη. Βελτιώθηκε πολύ η αίσθησή μου μετά από 300 περίπου χιλιόμετρα. Αποδίδω την λίγο μεγαλύτερη νεκρή διαδρομή στο πολύ μεγάλο μήκος των σωλήνων λόγω του ABS. Όχι όμως κάτι δραματικό και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τον όρο φθηνιάρικη αίσθηση. Εάν κάποιος έχει αλλάξει σε μεταλλικά σωληνάκια ίσως μας λύσει την απορία
    Οι καθρέπτες είναι μικροί (τριγωνικοί στις άκρες) για λόγους αισθητικής. ότι πρέπει για να θαυμάζεις τα μουσκουλά σου. Μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος όπως λένε.
    Χορταστικό γκάζι και απίστευτη επιθυμία για στροφές. Μέχρι τα 300 χιλιόμετρα από την αγορά (στο στρώσιμο και χωρίς να υπερβαίνω τις 5000 στροφές) τα λάστιχα (ευχάριστη έκπληξη μέχρι τώρα σε χαμηλές θερμοκρασίες τα dunlop) είχαν πατηθεί σε όλο το πέλμα. Πραγματικά ευκίνητο κάνει το xj6 να μοιάζει με cruiser και το fazer νταλίκα με κατεβασμένο τον τεμπλέλη (νεκρος άξονας). Η πλάκα είναι ότι το Xj είναι ένα ευκίνητο και ευκολόχρηστο μηχανάκι.
    Οικονομικό αναλογικά με το γκάζι του όταν δεν κυνηγάς αυτό και την τύχη σου, αλλά δεν μπορείς να κρατηθείς και πολύ με κλειστό το γκάζι. Ο ήχος και η γενικότερη άισθησή του σε προκαλούν.
    Το πρόγραμμα Α δεν μου αρέσει , απότομο απευθύνεται σε αυτούς που οδηγούν με μια ρόδα. Το standard για μένα είναι το ιδανικό και το Β καλό άμα σε πιάσει βροχή.

    Για το ανέκδοτο περί κουνήματος θα παραθέσω το παρακάτω video https://www.youtube.com/watch?v=ygQgDXrIX18. Για να καταλάβεται τι ακριβώς λέει ο τύπος πρέπει να δείτε και τα προηγούμενα βιντεό του.
    Επειδή εδώ το Internet χρεώνεται με τον όγκο και δεν θέλω να μείνω από κάρτα, μπορείς να μου πείς τι λέει ο τύπος στο βίντεο και πως έλυσε το πρόβλημα;

  14. #629
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Εάν δεις το τελευταίο video θα δεις ότι έχει και την ζελατίνα-κατάρτι (δεν ξέρω ποιά μάρκα). Στα προηγούμενα video είχε πειραματιστεί με την εργοστασιακή ζελατίνα και χωρίς αυτή επίσης.
    Η ουσιαστικότερη διαφορά είναι ότι άλλαξε το πίσω λάστιχο (νομίζω pilot sport 4).
    Δεν αποδίδει όμως ο ίδιος την εξαφάνιση του wobbling σε αυτό. Πιθανολογώ ότι απλά συνήθισε το μηχανάκι και έγινε καλύτερος επάνω του.

    Προσωπική άποψη δική μου (μικρή σίγουρα εμπειρία μέχρι τώρα 2000Km) έχει πολύ ελαφρύ στρίψιμο (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ) , αρκετό γκάζι (δεν είναι H2 ή MT10 αλλά σίγουρα δεν απευθύνεται σε άπειρους αναβάτες) . Εάν ανοιγοκλείνεις το γκάζι σαν διακόπτη ON-OFF θα την φας στα μούτρα κανονικά. Ακόμα και το TCS σε τέτοιες συνθήκες κόβει το μηχανάκι απότομα και σε κάνει να αισθάνεσαι σαν ηλίθιος. Δεν έχει εξελιγμένα ηλεκτρονικά σαν το R1 ή άλλες μηχανές που είναι στην σφαίρα των +20000€ με αδρανειακούς αισθητήρες, cornering ABS, slide control κλπ. Μετράει διαφορά ταχύτητας μεταξύ μπροστά-πίσω τροχού μόνο οπότε είναι και σχετικά αργές οι αντιδράσεις του σε σχέση με τα ποιό εξελιγμένα και ακριβά θηρία. Προοδευτικότητα και άνεση στους χειρισμούς χρειάζεται το εργαλείο.

    Είχα και εγώ έντονες αμφιβολίες μέχρι που είδα κάποιον Τούρκο να τελικιάζει με βγαλμένο κόφτη (στην κατηφόρα βέβαια )
    https://youtu.be/w_8RUesr6AM?t=513

    Πέρα από αυτό που ίσως δεις στο βίντεο του τρελαμένου εξακολουθεί να είναι ευαίσθητο σε τέτοιες ταχύτητες. Δεν νομίζω όμως να σχεδιάστηκε για κάτι τέτοιο.
    Για τέτοιες περιπτώσεις ας πάρει κάποιος κανένα hayabusa να ξεμπερδεύει

  15. #630
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Εάν δεις το τελευταίο video θα δεις ότι έχει και την ζελατίνα-κατάρτι (δεν ξέρω ποιά μάρκα). Στα προηγούμενα video είχε πειραματιστεί με την εργοστασιακή ζελατίνα και χωρίς αυτή επίσης.
    Η ουσιαστικότερη διαφορά είναι ότι άλλαξε το πίσω λάστιχο (νομίζω pilot sport 4).
    Δεν αποδίδει όμως ο ίδιος την εξαφάνιση του wobbling σε αυτό. Πιθανολογώ ότι απλά συνήθισε το μηχανάκι και έγινε καλύτερος επάνω του.

    Προσωπική άποψη δική μου (μικρή σίγουρα εμπειρία μέχρι τώρα 2000Km) έχει πολύ ελαφρύ στρίψιμο (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ) , αρκετό γκάζι (δεν είναι H2 ή MT10 αλλά σίγουρα δεν απευθύνεται σε άπειρους αναβάτες) . Εάν ανοιγοκλείνεις το γκάζι σαν διακόπτη ON-OFF θα την φας στα μούτρα κανονικά. Ακόμα και το TCS σε τέτοιες συνθήκες κόβει το μηχανάκι απότομα και σε κάνει να αισθάνεσαι σαν ηλίθιος. Δεν έχει εξελιγμένα ηλεκτρονικά σαν το R1 ή άλλες μηχανές που είναι στην σφαίρα των +20000€ με αδρανειακούς αισθητήρες, cornering ABS, slide control κλπ. Μετράει διαφορά ταχύτητας μεταξύ μπροστά-πίσω τροχού μόνο οπότε είναι και σχετικά αργές οι αντιδράσεις του σε σχέση με τα ποιό εξελιγμένα και ακριβά θηρία. Προοδευτικότητα και άνεση στους χειρισμούς χρειάζεται το εργαλείο.

    Είχα και εγώ έντονες αμφιβολίες μέχρι που είδα κάποιον Τούρκο να τελικιάζει με βγαλμένο κόφτη (στην κατηφόρα βέβαια )
    https://youtu.be/w_8RUesr6AM?t=513

    Πέρα από αυτό που ίσως δεις στο βίντεο του τρελαμένου εξακολουθεί να είναι ευαίσθητο σε τέτοιες ταχύτητες. Δεν νομίζω όμως να σχεδιάστηκε για κάτι τέτοιο.
    Για τέτοιες περιπτώσεις ας πάρει κάποιος κανένα hayabusa να ξεμπερδεύει
    Αν κατάλαβα καλά από τα σχόλια που είδα, το αποδίδει στο φάγωμα του εμπρός λάστιχου (προφανώς έγινε πιό flat) γιαυτό αναφέρει ότι το στρίψιμο έγινε "πιό βαρύ".
    Λές με άλλα λάστιχα με πιο φαρδιά κορώνα πχ πιρελι το μηχανάκι να μην έχει κανένα πρόβλημα;
    Τα Pilot 4 (αυτά φοράει το δικό μου) έχουν πράγματι πολύ στενή κορώνα...

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF