Σελίδα 48 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 3843444546474849505152535898 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 706 έως 720 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #706
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    αν βάζει φουλ συνθετικά κάθε 10κ ειναι κομπλε. αν βάζει ημισυνθετικο στην ελλάδα το αλλάζουμε στις 6-7-8 γιατι με τη ζέστη τα χαλάμε πιο γρήγορα.

  2. #707
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2017
    Μηνύματα
    3
    έκανα την ερώτηση γιατί εμένα στα 10000 χιλιόμετρα μου άλλαξε και μπουζί και φίλτρο αέρα. τα μπουζί σύμφωνα με το βιβλίο αλλάζουν στα 20000 και το φίλτρο αέρα στα 40000.

    όταν το είδα στο βιβλίο φυσικά και έγινε ένας ψιλοχαμός αλλά προσπάθησαν να το δικαιολογήσουν λέγοντας ότι είναι άλλες οι συνθήκες της Ελλάδας.

    εννοείται ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο συνεργείο....

  3. #708
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.649
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaggelis Προβολή μηνύματος
    έκανα την ερώτηση γιατί εμένα στα 10000 χιλιόμετρα μου άλλαξε και μπουζί και φίλτρο αέρα. τα μπουζί σύμφωνα με το βιβλίο αλλάζουν στα 20000 και το φίλτρο αέρα στα 40000.

    όταν το είδα στο βιβλίο φυσικά και έγινε ένας ψιλοχαμός αλλά προσπάθησαν να το δικαιολογήσουν λέγοντας ότι είναι άλλες οι συνθήκες της Ελλάδας.

    εννοείται ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο συνεργείο....
    και καλά θα κάνεις.

    για οτιδήποτε εκτός προγράμματος συντήρησης θα πρέπει να έχουν την έγκρισή σου.

    θα μπορούσες να μην πληρώσεις τις επιπλέον εργασίες.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 21/07/2017 στις 09:13.

  4. #709
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    λαδια φιλτρο ανα 5000 εγω. βαζω τα spectro 10-40 golden.
    ανα 10.000 ελεγχος ψεκασμου και 2 φορες αλλαξα (εγω ηθελα) μπουζι. αν και ο μηχανικος μου λεει οτι κανω μαλακια οτι τα αλλαζω τοσο νωρις! παιδες ημισυνθετικα ή φουλ συνθετικα?

  5. #710
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    λαδια φιλτρο ανα 5000 εγω. βαζω τα spectro 10-40 golden.
    ανα 10.000 ελεγχος ψεκασμου και 2 φορες αλλαξα (εγω ηθελα) μπουζι. αν και ο μηχανικος μου λεει οτι κανω μαλακια οτι τα αλλαζω τοσο νωρις! παιδες ημισυνθετικα ή φουλ συνθετικα?
    Έλεγχο ψεκασμού εννοείς τον συγχρονισμό των πιέσεων των σωμάτων ? Εντάξει καλό είναι να γίνεται αλλά και κάθε 10.000 και αυτό υπερβολικό μου ακούγεται.
    Εάν το μηχανάκι το έχεις από καινούργιο καταλαβαίνεις ότι μπορεί να χρειάζεται από το λίγο ποιό τραχύ δούλεμα που θα αποκτήσει στο ρελαντί .
    Βλέπω ότι πας και πίστα οπότε το να αλλάζεις εσύ λάδια κάθε 5.000 ή κάποιος που κάνει μόνο αστικές μετακινήσεις μοτιλιαρισμένος με 1η - 2η είναι νορμάλ.
    Εγώ που κάνω επαρχιακές διαδρομές με μέτριους ρυθμούς δεν πρόκειται να αλλάξω πριν τα 10.000. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα όχημα που είχα από τον κινητήρα του λόγω λαδιών .
    Δύσκολες συνθήκες έχει στην αφρική στην έρημο και στα πολύ Βόρεια ( ή Νότια ) τον αντίστοιχο χειμώνα. Στην Ελλάδα έχουμε τον καλύτερο καιρό

    Οι προδιαγραφές λαδιού από το βιβλίο της Yamaha είναι SG (οι οποίες είναι πολύ παλιές πριν από το 2000 εάν θυμάμαι καλά) . Δεν αναφέρει τίποτα για συνθετικά ή ημισυνθετικά

    Εάν βρείτε το βιβλίο συντήρησης του R1 (αυτό με τα 200 άλογα και το κόκκινο στις 14000) θα δείτε ότι έχει τα ίδια ακριβώς διαστήματα service με το Tracer.

    Για το παιδί που του αλλάξανε φίλτρο αέρα και μπουζί στα 10.000 εάν δεν προειδοποιήθηκε πρόκειται περί κλοπής προφανώς. Και μένα τα ίδια πήγαν να μου κάνουν
    σε ένα συνεργείο πριν χρόνια στο παλιότερο μηχανάκι και φυσικά δεν ξαναπήγα. Τα μπουζί τα αλλάζεις στα 20.000 και είναι σαν καινούργια.

    Η τακτική συντήρηση φυσικά και πρέπει να γίνεται σε έμπειρο τεχνικό ώστε να ανακαλύπτονται πχ. ρωγμές σε σωληνάκια ή λαστιχιένες εισαγωγές ψεκασμού , λαιμοί που μπορεί να θέλουν σφίξιμο ή ρουλεμάν τροχών που θέλουν αλλαγή. Οι περισσότεροι βάζουν έναν βοηθό να αλλάξει λάδια - φίλτρα (πολλά-πολλά χιλιόμετρα πριν την ώρα τους ) και δεν παίρνουν τίποτα άλλο χαμπάρι

    Επί την ευκαιρία έχεις κάποιο λάστιχο να προτείνεις (γιατί ετοιμάζεται και μεγάλη βόλτα τον Αύγουστο) ? Το πίσω (Dunlop D222 το λέει η Yamaha ) τελείωσε στα 7000 σχεδόν (σαν σχήμα είναι ίδιο με το Roadsmart2 ).

  6. #711
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaggelis Προβολή μηνύματος
    έκανα την ερώτηση γιατί εμένα στα 10000 χιλιόμετρα μου άλλαξε και μπουζί και φίλτρο αέρα. τα μπουζί σύμφωνα με το βιβλίο αλλάζουν στα 20000 και το φίλτρο αέρα στα 40000.

    όταν το είδα στο βιβλίο φυσικά και έγινε ένας ψιλοχαμός αλλά προσπάθησαν να το δικαιολογήσουν λέγοντας ότι είναι άλλες οι συνθήκες της Ελλάδας.

    εννοείται ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο συνεργείο....
    τα μπουζι ειναι υπερβολή αν και κάποιες εταιριες τα αλλάζουν στα 12κ. Το φιλτρο αερα ειναι κλοπη στεγνα.

  7. #712
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Επί την ευκαιρία έχεις κάποιο λάστιχο να προτείνεις (γιατί ετοιμάζεται και μεγάλη βόλτα τον Αύγουστο) ? Το πίσω (Dunlop D222 το λέει η Yamaha ) τελείωσε στα 7000 σχεδόν (σαν σχήμα είναι ίδιο με το Roadsmart2 ).
    αν θες σπορτ τουρινγκ λαστιχο να σε βγαλει αρκετα χλμ bridgestone t30 evo
    αν θες hypersport Λαστιχο που σου δινει καλο feedback continental sport attack 3
    αν θες hypersport Λαστιχο που ειναι λιγο πιο σπορτ bridgestone s21 battlax.
    εμενα με εβγαλαν 13.000 χλμ τα πρωτα σ21 με 3 φορες πιστα και καμια 10αρια καλες επαρχιακες στροφοδιαδρομες κυνηγιαρικες βολτες. τα αλλα χλμ μεσα στην αττικη και πολλες φορες φουλ φορτωμενος

  8. #713
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Ξερει κανενας για το μοντελο της επομενης χρονιας κατι; Μου ειπαν απο το Μοτοδικτυο πως η Yamaha κανει καθε 3 χρονια ενα facelift και πως καθε 6 αλλαζει και βγαζει καινουργιο τελειως; Το 2018 βγαινει χρονολογικα για το facelift. Εχουμε ακουσει κατι;
    O Eddios Sas Exei !!!

  9. #714
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2017
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα στη ομάδα.Θα ήθελα και εγώ να κάνω καμιά δυό ερωτήσεις.Ενδιαφέρομαι πολύ για το tracer 900 σχετικά με μικρή εμπειρία στο χώρο της μοτοσυκλέτας.Είχα στην κατοχή μου ένα σκούτερ sym gts f4 300 και ένα kawasaki z800 e-version.Και πλέον θα ήθελα να πάω σε κάτι πιο άνετο και πιο ταξιδιάρικο.Θεωρώ ότι το tracer τα προσφέρει αυτά.Είμαι στο εξής δίλημμα.
    1.Μεταχειρισμένο του 2015-16 γύρω στσα 8500,καινούργιο του 2017 ή να περιμένω το 2018 μήπβς βγει κάποιο άλλο μοντέλο του tracer;
    2.Ποιές οι διαφορές του μοντέλου του 2015-2016-2017; Εμφανισιακά ενα καπάκι είδα οτι άλλαξε κοντά στο συμπλέκτη.

  10. #715
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Τraction control 3 επιπεδων, συμπλεκτης ολισθησης, αλλα χρωματα και μια ρυθμιση (δεν θυμαμαι τι ακριβως) στην αριστερη μποτα.
    O Eddios Sas Exei !!!

  11. #716
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eddiex Προβολή μηνύματος
    Τraction control 3 επιπεδων, συμπλεκτης ολισθησης, αλλα χρωματα και μια ρυθμιση (δεν θυμαμαι τι ακριβως) στην αριστερη μποτα.
    Το τελευταίο (που είναι ρύθμιση απόσβεσης συμπίεσης )δεν ισχύει . Είναι μονο στο απλό Mt09 του 2017 .

  12. #717
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Αααα οκ! Δεν το ηξερα!
    O Eddios Sas Exei !!!

  13. #718
    Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας,

    Πριν μερικές μέρες αγόρασα και εγώ ένα καινούργιο tracer900 σε μαύρο χρώμα https://www.youtube.com/watch?v=-DjDz5Ny1X8&t= και θα ήθελα να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

    Να σας αναφέρω πριν ξεκινήσω ότι πρώτον διάβασα όλες τις σελίδες αυτού του Post και δεύτερον ότι το προηγούμενο μου μηχανάκι που πούλησα προχτές ήταν TDM900A.
    Με την μηχανή έχω κάνει περίπου 700 χλμ και είμαι ακόμα σε διαδικασία στρωσίματος.

    Θετικές εντυπώσεις:
    - Ο κινητήρας. Μου αρέσει πολύ η απόκριση, η συμπεριφορά και κυρίος ο ήχος που κάνει
    - Τα όργανα. Είναι πλήρη ευανάγνωστα και πολύ ωραία ειδικά το βράδυ!
    - Τα φώτα. Είναι εξαιρετικά με πολύ καλή κάλυψη του δρόμου.
    - Τα φρένα. Είναι δυνατά και αποτελεσματικά από όσο μπορώ να δοκιμάσω με τις ταχύτητες που κινούμαι μέχρι τώρα.
    - Συμπεριφορά. Ελαφριά αίσθηση, γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης και αίσθηση σιγουρίας στις στροφές.
    - Κατανάλωση. Μέση κατανάλωση στο στρώσιμο 4,2l
    - Συμπλέκτης. Πολύ μαλακός!!

    Τα αρνητικά τώρα:
    - Σέλα. Παίζει να είναι η χειρότερη σέλα που έχω κάτσει ποτέ! Σε μια βόλτα μέχρι σούνιο και πίσω συνεχώς προσπαθούσα να αλλάζω θέση γιατί πραγματικά πόναγε ο κώλος μου!!
    - Κιβώτιο. Όλοι το περιγράφουν ως βούτυρο αλλά δεν είναι. Είναι λίγο σκληρό και δεν του αρέσει οι αλλαγές να είναι σε πολύ χαμηλές στροφές. Θέλει να ανεβάζει λίγο στροφές για να είναι οι αλλαγές ομαλές. Ίσως βέβαια φταίει που είμαι ακόμα στο στρώσιμο και μαλακώσει αργότερα, αλλά ήδη μου λείπει το κιβώτιο του tdm
    - Χειριστήρια - διακόπτες. Wtf? Ποιός σχεδιάσε και αποφάσισε την θέση τους; Ειδικά μετά την μετάβαση από το tdm μου φαίνονται ότι είναι ότι να ναι. Στο σημείο και στο πλήκτρο που σε όλες τις μηχανές είναι το σινιάλο στο tracer είναι το κουμπί του menu!! Σινιάλο κάνεις πατώντας προς τα κάτω το κουμπί που αλλάζεις μικρή-μεγάλη σκάλα! Τελείως άβολο το βρίσκω και δύσκολο να προσαρμοστώ σε αυτό. Τα αλάρμ έχουν πάει δεξιά σε ένα μικρό κουμπί που επίσης δεν με βολεύει.
    - TCS. Δεν μπορώ να καταλάβω καμία διαφορά ανάμεσα στο 1 και το 2 mode. Επίσης δεν μου αρέσει που για να αλλάξεις mode ή να απενεργοποιήσεις πρέπει να είσαι τελείως σταματημένος!! Το ξέρω ότι είναι για την ασφάλεια μου και έτσι δεν θα αρχίζω τα ανάποδα με την πρώτη ευκαιρία, αλλά θα προτιμούσα να μπορώ να το απενεργοποιήσω και εν κινήση.
    - Κλείδωμα τιμονιού. Δεν μου αρέσει που κλειδώνει μόνο αριστερά!! Στο γκαράζ μου και στο σημείο που την αφήνω με εξυπηρετεί να τιμόνι να κλειδώνει από την δεξιά πλευρά. Στο tdm αυτό με βόλευε πολύ.
    - Ποιότητα κατασκευής - πλαστικά. Φαίνονται και είναι φθηνά πλαστικά.
    - Δόνηση κινητήρα. Μεταφέρονται στο τιμόνι δονήσεις από τον κινητήρα. Όταν γυριζα από το Λαύριο στην αττική οδό άρχισε να ψιλομουδιάζει το χέρι μου. Με το tdm δεν είχα ξανανιώσει ποτέ έτσι.
    - Ορθοστάτης/stand. Το σημείο που βρίσκεται είναι σκέτη μαλακία. Πρέπει να σηκώσεις ελαφριά το μαρσπιέ για να το κατεβάσεις όταν αφήνεις την μηχανή.

    Και πάμε τώρα στο πρόβλημα με το κούνημα που τόσες σελίδες έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Το μηχανάκι με ταχύτητα 100 χλμ και 6η στο κιβώτιο αν του κουνήσεις λίγο το τιμόνι για να το κάνεις επίτηδες να ταλαντευτεί, το έχει για πλάκα. Νιώθεις ότι ξεκινάει από την μούρη μέχρι και την ουρά μια απίστευτη μεταφορά της ταλάντευσης και την οποία θέλει να συνεχίσει η μηχανή. Δεν το έχω ξανανιώσει τόσο έντονα σε κανένα μηχανάκι ποτέ! Και αυτό με 100 χλμ ταχύτητα. Πιο κάτω όσο και αν προσπάθησα δεν μπορούσα να το πετύχω. Και ξαναλέω το προκαλούσα επίτηδες εγώ. Η μηχανή δεν φοράει ούτε βαλίτσα ούτε κάγκελα τίποτα. Στο tdm ποτέ και για κανένα λόγο (ποτέ δεν είχα βγάλει 46λ βαλίτσα) σε ταξίδια με αέρα με πολλά - λίγα χιλιόμετρα δεν είχα νιώσει καν κάτι τέτοιο.
    Κάτι αντίστοιχο είχα στο vstrom κοντά στις τελικές του και το οποίο είχε διορθωθεί λίγο από εμένα από τον τρόπο που οδηγούσα και λίγο από τα λάστιχα όταν είχα κάνει την πρώτη αλλαγή.
    Δυστηχώς δεν φταίνε οι αναρτήσεις, τα λάστιχα, η βαλίτσα, η ζελατίνα και όλα τα σχετικά που γράφουμε. Φτάει η γεωμετρία της μηχανής (γρήγορη γεωμετρία, ψηλό και κοντό μετατρόχιο) και όλες αυτές οι παρεμβάσεις έχουν σαν σκοπό την βελτίωση της συμπεριφοράς αυτής.
    Είμαι σίγουρος ότι μαθαίνεις να προσαρμόζεσαι στην συμπεριφορά αυτή της μηχανής και να το ξεπερνάς μαζί της, αλλά ότι έχω ξενερώσει ήδη ναι έχω.
    Σε όλα τα άλλα είμαι super μαζί της και ουσιαστικά η χρήση που θα τις κάνω θα είναι κατά βάση μέσα στο αστικό κύκλο. Όμως την έχω μερικές μέρες και ήδη δεν μπορώ να την χαρώ γιατί στο πίσω μέρος του μυαλού μου είναι αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από costas81; 25/09/2017 στις 16:49.

  14. #719
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    - TCS. Δεν μπορώ να καταλάβω καμία διαφορά ανάμεσα στο 1 και το 2 mode. Επίσης δεν μου αρέσει που για να αλλάξεις mode ή να απενεργοποιήσεις πρέπει να είσαι τελείως σταματημένος!! Το ξέρω ότι είναι για την ασφάλεια μου και έτσι δεν θα αρχίζω τα ανάποδα με την πρώτη ευκαιρία, αλλά θα προτιμούσα να μπορώ να το απενεργοποιήσω και εν κινήση.
    - Δόνηση κινητήρα. Μεταφέρονται στο τιμόνι δονήσεις από τον κινητήρα. Όταν γυριζα από το Λαύριο στην αττική οδό άρχισε να ψιλομουδιάζει το χέρι μου. Με το tdm δεν είχα ξανανιώσει ποτέ έτσι.
    - Ορθοστάτης/stand. Το σημείο που βρίσκεται είναι σκέτη μαλακία. Πρέπει να σηκώσεις ελαφριά το μαρσπιέ για να το κατεβάσεις όταν αφήνεις την μηχανή.

    Και πάμε τώρα στο πρόβλημα με το κούνημα που τόσες σελίδες έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Το μηχανάκι με ταχύτητα 100 χλμ και 6η στο κιβώτιο αν του κουνήσεις λίγο το τιμόνι για να το κάνεις επίτηδες να ταλαντευτεί, το έχει για πλάκα. Νιώθεις ότι ξεκινάει από την μούρη μέχρι και την ουρά μια απίστευτη μεταφορά της ταλάντευσης και την οποία θέλει να συνεχίσει η μηχανή. Δεν το έχω ξανανιώσει τόσο έντονα σε κανένα μηχανάκι ποτέ! Και αυτό με 100 χλμ ταχύτητα. Πιο κάτω όσο και αν προσπάθησα δεν μπορούσα να το πετύχω. Και ξαναλέω το προκαλούσα επίτηδες εγώ. Η μηχανή δεν φοράει ούτε βαλίτσα ούτε κάγκελα τίποτα. Στο tdm ποτέ και για κανένα λόγο (ποτέ δεν είχα βγάλει 46λ βαλίτσα) σε ταξίδια με αέρα με πολλά - λίγα χιλιόμετρα δεν είχα νιώσει καν κάτι τέτοιο.
    Κάτι αντίστοιχο είχα στο vstrom κοντά στις τελικές του και το οποίο είχε διορθωθεί λίγο από εμένα από τον τρόπο που οδηγούσα και λίγο από τα λάστιχα όταν είχα κάνει την πρώτη αλλαγή.
    Δυστηχώς δεν φταίνε οι αναρτήσεις, τα λάστιχα, η βαλίτσα, η ζελατίνα και όλα τα σχετικά που γράφουμε. Φτάει η γεωμετρία της μηχανής (γρήγορη γεωμετρία, ψηλό και κοντό μετατρόχιο) και όλες αυτές οι παρεμβάσεις έχουν σαν σκοπό την βελτίωση της συμπεριφοράς αυτής.
    .
    εισαι "φρεσκος" με το μηχανακι μιας και ακομα στρωνεις, οποτε δεν εχεις δει τιποτα...
    καποιες παρατηρησεις μπας και σε βοηθησω ως κατοχος της μηχανης απο τον 04/2015.

    1. το τρακσιον η διαφορα στα 17αρια ειναι οτι υπαρχει πια και ενδιαμεσο σταδιο που σε αφηνει να κανεις σουζες και ντριφτ χωρις να σε κοβει, δηλαδη ελεγχομενα. οπως πας εσυ μιας και στρωνεις ευλαβικα απο οτι διαβασα, αμφιβαλλω αν το εχεις ανοιξει με τετοιο τροπο ωστε να το ωθησεις να αντιδρασει ετσι.
    2. οι δονησεις ειναι απο το slack της αλυσιδας, για καποιον περιεργο λογο το μανουαλ (αρα και το μηχανακι On the box οπως παραδιδεται) αναφερει 5-15mm στο διπλο σταντ. αν κατσεις πανω δηλαδη εσυ ειναι ΤΕΡΜΑ ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ, με αποτελεσμα να οδηγει σε τρεμουλο αριστερα στο μασπιε και το τιμονι. πηγαινε με την πρωτη ευκαιρια στα 1000 χλμ που θα σου αλλαξουν λαδια (δωρεαν εργασια μην ξεχνιεσαι) και πες τους να σου χαλαρωσουν την αλυσιδα στο διπλο σταντ στα 20-25mm, μολις κατσεις πανω θα ειναι οκ.
    3. ο ορθοστατης στην αρχη ειναι λιγο μπερδεμα αλλα μετα θα πηγαινει το ποδι σου απευθειας.
    4. κουνημα ειναι νωρις να κρινεις μιας και δεν εχεις καμια εμπειρια απο το μηχανακι. σαφεστατα πρωτευον ειναι το κοντο μετατροχιο οπως εχω πει πολλακις, το 41αρι μπροστινο του (θα μπορουσαν να εχουν βαλει ευκολα 43mm) αλλα και αεροδυναμικα φορτιζεται περιεργα το μηχανακι (χουφτες, ζελατινα, φερινγκ). με σωστη ρυθμιση της αναρτησης για τα κιλα καθε οδηγου το βρισκεις και γινεται αρκετα σταθερο. αν δεν εισαι ψηλος θα σε βοηθησει στο θεμα ευσταθιας και το κιτ χαμηλωματος (δεν το εχω βαλει προσωπικα).

  15. #720
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    εισαι "φρεσκος" με το μηχανακι μιας και ακομα στρωνεις, οποτε δεν εχεις δει τιποτα...
    καποιες παρατηρησεις μπας και σε βοηθησω ως κατοχος της μηχανης απο τον 04/2015.

    1. το τρακσιον η διαφορα στα 17αρια ειναι οτι υπαρχει πια και ενδιαμεσο σταδιο που σε αφηνει να κανεις σουζες και ντριφτ χωρις να σε κοβει, δηλαδη ελεγχομενα. οπως πας εσυ μιας και στρωνεις ευλαβικα απο οτι διαβασα, αμφιβαλλω αν το εχεις ανοιξει με τετοιο τροπο ωστε να το ωθησεις να αντιδρασει ετσι.
    2. οι δονησεις ειναι απο το slack της αλυσιδας, για καποιον περιεργο λογο το μανουαλ (αρα και το μηχανακι On the box οπως παραδιδεται) αναφερει 5-15mm στο διπλο σταντ. αν κατσεις πανω δηλαδη εσυ ειναι ΤΕΡΜΑ ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ, με αποτελεσμα να οδηγει σε τρεμουλο αριστερα στο μασπιε και το τιμονι. πηγαινε με την πρωτη ευκαιρια στα 1000 χλμ που θα σου αλλαξουν λαδια (δωρεαν εργασια μην ξεχνιεσαι) και πες τους να σου χαλαρωσουν την αλυσιδα στο διπλο σταντ στα 20-25mm, μολις κατσεις πανω θα ειναι οκ.
    3. ο ορθοστατης στην αρχη ειναι λιγο μπερδεμα αλλα μετα θα πηγαινει το ποδι σου απευθειας.
    4. κουνημα ειναι νωρις να κρινεις μιας και δεν εχεις καμια εμπειρια απο το μηχανακι. σαφεστατα πρωτευον ειναι το κοντο μετατροχιο οπως εχω πει πολλακις, το 41αρι μπροστινο του (θα μπορουσαν να εχουν βαλει ευκολα 43mm) αλλα και αεροδυναμικα φορτιζεται περιεργα το μηχανακι (χουφτες, ζελατινα, φερινγκ). με σωστη ρυθμιση της αναρτησης για τα κιλα καθε οδηγου το βρισκεις και γινεται αρκετα σταθερο. αν δεν εισαι ψηλος θα σε βοηθησει στο θεμα ευσταθιας και το κιτ χαμηλωματος (δεν το εχω βαλει προσωπικα).
    - Το traction το δοκίμασα σε ένα σημείο κοντά στο σπίτι μου που ήταν λιώμα τελείως και είχε και σκόνη οπότε ξεκόλησε για πλάκα. Και στην ρύθμιση 1 και στην 2 με έκοβε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Αυτά με 1η σχέση και ίσα ίσα γκάζι. Φυσικά και είναι ακόμα νωρίς θα το δούμε και στην πορεία.
    - Την αλυσίδα την ρυθμίσαμε πριν πάρω το μηχανάκι, έκατσα πάνω και την φέραμε όπως έπρεπε οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό.
    - Τον ορθοστάτη θα τον συνηθίσω ναι αλλά όπως και να χει είναι μαλακία σημείο.
    - Είχα μέχρι τώρα αρκετές μηχανές (5) και έχω οδηγήσει ακόμα περισσότερες για να μπορώ να καταλάβω την συμπεριφορά της δικής μου. Μπορεί να πηγαίνει μέχρι τα 250 και να είναι κυρία αυτό δεν μου λέει κάτι. Είμαι 1.80 100 κιλά και το μηχανάκι το ανάγκασα να αρχίσει να ταλαντεύετε, το οποίο το έκανε πολύ πρόθυμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF