Σελίδα 53 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 343484950515253545556575863103 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 781 έως 795 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #781
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν έχει σένσορα κλίσης εσωτερικά? δύσκολο το κόβω, ούτως η άλλως έχουμε για την πτώση και ο αισθητήρας ειναι φθηνος.
    αν εννοεις σενσορα κλισης (επιταχυνσιομετρο γυροσκοπιου) για το τρακσιον οχι, ειναι απλο τρακσιον με αισθητηρα στους τροχους για μετρηση ταχυτητας περιστροφης αυτων.

  2. #782
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το κλειδί είναι εκεί που λες ότι πήγες σε λιωμένη άσφαλτο. Σε τέτοια περίπτωση η τάση του τροχού είναι να σπινάρει και όχι να σηκώσει σούζα το μηχανάκι. Σε αυτήν την περίπτωση ο εγκέφαλος
    κόβει τροφοδοσία και στην 1 και στην 2 θέση του traction control.
    Βρες καλή άσφαλτο όπως αυτή που το τελίκιασες. Ξεκίνα με 1η (και traction στο 1 ) και σταθεροποιήσου για λίγο κάπου στις 4000rpm. Μετά καρύδωσε το γκάζι. Ο τροχός θα σηκωθεί κανονικά στον αέρα
    (πρόσεξε μη φας κανένα καπάκι!!!!)

    Δες πως γίνεται εδώ από κάποιον που ξέρει να το κάνει με ΜΤ09 17άρι βέβαια αλλά το ίδιο πράγμα είναι.
    Στο 13:45 περίπου σηκώνει σούζα και στο 14:10 ενεργοποιεί το traction control πάντα στην θέση 1.
    Βέβαια υπάρχει η πιθανότητα μετά την προσγείωση να σου βγάλει σφάλμα το ABS (μου έτυχε και λύνεται με σβήσιμο-επανεκκίνηση)
    ή εάν είσαι καλός στη σούζα και την τραβήξεις μακρυά να σου βγάλει σφάλμα κινητήρα επειδή θα μηδενιστεί η ταχύτητα του μπροστινού τροχού.(νομίζω ότι δεν σβήνει στα 17άρια με τα κουμπιά του οργάνου αλλά θέλει κούμπωμα σε pc)
    Ακόμα και ο τύπος στο βίντεο αναρωτιέται πως το καταφέρνει αυτό το μηχανάκι γιατί επισήμως δεν υπάρχει inertial unit για διαχωρίζει σούζα-γλύστριμα
    https://www.youtube.com/watch?v=aPYE...OqOQP&index=10
    Και σε πολύ καλής ποιότητας δρόμο (πχ ΑΟ) όταν προσπάθησα για σούζα, ακόμα και με πρώτη στο κιβώτιο το tcs με έκοψε!!Με απενεργοποιημένο το tcs σήκωνε για πλάκα. Μόλις βρώ χρόνο θα προσπαθήσω να βγάλω ένα videaki να το τσεκάρουμε. Πάντως drift που λέει ο φίλος πιο πάνω δεν παίζει με τίποτα στα όσα δοκίμασα.
    Τελευταία τροποποίηση από costas81; 30/10/2017 στις 11:55.

  3. #783
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Πάντως drift που λέει ο φίλος πιο πάνω δεν παίζει με τίποτα στα όσα δοκίμασα.
    σε λεια ασφαλτο ακομα και με τρακσιον ενεργο στα 2015-2016 ντριφταρει με ξαφνικο ανοιγμα-αρπαγμα γκαζιου. βεβαια μετα σε κοβει και σε ξαναβαζει μεσα

  4. #784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    σε λεια ασφαλτο ακομα και με τρακσιον ενεργο στα 2015-2016 ντριφταρει με ξαφνικο ανοιγμα-αρπαγμα γκαζιου. βεβαια μετα σε κοβει και σε ξαναβαζει μεσα
    Και επειδή είναι καλό να παραδεχόμαστε τα λάθη μας... εχτές πήγα σε δρόμο με εξαιρετική ποιότητα ασφάλτου και όντως με το tcs στην θέση 1 κατάφερα να σηκώσω σούζα και μάλιστα αρκετά ψηλά. Το traction δεν ασχολήθηκε καθόλου! Η σούζα έγινε μόνο με γκάζι με 1η. Άρα είναι θέμα ποιότητας στην άσφαλτο τελικά και δικό μου λάθος αυτό που έλεγα.
    George κερνάω μπύρες!!

    Όμως drift εξακολουθεί να μην κάνει με το tcs στο 1 ότι και να κάνω!

  5. #785
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Και επειδή είναι καλό να παραδεχόμαστε τα λάθη μας... εχτές πήγα σε δρόμο με εξαιρετική ποιότητα ασφάλτου και όντως με το tcs στην θέση 1 κατάφερα να σηκώσω σούζα και μάλιστα αρκετά ψηλά. Το traction δεν ασχολήθηκε καθόλου! Η σούζα έγινε μόνο με γκάζι με 1η. Άρα είναι θέμα ποιότητας στην άσφαλτο τελικά και δικό μου λάθος αυτό που έλεγα.
    George κερνάω μπύρες!!

    Όμως drift εξακολουθεί να μην κάνει με το tcs στο 1 ότι και να κάνω!
    μην ξεχνας, καποιοι εχουν στην πλατη τους 2μιση χρονια με το μηχανακι στην κατοχη τους και εχουν μια αλφα εμπειρια με τα χουγια και ιδιαιτεροτητες αυτου. αν τωρα μπεις καποια στιγμη και στο τρυπακι της βελτιωσης.... εκει να δεις τζερτζελε

  6. #786
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    14000 χλμ ,δευτερο ζευγαρι αλλαγης με '' το τελειως αχρηστο λαστιχο ''
    Ουτε πατιναζ ,ουτε εξω λινα ειναι ζεστο στα 500 μ. και ακομα το πισω εχει ψωμι για αλλα 5000.
    Μουλτι 1200 ..
    Μια φωτο -1000 λεξεις
    Συνημμένο 388944Συνημμένο 388945



    Μην θεωρεις θεσφατα τις εμπειριες σου. ''Στο δικο μου μηχανακι εγινε αυτο'' ειναι πολυ πιο σωστη αναφορα γιατι π.χ. πιθανα κλασμενες αναρτησεις και λαθος φουσκωμα , ενοχοποιουν ευκολα το λαστιχο.
    Όντως μια φωτό 1000 λέξεις που μόνο σε εκθέτουν,λάστιχο δυο δάχτυλα απάτητο αδούλευτο και όχι πιεσμένο.Που να κάνει πατινάζ ετσι όπως το πας ρε μαστοραντζα?

    Αλλες 10.000km έχει το πίσω έτσι οπως το βλέπω.

    Ναι το λάστιχο είναι άχρηστο καλά λεει ο βαρύμαγκας απλα προφανώς θέλει να πιέζει και λίγο το μηχανάκι του.Για εσένα που πας χαλαρά είναι μια χαρα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #787
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Προσφατα τοποθετησα στο ΜΤ09 μου πισω αμορτισερ απο ΖΧ10R. Απ'οσο γνωριζω ειναι μετατροπη που γινεται και στο αδερφο Tracer, οποτε αν καποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει το σχετικο ποστ μου στο νημα του ΜΤ09.


  8. #788
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makis.as Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα σε όλους , είμαι νέος κάτοχος ενός tracer 2018 με πολύ λίγα χλμ ακόμη , θα ήθελα τη γνώμη κάποιου φίλου που έχει την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα ασχέτως χρονολογίας αφού το μοτέρ είναι ακριβώς το ίδιο και δεν έχω εμπειρία με τρικύλινδρα, καποια στιγμη μετα τα 400 χλμ παρατήρησα ένα θόρυβο- ηχο που βγαζει που δεν τον κάνει πάντα αλλά τις περισσότερες φορές βεβαία τον οποίο ακούω κάτω από το ντεπόζιτο και σε εύρος στροφών 2.500- 4.000 και κάτι εντονότερα μετα ή χανεται η δεν τον ακουω εγω ο οποίος παρομοιος για να καταλαβετε με αυτόν που κάνουν πχ τα πυράκια του αυτοκινήτου εναν λιγο τραχύ ξερό επαναλαβανόμενο θόρυβο δηλαδή . Αν κατάλαβε κανείς περίπου αυτό που περιγράφω θα ήθελα να μου πεί αν έτσι ακούγετε το τρικυλινδρο η μηπως δεν παει κατι καλά.
    ευχαριστώπολύ εκ των προτέρων και καλά χιλιόμετρα σε όλους
    κρίμα το μοτεράκι

  9. #789
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Θα ήθελα κάποια βοήθεια από κατόχους με εμπειρία στο θέμα του κουνήματος του Tracer (της 1ης γενιάς).

    Το ιστορικό έχει ως εξής.

    Το μηχανάκι έχει αγοραστεί μεταχειρισμένο (με φθαρμένα λάστιχα) και μέχρι προχθές ήταν σταθερότατο μέχρι την τελική του.
    Προχθές αλλάχθηκαν τα λάστιχα με νέα (Bridgestone S21).
    Μετα από την χαρά της ασφάλειας που έδωσαν τα νέα λάστιχα στις στροφές ήρθε και ο εφιάλτης του κουνήματος ( τουλάχιστον σχετικά ψηλά πάνω από τα 200Km/h)

    Μου φαίνεται χαζό να πω ότι φταίνε τα ίδια τα λάστιχα.
    Δοκίμσα κάποια πράγματα μόνος μου.
    1)Κατέβασα τέρμα κάτω την μπροστινή προφόρτιση ( μεγαλύτερη διάμετρο το νέο λάστιχο).
    2)Χαλάρωσα την καδένα στα 20χιλιοστά τζόγο (την είχα στα μόλις 5!!! που δίνει η ίδια η Yamaha) . Έλεγξα και τους αποστάτες και είναι οκ και στις ίδιες γραμμές.
    3)Μαλάκωσα τις αποσβέσεις και μπροστά και πίσω.
    Δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά.

    Έφαγα ώρες ατελείωτες στο youtube και βρήκα αυτό.https://www.youtube.com/watch?v=ygQgDXrIX18
    Ο τύπος είχε το πρόβλημα αγοράζοντας το καινούργιο το οποίο εξαφανίστηκε μετά από κάποια χιλιόμετρα. Το περίεργο έρχεται στα σχόλια από τον
    ίδιο λίγο παρακάτω όπυ γράφει
    +G Raymond I didn't change anything to the bike, like I said in the video :-) The problem went away on its own. BUT... it has since returned, after I had a new front tyre fitted. So, my theory now is that the wobble went away as the front tyre became more worn, thus resulting in a wider contact patch, making the steering a bit heavier than normal, which adds a bit of stability. A new front tyre has very narrow contact patch, which makes the steering very light, but which also causes the front end to start wobbling at higher speeds. Yes, I did have the new front tyre balanced. The problem is now less than when the tyre was new, which confirms my theory.

    Δηλαδή το νέο μπροστινό λάστιχο του επανέφερε το πρόβλημα του κουνήματος.

    Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα . Υπάρχει κάποια λύση(πέρα από το να περιμένω να φθαρεί το μπροστινό λάστιχο) ?
    Ποιά είναι αυτή? Στενότερο τιμόνι ίσως? Κάποια καβαλέτα που να φάιρνουν το τιμόνι πιο μπροστά?. Μια αλλαγή στην καδένα με μεγαλύτερη (και πόσους κρίκους 1 ή 2?)
    Ποιά είναι η λύση που δίνει μια αντιπροσωπία της Yamaha που αναφέρει κάποιος εδώ λίγες σελίδες πριν και ποιά είναι η αντιπροσωπία?
    Τι στο διάολο είναι αυτό που κάνει ένα καινούργιο λάστιχο να κάνει το μηχανάκι να κουνιέται και γιατί?

    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση

  10. #790
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δοκίμασε άλλες πιέσεις;
    Life begins at 45°.

  11. #791
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Αυτό όχι . ήθελα χθες αλλά το βράδυ δεν πρόλαβα γιατί έβρεξε. Οι πίεσεις είναι στις εργοστασιακές τιμές (36 μπροστά 40 πίσω) σύμφωνα με το ταμπελάκι της μηχανής.

  12. #792
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ναι, δε ρώτησα αν το έκανες. Συμβουλή ήταν, να το δοκιμάσεις.

    Ρίχνε 1-2 psi ανά φορά και κάνε δοκιμές.
    Life begins at 45°.

  13. #793
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Από τις περιγραφές που είχα και έχω ακουσει, έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι συνδυασμός μεταξονίου και ελαστικών. Χωρίς να μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά ξανασφιξε την αλυσίδα και ρίξε πίεση στο 32-34 αν το Καβαλάς μόνος και τεσταρισετο

  14. #794
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα κάποια βοήθεια από κατόχους με εμπειρία στο θέμα του κουνήματος του Tracer (της 1ης γενιάς).

    Το ιστορικό έχει ως εξής.

    Το μηχανάκι έχει αγοραστεί μεταχειρισμένο (με φθαρμένα λάστιχα) και μέχρι προχθές ήταν σταθερότατο μέχρι την τελική του.
    Προχθές αλλάχθηκαν τα λάστιχα με νέα (Bridgestone S21).
    Μετα από την χαρά της ασφάλειας που έδωσαν τα νέα λάστιχα στις στροφές ήρθε και ο εφιάλτης του κουνήματος ( τουλάχιστον σχετικά ψηλά πάνω από τα 200Km/h)

    Μου φαίνεται χαζό να πω ότι φταίνε τα ίδια τα λάστιχα.
    Δοκίμσα κάποια πράγματα μόνος μου.
    1)Κατέβασα τέρμα κάτω την μπροστινή προφόρτιση ( μεγαλύτερη διάμετρο το νέο λάστιχο).
    2)Χαλάρωσα την καδένα στα 20χιλιοστά τζόγο (την είχα στα μόλις 5!!! που δίνει η ίδια η Yamaha) . Έλεγξα και τους αποστάτες και είναι οκ και στις ίδιες γραμμές.
    3)Μαλάκωσα τις αποσβέσεις και μπροστά και πίσω.
    Δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά.

    Έφαγα ώρες ατελείωτες στο youtube και βρήκα αυτό.https://www.youtube.com/watch?v=ygQgDXrIX18
    Ο τύπος είχε το πρόβλημα αγοράζοντας το καινούργιο το οποίο εξαφανίστηκε μετά από κάποια χιλιόμετρα. Το περίεργο έρχεται στα σχόλια από τον
    ίδιο λίγο παρακάτω όπυ γράφει
    +G Raymond I didn't change anything to the bike, like I said in the video :-) The problem went away on its own. BUT... it has since returned, after I had a new front tyre fitted. So, my theory now is that the wobble went away as the front tyre became more worn, thus resulting in a wider contact patch, making the steering a bit heavier than normal, which adds a bit of stability. A new front tyre has very narrow contact patch, which makes the steering very light, but which also causes the front end to start wobbling at higher speeds. Yes, I did have the new front tyre balanced. The problem is now less than when the tyre was new, which confirms my theory.

    Δηλαδή το νέο μπροστινό λάστιχο του επανέφερε το πρόβλημα του κουνήματος.

    Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα . Υπάρχει κάποια λύση(πέρα από το να περιμένω να φθαρεί το μπροστινό λάστιχο) ?
    Ποιά είναι αυτή? Στενότερο τιμόνι ίσως? Κάποια καβαλέτα που να φάιρνουν το τιμόνι πιο μπροστά?. Μια αλλαγή στην καδένα με μεγαλύτερη (και πόσους κρίκους 1 ή 2?)
    Ποιά είναι η λύση που δίνει μια αντιπροσωπία της Yamaha που αναφέρει κάποιος εδώ λίγες σελίδες πριν και ποιά είναι η αντιπροσωπία?
    Τι στο διάολο είναι αυτό που κάνει ένα καινούργιο λάστιχο να κάνει το μηχανάκι να κουνιέται και γιατί?

    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση
    Μέσα στο φόρουμ των τρεισεραδων, νομίζω ότι έχουν βρει το πρόβλημα που δημιουργεί το κούνημα και είναι η στραβή μπροστινή ζάντα...
    Δεν φαίνεται εύκολα και πρέπει να βγει το λάστιχο και να πάει σε μάστορα με καλιμπρα/τορνο να την μετρήσει και να το δει...
    Εικάζω ότι επειδή ήταν στραβή η ζαντα, στραβοπατησε το προηγούμενο λάστιχο με αποτέλεσμα να μην έχεις κούνημα...και μόλις έβαλες νέο λάστιχο να επανεμφανίστηκε το πρόβλημα...
    Βγάλε ζάντα και πήγαινε την για μέτρημα...

  15. #795
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    όταν ακούς οτι τόσα πολλά στατιστικά "λάθη" με θέματα τόσα κοινά όπως οι ζάντες και τα λάστιχα τότε κράτα μικρό καλάθι.

    σίγουρα υπάρχουν προβληματικά λάστιχα και προβληματικές ζάντες σε Tracer όπως και σε πολλά μηχανάκια. Το γεγονός όμως οτι τα φαινόμενα είναι τόσο έντονα σημαίνει οτι η πηγή του προβλήματος είναι αλλού. Για παράδειγμα το δικό μου χρειάζεται να το βάλω μέσα για ακτινολόγηση. όλο το παρατείνω αλλά στη πράξη δε με επηρεάζει και πολύ. με ταχύτητες πολυ υψηλές δε μου κουνάει

    Για μένα το Tracer δείχνει να έχει θέματα είτε στο πλαίσιο, είτε στη γεωμετρία του (γωνίες κάστερ / τρειλ, κέντρο βάρους, μεταξόνιο κτλ). όπως προσωπικά πιστεύω οτι αντίστοιχα θέματα έχουν όλα τα "όρθια street" της νέα γενιάς
    Τελευταία τροποποίηση από spyro; 24/07/2018 στις 15:49.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF