Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 162

Θέμα: ΤΡΟΧΑΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΥΛΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΑΙΤΙΟ ΚΑΙ ΕΥΡΕΣΗ ΨΕΥ

  1. #106
    Banned
    Εγγραφή
    10/03/2015
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    όχι. η ασφαλιστική οφείλει ή να επισκευάσει το αυτοκίνητο ώστε να επανέλθει στην κατάσταση που ήταν, ή να του δώσει το ποσό της τρέχουσας εμπορικής αξίας του, και συνήθως, (όχι πάντα) παίρνει το αυτοκίνητο και το πουλάει σε μαντράδες.
    έτσι ακριβώς φίλε stam

  2. #107
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    όχι. η ασφαλιστική οφείλει ή να επισκευάσει το αυτοκίνητο ώστε να επανέλθει στην κατάσταση που ήταν, ή να του δώσει το ποσό της τρέχουσας εμπορικής αξίας του, και συνήθως, (όχι πάντα) παίρνει το αυτοκίνητο και το πουλάει σε μαντράδες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από profitis Προβολή μηνύματος
    έτσι ακριβώς φίλε stam
    Το εχετε ξανακάνει αυτό ποτέ ή ζουμε οι υπόλοιποι σε άλλο πλανήτη;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #108
    Σαρδαναπαλος Το avatar του/της sotostzav
    Εγγραφή
    16/01/2011
    Μηνύματα
    638
    thug life
    Here I am,on the road again.......

  4. #109
    Banned
    Εγγραφή
    10/03/2015
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Το εχετε ξανακάνει αυτό ποτέ ή ζουμε οι υπόλοιποι σε άλλο πλανήτη;
    όχι φίλε. δεν ζείτε σε άλλον πλανήτη. απλώς δεν γνωρίζετε την νομοθεσία.
    εδω μπορείτε να ενημερωθείτε http://troxaiocom.blogspot.gr/p/blog-page_5.html

  5. #110
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από profitis Προβολή μηνύματος
    όχι φίλε. δεν ζείτε σε άλλον πλανήτη. απλώς δεν γνωρίζετε την νομοθεσία.
    εδω μπορείτε να ενημερωθείτε http://troxaiocom.blogspot.gr/p/blog-page_5.html
    Στην περίπτωση που το όχημά σας έχει υποστεί εκτεταμένη βλάβη, ώστε να είναι ασύμφορη η επισκευή του (στην περίπτωση δηλαδή που η δαπάνη επισκευής προσεγγίζει ή κι υπερβαίνει την εμπορική αξία του οχήματος, όπως αυτή διαμορφωνόταν πριν το τροχαίο συμβάν), μπορείτε να ζητήσετε από συνεργείο ή από πραγματογνώμονα (της ασφαλιστικής ή ανεξάρτητο κατόπιν εντολής σας) μια γραπτή εκτίμηση που να βεβαιώνει το ασύμφορο της επισκευής αλλά και το είδος και την αξία των σώστρων, δηλαδή το ποσό που μπορεί να πωληθεί ό,τι έχει απομείνει από το κατεστραμμένο ή ημικατεστραμμένο όχημα. Με βάση αυτή την εκτίμηση μπορείτε να διεκδικήσετε το ποσό της εμπορικής αξίας του οχήματός σας (όπως αυτή διαμορφωνόταν πριν το τροχαίο συμβάν), αφαιρώντας όμως την αξία των σώστρων.
    Και ξαναρωτάω, εχεις ξαναπάει σε δικαστήριο με παρόμοια υπόθεση όπου βγαίνουν οι αποζημιώσεις;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από profitis Προβολή μηνύματος
    εδω μπορείτε να ενημερωθείτε http://troxaiocom.blogspot.gr/p/blog-page_5.html
    Αντιγράφω:

    [FONT=Calibri]Μπορείτε να διεκδικήσετε τα εξής κονδύλια:

    [/FONT]

    [FONT=Calibri]1) Υλική ζημία του οχήματoς[/FONT]
    [FONT=Calibri]Έχετε τις εξής επιλογές:
    [/FONT]
    (...)
    [FONT=Calibri]ΙΙΙ) Στην περίπτωση που το όχημά σας έχει υποστεί εκτεταμένη βλάβη, ώστε να είναι ασύμφορη η επισκευή του (στην περίπτωση δηλαδή που η δαπάνη επισκευής προσεγγίζει ή κι υπερβαίνει την εμπορική αξία του οχήματος, όπως αυτή διαμορφωνόταν πριν το τροχαίο συμβάν), μπορείτε να ζητήσετε από συνεργείο ή από πραγματογνώμονα (της ασφαλιστικής ή ανεξάρτητο κατόπιν εντολής σας) μια γραπτή εκτίμηση που να βεβαιώνει το ασύμφορο της επισκευής αλλά και το είδος και την [/FONT][FONT=Calibri]αξία των σώστρων[/FONT][FONT=Calibri], δηλαδή το ποσό που μπορεί να πωληθεί ό,τι έχει απομείνει από το κατεστραμμένο ή ημικατεστραμμένο όχημα. Με βάση αυτή την εκτίμηση μπορείτε να διεκδικήσετε το ποσό της εμπορικής αξίας του οχήματός σας (όπως αυτή διαμορφωνόταν πριν το τροχαίο συμβάν), [/FONT][FONT=Calibri]αφαιρώντας όμως την αξία των σώστρων.[/FONT][FONT=Calibri] (...)

    Edit: Με πρόλαβε ο από πάνω.
    Σε δική μου αποζημίωση για ολικά κατεστραμμένο όχημα τα σώστρα αφαιρέθηκαν από την αποζημίωση
    [/FONT]
    Think faster than you ride

  7. #112
    Banned
    Εγγραφή
    10/03/2015
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Και ξαναρωτάω, εχεις ξαναπάει σε δικαστήριο με παρόμοια υπόθεση όπου βγαίνουν οι αποζημιώσεις;
    όχι. αλλά η νομοθεσία ισχύει και για αυτούς που δεν έχουνε ξαναπάει σε διακστήριο για παρόμοια υπόθεση

  8. #113
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από profitis Προβολή μηνύματος
    όχι. αλλά η νομοθεσία ισχύει και για αυτούς που δεν έχουνε ξαναπάει σε διακστήριο για παρόμοια υπόθεση
    Ωραία. Αφού μας γράφεις στα @@ σου και δεν θες να ακούσεις τι σου λέμε, καλή επιτυχία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #114
    Banned
    Εγγραφή
    10/03/2015
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αντιγράφω:

    [FONT=Calibri]Μπορείτε να διεκδικήσετε τα εξής κονδύλια:

    [/FONT]

    [FONT=Calibri]1) Υλική ζημία του οχήματoς[/FONT]
    [FONT=Calibri]Έχετε τις εξής επιλογές:
    [/FONT]
    (...)
    [FONT=Calibri]ΙΙΙ) Στην περίπτωση που το όχημά σας έχει υποστεί εκτεταμένη βλάβη, ώστε να είναι ασύμφορη η επισκευή του (στην περίπτωση δηλαδή που η δαπάνη επισκευής προσεγγίζει ή κι υπερβαίνει την εμπορική αξία του οχήματος, όπως αυτή διαμορφωνόταν πριν το τροχαίο συμβάν), μπορείτε να ζητήσετε από συνεργείο ή από πραγματογνώμονα (της ασφαλιστικής ή ανεξάρτητο κατόπιν εντολής σας) μια γραπτή εκτίμηση που να βεβαιώνει το ασύμφορο της επισκευής αλλά και το είδος και την [/FONT][FONT=Calibri]αξία των σώστρων[/FONT][FONT=Calibri], δηλαδή το ποσό που μπορεί να πωληθεί ό,τι έχει απομείνει από το κατεστραμμένο ή ημικατεστραμμένο όχημα. Με βάση αυτή την εκτίμηση μπορείτε να διεκδικήσετε το ποσό της εμπορικής αξίας του οχήματός σας (όπως αυτή διαμορφωνόταν πριν το τροχαίο συμβάν), [/FONT][FONT=Calibri][/FONT][FONT=Calibri]αφαιρώντας όμως την αξία των σώστρων.[/FONT][FONT=Calibri] (...)[/FONT]
    σωστά. επειδή όμως εγώ δεν είμαι έμπορας, και θα ήταν παράνομο να πουλάω ότι σώθηκε, μαυρα και χωρίς απόδειξη, γι αυτό παίρνει το αμάξι η ασφαλιστική και το πουλάει για ανταλακτικά μέσω μαντράδων σκραπ.

  10. #115
    Banned
    Εγγραφή
    10/03/2015
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ωραία. Αφού μας γράφεις στα @@ σου και δεν θες να ακούσεις τι σου λέμε, καλή επιτυχία.
    μου είπες κάτι συγκεκριμένο που να ισχύει και να με βοηθάει και σε έγραψα στ @@ μου? γιατί διόρθωσες το ότι το παρον κλειδώνει? καντο. no problem. τι μας το λες? να ψαρώσουμε?

  11. #116
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από profitis Προβολή μηνύματος
    σωστά. επειδή όμως εγώ δεν είμαι έμπορας, και θα ήταν παράνομο να πουλάω ότι σώθηκε, μαυρα και χωρίς απόδειξη, γι αυτό παίρνει το αμάξι η ασφαλιστική και το πουλάει για ανταλακτικά μέσω μαντράδων σκραπ.
    Ποιος σου ειπε ότι είναι παρανομο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από profitis Προβολή μηνύματος
    σωστά. επειδή όμως εγώ δεν είμαι έμπορας, και θα ήταν παράνομο να πουλάω ότι σώθηκε, μαυρα και χωρίς απόδειξη, γι αυτό παίρνει το αμάξι η ασφαλιστική και το πουλάει για ανταλακτικά μέσω μαντράδων σκραπ.
    Όπως μπορείς να πουλήσεις ολόκληρο το ΙΧ σου νομιμότατα ως ιδιώτης, έτσι μπορείς να πουλήσεις και τυχόν ανταλλακτικά ή/και αξεσουάρ του.
    Think faster than you ride

  13. #118
    Banned
    Εγγραφή
    10/03/2015
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ποιος σου ειπε ότι είναι παρανομο;
    δεν πρέπει να μου το πει κανένας. εσύ δεν γνωρίζεις ότι η πώληση αντικειμένων χωρίς απόδειξη είναι παράνομη?

  14. #119
    Banned
    Εγγραφή
    10/03/2015
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όπως μπορείς να πουλήσεις ολόκληρο το ΙΧ σου νομιμότατα ως ιδιώτης, έτσι μπορείς να πουλήσεις και τυχόν ανταλλακτικά ή/και αξεσουάρ του.
    οτι μπορώ μπορώ. δεν διαφωνω. το θέμα είναι ότι είναι παράνομο. και το δικαστήριο δεν θα βγάλει απόφαση που θα μου λεει παρανόμησε.

  15. #120
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από profitis Προβολή μηνύματος
    μου είπες κάτι συγκεκριμένο που να ισχύει και να με βοηθάει και σε έγραψα στ @@ μου? γιατί διόρθωσες το ότι το παρον κλειδώνει? καντο. no problem. τι μας το λες? να ψαρώσουμε?
    Κοίτα να δεις φιλαράκο, προσπαθουμε να σου πουμε 2 πράγματα μπας και καταλάβεις ποιο ειναι το συμφέρον σου αλλά εσύ δεν θες να καταλάβεις ή το κανεις επιτηδες.

    Θες να καταλάβεις; ΟΚ, δεν θες; Στα δικά μας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τροχαίο ατύχημα και εγκατάλειψη (Λάρισα)
    από Kalemg στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2009, 01:12
  2. ΤΡΟΧΑΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ Κ6
    από tolispolo στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 13:58
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2007, 13:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF