Σελίδα 81 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 3171767778798081828384858691 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.201 έως 1.215 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #1201
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Μερικές ερωτήσεις και από μένα.
    1) Τι άλλαξε στα tracer του 2017 ( μονοδρόμος συμπλέκτης διαβάζω και κάτι με την τάπα του λαδιού) και πως διαπίστωνουμε εάν είναι όντως ένα tracer 17αρι.
    2) Εκτός από την σταθερότητα στα πολλά και την καλύτερη σέλα στα μοντέλα 2018+, υπάρχουν κάποιες αλλαγές που θα το κάνουν διαφορετικό από τα προηγούμενα? Δηλαδή, αν κάνω test ride ένα μοντέλο 2019 (που βρίσκω σε εκθέσεις), θα έχω μια λάθος εικόνα για το πως είναι τα προηγούμενα μοντέλα (που σκέφτομαι για αγορά)?
    Ευχαριστώ
    Εάν προσέξεις στο καπάκι του συμπλέκτη πριν το ΄17 φαίνεται ένα εξωτερικό ψευτοκάπακο-προστατευτικό με γρίλιες
    Στα επόμενα με τον μονόδρομο δεν υπάρχει . Είναι αρκετά εύκολο να τα ξεχωρίσεις από αυτό το σημείο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tracer-1.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	408515

  2. #1202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Μερικές ερωτήσεις και από μένα.
    1) Τι άλλαξε στα tracer του 2017 ( μονοδρόμος συμπλέκτης διαβάζω και κάτι με την τάπα του λαδιού) και πως διαπίστωνουμε εάν είναι όντως ένα tracer 17αρι.
    2) Εκτός από την σταθερότητα στα πολλά και την καλύτερη σέλα στα μοντέλα 2018+, υπάρχουν κάποιες αλλαγές που θα το κάνουν διαφορετικό από τα προηγούμενα? Δηλαδή, αν κάνω test ride ένα μοντέλο 2019 (που βρίσκω σε εκθέσεις), θα έχω μια λάθος εικόνα για το πως είναι τα προηγούμενα μοντέλα (που σκέφτομαι για αγορά)?
    Ευχαριστώ
    Φίλε μου το 2018 η Yamaha ανανέωσε το μοντέλο, με βασικό χαρακτηριστικό του νέου μοντέλου το μακρύτερο ψαλίδι κατά 60 χλστ, για να αποκτήσει το μηχανάκι σταθερότητα στα πολλά χλμ.
    Παράλληλα, η Yamaha στη νέα έκδοση του 2018, βελτίωσε και την ποιότητα κατασκευής (καλύτερη βαφή, ποιοτικότερα πλαστικά κλπ), ενώ και εξωτερικά έκανε αλλαγές (στο σχήμα, άλλες χούφτες, άλλη σέλα σαφώς πιο βελτιωμένη κλπ)
    Αρχικά, το 2018, έβγαλε την απλή έκδοση και λίγο αργότερα την GT έκδοση.
    Η GT διαφοροποιείται από την απλή έκδοση ως εξής:
    1. Έχει πλήρως ρύθμιζόμενες αναρτήσεις με την προφόρτιση του πίσω εκατηρίου να ρυθμίζεται υδραυλικά με περιστριφή μιας στρόφιγγας (στο απλό μοντέλο απαιτείται κλειδί)
    2.Εχει έχρωμη οθόνη (το απλό μοντέλο έχει ασπρόμαυρη αν και πιο μεγάλη)
    3. Έχει Cruise Control
    4. Εχει θερμενόμενα Grips
    5. Quick Shifter, για τα ανεβασματα μόνο.
    6. Έχει στην τιμή αγοράς και τις πλαϊνές βαλίτσες, συνολικού κόστους 800 €.

    Στο προηγούμενο μοντέλο υπήρξαν βελτιώσεις κάθε έτος. Ήδη ένας φίλος ανέφερε ότι το 2016 μεταφέρθηκε η τάπα του λαδιού του κινητήρα η οποία ήταν κάτω με αποτέλεσμα να ακουμπάει και να σπάει ορισμένες φορές.
    To 2017 απέκτησε μονόδρομο συμπλέκτη με υποβοήθηση κλπ.
    Επίσης, το νέο μοντέλο 2018+ έχει πιο γραμμική απόδοση ο κινητήρας, ενώ το προγενέστετο μοντέλο είναι πιο απότομο, με την ιπποδύναμη να μην αλλάζει.
    Γενικά η ελδοση 2018+ είναι πιο σταθερή λόγω του μεγαλύτερου ψαλιδιού.
    Εγώ να φανταστείς δικάβαλος με πλαϊνές και πίσω βαλίτσα σε πλήρες φορτίο έπισα 200 χλμ και το μηχανάκι ήταν βράχος.
    Κάτοχοι του προηγούμενου μοντέλου (2015-2017) έχουν παραπονεθεί για τρέμουλο και αστάθια (woobling) στις υψηλές ταχύτητες.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 23/07/2019 στις 08:26.

  3. #1203
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Συμβουλές για στρώσιμο παρακαλώ. Θέλω να του πιω το αίμα με το καλημέρα αλλά συγκρατούμαι με μεγάλη δυσκολία! Επίσης θα ήθελα προτάσεις για service. Ποιο συνεργείο να επιλέξω;
    Τελευταία τροποποίηση από Dayfas; 05/08/2019 στις 15:54.

  4. #1204
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Το παρέλαβες κιόλας το tiger...εεε το Tracer;
    Καλοτάξιδο...βάλε φωτό!
    Να τηρείς όσα γράφει το εγχειρίδιο χρήσης, να μην του πιεις(ακόμα) το αίμα και να μην οδηγείς με σταθερό αριθμό στροφών για πολλή ώρα

  5. #1205
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Συμβουλές για στρώσιμο παρακαλώ. Θέλω να του πιω το αίμα με το καλημέρα αλλά συγκρατούμαι με μεγάλη δυσκολία!
    Δεν το ζορίζεις (όχι κόφτες, όχι σκορτσάρισμα, όχι φορτίο γενικότερα, να δουλεύει χωρίς κόπο), δεν κρατάς σταθερό γκάζι.
    Life begins at 45°.

  6. #1206
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Το ζόρισα μία φορά στην παραλιακή, αλλάζοντας ψηλά ταχύτητες και έκτοτε χαλαρά. Αλλάζω ομαλά, σχετικά γρήγορα και αντίστοιχα κατεβάζω. Φορτίο μια φορά τη γυναίκα για βόλτα έβαλα όταν το παρέλαβα, ούτε μπαγκαζιέρα δεν έχω βάλει ακόμα, εμένα κουβαλάει μόνο. Θα περιμένω να κάνει το πρώτο service στα 1.000 και μετά θα το ανοίγω προοδευτικά. Το τρομερό είναι ότι γίνεται ένα με εμένα το εργαλείο στο δρόμο! Όσο για το tiger, μην ξύνετε πληγές γιατί το πέτυχα πάλι στο δρόμο και το χάζευα! Μετά σκέφτηκα ότι μου έμειναν κοντά 2.500€ στην τσέπη και το ξεπέρασα

  7. #1207
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν είναι συμβιβασμός το Tracer 900 μπροστά στο Tiger 800. Καλύτερη επιλογή το Tracer κατά τη γνώμη μου, ακόμα κι αν βγάλουμε το οικονομικό όφελος από την εξίσωση.

    Καλοτάξιδο!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1208
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ωραίο μότο το 09.....έπεσε το gt στα χέρια μου να σετάρω αναρτήσεις και μετά έκανα το ανάλογο τεστ ραιντ......τι ΓΑΜΑΤΟ μοτέρ....τα γλυκοκοιταω από απόσταση για την ώρα.....τα γυμνά κατά κύριο λόγο...
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #1209
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Καλοτάξιδο πάντα όρθιος!!! Δεν παθαίνει τιποτα μην αγχώνεσαι... οσο για το σερβις αν εισαι νότια προάστια εγώ πάω στην Yamaha γλυφαδας αν σε βολευει τον προτείνω ανεπιφύλακτα...

  10. #1210
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ωραίο μότο το 09.....έπεσε το gt στα χέρια μου να σετάρω αναρτήσεις και μετά έκανα το ανάλογο τεστ ραιντ......τι ΓΑΜΑΤΟ μοτέρ....τα γλυκοκοιταω από απόσταση για την ώρα.....τα γυμνά κατά κύριο λόγο...
    Δε νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει συνολικά για καταδρομικές το MT-09, μετά το Daytona 675 που έχεις συνιθίσει, ακόμα κι αν του βάλεις παντού ώχληνς. Εκτός αν αφήσεις το scooter και το χρησιμοποιείς για καθημερινές μετακινήσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1211
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει συνολικά για καταδρομικές το MT-09, μετά το Daytona 675 που έχεις συνιθίσει, ακόμα κι αν του βάλεις παντού ώχληνς. Εκτός αν αφήσεις το scooter και το χρησιμοποιείς για καθημερινές μετακινήσεις.
    Με υπέρ ικανοποίησε σε πληροφορώ μεσιε ζορζ...Ότι θέλει Μια μικρή αναβαθμισουλα στις αναρτήσεις τη θέλει...μη φανταστείς κάτι τρελό ένα καλύτερο πίσω αμορτισερ και ένα cartridge μπροστά.το sp ας ουμε είναι μια χαρά θεωρώ..Αλλά το μοτέρ του....αχχχ....
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #1212
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ωραίο μότο το 09.....έπεσε το gt στα χέρια μου να σετάρω αναρτήσεις και μετά έκανα το ανάλογο τεστ ραιντ......τι ΓΑΜΑΤΟ μοτέρ....τα γλυκοκοιταω από απόσταση για την ώρα.....τα γυμνά κατά κύριο λόγο...
    Ελα παραδεξου το γλυκαθηκες με το GT κ την ανεση του δεν ειναι ντροπη...
    Περνανε κ τα χρονια φευγει κ λιγο η νεανικη καυλα του SS.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #1213
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ελα παραδεξου το γλυκαθηκες με το GT κ την ανεση του δεν ειναι ντροπη...
    Περνανε κ τα χρονια φευγει κ λιγο η νεανικη καυλα του SS.
    σατανά


    Όχι Όχι δε με καιει τόσο η ανεση του όσο το Πόσο μ άρεσε το άτιμο το δούλεμα του...εξου γιατί κοιτάω για το γυμνό....η σχετικά καλύτερη θέση οδήγησης από θέμα άνεσης είναι απλά bonus
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #1214
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    σατανά


    ...η σχετικά καλύτερη θέση οδήγησης από θέμα άνεσης είναι απλά bonus
    To γ@μησες...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #1215
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Εεε σχετικά είναι....ειναι τι θες να κάνεις...αν είσαι αραχτός και να κόβεις βόλτες Ναι είναι χαοτικά καλύτερη θέση....αν όμως θες απλά σπορ οδήγηση τα ss είναι σαφώς ανωτέρα..
    Throttle that mysterious friend of ours

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF