Σελίδα 43 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 3338394041424344454647485393 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 631 έως 645 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #631
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Με μονο χουφτες λεει αυτός εκανε δουλεία και οτι τον περνούσαν για μπατσο λογο κατι λεντακια που εβαλε
    Ως εκει άντεξα..αμεριμακα..

  2. #632
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά από τα σχόλια που είδα, το αποδίδει στο φάγωμα του εμπρός λάστιχου (προφανώς έγινε πιό flat) γιαυτό αναφέρει ότι το στρίψιμο έγινε "πιό βαρύ".
    Λές με άλλα λάστιχα με πιο φαρδιά κορώνα πχ πιρελι το μηχανάκι να μην έχει κανένα πρόβλημα;
    Τα Pilot 4 (αυτά φοράει το δικό μου) έχουν πράγματι πολύ στενή κορώνα...
    Τον συγκεκριμένο (Βέλγος είναι) τον είχα παρατηρήσει περισσότερο επειδή ήταν αναλυτικός και έκανε αρκετές προσπάθειες . Όταν δοκίμασε με 6η δεν κουνιόταν καθόλου.
    Όταν επιτάχυνε αλλάζοντας στον κόφτη κάπου μετά τα 170 άρχιζε να χορεύει τσάμικο. Τα κουνήματά του ξεκινούσαν μετά την αλλαγή (προφανώς από το απότομα ανασήκωμα και μετά πτώση του τροχού). Εγώ πιθανολογώ ότι απλά κούμπωσε στο μηχανάκι μετά από κάποια χιλιόμετρα.

    Τώρα για το πίσω ελαστικό εξαρτάται σε τι κατάσταση είναι. Το M7RR που είχα μετά τα 9000Km δεν είχε εμφανή σημάδια τετραγωνίσματος ούτε είχε τελειωμένο πέλμα. Όμως επιταχύνοντας στην έξοδο των στροφών έκανε το xj6 να χορεύει κανονικά. Όταν αλλάχτηκε (με ίδιο) απλά το μηχανάκι γύρισε στην κανονική του συμπεριφορά.

  3. #633
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Παιδιά μήπως γνωρίζει κανένας αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο το service manual (όχι το owner's)?

  4. #634
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Λίγο κουραστική η περασμένη παρασκευή.
    Επιστρέφοντας από την δουλειά με όρεξη το μηχανάκι κούνησε περνώντας πάνω από ένα κάθετο "σκαλοπατάκι" του δρόμου κάπου επιταχύνοντας ατα 180. Αφήνοντας ελαφρά το γκάζι εξαφανίστηκε σχεδόν αμμέσως και μετά συνέχισα επιταχύνοντας μέχρι την τελική.
    Η αίσθηση που είχα ήταν ότι παραήταν σκληρό το μπροστινό και έκανε τον τροχό να ανασηκωθεί. Ρύθμιση απόσβεση συμπίεσης δεν υπάρχει ανεξάρτητη από την επαναφορά οπότε το να μειώσω την επαναφορά 2-3 κλικ (η οποία τελικά επηρεάζει και την συμπίεση) μόνο ήταν μονόδρομος.
    Η μαλακία μου ήταν ότι πήγα και μαλάκωσα και την πίσω ανάρτηση (ο κανόνας είναι ότι πειράζεις μόνο μία ρύθμιση για να δεις διαφορά αντιδράσεων). Μετά δοκιμάζοντας ήταν αδύνατον να ξεπεράσεις τα 200 (μέχρι εκεί όμως ήταν καλά). Το τιμόνι άρχιζε να κυμματίζει δεξιά-αριστερά , αλλά όχι με απότομο τρόπο που να εξελιχθεί σε tank-slap.
    Καταλαβαίνοντας το λάθος ξαναέσφιξα την πίσω απόσβεση (και 1/3 της στροφής + από την εργοστασιακή ρύθμιση).
    Τέλος καλό όλα καλά μετά από αυτό.
    Έγινε και δοκιμή δικάβαλο μέχρι τα 170 (γιατί μετά η παντόφλα πήγε σύννεφο). Ο δρόμος ήταν δίπλα σε αννεμογεννήτριες (ξέρετε φυσσάει εκεί πέρα) και με έντονες ανωμαλίες του αρκετά παλιού δρόμου.

    1η παρατήρηση είναι ότι το να έχεις μόνο μια ρύθμιση στην απόσβεση σου μειώνει τις διαθέσιμες επιλογές (εάν έχει όμως περισσότερες ρυθμίσεις πρέπει να ξέρεις τι να κάνεις)
    2η παρατήρηση είναι ότι το μπροστινό ελατήριο είναι λίγο περίεργο (είναι 2 σταδίων). Από πλήρη έκταση
    το μπροστινό "τρώει" περίπου 40-45mm διαδρομής μόνο με το μηχανάκι επάνω και με εμένα πάνω (που πλησιάζω επικίνδυνα τα 100 κιλά) κατεβαίνει άλλα 15mm. Μου φαίνονται λίγο περίεργα τα νούμερα.
    3. Μου φαίνονται λίγο παραπλανητικές οι αναφορές σε χούφτες-ζελατίνες. Δεν νομίζω να είναι αεροδυναμικό το φαινόμενο. Όταν διορθώθηκαν οι αναρτήσεις μπορώ να πω ότι είναι και αρκετά σταθερό σε πλάγιο αέρα. Πολύ περισσότερο σταθερό από την οπτική adventure-εντύπωση που δίνει.

  5. #635
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Αρα είναι για τον π@...ο καβάλα το μηχανάκι, σιγά μην κάτσω να μετράω με το παχύμετρο το Sag,
    εντελως λαθος η οπτικη που βλεπεις τα πραγματα...
    αν δεν ασχοληθεις με το μηχανακι σου για να το φερεις στα μετρα σου ποιος περιμενεις να το κανει?


    το βαρος του αναβατη, το υψος του και γενικα η σωματοδομη του επηρεαζει πολυ τον τροπο που συμπεριφρεται στον δρομο...
    ακομα και μια βαλιτσα πισω να βαλεις, εναν ανεμοθωρακα μεγαλυτερο..κλπ..κλπ...
    γι'αυτο τα μηχανακια βγαινουν με ρυθμιζομενες αναρτησεις και σταμπ τιμονιου...

    δεν ειναι αυτοκινητο που αν ειναι σκληρο απο το εργοστασιο ειναι σκληρο.-

  6. #636
    Φίλτατε απάτσι επειδή φραστικά ξεφεύγεις πολύ και συχνά, θυμήσου ότι σε διαβάζουν μερικές χιλιάδες κόσμου και δεν είσαι με την παρέα σου σε καφέ να τα λέτε. Και μαζέψου λίγο, παρακαλώ.

  7. #637
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Φίλτατε απάτσι επειδή φραστικά ξεφεύγεις πολύ και συχνά, θυμήσου ότι σε διαβάζουν μερικές χιλιάδες κόσμου και δεν είσαι με την παρέα σου σε καφέ να τα λέτε. Και μαζέψου λίγο, παρακαλώ.
    "Εχεις δίκιο...

  8. #638
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dinos5559 Προβολή μηνύματος
    Ναι έβγαλαν καινούργια καβαλετα τιμονιού κ τα αλλάζουν στα πλαίσια εγγύησης...δεν έχει να κάνει με τρέμουλο όντως...είναι αρκετά τα μηχανάκια που πιάνει η ανάκληση από το 2015-2017....τα καινούργια καβαλετα ξεχωρίζουν απτό ότι το κάτω μέρος που είναι κ η βίδα δεν είναι βαμμένα...μάλλον υπήρχε θέμα στη βίδα τους...
    το οποιο θεμα που υπηρχε ειναι οτι εσπαγε η βαφη και φοβοντουσαν για τυχον μποσικα. ειναι αβαφτο τωρα εκει. κλαην μαην...

    οσον αφορα τα λαστιχα τωρα, χειροτερο λαστιχο για ελλαδα και τρεισερ απο το μισελεν pr4 δεν υπαρχει... το χα και ευτυχως το πουλησα. εχω δοκιμασει 4-5 διαφορετικα λαστιχα. το καλυτερο σπορτ τουρινγκ που δεν κουνα καθολου και ειναι σουπερ για το τρεισερ ειναι το τ30 εβο. απο hypersport δευτερη φορα εβαλα προχτες το σ21. δεν ειναι το πιο στριφτερο ή επιθετικο αλλα βγαζει αρκετα χλμ (12-13κ) σε σωστη κατασταση με μεικτη χρηση (πιστα+καταδρομικες+πολη+εθνικη+φορτωμα)

  9. #639
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Σύμφωνα με το περιοδικό moto
    βγήκε στην παραγωγή και το τρίκυκλο και έρχεται μέρχι το τέλος το 2017 !!

  10. #640
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με το περιοδικό moto
    βγήκε στην παραγωγή και το τρίκυκλο και έρχεται μέρχι το τέλος το 2017 !!
    ουαου! παιζει να ειναι το πιο badass σχεδιο που βγαίνει οντως στην παραγωγη.

  11. #641
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με το περιοδικό moto
    βγήκε στην παραγωγή και το τρίκυκλο και έρχεται μέρχι το τέλος το 2017 !!

    Κι άλλο "αναπηρικό" στη πιάτσα

  12. #642
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    ''μαστορα αλλαξε 10 τακακια και 8 τσιμουχες μπροστινου''

  13. #643
    Μέλος Το avatar του/της oneos
    Εγγραφή
    15/06/2016
    Μηνύματα
    46
    Επαναφερω το θεμα με μια προσφατη απορια μου.. Γιατι πουλιουνται τοσα πολλα 09 (γυμνα και tracer) 1-2 ετων με ελαχιστα χιλιομετρα? Τοσοι πολλοι το μετανιωσαν?
    Εγώ δεν είμαι μοτοσυκλετιστής , είμαι ένας rider της στιγμής , με μπουφανάκι dainese και με κρανάκι..

  14. #644
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oneos Προβολή μηνύματος
    Επαναφερω το θεμα με μια προσφατη απορια μου.. Γιατι πουλιουνται τοσα πολλα 09 (γυμνα και tracer) 1-2 ετων με ελαχιστα χιλιομετρα? Τοσοι πολλοι το μετανιωσαν?
    Πούλησε πολλά κομμάτια σαν καινούργιο μηχανάκι οπότε λογικό να βλέπεις και αρκετά στα μτχ. Δεν νομίζω οτι ειναι θέμα της μοτοσυκλέτας. Τα χλμ ειναι λίγα γιατι δεν γράφουμε πλέον τοσα χλμ οπως παλαίοτερα, λίγο η βενζίνη, λίγο τα εισοδήματα...

  15. #645
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oneos Προβολή μηνύματος
    Επαναφερω το θεμα με μια προσφατη απορια μου.. Γιατι πουλιουνται τοσα πολλα 09 (γυμνα και tracer) 1-2 ετων με ελαχιστα χιλιομετρα? Τοσοι πολλοι το μετανιωσαν?
    Απο οτι ειδα στο car.gr ειναι 13 Tracer 900 μεταχειρισμενα.Δεν ειναι και πολλα για τον αριθμο που εχουν πουληθει στην Ελλαδα.Μην ξεχναμε οτι καθε μηνα απο τοτε που ηρθε πουλιουνται τουλαχιστον 30 Tracer 900.Για πανω απο 700 Tracer900 που κυκλοφορουν στην Ελλάδα, ειναι μικρος ο αριθμος που πουλιουνται.
    Εγω παρολο που με ξενερωνει το κουνημα του στα πολλα, δεν βρηκα κατι καλυτερο μεχρι τα 15+ χιλιαρικα.Προσφατα οδηγησα και τα ΚΤΜ1090 adv,1290 super adv,S1000xr.Σαν το tracer σε χρηστικοτητα καθημερινη και οδηγικη ευχαριστηση δεν υπαρχει αλλο.
    Τελευταία τροποποίηση από tx2z; 17/06/2017 στις 21:39.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF