Σελίδα 7 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 266

Θέμα: Μεγάλη παπιόβολτα "ένα τσιγάρο δρόμος"

  1. #91
    Μέλος Το avatar του/της aristidis540
    Εγγραφή
    02/11/2014
    Μηνύματα
    69
    νομίζω οτι τα 70-80klm/h είναι καλά για πορεία,και δεν είναι τέρμα γκάζι για να καίει υπερβολικά.
    απο εκεί και πέρα εγώ έχω στην κατοχή μου ένα παπι,και όταν πήγα να κάνω διαδρομές πάνω απο 50klm δεν την εβγαλα καθαρή, γι'αυτο θα το δώσω.

    θα μεταφέρω το τέλους ενός αρθου στο φόρουμ (μεγάλα ταξίδια με μοτοσικλέτα)
    -
    --
    ---
    ----
    Υγ
    Πολλοί θα σας πουν ότι για να κάνεις ένα ταξίδι είναι απαραίτητη μεγάλη μοτοσικλέτα φουλ εξοπλισμός, ακριβός και άλλα πολλά.
    Είναι όλα ψέματα που σκοπό έχουν να σας βάλουν να χαλάσετε λεφτά.
    Χωρίς υπερβολή και με παπί πας.
    Αρκεί
    -Να διαλέξεις δευτερεύον οδικό δίκτυο (όχι εθνική)
    -Να έχεις χρόνο
    -Να φτιάξεις ένα καλό πρόγραμμα με σωστές στάσεις
    και να μην είσαι κομπλεξικός.
    Οι μεγάλοι ταξιδευτές έχουν ΟΛΟΙ φτηνά μηχανάκια, εύκολα να επισκευαστούν και που αν καταστραφούν ολοσχερώς δεν θα έρθει η συντέλεια του κόσμου.

    Καλό ταξίδι
    KTiNoS
    simson b51-xt600-fazer600-kazer115-xr125-F650GS.

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Πάρτε και ένα σχετικό λινκ για ενθάρρυνση :

    http://advrider.com/forums/showthrea...highlight=wave

    Γείτονας (Τούρκος) που βολτάρει στην φύση.
    Δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλετε να κάνετε, αλλά δείχνει που φθάνει κάποιος με το παπί, αν έχει όρεξη και οργάνωση.
    Εχει και ωραίες φωτογραφίες.

  3. #93
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Ακούγεται σαν μία πολύ ωραία περιπέτεια. Eϊναι σίγουρο ότι όσοι λόγω ατολμίας, έλλειψης χρόνου, μέσου ή αρθρώσεων δεν έρθουμε, θα βλέπουμε φωτό και θα σας ζηλεύουμε.

    Φιλικά θα σας πρότεινα και εγώ μία μικρότερη διαδρομή, έτσι ώστε να δοκιμάσετε τις αντοχές τις δικές σας και των πάπιων σας. Θα έχετε επίσης την ευκαιρία να δείτε αυτονομίες και ελλείψεις. Κανονίστε π.χ. μία συνάντηση Πατρινοί και Αθηναίοι, Καλάβρυτα/Βυτίνα/Λεβίδι ή καμιά Ιτέα μοιράζοντας χιλιόμετρα.

    Καλά χιλιόμετρα παιδιά
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  4. #94
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙ.......


    Χαλκιδική αρκετές φορές και με διαφορετικά παπιά,Μοντένας,Καβασάκι,Χόντα πάνω από 120 χλμ.
    με τίποτε δεν έβγαζε.Ας πούμε με το wave-110 το τελευταίο μου παπί έχω πάει Καλαμαριά-Ποτίδαια
    αρκετές φορές περίπου 100-110 χλμ. με επιστροφή εννοείται και δε βγαίνει με ένα τεπόζιτο,φοβάμαι
    μη μείνω στο δρόμο..!! Και μάλιστα παρά τα 2 λίτρα που καταναλώνω στην πόλη με 50-60,διότι εκεί
    έχω τέρμα γκάζι οπότε ........ρουφάει.Τώρα Τιτάν - Καβάλα πρέπει να ειναι 150+, χλωμό το βλέπω
    με ένα τεπόζιτο.Όμως από τον δρόμο που σου έγραψα,υπάρχουν χωριά,ούτε διόδια και ωραία διαδρομή
    αν πηγαίνει κάποιος με 80-90 άντε 100 κάπου κάπου.Μιλάμε πάντα για το μέσο παπί και όχι το υδρόψυκτο
    Γιαμάχα που έχει μια άνεση λόγω της υδρόψυξης να πιεστεί παραπάνω.Για να είναι ασφαλής η βόλτα σας
    νομίζω ότι πρέπει να προγραμματίσετε ανεφοδιασμό κάθε 100 χλμ. μάξιμουμ για να μην έχετε απρόοπτα.
    Πράγμα που δεν είναι δύσκολο ακόμα και σε κομμάτια της Εθνικής, που δεν έχετε λόγο να μπείτε σε μια
    τέτοιου είδους βόλτα...!!!στο μόνο που διαφωνώ είναι το μπετονάκι,η βενζίνη σε μπετονάκι είναι
    επικίνδυνη,θέλει μεγάλη προσοχή και το μπετονάκι θέλει να έχει ύψιστες προδιαγραφές ασφαλείας για
    να μην γίνει το παπάκι............Κούγκι..!!!
    Αν το κάνετε το εγχείρημα, μαντραχαλέοι θέλουμε φωτό..!!!!
    Και στο εντουρο κάποιες φορές κουβαλάμε βενζίνη και δεν έχει γίνει τίποτα.
    Δεν είπαμε θα το πάρουμε σε μπουκάλι νερού.
    Εξάλλου όταν βγει η διαδρομή θα εξεταστούν παραινέσεις συμβουλές και κατά την γνώμη μού καλά θα είναι να βρεθούν σημεία ανεφοδιασμού πάνω στην διαδρομή ώστε να αποφευχθεί η μεταφορά μεγάλου όγκου έξτρα καυσίμου, και να υπάρχει μόνο λίγο για τα άκρως απαραίτητα.
    Και μια που ανέφερες υδροψυξη θα είναι μια καλή αφορμή να βάλω ψυγείο λαδιού. Πάντως το δικό μου που το είχα κατεβάσει πριν λίγα χρόνια αλμυρό Βόλου για 280+ χλμ το έκανα με 2 γεμίσματα, απλά όταν έβρισκα φορτηγό στην εθνική πήγαινε τέρμα στο κοντέρ με μισό γκάζι

  5. #95
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μάθανε πως ανεβαίνουμε κι ετοιμάζονται να μας υποδεχτούν

    http://www.athinorama.gr/restaurants...spx?id=2505382
    Γεια σου ρε Βασιλη με τα ωραια σου....

    Δλδ δεν θα εχουμε τετοια..."φωλιες κροκων με ντρεσινγκ ασπραδιού μαγειρεμενες σε ελαιολαδο" (€12.50)

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144545


    Παω να αλλαξω την εξατμιση με μια μοτοσπορτ/σεμπρινγκ/σωληνα να αρχισω να μπαινω στο καγκουρκλιμα...

    Προτεινω ομαδικη παραγγελια Voltaren H Counterpain & εμπλαστρα....δηλωστε V, C ή Ε αναλογα τι θελετε...

    1.GFawkes V & C & E
    2.

  6. #96
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Γεια σου ρε Βασιλη με τα ωραια σου....

    Δλδ δεν θα εχουμε τετοια..."φωλιες κροκων με ντρεσινγκ ασπραδιού μαγειρεμενες σε ελαιολαδο" (€12.50)

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144545


    Παω να αλλαξω την εξατμιση με μια μοτοσπορτ/σεμπρινγκ/σωληνα να αρχισω να μπαινω στο καγκουρκλιμα...

    Προτεινω ομαδικη παραγγελια Voltaren H Counterpain & εμπλαστρα....δηλωστε V, C ή Ε αναλογα τι θελετε...

    1.GFawkes V & C & E
    2.
    Δε φοβομαστε τιποτα! Εχουμε φαρμακοποιο που σπερνει!!!! Κτινος rules!!!!!!!

  7. #97
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Γεια σου ρε Βασιλη με τα ωραια σου....

    Δλδ δεν θα εχουμε τετοια..."φωλιες κροκων με ντρεσινγκ ασπραδιού μαγειρεμενες σε ελαιολαδο" (€12.50)

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144545


    Παω να αλλαξω την εξατμιση με μια μοτοσπορτ/σεμπρινγκ/σωληνα να αρχισω να μπαινω στο καγκουρκλιμα...

    Προτεινω ομαδικη παραγγελια Voltaren H Counterpain & εμπλαστρα....δηλωστε V, C ή Ε αναλογα τι θελετε...

    1.GFawkes V & C & E
    2.
    Δηλαδή να ξεκωλιασω το glx?
    Να βγάλω ποδιά,top case, πίσω φτερό, την μαμά εξάτμιση ( έχω μια motorsport - ιδιοκατασκευη) μια nobi 1 του ανηψιου και μια φουλ racing στιλ moto gp την οποία καβατζωσα αν κάναμε κάποτε μια παρόμοια παλαβομάρα στο Αιγίνιο με τον motomaniac

  8. #98
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή να ξεκωλιασω το glx?
    Να βγάλω ποδιά,top case, πίσω φτερό, την μαμά εξάτμιση ( έχω μια motorsport - ιδιοκατασκευη) μια nobi 1 του ανηψιου και μια φουλ racing στιλ moto gp την οποία καβατζωσα αν κάναμε κάποτε μια παρόμοια παλαβομάρα στο Αιγίνιο με τον motomaniac
    Φυσικα....

    οποιος κατεβει νορμαλ, θα τον στελνουμε στο πυρ το εξωτερο....
    Μονο καγκουρια...να μας μουτζωνουν στα χωριά...και να μας την πεφτουν τα πιτσιρικια απο διπλα....

    με 80 χλμ/ω προβλεπω καταναλωση στο δικο μου 3λτ/100 μαξ αρα αυτονομια 300+χλμ...
    Ενα μπετονακι στην ποδιά, σαντουτς-νερα-κρουσαν-συκωταριες-κοψιδια στην μπαγκαζιερα :a17:, αδιαβροχα κατω απο σελα...

    Σας εχω....γατακια....

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freewind
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    126
    βρε δεν αφήνετε τα παπια (που δεν εχω) να παμε καμια βολτα τις προκοπης???
    το χιονι λιώνει...

  10. #100
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    - στα χαρτιά βγαίνει ..
    με 45 χλμ μωτ θες χοντρικα κανα 15 ωρο καθαρης οδηγησης για 700 χλμ.

    αν τωρα βαλεις κ δυο στασεις για καφε, ξεμουδιασμα, στασεις για βενζινη, το βλεπω αρκετα στριμωκωλοΝ.

    - Δεν κανετε καμια προπονηση, κάπου πιο κοντά να δειτε πως βγαινει ;

    εντωμεταξυ χθες σκεφτομουν να επερνα το παπι ( ενα cryptonακι 105 ) κ να περναγα Σαλαμινα, παχη, ίσως κ μεχρι κινετα κ πίσω.

    μπορω να πω οτι κόλωσα ασε που δεν βρήκα παρεα με τετοιες ορέξεις
    κ πηρα το μεγάλο κ πήγα μεχρι τα Λουτρα της Ωραιας Ελενης
    για καφε !
    Mε AX1 από Αθήνα Γαργαλιάνους (με παρέα άλλες μηχανές) απλά στο τελος πονούσε ο προσπάτης...

    Η επιστροφή μόνος ήταν απλά ένας μαραθωνιος πόνου και βαρεμάρας... Κάθε μισή ώρα (και πολύ λέω) στάση για να ηρεμήσει ο πόνος, αλλά οκ υποθέτω ήταν λογω της σκληρής σέλας του ΑΧ

    Αντε, καλά να περάσετε!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #101
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Mε AX1 από Αθήνα Γαργαλιάνους (με παρέα άλλες μηχανές) απλά στο τελος πονούσε ο προσπάτης...

    Η επιστροφή μόνος ήταν απλά ένας μαραθωνιος πόνου και βαρεμάρας... Κάθε μισή ώρα (και πολύ λέω) στάση για να ηρεμήσει ο πόνος, αλλά οκ υποθέτω ήταν λογω της σκληρής σέλας του ΑΧ

    Αντε, καλά να περάσετε!
    Δε θα ακολουθησεις;

  12. #102
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Δε θα ακολουθησεις;
    " Οποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται... "

  13. #103
    γεια σου βασιλη,...ποδι δεν ακομη, παπι δεν εχω καρδια μου,ομως ανασανα μολις το ειδα.

  14. #104
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Πάρτε και ένα σχετικό λινκ για ενθάρρυνση :

    http://advrider.com/forums/showthrea...highlight=wave

    Γείτονας (Τούρκος) που βολτάρει στην φύση.
    Δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλετε να κάνετε, αλλά δείχνει που φθάνει κάποιος με το παπί, αν έχει όρεξη και οργάνωση.
    Εχει και ωραίες φωτογραφίες.
    Έχουμε ντόπιο για ενθάρρυνση. Ο Κωστής πήγε με παπί στην Ινδία και δεν θα πάμε εμείς Αλεξανδρούπολη??

    http://www.newsbeast.gr/moto/news/ar...india-me-papi/

    Την παπιόβολτα την έχω στο μυαλό μου σαν μια μεγάλη εκδρομή από αυτές που πας αργά γιατί βιάζεσαι, που προλαβαίνεις να δεις ποια χωριά περνάς, που δεν κυνηγάς τελικές,που ανοίγεις μάτια ρουθούνια αυτιά και ρουφάς ότι βρεις στην πορεία σου, που είσαι με μεγάλη παρέα φίλων και πάει η μαλακία στεφάνι, που γυρίζεις πίσω κι έχεις γεμίσει 500gb σε έναν σκληρό με φωτό.

    Η Ελλαδάρα μας προσφέρεται για τέτοιου είδους βόλτες ειδικά από επαρχιακό δίκτυο. Οι μωτ δεν μπορεί να είναι μεγάλες λόγω και του οδικού δικτύου αλλά και τους είδους των μεταφορικών. Θεωρώ θα κυμανθούν από 50-55 χαω, οπότε για να καλυφθούν μεγάλες αποστάσεις είναι μονόδρομος η πολύωρη οδήγηση.

    Το να βγούμε ημερήσια βόλτα και να κάνουμε 700 - 800 χλμ με μεγάλες μηχανές, το έχουμε κάνει πολλάκις και επιτυχημένα θα έλεγα. Καιρός είναι να θυμηθούμε λίγο άλλες εποχές που πηγαίναμε πχ Πάτρα Χαλκιδική με DT 200 δικάβαλοι και φουλ φορτωμένοι.
    Αν με ρωτήσετε ποιες από τις 2 βόλτες θυμάμαι και αναπολώ θα σας πω αυτές του τότε που με μικρά μηχανάκια οργώναμε την Ελλάδα.

    Νταξ βαθμός δυσκολίας μεγάλος αλλά αρνούμαι να δεχτώ ότι μεγάλωσα και δεν μπορώ να το κάνω πια αυτό, αρνούμαι να δεχτώ ότι ξαφνικά ο πισινός μου έγινε "Βασιλικός" και καταδέχεται να κάθεται μόνο σε πολυθρονάτη σέλα ενώ απαξιώνει την ταπεινή του παπιού, οπότε δεδομένης της μ@λ@κί@ς που κουβαλάω απλά σκέφτηκα φωναχτά μέσα στο φόρουμ και απ' ότι είδα υπάρχουν και άλλοι τρελοί που με ένα τσίγκλιμα ακολουθούν.

    Σαφώς οι πάπιες έχουν υποστεί τεράστιες βελτιώσεις με το πέρασμα του χρόνου και είναι μακράν πιο αξιόπιστες σήμερα για μεγάλες πορείες.
    Τρέλα χρειάζεται μάγκες, τρέλα και λίγος χρόνος. Τρέλα που την έχουμε και μας περισσεύει και χρόνος που μας λείπει μόνιμα αλλά αν δεν τον βρούμε εμείς είμαστε οι χαμένοι. Οπότε επειδή πάντα θα υπάρχουν δουλειές που θα πρέπει να γίνουν και πάντα όλο αυτό θα πηγαίνει πίσω με αποτέλεσμα να μην γίνει ποτέ, αποφάσισα να το υλοποιήσω.
    Ο χρόνος θα ανακοινωθεί σύντομα και ίσως να υπάρξει το περιθώριο +- μιας εβδομάδας για να βολέψει όσους περισσότερο γίνεται, σιγά σιγά θ' αρχίσουν να μπαίνουν και οι συμμετοχές και θα προγραμματιστούν και οι αντίστοιχες εργασίες συντήρησης στους πάπιους. Εννοείται ότι μηχανάκι χρέπι που κινδυνεύει να βγάλει 10 χλμ πορεία εκ των πραγμάτων απορρίπτεται. Όσο και καλή διάθεση και διάθεση για βοήθεια να υπάρχει στην παρέα είναι αν μη τι άλλο χαζό να ακολουθήσει μηχανάκι που γράφει επάνω του ΤαλαιπώρΓια και Ασυντηρισιά με κεφαλαία γράμματα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #105
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gorgo Προβολή μηνύματος
    γεια σου βασιλη,...ποδι δεν ακομη, παπι δεν εχω καρδια μου,ομως ανασανα μολις το ειδα.
    πολλές κερασμένες και κάποια στιγμή από κοντά Γιώργη.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 7 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ..ενα τσιγαρο δρομος..
    από airmav στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2013, 08:41
  2. Καφές, ένα ντεπόζιτο δρόμος, Κυριακή 23/09/12
    από antsoar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2012, 22:59
  3. ενα τσιγάρο...
    από Cpt. Haddock στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2008, 09:26
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23
  5. ΕΝΑ ΑΝΤΙΟ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ...
    από Xapns στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 16:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF