Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 201

Θέμα: πως γινεται ρε??

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    συγκρίνουμε ανόμοια πράματα...
    βάλε ένα παπί σε μια ευθεία 100 χλμ με 4η και 50 χλμ/ώρα να δούμε τι θα κάψει...
    σε πραγματικά νούμερα, στη πόλη και για μια διαδρομή πήγαινε έλα 17~18 χλμ που κάνω καθημερινά για τη δουλειά το 1200άρι ibiza καίει τουλάχιστον 20% παραπάνω από το hornet
    20% περισσοτερο οταν ζυγιζει 5 φορες περισσοτερο και θεωρειται επιτυχια για την μοτο???Μαλλον στα λογια μου ερχεσαι
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μπορούν, απόδειξη το Honda NC700.
    H Honda χρησιμοποίησε τεχνολογία απο τα αυτοκίνητα σε αυτην την μοτο και ο κινητηρας ειναι στην ουσία ο μισός του Honda Jazz.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Σωστος ο sapilas!
    Φιλος μου που το εχει μου αναφερει καταναλωσεις περιπου 4l/100klm............
    To XMAX 250 που εχω καιει περισσοτερα.
    Το κακό είναι ότι βαριέσαι μετά τόσο πολύ που αυτοκτονείς....

    ΕDIT: δεν θέλετε να μάθετε πόσο κοστίζουν τα μπεκ των εν λόγω κινητήρων (είτε ντήζελ είτε βενζίνης....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    20% περισσοτερο οταν ζυγιζει 5 φορες περισσοτερο και θεωρειται επιτυχια για την μοτο???Μαλλον στα λογια μου ερχεσαι
    Βάλτε στην εξίσωση και τα όποια μποτιλιαρίσματα που τρώει το ίμπιζα (ενώ η μηχανή όχι) και έρχονται κάπου ίσα.....κι εγώ έχω διαπιστώσει ότι το χιουντάι μου του 2002 καίει λιγότερο απόν πήγασο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    20% περισσοτερο οταν ζυγιζει 5 φορες περισσοτερο και θεωρειται επιτυχια για την μοτο???Μαλλον στα λογια μου ερχεσαι
    μόνο που η μηχανή έχει 25% παραπάνω ιπποδύναμη, μπορεί να ανοίξει με 6η από τα 50 χ.α.ω. και γενικώς είναι σα να συγκρίνουμε εμένα με τον Bolt στο 100άρι
    το ότι μπορώ και εγώ να το κάνω σε 30~40% "μεγαλύτερο" χρόνο από αυτόν δε λέει και πολλά...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #20
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Εχω την αποψη οτι τηρουμενων των αναλογιων οι μηχανες καινε πλεον πολυ παραπανω απο τα αυτοκινητα.Και δεν ξερω γιατι.Δεν ειμαι μηχανολογος για να ξερω το γιατι.
    Και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να θεωρειται επιτυχια που μια μηχανη 200 κιλων 700cc και 65 αλογων καιει 4λιτρα ,οταν ενα αυτοκινητο 1200 κιλων με 1400 κυβικα και 80 ιππων καιει πλεον το ιδιο.Εγω το θεωρω αποτυχια και τεχνολογικη οπισθοπορεια.
    Εκτος αν καποιος με επιχειρηματα -τεχνικα και απλα- με πεισει για το αντιθετο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #21
    Mου θυμιζετε την συγκριση καταναλωσης ενος prius με ενα Μ3 (ή Μ5?) στην πιστα
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εχω την αποψη οτι τηρουμενων των αναλογιων οι μηχανες καινε πλεον πολυ παραπανω απο τα αυτοκινητα.Και δεν ξερω γιατι.Δεν ειμαι μηχανολογος για να ξερω το γιατι.
    Και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να θεωρειται επιτυχια που μια μηχανη 200 κιλων 700cc και 65 αλογων καιει 4λιτρα ,οταν ενα αυτοκινητο 1200 κιλων με 1400 κυβικα και 80 ιππων καιει πλεον το ιδιο.Εγω το θεωρω αποτυχια και τεχνολογικη οπισθοπορεια.
    Εκτος αν καποιος με επιχειρηματα -τεχνικα και απλα- με πεισει για το αντιθετο
    Τεχνικά και απλά οι μοτοσυκλέτες οφείλουν να έχουν τεράστιο εύρος λειτουργίας από 2000 έως 10000+ στροφές.
    Αυτό δεν βολεύει στην απόδοση του κινητήρα και αναγκαστικά γίνονται συμβιβασμοί σε βάρος της οικονομίας.
    Πάντως σε κάποιο άγνωστο και στενό εύρος στροφών και οι κινητήρας μοτο είναι εξαιρετικά αποδοτικοί και εξίσου οικονομικοί.

  8. #23
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    χμ....
    πριν απο 2-3 βδομαδες πηρα το yaris (1.3 2007 νομιζω)το οποιο πρεπει να βγαζει 80+ αλογα,και πηγα πατρα-αρτα.σε μια προσπεραση σε φορτηγο,κατεβασμα σε τριτη,εκανα το σταυρο μου να προλαβω να περασω.με τον μετρητη του βγαζει οτι καιει 6.2-6.5 μεσο ορο ενω μετρημενο του εχει βγαλει 0.5 λιτρο παραπανω.
    αν οδηγησεις ενα 600αρι μηχανακι οπως ενα 1300αρι αμαξι,τοτε να δεις την διαφορα στο καυσιμο.
    εμενα το στρωμ μετρημενο σε μεικτο κυκλο μου καιει 5 στα 100.το παπι μου απτην αλλη περιπου 2.5
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    συγκρινουμε τελειως ανομοια πραγματα
    μεσα στην κινηση της πολης η μοτο καλυπτει αποστασεις πολυ ταχυτερα απο το αυτοκινητο και οδηγειται με συνεχεις αυξομειωσεις του φορτιου που πρακτικα αυξανουν την καταναλωση
    στον ανοιχτο δρομο με σταθερες μεγαλες ταχυτητες που δε μετραει το βαρος το αυτοκινητο πλεονεκτει λογω αεροδυναμικης
    γιατι νομιζετε ιτι κανουν ψαρακι στο παπι;

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    συγκρινουμε τελειως ανομοια πραγματα
    μεσα στην κινηση της πολης η μοτο καλυπτει αποστασεις πολυ ταχυτερα απο το αυτοκινητο και οδηγειται με συνεχεις αυξομειωσεις του φορτιου που πρακτικα αυξανουν την καταναλωση
    στον ανοιχτο δρομο με σταθερες μεγαλες ταχυτητες που δε μετραει το βαρος το αυτοκινητο πλεονεκτει λογω αεροδυναμικης
    γιατι νομιζετε ιτι κανουν ψαρακι στο παπι;
    Για πάμε ξανά!

    Θέλω λίγο πιο αναλυτική σκέψη αυτή τη φορά.
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να θεωρειται επιτυχια που μια μηχανη 200 κιλων 700cc και 65 αλογων καιει 4λιτρα ,
    οταν ενα αυτοκινητο 1200 κιλων με 1400 κυβικα και 80 ιππων καιει πλεον το ιδιο.
    Εκτος αν καποιος με επιχειρηματα -τεχνικα και απλα- με πεισει για το αντιθετο
    Πάμε πάλι. Απλά: Στην ίδια ταχύτητα δεν καίνε το ίδιο.
    Αν οδηγήσεις το αυτοκίνητο όπως το παπί...δεν σε φτάνουν τα 9-10 λίτρα/100 ούτε για ζήτω σε οτιδήποτε όχημα (βενζίνη).

    Τεχνικά και "απλά", η σχεδίαση ενός κινητήρα αυτοκινήτου του επιτρέπει να έχει σε χαμηλές στροφές περισσότερη δύναμη σε σχέση με έναν κινητήρα που προορίζεται για μοτο.
    Έχει να κάνει με τις διαστάσεις (διάμετροςΧδιαδρομή).
    Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
    Όταν καβαλήσεις μηχανάκι που θα κάνει το 0-100 σε 13 δεύτερα, ξαναπες μου για οπισθοπορεία.

    Σε diesel τώρα (όπως και τα υδριβικά) το συνολικό κόστος ανά χιλιόμετρο χρήσης...είναι στον Θεό.
    Να βγάλει μηχανάκι που θα κάνεις απόσβεση μετά τα 300000km να δώ ποιός θα το πάρει. (χώρια που θα είναι μπουρούχα λόγω βάρους)

    U know what? O πιο οικονομικός κινητήρας είναι ο δίχρονος. Ένα περίεργο πράγμα...εξαφανίστηκε απο τον χάρτη της βιομηχανίας.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μαλλον πλακα θα μας κανεις φανταζομαι
    οχι, δεν σου κανω πλακα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Βρε παιδια βλεπω οτι οι περισσοτεροι πανηγυριζετε γιατι το παπι σας καιει λιγοτερο,
    Μα ειναι επιχειρημα αυτο ????????ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 10ΠΛΑΣΙΟ βαρος ,και εσεις το θεωρειτε επιτυχια??
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    20% περισσοτερο οταν ζυγιζει 5 φορες περισσοτερο και θεωρειται επιτυχια για την μοτο???
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να θεωρειται επιτυχια που μια μηχανη 200 κιλων 700cc και 65 αλογων καιει 4λιτρα ,οταν ενα αυτοκινητο 1200 κιλων με 1400 κυβικα και 80 ιππων καιει πλεον το ιδιο.Εγω το θεωρω αποτυχια και τεχνολογικη οπισθοπορεια.
    Εκτος αν καποιος με επιχειρηματα -τεχνικα και απλα- με πεισει για το αντιθετο

    συνεχως μιλας για βαρος...
    γιατι το βαζεις στην εξισωση το βαρος...???
    το θεμα ειναι ποσο καινε τα οχηματα? ποσο ζυγιζουν? ή με ποσα λεφτα μπορει να μετακινηθει καποιος?

    οπως και να το κανεις τα αυτοκινητα χανουν σε ολα...
    στο μονο που δεν χανουν ειναι στην μετακομιση και στα πολλα ατομα...
    αλλα αν ηταν ετσι θα οδηγουσαμε ολοι πετρελαιοκινητα φορτηγα...

    αν ομως μιλαμε για καθαρη καταναλωση, ενας κινητηρας παπιου καιει πολυ λιγοτερο απο εναν κινητηρα αυτοκινητου, ειτε diesel ειτε βενζινης...
    αν μιλησουμε για μεγαλες ταχυτητες εθνικης π.χ. και εκει υπερτερουν τα μηχανακια...

    βαλε ενα 1300αρι αμαξι να ταξιδευει με 180χλμ/ωρα και βαλε και ενα busa που ειναι επισης 1300cc...ποιο θα καψει περισσοτερο...??

    επισης ενα αυτοκινητο 1400 κυβικων μπορει να καψει το ιδιο με ενα 700cc μηχανακι, αλλα δεν θα μπορεσει να πιασει ποτε τα 220χλμ/ωρα...ουτε να εχει τις ιδιες ρεπριζ...
    η μηχανη εχει δυνατοτητες επιταχυνσης και τελικης που δεν τις εχουν τα αμαξια...


    γιατι αν εσυ συνεχισεις να μιλας για βαρος, εγω θα σου μιλαω για επιδοσεις...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 14/03/2015 στις 13:58.

  13. #28
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akaposto Προβολή μηνύματος

    U know what? O πιο οικονομικός κινητήρας είναι ο δίχρονος. Ένα περίεργο πράγμα...εξαφανίστηκε απο τον χάρτη της βιομηχανίας.
    Διχρονοι diesel παραγονται και χρησιμοποιουνται αρκετα.

    Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα σε οτι ειπες μεχρι τωρα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    αυτό που λένε ότι οι βιομηχανίες ότι καίει τάδε ,σκατά στα μούτρα τους που είναι αλήθεια.

    Το αμάξι μου το έλεγαν ότι καίει εντός πόλης παρακαλώ βενζίνη 5,2 και εκτός πόλης 4,5 με βεβαιότητα κιόλας.Όσο τα είδα εγώ άλλο τόσο τα είδε και ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου (καινούργιο το πήρα). Εντός πόλης κάτω από 8 δεν έχω δεί και εκτός πολης κάτω από 6,5 με τίποτα δεν έχω δεί.
    Έχει γίνει έλεγχος τα πάντα, σε εγγύησεις κτλ. λάστιχα μπλά μπλά μ πλά και με είπαντόσό καίνε επειδή είναι πολύστροφα,σκατά στα μούτρα τους λέω εγω.

    Τώρα η διαφορά αυτή,σε σχέση όπως είναι αμάξι μηχανή,το αυτό που λέει ο διάβολος απο πάνω

  15. #30
    Μιας και την ψάχνω τελευταία .....

    Τα καινούρια γιουρο5 τουρμποντίζελ 2.5Κ και 140-150+άλογα δίνουν κατανάλωση κάτω από 8

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ευθυγράμμιση τροχών. Πώς γίνεται ;
    από Bil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 06:16
  2. Αλλαγη λαδιου αμορτισερ πως γινεται
    από kinhsh στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 16:56
  3. Για όσους ξέχασαν πως γίνεται....
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 21:38
  4. Πως γινεται αληθεια ???
    από crs-k στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 17:16
  5. Πως γίνεται αλήθεια??????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF