Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 201

Θέμα: πως γινεται ρε??

  1. #31
    Ποιό καθημερινό αυτοκίνητο βγάζει 160-170 ίππους από 1000 κυβικά, όπως βγάζει η καθημερινή CBR1000?
    Ο diesel είναι από τη φύση του οικονομικότερος, πάσχει όμως σε ιπποδύναμη στα λίγα κυβικά.
    Όντως συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, θα ταίριαζε να βάλουμε απέναντι σε ένα αυτοκίνητο diesel μια μοτοσυκλέτα diesel (Enfield diesel για παράδειγμα).

  2. #32
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    το πετρελαιο ειναι αλλη ιστορια,καλυτερα ας μην μεγαλωνουμε και πολλαπλασιαζουμε τις μεταβλητες γιατι ακρη δεν θα βγαλουμε.(οχι οτι θα βγαλουμε τωρα αλλα λεμε )
    τα πετρελαιοκινητα,μπορει να μην εχουν πολλα ονομαστικα αλογατα αλλα εχουν αλλες ροπες.μαλιστα καπου πηρε το αυτι μου οτι ξεκινανε να μετρανε στα πετρελαια,οχι μονο τους ιππους αλλα και καποια αλλη μοναδα,που ειναι πιο αντιπροσωπευτικη.(ισως ροπη αλλα δεν θυμαμαι καθολου).
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #33
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μιας και την ψάχνω τελευταία .....

    Τα καινούρια γιουρο5 τουρμποντίζελ 2.5Κ και 140-150+άλογα δίνουν κατανάλωση κάτω από 8
    Παπαριές....

    Τα D-MAX που φέρνουμε έχουν ακριβώς τον κινητήρα που περιγράφεις, βγάζει 163 ίππους (μπορεί αρκετά περισσότερους αλλά έχει υποστεί φίμωση λόγω ρύπων)
    καίει κάπου 9-10L στα 100 (αν δεν παίζεις κιόλας με το γκάζι...)
    πριν 2 περίπου χρόνια κάναμε έναν διαγωνισμό για το πόσα χλμ θα έκανε με 1 ντεπόζιτο (80 λίτρα) σφραγισμένο.
    Είχαμε βάλει μετρητή ακριβείας στο ντεπόζιτο που μετρούσε την απώλεια όσο έγραφε χλμ και μετρήσαμε τα χλμ με ακριβές GPS.
    Λοιπόν, ξεκίνησε από την Τρίπολ, έφτασε στα Σύνορα με Τουρκία, πισωγύρισε και έμεινε από καύσιμα λιγο πριν μπει Αλεξανδρούπολη ήτοι, 1.482 χλμ.
    Κάνε την αναγωγή μεν αλλά σκέψου και τα εξής:
    το αμάξι το είχαμε ελαφρώσει όσο μπορούσαμε (ρεζέρβες κ.λ.π)
    Είχαμε σκεπάσει την καρότσα με ειδικό κάλυμμα για να μην επηρεάζεται από τον αέρα
    Ο οδηγός του (και προιστάμενός μου) είναι πιστοποιημένος δάσκαλος οικονομικής οδηγησης στους τράκτορες SCANIA (με δεκάδες σεμινάρια περί αυτής)
    Έκανε 3 μέρες να το ολοκληρώσει....

    Όπότε μην τα πιστεύεις όσα διαβάζεις...ΟΛΑ γίνονται με ειδική προετοιμασία, άφθονο χρόνο, είδικούς οδηγούς κ.λ.π. που δεν αντιστοιχούν στην καθημερινή πραγματικότητα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #34
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαλα περνατε εσεις στη δουλεια..!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #35
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    η καταναλωση στο ντιζελειναι μικροτερη απο την βενζινη σαφεστατα.Μεσα στην πολη η καταναλωση ειναι για τα ντιζελ παντα αρκετα παραπανω 30 με 40 % οπως και καποιος αλλος ειπε.Εκτος πολης οντως πλησιαζει τις τιμες της μοτοσυκλετας και του παπιου.Καποιοι μιλανε για ιπποδυναμη στα ντιζελ!Δεν ειναι το ζητουμενο αυτο κυριοι αλλα η ροπη που σου επιτρεπει να εισαι μια σχεση ισως και δυο πανω και αυτο ειναι το μυστικο της χαμηλης καταναλωσης.Οταν σε ενα yaris 1,4 η ροπη ειναι 21 κιλα ευκολα μπορει να επιτευχει τοσο μικρη καταναλωση.Αυτα μετρημενα πολλακις με 40 λιτρα αναβει λαμπακι στα 710 χλμ.Το λαμπακι σημαινει
    2 λιτρα στο ρεζερβουαρ τουλαχιστον,επομενως 38 λιτρα για 710 χλμ οποτε 5,3 λιτρα/100χλμ.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ειναι αδοκιμο να συγκρινετε καταναλωσεις αυτοκινητου που κινειται σε εθνικη με καταναλωσεις μηχανων που κινουνται πολη...
    ακομα και στην εθνικη επειδη σχεδον ποτε δεν παει μια μηχανη με σταθερα χλμ οπως παει το αμαξι, δεν μπορεις να μετρησεις...

    αλλα αν καρφωσεις το γκαζι στα 80χλμ την ωρα, με οποιαδηποτε μηχανη (ακομα και παπακι 125cc) θα εισαι πιο οικονομικος απο οποιοδηποτε αμαξι...

    και σας ξαναλεω: οταν καταφερουν τα κουτια να πανε Θεσσαλονικη - Κορινθο με 13 λιτρα καυσιμο, τα ξανασυζηταμε...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Γιατι συγκρινετε την οικονομια σε κουτια με μοτο; Τι να λεει οτι θεσσαλονικη-κορινθο τα κανεις με αυτα τα λιτρα; Φανταζομαι οτι θα ειναι κ με ρυθμο χελωνας...Μολις γυρισα απο ταξιδι αλεξανδρουπολη-Ευβοια (700χλμ) με μεση καταναλωση 5 στρογγυλα λιτρα, κοντερ καρφωμενο στα 115 (trip control). Επιβατες εγω, η κυρα, 2 πιτσιρικια με τα καθισματακια τους και .....η πεθερα! Α και με τον χωρο αποσκευων να μην πεφτει ουτε καρφιτσα. Κουτι: hyundai i30 1.4 diesel. Τι να ζητησω παραπανω;
    Devil δεν σου την λεω ισα ισα που συμφωνω οτι δεν μπορεις να τα συγκρινεις

  8. #38
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Γμτ και 'γω θελω ενα diesel κουτακι.. Πολυ ακριβα ομως..
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    Γιατι συγκρινετε την οικονομια σε κουτια με μοτο; Τι να λεει οτι θεσσαλονικη-κορινθο τα κανεις με αυτα τα λιτρα; Φανταζομαι οτι θα ειναι κ με ρυθμο χελωνας...Μολις γυρισα απο ταξιδι αλεξανδρουπολη-Ευβοια (700χλμ) με μεση καταναλωση 5 στρογγυλα λιτρα, κοντερ καρφωμενο στα 115 (trip control). Επιβατες εγω, η κυρα, 2 πιτσιρικια με τα καθισματακια τους και .....η πεθερα! Α και με τον χωρο αποσκευων να μην πεφτει ουτε καρφιτσα. Κουτι: hyundai i30 1.4 diesel. Τι να ζητησω παραπανω;
    Devil δεν σου την λεω ισα ισα που συμφωνω οτι δεν μπορεις να τα συγκρινεις

    το πρωτο πραγμα που ειπα ειναι οτι αμαξι υπερτερει στην μετακομιση και στον αριθμο των ατομων που μπορει να μεταφερει...
    αλλα αν αρχσει να γραφει και ο φορτηγατζης που κανει Αθηνα-Θεσσαλονικη καθε μερα, για το ποσους τονους μεταφερει και ποσο καιει, θα κλαιμε...

    αυτο λεμε...
    ποιο ειναι το νοημα?
    αν ειναι η καταναλωση σε απολυτα νουμερα, νικαει το μηχανακι...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Εγω ξερω οτι στο κουτι που δεν το χρησιμοποιω για οδικη απολαυση αλλα σαν αναγκαιο μεσο μεταφορας με νοιαζει η καταναλωση... Στο 636 δεν με νοιαζει γιαυτο κ δεν το οδηγω ποτε "oικονομικα". Ειμαι ευχαριστημενος παντως κ απο τα δυο!

  11. #41
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Διχρονοι diesel παραγονται και χρησιμοποιουνται αρκετα.
    ...για πες ένα ... επιβατικό

    (καλά πολύ ανοίγομαι και παίζει να έχω μείνει πίσω σε ενημέρωση, αλλά οκ... )
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  12. #42
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akaposto Προβολή μηνύματος
    ...για πες ένα ... επιβατικό

    (καλά πολύ ανοίγομαι και παίζει να έχω μείνει πίσω σε ενημέρωση, αλλά οκ... )
    Αυτο...........4θεσιο
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #43
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αυτο...........4θεσιο
    για πες μας κι εσυ ποσο καιει ο βασιλιας β';;;;;;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  14. #44
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Παπαριές....

    Τα D-MAX που φέρνουμε έχουν ακριβώς τον κινητήρα που περιγράφεις, βγάζει 163 ίππους (μπορεί αρκετά περισσότερους αλλά έχει υποστεί φίμωση λόγω ρύπων)
    καίει κάπου 9-10L στα 100 (αν δεν παίζεις κιόλας με το γκάζι...)
    πριν 2 περίπου χρόνια κάναμε έναν διαγωνισμό για το πόσα χλμ θα έκανε με 1 ντεπόζιτο (80 λίτρα) σφραγισμένο.
    Είχαμε βάλει μετρητή ακριβείας στο ντεπόζιτο που μετρούσε την απώλεια όσο έγραφε χλμ και μετρήσαμε τα χλμ με ακριβές GPS.
    Λοιπόν, ξεκίνησε από την Τρίπολ, έφτασε στα Σύνορα με Τουρκία, πισωγύρισε και έμεινε από καύσιμα λιγο πριν μπει Αλεξανδρούπολη ήτοι, 1.482 χλμ.
    Κάνε την αναγωγή μεν αλλά σκέψου και τα εξής:
    το αμάξι το είχαμε ελαφρώσει όσο μπορούσαμε (ρεζέρβες κ.λ.π)
    Είχαμε σκεπάσει την καρότσα με ειδικό κάλυμμα για να μην επηρεάζεται από τον αέρα
    Ο οδηγός του (και προιστάμενός μου) είναι πιστοποιημένος δάσκαλος οικονομικής οδηγησης στους τράκτορες SCANIA (με δεκάδες σεμινάρια περί αυτής)
    Έκανε 3 μέρες να το ολοκληρώσει....

    Όπότε μην τα πιστεύεις όσα διαβάζεις...ΟΛΑ γίνονται με ειδική προετοιμασία, άφθονο χρόνο, είδικούς οδηγούς κ.λ.π. που δεν αντιστοιχούν στην καθημερινή πραγματικότητα....
    5,4 lt/100 km -
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #45
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Ως συνηθως αλλα αντι αλλων.Εγω μιλησα για αναλογικοτητα στην καταναλωση και οι περισσοτεροι εδω μεσα για απολυτους αριθμους καταναλωσης.Τι αλλο να πω??Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ευθυγράμμιση τροχών. Πώς γίνεται ;
    από Bil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 06:16
  2. Αλλαγη λαδιου αμορτισερ πως γινεται
    από kinhsh στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 16:56
  3. Για όσους ξέχασαν πως γίνεται....
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 21:38
  4. Πως γινεται αληθεια ???
    από crs-k στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 17:16
  5. Πως γίνεται αλήθεια??????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF