Σελίδα 66 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 1656616263646566676869707176 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 976 έως 990 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #976
    Θα αλλαζω λαστιχα οταν τρωγονται.Ελπιζω να κραταει πανω απο 8.000χλμ.Το μαμα κρατησε τοσο πολυ επειδη ειναι και κουτσουρο.
    Ρωτησα 3 λαστιχαδες και οι 3 μου ειπαν πρωτη επιλογη το S21.Στην αρχη νομιζα οτι το προτεινουν για να ξεφορτωθουν στοκ ενοψει S22,οπως και για το Rosso II που μου προτειναν.Εγω τους προτεινα το Μ7RR, αλλα ειχαν αντιθετη αποψη.Μετα απο τοσες γνωμες εχω πειστει οτι το S21 ειναι αρκετα καλο για το μηχανακι μας.Παλαιοτερα ειχα βαλει το S16pro σε ενα R1 που ειχα και δεν ημουν τοσο ευχαριστημενος στην ευθεια,γιατι σπιναριζε παντου.Στο στροφιλικι ηταν βεβαια πολυ καλο.
    Το Tracer βεβαια δεν εχει την δυναμη του R1 για να σπιναρει παντου στην ευθεια, και ελπιζω η κεντρικη λωριδα που ειναι ποιο σκληρη απο τις 3 του ελαστικου να παταει.

  2. #977
    Το m7rr είναι πολύ καλό λάστιχο με γρήγορο ζέσταμα και καλή διαρκεια. Έχω αλλάξει 3 ζευγάρια. Αν ξανααλλαζα ζευγάρι (γιατί παίζω 2 πίσω 1 μπροστα) πιθανόν να δοκίμαζα και s21. Και για τα conti έχουν ακουστεί καλά λόγια αλλά με τα μαμα conti attack δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Σε άλλο μηχανάκι αλλά παρόμοιας φιλοσοφιας

  3. #978
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Θα ξεκινήσω από το τέλος.
    Έχουμε να κάνουμε με μία σχεδιαστική πατάτα η οποία ή έχει αποκρυφτεί έντεχνα από τα διάφορα περιοδικά που το παρουσίαζαν ως μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα τέλεια
    ή απλά ακόμα και οι επαγγελματίες δημοσιογράφοι δεν περίμεναν ότι θα παρουστεί κακοσχεδιασμένο μηχανάκι εν έτη 2015 με τόσα σχεδιαστικά εργαλεία και προσομειωτές που υπάρχουν
    Από ότι φαίνεται η Yamaha σχεδίασε και παρουσίασε το μηχανάκι χωρίς δοκιμές στον δρόμο (μάλλον τους απορροφούν πολλά λεφτά τα motogp).
    Και γι'αυτόν τον λόγο φυσικά δεν θα ξαναπάρω Yamaha

    Μπορεί το μηχανάκι να κάνει τέλεια έως πολύ καλά 999 πράγματα , μπορεί κάποιος να μην περάσει τα 150 γιατί είναι άχρηστα , μπορεί-μπορεί-μπορεί. Αλλά
    όμως το μηχανάκι υπό προυποθέσεις και συνθήκες (ανωμαλίες δρόμου-πρόσφυση δρόμου - - φθορά ελαστικών-βάρους αναβάτη) παρουσιάζει το λεγόμενο Highspeed wave
    Προσοχή wave και όχι wobbling όπως ονομάζεται παραπλανητικά στα διάφορα φόρα ή βίντεο.
    Το wave δεν αποσβένεται με αμορτισερ τιμονιού (θα πετάξετε τα λεφτά σας!) και οι παράγοντες που το επηρεάζουν αφοροούν τα γενικότερα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας
    και το κέντρο βάρους.
    Από κει και πέρα σε έναν βαρύτερο (πχ εγώ που είμαι 100 κιλά ) το αντιμετωπίζει σε περισσότερα χιλιόμετρα από ότι ενας ελαφρύτερος ,
    επίσης με φθαρμένο μπροστινό είναι πιο σταθερό από ότι με ένα καινούργιο (έτσι εξηγήται η ξαφνική εμφάνιση σε εμένα που το πήρα μεταχειρισμένο και άλλαξα λάστιχα)
    επίσης με συνεπιβάτη είναι σταθερό (έχει αναφερθεί πολύ παλιότερα) αλλά με βαλίτσα στην ουρά φορτωμένη είναι χειρότερο (λογικό φυσικά. όλοι οι βαλιτσάδες ακόμα και η επίσημοι δίνουν όριο ταχύτητας)

    Στα παρακάτω βίντεο (ένα της Dunlop και έναν από τον αξέχαστο για τους παλιότερους Murray Walker) εξηγούνται όλα. Προβλήμματα που έχουν παρουσιθαστεί από την γέννηση της μοτοσυκλέτας
    αλλά (αι σιχτήρι Yamaha) κανείς δεν περίμενε να απρουσιαστούν το 2015-2017
    https://www.youtube.com/watch?v=z3OQTU-kE2s
    https://www.youtube.com/watch?v=fvsDIq3WwVA

    Σύμφωνα με τις συμβουλές τους εάν πέσεις ψαράκι μπορεί να αντιμετωπιστεί. Γενικά δουλεύει στο Tracer αλλά όχι πάντα (μάλλον λόγω ψηλού τιμονιού-ντεπόζιτου δεν οριζοντιώνεσαι και εντελώς)

    Το ερώτημα που θα με ταλανίζει από δω και πέρα είναι. Όλοι αυτοί οι δήθεν επαγγελματίες δημοσιογράφοι τι γνώσεις έχουν? Πόσο φοβούνται?
    Ακόμα και το Γερμανικό Motorrad? Στη Γερμανία εξακολουθούν να υπάρχουν (πιστεύω) κάποια λίγα χιλιόμετρα εθνικής χωρίς όρια για να δοκιμάσεις.
    Και στην Αγγλία φαντάζομαι έχει αρκετές πίστες για να δοκιμάσουν οι ανεκδιήγητοι του MCN.

    Φυσικά η μεγαλύτερη νροπή ανήκει στην ιστορική εταιρία που το παρουσίασε για πώληση . Κρίμα

  4. #979
    Τελικα , σταματησε να κουναει ;

    Ενας που θελει να το παρει σημερα , τι να προσεξει ;

    66 δισκοι ειναι πολλοι για να κατσει καποιος να βγαλει ακρη .


  5. #980
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τελικα , σταματησε να κουναει ;

    Ενας που θελει να το παρει σημερα , τι να προσεξει ;

    66 δισκοι ειναι πολλοι για να κατσει καποιος να βγαλει ακρη .

    Ένας που θέλει να το πάρει σήμερα θα πρεπει να διαβάσει τις 66 σελίδες του θρεντ και μετά να αποφασίσει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #981
    Δεν θα βγαλει ακρη

  7. #982
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    το 2018 νομιζω εχει πιο μακρυ ψαλιδι κτλ. ε τι διαολο 3 χρονια περασανε θα το έμαθαν και στη yamaha οτι παει βαρκα γιαλο

  8. #983
    Motorcycle engineers call oscillation of the front caster “wobble” and oscillation of the rear caster “weave.”

    https://www.cycleworld.com/why-do-mo...d-weave#page-4
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #984
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μιας και κακολογούμε τους δημοσιογράφους, αξίζει να αναφερθεί ότι το ελληνικό περιοδικό moto το είχε θίξει το θέμα στην παρουσίαση της μηχανής επί ελληνικού εδάφους.

    Στο καινούριο tracer έχει λυθεί το θέμα πάντως.

  10. #985
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας και κακολογούμε τους δημοσιογράφους, αξίζει να αναφερθεί ότι το ελληνικό περιοδικό moto το είχε θίξει το θέμα στην παρουσίαση της μηχανής επί ελληνικού εδάφους.

    Στο καινούριο tracer έχει λυθεί το θέμα πάντως.
    100%...

  11. #986
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    ευτυχης κατοχος εδω και 2 μερες tracer 900 2018 μοντελο. το μηχανακι ειναι απαιχτο. σαφως πηρα το καινουργιο διοτι απο το 2017 και πισω υπηρχαν τα θεματα του. μεχρι τα 218 που ειδα στο κοντερ στο τεστ ραιντ δεν κουναει καν! μαλλον το προβλημα λυθηκε

  12. #987
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    ευτυχης κατοχος εδω και 2 μερες tracer 900 2018 μοντελο. το μηχανακι ειναι απαιχτο. σαφως πηρα το καινουργιο διοτι απο το 2017 και πισω υπηρχαν τα θεματα του. μεχρι τα 218 που ειδα στο κοντερ στο τεστ ραιντ δεν κουναει καν! μαλλον το προβλημα λυθηκε

    Μεγειές και καλά χιλιόμετρα.
    Ο συνδυασμός επιδόσεων-ευκολίας χρήσης-και οικονομίας(όταν θέλεις) είναι για τις ελληνικές συνθήκες είναι πραγματικά ότι πρέπει.
    Αυτός όμως ο συντονισμός που δημιουργείται με διαφορετική ένταση για κάθε οδηγό στο παλιό μοντέλο είναι πραγματικό ξενέρωμα. Και ακόμα χειρότερη είναι η αντιμετώπιση της εταιρίας.
    Οι πελάτες έπρεπε να υποψιαστούν από την αρχή. Αυτός ο άχρηστος κόφτης είχε κάποιο λόγο (εκτός εάν είναι politically correct τα 220 στο κοντέρ ενώ τα 240 είναι παράνομα).
    Υπ'όψιν ότι παράπονα και βίντεο υπάρχουν και για το απλό MT09 και για τα παρακλάδια του (XSR).
    Λίγο ψάξιμο στον σωλήνα θέλει.

  13. #988
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    ευτυχης κατοχος εδω και 2 μερες tracer 900 2018 μοντελο. το μηχανακι ειναι απαιχτο. σαφως πηρα το καινουργιο διοτι απο το 2017 και πισω υπηρχαν τα θεματα του. μεχρι τα 218 που ειδα στο κοντερ στο τεστ ραιντ δεν κουναει καν! μαλλον το προβλημα λυθηκε
    Καλορίζικο!!
    Όταν διανύσεις κάποια χλμ, γράψε πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις σου, αν θέλεις!Και βάλε φωτο

  14. #989
    Μέλος Το avatar του/της georgetziker
    Εγγραφή
    30/07/2018
    Μηνύματα
    40
    Κάτοχος tracer 900 2016 εδώ και κανα εξάμηνο. Να σας πω και εγώ τη γνώμη μου από το συγκεκριμένο μηχανάκι!
    Αγοράστηκε μεταχειρισμένο με 7000χλμ και πλέον έχει 13.000 και το ερωτεύομαι κάθε μέρα που το βλέπω και περισσότερο!
    Στην πρώτη γρήγορη βόλτα που το έκανα διαπίστωσα και εγώ πως ναι έχει τρέμουλο στα 180 χλμ έφαγα μια ξενέρα και μπήκα και εγώ στον φαυλο αυτό κύκλο που έχουμε μπεί όλοι για να κάνω το μηχανάκι μου τρένο!
    Διάβασα site (άπειρα φόρουμ) έβγαλα ζελατίνες τις ξαναέβαλα έβγαλα χούφτες τις ξαναέβαλα πείραξα ρυθμίσεις αναρτήσεων με άπειρες δοκιμές στο δρόμο ...... τίποτα δε γινόταν.
    Αργότερα κατάλαβα ότι ο τρόπος που μπόρεσα και έλυσα το πρόβλημα αυτό ήταν ο τρόπος που έπρεπε να οδηγήσω το μηχανάκι μου, χωρίς το μηχανάκι να έχει κανένα τρέμουλο και καμία ασάφεια έως τα 224χλμ παραμόνο όταν το επέτρεπα εγώ και η στάση του σωματός μου να το κάνει.
    Οπότε αφήστε τα site και τους άλλους οδηγούς να δούν τα δικά τους μηχανάκια και εσείς φορτώστε τα δικά σας μηχανάκια με χλμ είναι ο μόνος τρόπος να λυθούν τα προβλήματα του κουνήματος.
    Εδώ και μια βδομάδα του φόρεσα nitron αμορτισέρ πίσω kai ohlins ελατήρια μπροστά και πλέον προσπαθώ ειλικρινά να το κάνω να κουνήσει από μόνος μου και δεν το καταφέρνω οπότε είναι και αυτό μια επιλογή για αυτούς που θέλουν να το εξαφανήσουν το θέμα.
    Το μηχανάκι έχει γίνει τρένο στις ευθείες και καταπληκτικό στις στροφές. Λάστιχα φοράω τα conti3
    νομίζω το ερωτεύτηκα ακόμα μια φορά

  15. #990
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    οριστε και φωτο! πανεμορφο-πολυ δυνατο-υπεροχη αισθηση οδηγησης-κανενα κουνημα μεχρι τα 200+ στο κοντερ..προφανως επειδη του εφτιαξαν τα ελατωμματα που ειχε??? εγω απολυτα ικανοποιημενος παντως!!!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tracer.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	400869

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF