Σελίδα 83 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 3373787980818283848586878893 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.231 έως 1.245 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #1231
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Σας ευχαριστώ!

    Θα τη λαδώσω αύριο και αν συνεχίσει ο θόρυβος θα πάω να της ρίξουν μια ματιά. Υπάρχει κάποιο σπρέι που να προτείνει ο κατασκευαστής?

  2. #1232
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Ήρθε η ώρα να βάλουμε μπαγκαζιέρα. Βλέπω την Shad, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η βάση της που επεκτείνει το μήκος της μηχανής?

    Έχετε κάποια πρόταση για μαζεμένη βάση, να διατηρούνται τα κάγκελα στήριξης του αναβάτη πίσω, στα 48 λίτρα? Κοιτούσα της Yamaha την City 50, αλλά βάση στήριξης με βαλίτσα ξεπερνάει τα 400€...

  3. #1233
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Στο MT-07 το ίδιο θέμα είχα.
    Απο τη μία η βάση μεγάλωνε και σε ύψος και σε μήκος και απο την άλλη η yamaha ηταν πανάκριβη.

    Τελικά διάλεξα την οικονομικότερη λύση SHAD SH39 και τα υπόλοιπα τα έκαψα σε βενζίνες

  4. #1234
    Μέλος Το avatar του/της georgetziker
    Εγγραφή
    30/07/2018
    Μηνύματα
    40
    Για ποιο μοντέλο ψάχνεις?

  5. #1235
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgetziker Προβολή μηνύματος
    Για ποιο μοντέλο ψάχνεις?
    Για Tracer 900

  6. #1236
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Κοιτά την βάση της sw motech έχει πιατα για να βάλεις οποία βαλιτσα θες πάνω της..

  7. #1237
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ!

    Θα τη λαδώσω αύριο και αν συνεχίσει ο θόρυβος θα πάω να της ρίξουν μια ματιά. Υπάρχει κάποιο σπρέι που να προτείνει ο κατασκευαστής?
    Η αλυσίδα που φοράει το Tracer είναι για τα μπάζα. Εγώ στα 3500 χλμ την άλλαξα προληπτικά με την DID ZVM-X για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Είναι παρέα πολλά τα περιστατικά με ζημιές στην Αλυσίδα με ελάχιστα χλμ.
    Αν θες να είσαι ήσυχος άλλαξέ την.

  8. #1238
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Η αλυσίδα που φοράει το Tracer είναι για τα μπάζα. Εγώ στα 3500 χλμ την άλλαξα προληπτικά με την DID ZVM-X για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Είναι παρέα πολλά τα περιστατικά με ζημιές στην Αλυσίδα με ελάχιστα χλμ.
    Αν θες να είσαι ήσυχος άλλαξέ την.
    Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά κοίτα τώρα τι συμβαίνει: Χρειάζομαι μπαγκαζιέρα και βάση, κάγκελα, νέο κράνος και αν δεν χάσω 7-8 κιλά μέσα στο επόμενο δίμηνο και μπουφάν μηχανής

    Σκέφτομαι μάλιστα να βάλω και καρίνα γιατί από ένα κατέβασμα από πεζοδρόμιο πιάστηκε η ψυχή μου...

    Όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις αγγίζουν τα 1.500 κοντά, συνεπώς η ιδέα να αλλάξω σε καινούργιο μηχανάκι αλυσίδα + περαστικά, aka κοντά στα 160-170€ και δεν με ψήνει αλλά και δεν μου περισσεύουν διόλου, καθότι τα όσα προανέφερα είναι ψηλότερα στις προτεραιότητές μου...

  9. #1239
    Μέλος Το avatar του/της georgetziker
    Εγγραφή
    30/07/2018
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Για Tracer 900
    Για ποια χρονολογια?

    https://www.car.gr/parts/view/239024...se-givi-sr2122

  10. #1240
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά κοίτα τώρα τι συμβαίνει: Χρειάζομαι μπαγκαζιέρα και βάση, κάγκελα, νέο κράνος και αν δεν χάσω 7-8 κιλά μέσα στο επόμενο δίμηνο και μπουφάν μηχανής

    Σκέφτομαι μάλιστα να βάλω και καρίνα γιατί από ένα κατέβασμα από πεζοδρόμιο πιάστηκε η ψυχή μου...

    Όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις αγγίζουν τα 1.500 κοντά, συνεπώς η ιδέα να αλλάξω σε καινούργιο μηχανάκι αλυσίδα + περαστικά, aka κοντά στα 160-170€ και δεν με ψήνει αλλά και δεν μου περισσεύουν διόλου, καθότι τα όσα προανέφερα είναι ψηλότερα στις προτεραιότητές μου...
    Την αλυσίδα την αγόρασα από Ιταλία στα 110 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
    Επίσης, μου την άλλαξαν δωρεάν στην επίσημη αντιπροσωπία της Yamaha, στην Κέρκυρα, καθόσον γνωρίζουν το πρόβλημα.
    Από αυτά που αναφέρεις το μόνο που δεν θα αγόραζα είναι η καρίνα. Δεν ταιριάζει καθόλου στο μηχανάκι μας. Να φανταστείς βρήκα μια Ermax εντελώς καινούργια από ένα φίλο που τελικά δεν την τοποθέτησε στο δικό του μηχανάκι και μου την άφηνε μισή τιμή στα 100 ευρώ. Την δοκίμασα αλλά το μηχανάκι φαίνονταν χάλια και φυσικά δεν την πήρα.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 11/09/2019 στις 14:22.

  11. #1241
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά κοίτα τώρα τι συμβαίνει: Χρειάζομαι μπαγκαζιέρα και βάση, κάγκελα, νέο κράνος και αν δεν χάσω 7-8 κιλά μέσα στο επόμενο δίμηνο και μπουφάν μηχανής

    Σκέφτομαι μάλιστα να βάλω και καρίνα γιατί από ένα κατέβασμα από πεζοδρόμιο πιάστηκε η ψυχή μου...

    Όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις αγγίζουν τα 1.500 κοντά, συνεπώς η ιδέα να αλλάξω σε καινούργιο μηχανάκι αλυσίδα + περαστικά, aka κοντά στα 160-170€ και δεν με ψήνει αλλά και δεν μου περισσεύουν διόλου, καθότι τα όσα προανέφερα είναι ψηλότερα στις προτεραιότητές μου...
    Εάν όντως υφίσταται πρόβλημα με την αλυσίδα -δεν το ξέρω- όπως παλιά με τα XTR-XTX-XTZ που σε κάποια μοντέλα όντως κοβόταν (μέχρι 2008 νομίζω), καλό θα ήταν να πας να το συζητήσεις στη Yamaha και αν μπορούν να στην αντικαταστήσουν δωρεάν. Αν δε το καλύπτουν γιατί δεν υπάρχει επίσημα ανάκληση αλλά παρ' όλα αυτά το πρόβλημα υπάρχει, θα σου έλεγα να δώσεις εκεί τα χρήματα και να πας πίσω χρονικά όλα τα άλλα. Έχει σημασία πόσο κοστολογείς την υγεία και τη σωματική σου ακεραιότητα (και δε θέλω να σκεφτώ πως την ορίζεις στα 160-170 ευρώ). Αν πάλι το πρόβλημα είναι ότι απλώς ξεχειλώνει γρήγορα το βλέπεις εν καιρώ.

    Φιλικά, εννοείτε.

    Ως προς το πρόβλημα περίμενε να πάρεις απόψεις και από άλλους κατόχους και γνώστες της υπόθεσης.

  12. #1242
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εάν όντως υφίσταται πρόβλημα με την αλυσίδα -δεν το ξέρω- όπως παλιά με τα XTR-XTX-XTZ που σε κάποια μοντέλα όντως κοβόταν (μέχρι 2008 νομίζω), καλό θα ήταν να πας να το συζητήσεις στη Yamaha και αν μπορούν να στην αντικαταστήσουν δωρεάν. Αν δε το καλύπτουν γιατί δεν υπάρχει επίσημα ανάκληση αλλά παρ' όλα αυτά το πρόβλημα υπάρχει, θα σου έλεγα να δώσεις εκεί τα χρήματα και να πας πίσω χρονικά όλα τα άλλα. Έχει σημασία πόσο κοστολογείς την υγεία και τη σωματική σου ακεραιότητα (και δε θέλω να σκεφτώ πως την ορίζεις στα 160-170 ευρώ). Αν πάλι το πρόβλημα είναι ότι απλώς ξεχειλώνει γρήγορα το βλέπεις εν καιρώ.

    Φιλικά, εννοείτε.

    Ως προς το πρόβλημα περίμενε να πάρεις απόψεις και από άλλους κατόχους και γνώστες της υπόθεσης.
    7/10 Από ότι διαβάζω σε Ιταλική Ομάδα βλέπουν O Rings να πετάγονται και να φεύγουν από τη θέση τους. Το ίδιο έχουν πάθει πολλοί φίλοι από ότι έχω διαβάσει απο τις δυο ελληνικές ομάδες Tracer στο Facebook.
    Εδώ σε φίλο που είχε 2 μήνες το Μηχανάκι και 2500 χλμ του πέταξε O Ring.
    Εμενα δεν μου είχε συμβει μέχρι τα 3000 χλμ όπου και την άλλαξα για προληπτικους λόγους καθαρά.
    Προφανώς ήταν θέμα χρόνου να δω κι εγώ κάποιο O Ring να φεύγει από την θέση του, στα ποσά χλμ δεν ξέρω.
    Το συγκεκριμένο πρόβλημα αφορά κυρίως τα Tracer 900 και 900 GT my 18+.
    Και επειδή "κάλλιον του θεραπευειν το προλαμβανειν" Την άλλαξα.

  13. #1243
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Και στο ΜΤ-07 2018 στα 8.000χλμ έχω δεί 2 O-rings να φεύγουν. Και νόμιζα ότι ήταν απο την πολύ βρώμα της αλυσίδας. Πλέον δε ξέρω
    Επειδή δε βλέπω το λόγο δεν την αλλάζω ακόμα πάντως.
    Αν το κάνουν δωρεάν κανένα θέμα. Αλλά εγώ δε πληρώνω αλλαγή αφού το o-ring είναι μόνο για να κρατήσει περισσότερο. Δεν αλλάζει κάτι στα χαρακτηριστικά της αλυσίδας.

  14. #1244
    Καλησερα στο forum !!!
    1)Λοιπόν σαν κάτοχος tracer 900 μοντέλο του 18 συμφωνώ ότι η εργοστασιακή αλυσίδα είναι για πεταμα...ύστερα όμως από 15.000 χλμ μπορώ να πω ότι δεν μου έχει παρουσιάσει οποιοδήποτε προβλημα( ούτε να πετάγονται τα oring ούτε τίποτα αλλο) μόνο ότι κάνει αρκετό θόρυβο έως και εκνευριστικό!
    *σε κάθε μηχανή που είχα στα πρώτα 500 χλμ με καινούρια αλυσίδα,της μάζευα τα κενά και μετά απλά σωστή συντήρηση(δεν είχα με καμία θέμα)

    2) από μπακαζιερα Εγώ επέλεξα την Kappa-givi (treker) 42lt και είναι αρκετά κομψή και ωραία κατασκευή!όντως βγαίνει πολύ πίσω από την μηχανή όμως!
    Τελευταία τροποποίηση από platanos; 27/09/2019 στις 14:42.

  15. #1245
    https://www.car.gr/parts/view/24206639/ ορίστε και μια αγγελια (τι έχει βάλει και ένας φίλος πιο πάνω αλλά την βγάζει σαν διεγραμενη)

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF