Σελίδα 63 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 1353585960616263646566676873 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 931 έως 945 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #931
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δε νομιζω να χρειαζονται κατι ιδιαιτερο τα nitron σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο αμορτισερ για σερβις, οποτε 99% θα το αναλαμβανουν ολοι. Στο κατω κατω μια τσιμουχα ειναι και λαδια. Στανταρ πραματα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #932
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    4
    καλησπερα παιδες. καινουριος στο φορουμ. κατοχος tracer 900 απο 8/16. θα θελα να μοιραστουμε εμπειριες κ γνωμες απο ταξιδια. εγω εκανα ενα ωραιοτατο αθηνα-τρικαλα-χαλκιδικη και ειμαι υπερευτυχης. θα γραψω και αναλυτικα πως που ποσα χλμ ποσα εκαψα κτλ. φευγω κιολας το σαββατο για ναυπακτο το οποιο ειναι παιχνιδακι μετα το περσινο.

  3. #933
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δε νομιζω να χρειαζονται κατι ιδιαιτερο τα nitron σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο αμορτισερ για σερβις, οποτε 99% θα το αναλαμβανουν ολοι. Στο κατω κατω μια τσιμουχα ειναι και λαδια. Στανταρ πραματα.
    μαζι σου αλλα στον αντιπροσωπο ουτε απεξω

  4. #934
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    οδηγησα σημερα το tracer 900 MY2018. νεα σελα, λενε, επανασχεδιασμενη..σορρυ αλλα αισχος. το παραδεχτηκε ο εμπορος εννοειται οτι θελει φτιαξιμο, ανεση καμια..εξτρα λεφτα λοιπον για σελα..μετα, μασπιε...μα ειναι δυνατον να τα εχουν τοσο πισω? νιωθω οτι θα σακατευτουν τα γονατα μου. και προβλημα δεν εχω με γονατα, αθλητης ειμαι. πολυ χαλια η θεση οδηγησης. ο κινητηρας...απλα διαμαντι..πολυ ωραια ροπη απο χαμηλα και με ωραιο ηχο. νευρικο αρκετα..σπορτ τουρινγκ ακριβως δεν θα το ελεγα, καποιοι ειναι εντελως αντιθετοι οτι ειναι...το θεωρουν μια καγκουρια απλα, το συγχρονο tdm.
    Δεν θα το ελεγα ετσι αλλα ειναι πιο μαχητικο, δεν προοριζεται 100% για ταξιδια..μπορει να κανει αλλα πχ το βερσυς 1000 ειναι αυτο που λες τουριστικο, η το multistrada, η το v-strom. με μπερδεψε παρα πολυ, μπορει να φταιει και οτι εχω συνηθισει το βερσυς αλλα μου εκανε πολυ κακη εντυπωση αμεσως. κουνηματα δεν παρατηρησα, βεβαια δεν το ανοιξα κιολας πανω απο 140 λογω κινησης, αλλα η αποτομη επιταχυνση θα το εδειχνε αυτο...ευτυχως λυθηκε το θεμα με το μακρυτερο ψαλιδι. θελει επισης οπωσδηποτε ζελατινα για τον αερα. ακομα και στην ψηλη θεση δεν με καλυπτε καθολου..και ειμαι 1,76, οχι μπασκετμπολιστας... μπατε σκυλοι αλεστε ο αερας απο παντου. λιγες οι προτασεις δυστυχως για την κατηγορια

  5. #935
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    4
    ταξιδι με tracer 900 (08/2016)
    διαρκεια: 12 ημερες
    αποσταση: 2.300χλμ
    κοστος μεταφορικων: 250€ με τα διοδια
    βαθμολογια: 8/10

    Καταρχας να πω οτι ειναι το πρωτο μου μεγαλο μηχανακι(ειχα παει μανη 2ημερο με τον κολλητο) και το πρωτο σοβαρο ταξιδι που εκανα, οποτε θα μιλησω για την εμπειρια μου χωρις να εχω μετρο συγκρισης με αλλα μοντελα. Ισως ενα μουλτι η ενα bmw να ειναι καλυτερα(λογικο μου φαινεται) απλα εγω δεν εχω εικονα. Τα εχω οδηγησει μονο στην αθηνα κ στην πιστα στα μεγαρα στο test ride του moto.
    Το ταξιδι ξεκινησε απο αθηνα προς τρικαλα(γενετειρα) για να σπασουμε λιγο την αποσταση και να πουμε κ ενα γεια στην γιαγια. Ειχα προετοιμαστει σωστα πιστευω καθως ειχα βαλει πανω τριβαλιτσο, καγκελα μοτερ(για παν ενδεχομενο μακρια απο μας κ απ ολους), tankbag και ζελατινα τεραστια(ασχημη μεν) givi και σελα τζελ για να υπαρχει ανεση. η σελα εκανε τρομερη δουλεια γιατι δεν ενοχληθηκα ουτε στο ελαχιστο 12 ημερες(στην μανη μας κουρασε ελαφρως στο γυρνα. Η ζελατινα οσο ασχημη κι αν ειναι μας καλυψε και με το παραπανω(ειμαι 1,88). δηλαδη μεχρι τα 120 μιλαγαμε κανονικα και μεχρι τα 160 μπορουσες να εχεις το τζαμι του κρανους ανοιχτο χωρις να σε ενοχλει ο αερας.
    μπορω να πω πως ειμαι απολυτα ευχαριστημενος γιατι δεν με κουρασε ουτε η θεση οδηγησης που το φοβομουν λιγο, ουτε τιποτα. δεν εκαψε σχεδον τιποτα. Ενδεικτικα, εντος χαλκιδικης που δεν ξεπερασα τα 100χλμ/ω το ντεποζιτο εβγαλε 364χλμ!! Στην εθνικη υπηρχαν στιγμες που πηγαινα στο πολυ ανετο 170 και το επισης καλο που εχει η συγκεκριμενη ζελατινα ειναι οτι ακους την ομορφια του κινητηρα(που να χα και εξατμισαρα). Σε στροφιλικια στα βουνα το δομοκου ηταν απολαυση. δεν μπορω να πω για κουνηματα γιατι δεν εκανα κατι τρελο σε ανοιγματα κτλ. Εφτασα μεχρι 210 αλλα με σκουνταγε απο πισω οποτε εβλεπε στο κοντερ μεγαλο νουμερο. Σπαστικο αλλα τι να κανουμε ειναι καλο κοριτσι
    Η βαθμολογια μου δεν ειναι 10/10 πρωτον, γιατι πιστευω δεν υπαρχει τελειο μηχανακι και δευτερον, οπως προειπα, δεν εχω μετρο συγκρισης.
    Σαββατο φευγω για ναυπακτο και σε 2 βδομαδες παω μανη με τον κολλητο εκεινος με ταιγκερ κ γω με τρεισερ. Θα κανει παρτυ η action camera!!
    Καλα χιλιομετρα να εχουμε, υγεια κ ευτυχια για ολους

  6. #936
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    οδηγησα σημερα το tracer 900 MY2018. νεα σελα, λενε, επανασχεδιασμενη..σορρυ αλλα αισχος. το παραδεχτηκε ο εμπορος εννοειται οτι θελει φτιαξιμο, ανεση καμια..εξτρα λεφτα λοιπον για σελα..μετα, μασπιε...μα ειναι δυνατον να τα εχουν τοσο πισω? νιωθω οτι θα σακατευτουν τα γονατα μου. και προβλημα δεν εχω με γονατα, αθλητης ειμαι. πολυ χαλια η θεση οδηγησης. ο κινητηρας...απλα διαμαντι..πολυ ωραια ροπη απο χαμηλα και με ωραιο ηχο. νευρικο αρκετα..σπορτ τουρινγκ ακριβως δεν θα το ελεγα, καποιοι ειναι εντελως αντιθετοι οτι ειναι...το θεωρουν μια καγκουρια απλα, το συγχρονο tdm.
    Δεν θα το ελεγα ετσι αλλα ειναι πιο μαχητικο, δεν προοριζεται 100% για ταξιδια..μπορει να κανει αλλα πχ το βερσυς 1000 ειναι αυτο που λες τουριστικο, η το multistrada, η το v-strom. με μπερδεψε παρα πολυ, μπορει να φταιει και οτι εχω συνηθισει το βερσυς αλλα μου εκανε πολυ κακη εντυπωση αμεσως. κουνηματα δεν παρατηρησα, βεβαια δεν το ανοιξα κιολας πανω απο 140 λογω κινησης, αλλα η αποτομη επιταχυνση θα το εδειχνε αυτο...ευτυχως λυθηκε το θεμα με το μακρυτερο ψαλιδι. θελει επισης οπωσδηποτε ζελατινα για τον αερα. ακομα και στην ψηλη θεση δεν με καλυπτε καθολου..και ειμαι 1,76, οχι μπασκετμπολιστας... μπατε σκυλοι αλεστε ο αερας απο παντου. λιγες οι προτασεις δυστυχως για την κατηγορια

    Θα συμφωνησω μαζι σου , εχοντας το Tracer 900 GT στην κατοχή μου κοντά 3 μήνες όμως με μόλις 1000 χιλιόμετρα στρώνοντας.
    Το αγορασα κυριως βαζοντας την λογική πάνω απο την κ@υλα (εμπορικότητα, 40αριζουμε σιγα σιγα, κανα ταξιδακι με γυναικα κτλ) και ανεβαίνοντας επάνω κατα την παραλαβή για πρώτη φορά με ξένισαν τα πισω τοποθετημένα μαρσπιέ και φυσικά η αβολη σελα...Μιλαμε για τετοιο πονο στα κωλομερια ειχα χρονια να νιώσω ....2-3 Σουνιάδες και καθε 30 λεπτά έπρεπε να σταματάω. Τωρα 1000 χιλιόμετρα μετά πάλι πιανομαι αλλα σίγουρα λιγότερο...ειτε η σέλα πήρε το σχήμα των κωλομάγουλων και των καλαμπαλικίων είτε απέκτησαν αναισθησία τα μαλακά μου μόρια... Χαιρομαι που το μηχανακι ¨"βουταει" ομορφα και δεν ειναι καρεκλάδικο (αποχωρίστηκα το busa gen 2 μου για να καταληξω στο tracer τελικα) γιατι η χρηση του ειναι 99% βολτάδικη (ΣΚ σχεδον αποκλειστικά). Τωρα απο γκάζι θα ηθελα κανα 30αρι-40 αλογακια ακομα αν και 2-3 φορες το ανοιξα μετα την αλλαγή των πρώτων λιπαντικών (στρωσιματος)...ειδωμεν

  7. #937
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    4
    καλημερα καλημερα
    ποιος ξερει ποσο παει περιπου το μαλλι για ΦΠΕ....;

  8. #938
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stergiosp Προβολή μηνύματος
    καλημερα καλημερα
    ποιος ξερει ποσο παει περιπου το μαλλι για ΦΠΕ....;
    Εξαρτάται τι εξάτμιση θα βάλεις βασικά (από 500-550 ως 1000 περιπου)
    Πρόγραμμα, 250 με 280 ως 350
    Φίλτρο από 50 60 ως 95...

  9. #939
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    4
    ευχαριστώ φίλε μου. όταν με το καλό κάνω την μόντα θα ενημερώαω

  10. #940
    Μέλος Το avatar του/της georgetziker
    Εγγραφή
    30/07/2018
    Μηνύματα
    40
    Καλησπέρα παιδιά όσον αφορά την εξάτμιση ρίξτε μια ματιά και σε αυτή τη μόντα το έχω κάνει στο δικό μου και το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα γοητευτικό!
    Και σου μένουν και τα χρήματα για ένα σετ ανάρτησης
    https://www.fz09.org/forum/32-yamaha...hard-mode.html
    https://www.youtube.com/watch?v=fe3h6Z6rCtU

  11. #941
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgetziker Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά όσον αφορά την εξάτμιση ρίξτε μια ματιά και σε αυτή τη μόντα το έχω κάνει στο δικό μου και το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα γοητευτικό!
    Και σου μένουν και τα χρήματα για ένα σετ ανάρτησης
    https://www.fz09.org/forum/32-yamaha...hard-mode.html
    https://www.youtube.com/watch?v=fe3h6Z6rCtU
    Ωραιος.
    Εκτος απο την εξατμιση εκανες κατι αλλο; Μιλαω για εγκεφαλο.
    Αν οχι, ειδες διαφορα σε αποδοση, σκασιματα, κτλ;

  12. #942
    Μέλος Το avatar του/της georgetziker
    Εγγραφή
    30/07/2018
    Μηνύματα
    40
    Οχι δεν έχω κάνει κάτι άλλο !
    Ο θόρυβος είναι μπάσος και αρκετά δυνατός για να τον ακούς με φορεμένο κράνος στα στροφηλίκια, στην πόλη είναι αρκετός χωρίς να ενοχλείς του γείτονες (σχεδόν...) έχει μερικά σκασίματα όχι όμως σαν ελευθέρας και από λευρά απόδοσης είναι κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω αν και τα δυναμόμετρα εξωτερικό που γίναν κάποιες δοκιμές δίνουν εώς 4-5 άλογα νομίζω!

  13. #943
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgetziker Προβολή μηνύματος
    Οχι δεν έχω κάνει κάτι άλλο !
    Ο θόρυβος είναι μπάσος και αρκετά δυνατός για να τον ακούς με φορεμένο κράνος στα στροφηλίκια, στην πόλη είναι αρκετός χωρίς να ενοχλείς του γείτονες (σχεδόν...) έχει μερικά σκασίματα όχι όμως σαν ελευθέρας και από λευρά απόδοσης είναι κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω αν και τα δυναμόμετρα εξωτερικό που γίναν κάποιες δοκιμές δίνουν εώς 4-5 άλογα νομίζω!
    Αν είδες διαφορά απόδοσης εννοούσα προς το χειρότερο αφού δεν έχεις πειράξει καθόλου την τροφοδοσία. Αν έχει αδειάσει σε κάποιο φάσμα πχ. Για να παίρνει 4-5 άλογα μόνο αδειάζοντας το καζανάκι το βλέπω πολύ δύσκολο.

  14. #944
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    4 αλογα ειναι εξωφρενικη αυξηση. Με ολοσωμη δηλαδή ποσα παιρνεις, καμια 10αρια? Χωρις προγραμμα παντα.

  15. #945
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Tα αισιόδοξα δυναμόμετρα δίνουν ότι θέλουν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF