Σελίδα 72 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 2262676869707172737475767782 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.066 έως 1.080 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #1066
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Κατεβαζει κιολας η μονο ανεβαζει το σιφτερ αυτο?
    το δικο μου κατεβαζει (blipper) γιατι ειναι το πιο πληρες πακετο της cordona που ουσιαστικα ειναι woolich racing race tools (custom made απο την κορντονα για την woolich)

  2. #1067
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    το δικο μου κατεβαζει (blipper) γιατι ειναι το πιο πληρες πακετο της cordona που ουσιαστικα ειναι woolich racing race tools (custom made απο την κορντονα για την woolich)
    αν το ήθελα και ειχα τα λεφτα θα εβαζα ενα τετοιο. υπερτιμημένο αξεσουαρ το σιφτερ που μονο ανεβαζει imo

  3. #1068
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν το ήθελα και ειχα τα λεφτα θα εβαζα ενα τετοιο. υπερτιμημένο αξεσουαρ το σιφτερ που μονο ανεβαζει imo
    η μοτοσυκλέτα θα πρέπει να διαθέτει "ηλεκτρόγκαζο" για να κατεβάζει κιόλΑ,όμως...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #1069
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    το δικο μου κατεβαζει (blipper) γιατι ειναι το πιο πληρες πακετο της cordona που ουσιαστικα ειναι woolich racing race tools (custom made απο την κορντονα για την woolich)
    Πόσο σου κοστισε ολο το πακέτο?

  5. #1070
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    η μοτοσυκλέτα θα πρέπει να διαθέτει "ηλεκτρόγκαζο" για να κατεβάζει κιόλΑ,όμως...
    εεεε το τρεισερ εχει...

  6. #1071
    Φρενοφονιάς Το avatar του/της alexaegean
    Εγγραφή
    25/10/2016
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά, επειδή το βελτιωμένο μοντέλο του '19 με ενδιαφέρει και προσπαθώ να φτιάξω ένα budget αγοράς και διατήρησης, σε τι ποσά κυμαίνονται ασφάλειες κλοπής και προγραμματισμένα σέρβις?
    Οπου τα άλλα σταματούν, το XRάκι συνεχίζει

  7. #1072
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexaegean Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, επειδή το βελτιωμένο μοντέλο του '19 με ενδιαφέρει και προσπαθώ να φτιάξω ένα budget αγοράς και διατήρησης, σε τι ποσά κυμαίνονται ασφάλειες κλοπής και προγραμματισμένα σέρβις?
    159 euro δινω εγω το εξαμηνο με κλοπη για το mt07 2015
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  8. #1073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    εεεε το τρεισερ εχει...
    Δεν ειπα οτι δεν εχει. Ο Βασίλης Κ6 ομως, δεν εχει τρέισερ
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #1074
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Δεν ειπα οτι δεν εχει. Ο Βασίλης Κ6 ομως, δεν εχει τρέισερ

  10. #1075
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Δεν ειπα οτι δεν εχει. Ο Βασίλης Κ6 ομως, δεν εχει τρέισερ
    μην εισαι βεβαιος...

  11. #1076
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2018
    Μηνύματα
    2
    Καλημερα σε ολους!
    Ειμαι απο Κυπρο και εχω κλεισει ηδη 1 χρονο σχεσης με tracer 900.
    Επειδη τα προβληματα του κουνηματος ειναι παντα απροσμενα εχοντας κανει αρκετες αλλαγες. Μονο σε ριθμισεις ομως. Δεν εχω αλλαξει αναρτησεις. Εχει διορθωθει αρκετα αλλα δυστυχως το κανει αρκετες φορες χωρις να με αφηνει να το πιεσω και να το ευχαριστηθω. Εχω ξενερωσει τοσο πολυ που ειμαι στη διαδικασια να το δωσω για να παρω το gt. Εχει διορθωθει πληρως το κουνημα σε αυτο?
    Εχει αλλαγες αν γνωριζετε το 19 απο το 18. Αξιζει τα λεφτα που θα δωσω εξτρα η εχετε κατι αλλο να προτεινετε.

    Ευχαριστω εκ των προτερων guys

  12. #1077
    Μέλος Το avatar του/της georgetziker
    Εγγραφή
    30/07/2018
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George1982 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα σε ολους!
    Ειμαι απο Κυπρο και εχω κλεισει ηδη 1 χρονο σχεσης με tracer 900.
    Επειδη τα προβληματα του κουνηματος ειναι παντα απροσμενα εχοντας κανει αρκετες αλλαγες. Μονο σε ριθμισεις ομως. Δεν εχω αλλαξει αναρτησεις. Εχει διορθωθει αρκετα αλλα δυστυχως το κανει αρκετες φορες χωρις να με αφηνει να το πιεσω και να το ευχαριστηθω. Εχω ξενερωσει τοσο πολυ που ειμαι στη διαδικασια να το δωσω για να παρω το gt. Εχει διορθωθει πληρως το κουνημα σε αυτο?
    Εχει αλλαγες αν γνωριζετε το 19 απο το 18. Αξιζει τα λεφτα που θα δωσω εξτρα η εχετε κατι αλλο να προτεινετε.

    Ευχαριστω εκ των προτερων guys
    Και το δικό σου μπορεί να διορθωθει με πολύ μικρότερο κόστος εάν είναι ο μόνος λόγος που θέλεις να το αλλάξεις

  13. #1078
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2018
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgetziker Προβολή μηνύματος
    Και το δικό σου μπορεί να διορθωθει με πολύ μικρότερο κόστος εάν είναι ο μόνος λόγος που θέλεις να το αλλάξεις
    Tι αλλο μπορω να κανω εκτος απο αλλαγη αναρτησεων?

  14. #1079
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Ένα μικρό update προς τροφή για σκέψη περισσότερο.

    Παρακάτω είναι 2 λινκ που και τα 2 είναι από το Cycleworld ( Kevin Cameron ο οποίος μάλλον έχει εμπειρία δεκαετιών από αγωνιστικές ομάδες από ότι κατάλαβα).
    Και να ευχαριστήσω κάποιον από εδώ μέσα που ανέβασε το 1ο
    https://www.cycleworld.com/why-do-mo...d-weave#page-3
    https://www.cycleworld.com/almost-ev...tire-pressures

    Για όσους δεν πολυγνωρίζουν αγγλικά .

    Το σύπτωμα του Tracer ονομάζεται High Speed Wave , και άσχετα από το ότι ο οδηγός καταλαβαίνει να παίζει το τιμόνι αριστερά-δεξιά στην πραγματικότητα
    ο πίσω τροχός χοροπηδάει αριστερά-δεξιά αδυνατώντας να κρατηθεί σταθερά στο έδαφος.

    Θεωρητικά οι κραδσμοί θα έπρεπε να απορροφώνται από αναρτήσεις . Στην πράξη δεν μπορεί να γίνεται πάντα και τα περισσεύματα πρέπει να απορροφηθούν από το πλαίσιο το οποίο πρέπει
    να έχει τις σωστές ελαστικότητες εκεί που πρέπει. ( προφανώς εκεί είναι που πάσχουν ΟΛΑ τα μτ09 απλά στο Tracer είναι πιο έντονα τα φαινόμενα)

    Σύμφωνα με τον kevin στο 2ο λινκ όταν οι εταιρίες λαμβάνουν παράπονα για αστάθεια στα πολλά Km απλά με ένα συμπληρωματικό δελτίο (service bulletin) συμβουλεύουν να κατέβουν οι πιέσεις 2-3Psi.
    A motorcycle’s stability depends upon the damping of the tire footprints. Inflating to higher-than-recommended pressure makes the tire footprints smaller, reducing this damping effect. Habitual readers of service bulletins will know that the first thing a motorbike manufacturer does when there is any reported stability problem is to call out a 2-3-psi reduction in tire-inflation pressure. That, it must be made clear, is an emergency measure only

    Προφανώς εδώ είναι και το μυστικό της διαφοράς στο Owners manual του 17αριού Τρασερ σε σχέση με το 18άρι
    Στο 1ο η Γιαμάπα λέει πιέσεις 36-42 (μόνο αναβάτη) και στο 2ο 33-36 (τεράστια διαφορά έτσι?)

    Βασικά με τα Bridgestone κατέβηκα σε 33-33 (κρύα λάστιχα) και το μηχανάκι έγινε βράχος (και δεν κάνω πλάκα)

    Ενδεικτικά ζεστά (45' θερμοκρασία μετρημένη με όργανο από τα Lidl) η πίεση στο πίσω ήταν 39-40 και στο εμπρός 36.

    Τα νούμερα τα βάζω ενδεικτικά.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν το 33 για το πισινό είναι επικίνδυνο . Ψάχνοντας βρήκα ότι το S21 για πίστα η Bridgestone προτείνει 28 έως 30 , αλλά για δρόμο
    όλοι λένε να ακολουθείς τον κατασκευστή .

    Τέλος πάντων εάν το πρόβλημα είναι απλώς γρηγορότερη φθορά δεν με νοιάζει. Αρκεί να οδηγείται το μηχανάκι και να μην θέλει να με πετάξει από την σέλα σαν ταύρος.
    Το εάν είναι επικίνδυνο με ενδιαφέρει.

  15. #1080
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Προφανώς εδώ είναι και το μυστικό της διαφοράς στο Owners manual του 17αριού Τρασερ σε σχέση με το 18άρι
    Στο 1ο η Γιαμάπα λέει πιέσεις 36-42 (μόνο αναβάτη) και στο 2ο 33-36 (τεράστια διαφορά έτσι?)

    Βασικά με τα Bridgestone κατέβηκα σε 33-33 (κρύα λάστιχα) και το μηχανάκι έγινε βράχος (και δεν κάνω πλάκα)

    Ενδεικτικά ζεστά (45' θερμοκρασία μετρημένη με όργανο από τα Lidl) η πίεση στο πίσω ήταν 39-40 και στο εμπρός 36.

    Τα νούμερα τα βάζω ενδεικτικά.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν το 33 για το πισινό είναι επικίνδυνο . Ψάχνοντας βρήκα ότι το S21 για πίστα η Bridgestone προτείνει 28 έως 30 , αλλά για δρόμο
    όλοι λένε να ακολουθείς τον κατασκευστή .

    Τέλος πάντων εάν το πρόβλημα είναι απλώς γρηγορότερη φθορά δεν με νοιάζει. Αρκεί να οδηγείται το μηχανάκι και να μην θέλει να με πετάξει από την σέλα σαν ταύρος.
    Το εάν είναι επικίνδυνο με ενδιαφέρει.
    εσένα δε σε νοιάζει γιατί δεν γράφεις χλμ
    ή γιατί είσαι πλούσιος.
    Αν είναι όμως να πάω ταξίδι και να θα θέλω +300 για λάστιχα
    όχι δεν θα πάρω φχαριστώ.
    ανανήψαντας

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF