Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 58

Θέμα: Η πρώτη βόλτα.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Ιδικά σήμερα. Μ ανεβάσατε λίγο μετά από μια κακή μέρα.
    Γυρνώντας το μεσημέρι, περνάω από ένα σταυροδρόμι με άπλετη θέα, αριστερά και δεξιά. Έρχεται από τα δεξιά μου ένα αυτοκίνητο μόνο και επειδή έχω στοπ, κόβω λίγο από πριν για να μην σταματήσω τελείως. Όλα καλά. Περνάει ο άνθρωπος τον δρόμο και… σταματάει στη μέση του δρόμου. Τον κοίταξα παραξενεμένος αλλά αφού είχε περάσει δεν έδωσα σημασία και συνέχισα πριν χρειαστεί να ακουμπήσω το πόδι. Έλα όμως που ο άνθρωπος κάτι θυμήθηκε, βάζει όπισθεν και μου ορμάει σα να του χρωστούσα λεφτά Να σταματήσω ούτε λόγος. Ήμουν ακριβός πίσω του. Ανοίγω το γκάζι αλλά ήμουν πολύ χαμηλά και δεν έφυγε όσο γρήγορα θα ήθελα. Με πετυχαίνει πίσω από τον πίσω μαρσπιέ στην αριστερή εξάτμιση. Και ω του θαύματος δεν έπεσα. Ίσως η μικρή αυτή επιτάχυνση να βοήθησε να εξισορροπήσουν οι δυνάμεις. Η μόνη ζημιά είναι η στραβωμένη αριστερή εξάτμιση, που έφυγε τελείως από κάτω. Αυτό βοήθησε να μην γίνει σαν σίγμα τελικό. Από πέρυσι τον Μάιο έχω ένα sbf 1000 του 2008. Το αγόρασα με γιοσιμούρα (όχι από επιλογή αλλά γιατί ήταν σε καλή τιμή και με λίγα χιλιόμετρα.) Η πρώτη βόλτα που το έκανα ήταν Αθήνα Λάρισα. Κατέβηκα με το κεφάλι καζάνι και μου υποσχέθηκα να τις αλλάξω το συντομότερο. Κατάφερα πούλησα τις γιοσιμούρα και έβαλα τις δικές του. Μου άρεσαν πολύ. Άλλαξε όλο το μηχανάκι. Ε κάποιος μου τις μάτιασε γμτ. (500 ευρώ η μία μου είπαν) Πρώτη φορά μπλέκομε σε τέτοια φάση και με πείραξε πολύ. Χόρια η ταλαιπωρία με αστυνομίες ασφάλειες κλπ.
    Οπότε γύρισα σπίτι χωρίς καμία διάθεση για τίποτα. Βλέποντας όμως τα σχόλιά σας ανέβηκα λίγο και είπα να... σας φορτώσω «και» με αυτό.
    Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια και όχι μόνο.

  2. #17
    ολα καλά φίλε....

    σκέψου να ήταν ο αστραγαλος αντί την παλιοχαμούρα....

    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μια σπασμένη εξάτμιση και χαλασμένη διάθεση.
    Μικρό το κακό.

    Δες τα θετικά. Εξαργύρωσες την θέση σου στα στατιστικά, με τις μικρότερες δυνατές ζημιές.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ολα καλά φίλε....

    σκέψου να ήταν ο αστραγαλος αντί την παλιοχαμούρα....

    Το κακό είναι ότι το παρασκέφτομαι. Και περισσότερο αν είχα συνοδηγό.
    Τέλος καλό όλα καλά.

  5. #20
    Καλώς ήρθες, ωραία ιστορία..
    safety doesn't happen by accident

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Εδώ είμαι πάλι.
    Ο zannisvel Και ο Bladerunner μου ζήτησαν να συνεχίσω την ιστορία με το μπουλτακο, (Γι αυτό, αλλιώς εγώ δεν ήθελα…) οπότε… την πατήσατε και οι υπόλοιποι.
    Βέβαια, είναι ένα μεμονωμένο μικρό περιστατικό. Απλά έκανα μια βόλτα με μια μηχανή στα 15 με 16. Ε και? Άλλοι οδηγούν απ τα έξι! Ναι τίποτα δεν έγινε. Απλά εδώ θέλω να βγάλω την ψυχολογία, τις μηχανορραφίες , τις προσπάθειες και τις βλακείες που μπορεί να κάνει ο κάθε αρρωστάκος για μια βολτίτσα. Για να είναι κοντά σ αυτά τα διαόλια. Ειδικά σ εκείνες τις ηλικίες.
    Κανονικά η αφήγηση μιας βόλτας, θα ήταν μια μικρή παράγραφος. Θέλω να τραβήξω όμως λίγο (ως πολύ) το πριν και το μετά. Δεν ξέρω αν έχει νόημα αλλιώς.
    Μετά από εκείνη την εμπειρία λοιπόν με το jawa, η αρρώστια μεγάλωσε κατακόρυφα. Το καημένο το μεγκο το είχα βγάλει το ζουμί. Δεν μου έφτανε πλέον πουθενά για πουθενά. Ούτε υπήρχε και προοπτική για κάτι άλλο όμως. Ούτε στην ζούνταπ η δουλειά με γέμιζε πια. Περισσότερο ασχολούμασταν με τα τρίκυκλα των τσιγγάνων. Και αυτοί λίγοι είχαν μείνει. Οι περισσότεροι άρχισαν προ πολλού να παίρνουν ντατσουν. Όχι έπρεπε κάτι να κάνω. Κόντευα να γεράσω (Ίσως να πλησίαζα και τα 17) και η μοναδική εμπειρία που είχα από μηχανή ήταν εκείνο το jawa. Έβλεπα καμιά φορά στο δρόμο εκείνο το μπορντο το Kawasaki (500cc Δίχρονο τρικύλινδρο) και χάζευα. Κόντευαν να με πατήσουν τα αυτοκίνητα. (Αν και χωμάτινος το θεωρούσα το πιο όμορφο μηχανάκι του κόσμου) Άλλες φορές, περνούσα απ τον Σαρακάκι και χάζευα με τις ώρες απ την τζαμαρία ένα κατακόκκινο χόντα έλσινορ. Μέχρι κάποια στιγμή βγήκε κάποιος υπάλληλος και σχεδόν με έδιωξε. Μεγάλη καψούρα κι αυτό. Ντράπηκα όμως και δεν ξαναπήγα. Γενικότερα τα πάντα γυρνούσαν γύρο απ αυτό. Πώς να μπω σε κάποια παρέα με μεγαλύτερα μηχανάκια απ τα δικά μας. Οι είκοσιπεντάριδες και πάνω που είχαν τα… καλά, ούτε γυρνούσαν να σε κοιτάξουν. Ναι θα άλλαζα δουλειά. Στη ζουνταπ δεν πατούσε κανένας απ αυτούς. Έψαξα. Όλοι ήταν κομπλέ από υπαλλήλους. Την καβασάκι την άφησα τελευταία. Ντρεπόμουνα. Τα θεωρούσα κορυφή. Αισθανόμουν πολύ λίγος για τέτοιο μαγαζί. Δεν είχα άλλη επιλογή όμως και πήγα. Το μέγκο το άφησα λίγο πιο κάτω. Ε ναι! Πώς να παρουσιαστώ με ένα αυτόματο στα ανάκτορα του μπακιγχαμ! Να μην τα πολυλογώ , έπιασα δουλειά. Μια τρύπα ήταν το μαγαζί. Απομυθοποιήθηκε γρήγορα. Εγώ όμως ανέβηκα σκαλί. Με ρωτούσαν στο χωριό που δουλεύω και απαντούσα με στόμφο. «Στην καβασάκι ρε» Ε ναι. Αλλιώς ακούγετε!
    Την πρώτη μέρα, το πρωί, έβγαλα 15 με 20 μηχανές έξω. Αισθανόμουν ότι έκανα βουτιά στο μέλι. Μούσκεμα στον ιδρώτα αλλά… έστριβα τα τιμόνια τους, τις έστηνα πείραζα τα κουμπιά τους, το γκάζι… Το βράδυ πάλι μέσα. Βουτιά στο μέλι σου λέω. (πέρασε καιρός να καταλάβω τι χαμαλίκι τραβούσα) Απ το πρωί ως αργά το βράδυ στο λάδι και στη μουτζούρα λοιπόν αλλά μ άρεσε. Άλλες γνωριμίες άλλες συζητήσεις, άλλα πολλά. Ήταν όμως και τα φιλαράκια στο χωριό. Το σαββατοκύριακο ήταν αφιερωμένο εκεί. Βολτίτσες στα περίχωρα, μαγκιές στην πιστούλα μας, και βασικά ατέλειωτες συζητήσεις. Είχα άλλωστε να τους πω τόσα συγκλονιστικά απ την πόλη. Το παντιλίκι που έκανε ο Μήτσος, τη σάρα που έφαγε ο Κήτσος , τη μπιέλα που τίναξε ο Πήτσος κλπ. Στην πόλη κλητήρας αλλά στο χωριό δήμαρχος!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Ένα απ αυτά τα σαββατοκύριακα, μάθαμε απ το Σάββατο, ότι ο Θανάσης (ένα δυο χρόνια μεγαλύτερος που είχε φύγει πριν κάνα χρόνο στα καράβια) είναι στο χωριό με έναν φίλο του που έχει μηχανή. Αναστάτωση και οργάνωση να τον φέρουμε στην πίστα μας, να μας κάνει κάτι καλό. Δεν μας ένοιαζε τι μηχανάκι ήταν. Αργά το βράδυ μάθαμε απ τον Μάκη (τον αδερφό του Θανάση) ότι ήταν ένα Μπουλτάκο ματαντορ (250 η 350 δεν θυμάμαι) ο οποίος ανέλαβε και να τους ψήσει να έρθουν.
    Απ τα χαράματα σχεδόν εμείς στο ποτάμι. (εκεί είχαμε την πίστα) και κάναμε ότι μπορούσαμε για να παρουσιάσουμε κάτι καλό αν χρειαζόταν. Κατά της δώδεκα, και αφού ξεπατωθήκαμε όλη μέρα, ακούσαμε πίσω απ το ανάχωμα το γνώριμο πια, νταν νταν νταν. Σβήνουμε μηχανάκια, σηκωνόμαστε όρθιοι με τα μάτια καρφωμένα στο ανάχωμα. Σκάει μύτη ένα πολύ όμορφο, ολοκαίνουριο μπλε μηχανάκι. Δεν ήταν σκέτο μπλε όπως τα μοτο κρος και αν θυμάμαι καλά το φτερό ήταν στον τροχό και όχι ψηλά. Όπως και νάχει, ήταν πολύ όμορφο. Φτάνουν κοντά μας και οι προτροπές του στιλ: «Δώστα μεγάλε δώστα» η «κάνε κάτι καλό» δεν τους άφησαν να σταματήσουν. Το έδωσε λίγο όπως ήταν δικάβαλοι στην ευθεία και ξαναγύρισαν. Χειροκροτήματα, κραυγές και καινούριες προτροπές για κάτι καλό. Κατεβαίνει ο Θανάσης και κάνει μερικά πάνω κάτω στην ευθεία μόνος του. Σ’ αυτόν τον χρόνο, εγώ έχω ήδη πλησιάσει τον Θανάση. Μου μίλησε πρώτος. «Τι κάνεις ρε Γιώργη?» Μου μίλησε πρώτος. Άρα μου μ έχει θάρρος, άρα τον έχω κι εγώ. Μου καρφώθηκε η ιδέα της βόλτας και μου κόπηκαν τα πόδια. Ευτυχώς σε λίγο απάντησα. «Καλά ρε Θανάση. Εσύ πως τα περνάς?» Κάτι μου είπε κι αυτός αλλά δεν άκουσα. Το αίμα είχε ανέβει όλο στο κεφάλι μου. Ο χρόνος έτρεχε σε βάρος μου. Σε λίγο θα ερχόταν ο άλλος. Αν ήταν να κάνω κάτι, έπρεπε στο επόμενο δευτερόλεπτο. Με τα μηνίγγια μου να χτυπάνε, του πετάω έτσι ξεκάρφωτα.
    «Ρε Θανασάκι, πως θα γίνει να το κάνουμε καμιά βολτίτσα?
    «Μαλάκας είσαι ρε?» Μου πετάει κάπως απότομα. Με παράχωσε. Ατιμάζομαι να πάω παραπέρα. Ακούω τη μηχανή να έρχεται. Δεν πρέπει να τα παρατήσω. Είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού απ το άγχος.
    «Γιατί ρε Θανάση είμαι μαλάκας?» επιμένω γεμάτος παράπονο.
    «Δεν θα στο δώσει ρε μαλάκα. Δεν έχουμε και βενζίνη.» Μου λέει πιο μαλακά τώρα.
    «Ε! πες του το εσύ!» Τολμώ να ξαναπώ. Χαμογέλασε και… μ έγραψε. Έρχεται ο άλλος και είναι η σειρά του Θανάση να κάνει ένα πάνω κάτω. Ώσπου να γυρίσει με τραβά στην άκρη ένας Βαγγέλης που άκουσε την συζήτηση πριν και μου λέει: «Είναι απένταροι. Δώστους κάτι και μπορεί να στο δώσει» - «Τι να τους δώσω ρε» - «Κάνα φράγκο ρε συ. Τουλάχιστον για την βενζίνα» - «Για μαλάκες ψάχνουν ρε?» - «Δεν ξέρω. Εγώ σου είπα.» Πάντως αν έψαχναν για μαλάκες, μάλλον βρήκαν έναν. Στην αρχή μου φάνηκε ξευτήλα αλλά σιγά, σιγά συμφιλιώθηκα με την ιδέα. Κατεβαίνει ο Θανάσης και ξανά από κοντά εγώ.
    «Τι έγινε Θανάση? Τον είπες?»
    «Μαλάκας είσαι ρε? Δεν έχουμε και βενζίνη σου λέω.»
    «Θα την πληρώσω την βενζίνη ρε»

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    «Τι να πληρώσεις ρε? 5 δραχμές? Αυτό φουλάρει με 35. Δεν έχουμε μια. Πως θα φίγουμε?»
    Το μυαλό μου είχε κάψει τα μισά εγκεφαλικά κύτταρα και είχα πάρει φούρια. Το μέγκο τότε φουλάριζε γύρο στις 25 δραχμές. Εγώ έβαζα πάντα 16 δρχ βενζίνη και 4 δρχ λάδι για να βγαίνει στρόγγυλο εικοσάρικο. Είχα μαζί μου 110 δραχμες για να την βγάλω όλη την εβδομάδα με δυο τουλάχιστον φουλαρίσματα. Τα θυμάμαι καλά όλα.
    «Ρε σύ Θανάση, Αν είναι να σου πληρώσω ένα φουλάρισμα για να μπορέσετε να φύγετε.»
    «Τι ένα φουλάρισμα? 35 δραχμές?»
    «Ναι ρε γαμότω 35 δραχμές.» Έπαιξε το μάτι του.
    «Για περίμενε λίγο.» Και πάει προς τον άλλον. Σε λίγο γυρίζει
    «Κοίτα, βάλε κάτι παραπάνω και θα στο δώσει»
    «Τι παραπάνω ρε Θανάση? Πόσο παραπάνω?»
    «Ε Ξέρω κι εγώ? Κοτζάμ μηχανή σου δίνει. Φοβάται κι αυτός»
    Περνούσαν όλα με χίλια απ το μυαλό. Η ξεφτίλα που θα μου πιαναν τον κόλο. Η μαγκιά που θα οδηγούσα μηχανή μπροστά σε τόσο κόσμο, η αγωνία μην κάνω καμιά χαζομάρα και γίνω ρεζίλι μπροστά σε τόσο κόσμο, η αφραγκία που θα έχω όλη την βδομάδα …όλα!
    «Πενήντα δραχμές» του κάνω.
    «Πενήντα δραχμές? Δώστα εδώ μην μας πάρουν χαμπάρι» Βγάζω το ένα απ τα δυο πενηντάρικα και το δίνω. «Έλα πάμε.» Και πάμε. Κάτι μουρμουρίζουν στο αφτί. Με κοιτά για λίγο ο άλλος με δυσπιστία αλλά συμφωνούν. Γυρνά αργά προς το μηχανάκι και το βάζει μπρός. «Έλα πάρτω» Μου λέει. Αυτή την φορά το «νταν νταν» του ρελαντί, ήταν για μένα. Όλα τα μέσα μου δέθηκαν κόμπος. Θα τα καταφέρω?
    «Μέχρι το δέντρο θα πας και θα γυρίσεις έτσι?» Περίπου 200 μέτρα.
    «Ε ναι ρε συ. Μια βολτίτσα να δω πως πάει» του λέω όσο πιο άνετα γίνετε.
    Με ένα τρέμουλο που άρχισε να με πιάνει, ανεβαίνω πάνω πριν το μετανιώσω. Ρίχνω μια γρήγορη ματιά σε λεβιέδες μανέτες να δω που βρίσκονται. Κάνω ένα γρήγορο άνοιγμα του γκαζιού. Ψαρωτική και άμεση απόκριση. Το άγχος ανεβαίνει κατακόρυφα και το αριστερό μου πόδι αρχίζει να τρέμει ανεξέλεγκτα. Θα γίνω ρεζίλη, σκέφτηκα. Βρίσκω με δυσκολία το λεβιέ, βάζω πρώτη και ξεκινάω γρήγορα και μάλλον λίγο άτσαλα. Τα υπόλοιπα λέω θα τα σκεφτώ στο δρόμο. Πιο δρόμο? Αυτό με το που άφησα τον συμπλέκτη, όρμησε μπροστά χωρίς γκάζι σχεδόν. Ένα που δεν με άδειασε με την μία. Άρχισα να το ελέγχω. Βάζω και την δεύτερη χωρίς να ανεβάσω καθόλου. Όλα καλά. Ανοίγω λίγο. Ορμάει ξανά μπροστά σαν να είχα πρώτη και τώρα νιώθω και τον αέρα. Ξανακλείνω γκάζι και βάζω και την Τρίτη. Το κρατάω έτσι να συνέλθω λίγο και ανοίγω ξανά. Η ίδια δύναμη. Σαν να θέλει να μ αδειάσει και να φύγει μόνο του. Φτάνω στο δέντρο, κάνω την στροφή και ξανά με πρώτη. Αυτή την φορά το έχω και προσπαθώ να το ζήσω. Να μου μείνει κάτι τουλάχιστον. Στο πήγαινε δεν πολυκατάλαβα τι έγινε. Παίζω λίγο με την δεύτερη, δίνω λίγο περισσότερο την Τρίτη και πριν περάσω μπροστά τους βάζω και την τέταρτη. Η ίδια δύναμη. Σαν να είχα πρώτη. Μόνο που τώρα έτρεχε πολύ με μισό γκάζι. Έτρεχε πολύ. Όσο δυο φλορέτες κι ένα ζουνταπ μαζι.
    Γύρισα και τους το έδωσα.
    Ήμασταν εκεί 20 με 30 άτομα. Μαζεύτηκαν οι περισσότεροι γύρο μου και με ρωτούσαν. «πως ήταν, πως ήταν?» Είπα μερικά «ωραίο, ωραίο» άναψα ένα τσιγάρο και πήγα λίγο παραπέρα σε μια πέτρα να καθίσω. Το κοίταξα λίγο από εκεί. Ανάμεσα στα sachs, στις φλορέτες και στα ποδήλατα, έδειχνε θεϊκό.
    Όλα αυτά έγιναν μέσα σε 10 με 15 λεπτά. Ήθελα να ρίξω λίγο νερό στο μυαλό μου να κρυώσει.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Ένα απ αυτά τα σαββατοκύριακα, μάθαμε απ το Σάββατο, ότι ο Θανάσης (ένα δυο χρόνια μεγαλύτερος που είχε φύγει πριν κάνα χρόνο στα καράβια) είναι στο χωριό με έναν φίλο του που έχει μηχανή. Αναστάτωση και οργάνωση να τον φέρουμε στην πίστα μας, να μας κάνει κάτι καλό. Δεν μας ένοιαζε τι μηχανάκι ήταν. Αργά το βράδυ μάθαμε απ τον Μάκη (τον αδερφό του Θανάση) ότι ήταν ένα Μπουλτάκο ματαντορ (250 η 350 δεν θυμάμαι) ο οποίος ανέλαβε και να τους ψήσει να έρθουν.
    Απ τα χαράματα σχεδόν εμείς στο ποτάμι. (εκεί είχαμε την πίστα) και κάναμε ότι μπορούσαμε για να παρουσιάσουμε κάτι καλό αν χρειαζόταν. Κατά της δώδεκα, και αφού ξεπατωθήκαμε όλη μέρα, ακούσαμε πίσω απ το ανάχωμα το γνώριμο πια, νταν νταν νταν. Σβήνουμε μηχανάκια, σηκωνόμαστε όρθιοι με τα μάτια καρφωμένα στο ανάχωμα. Σκάει μύτη ένα πολύ όμορφο, ολοκαίνουριο μπλε μηχανάκι. Δεν ήταν σκέτο μπλε όπως τα μοτο κρος και αν θυμάμαι καλά το φτερό ήταν στον τροχό και όχι ψηλά. Όπως και νάχει, ήταν πολύ όμορφο. Φτάνουν κοντά μας και οι προτροπές του στιλ: «Δώστα μεγάλε δώστα» η «κάνε κάτι καλό» δεν τους άφησαν να σταματήσουν. Το έδωσε λίγο όπως ήταν δικάβαλοι στην ευθεία και ξαναγύρισαν. Χειροκροτήματα, κραυγές και καινούριες προτροπές για κάτι καλό. Κατεβαίνει ο Θανάσης και κάνει μερικά πάνω κάτω στην ευθεία μόνος του. Σ’ αυτόν τον χρόνο, εγώ έχω ήδη πλησιάσει τον Θανάση. Μου μίλησε πρώτος. «Τι κάνεις ρε Γιώργη?» Μου μίλησε πρώτος. Άρα μου μ έχει θάρρος, άρα τον έχω κι εγώ. Μου καρφώθηκε η ιδέα της βόλτας και μου κόπηκαν τα πόδια. Ευτυχώς σε λίγο απάντησα. «Καλά ρε Θανάση. Εσύ πως τα περνάς?» Κάτι μου είπε κι αυτός αλλά δεν άκουσα. Το αίμα είχε ανέβει όλο στο κεφάλι μου. Ο χρόνος έτρεχε σε βάρος μου. Σε λίγο θα ερχόταν ο άλλος. Αν ήταν να κάνω κάτι, έπρεπε στο επόμενο δευτερόλεπτο. Με τα μηνίγγια μου να χτυπάνε, του πετάω έτσι ξεκάρφωτα.
    «Ρε Θανασάκι, πως θα γίνει να το κάνουμε καμιά βολτίτσα?
    «Μαλάκας είσαι ρε?» Μου πετάει κάπως απότομα. Με παράχωσε. Ατιμάζομαι να πάω παραπέρα. Ακούω τη μηχανή να έρχεται. Δεν πρέπει να τα παρατήσω. Είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού απ το άγχος.
    «Γιατί ρε Θανάση είμαι μαλάκας?» επιμένω γεμάτος παράπονο.
    «Δεν θα στο δώσει ρε μαλάκα. Δεν έχουμε και βενζίνη.» Μου λέει πιο μαλακά τώρα.
    «Ε! πες του το εσύ!» Τολμώ να ξαναπώ. Χαμογέλασε και… μ έγραψε. Έρχεται ο άλλος και είναι η σειρά του Θανάση να κάνει ένα πάνω κάτω. Ώσπου να γυρίσει με τραβά στην άκρη ένας Βαγγέλης που άκουσε την συζήτηση πριν και μου λέει: «Είναι απένταροι. Δώστους κάτι και μπορεί να στο δώσει» - «Τι να τους δώσω ρε» - «Κάνα φράγκο ρε συ. Τουλάχιστον για την βενζίνα» - «Για μαλάκες ψάχνουν ρε?» - «Δεν ξέρω. Εγώ σου είπα.» Πάντως αν έψαχναν για μαλάκες, μάλλον βρήκαν έναν. Στην αρχή μου φάνηκε ξευτήλα αλλά σιγά, σιγά συμφιλιώθηκα με την ιδέα. Κατεβαίνει ο Θανάσης και ξανά από κοντά εγώ.
    «Τι έγινε Θανάση? Τον είπες?»
    «Μαλάκας είσαι ρε? Δεν έχουμε και βενζίνη σου λέω.»
    «Θα την πληρώσω την βενζίνη ρε»
    Πριν 3-4 ημέρες τραβηγμένη στην ανατολική Αττική.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01652.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	107,7 KB 
ID:	332705


    Είχε και παρέα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01651.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	108,1 KB 
ID:	332706

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πριν 3-4 ημέρες τραβηγμένη στην ανατολική Αττική.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01652.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	107,7 KB 
ID:	332705


    Είχε και παρέα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01651.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	108,1 KB 
ID:	332706
    Ναι ναι. Κάτι τέτοιο. Είσαι ωραίος. Με μπερδεύει λίγο η κατάσταση του. Το θυμάμαι ολοκαίνουριο και αστραφτερό. Το αντίθετο με το άλλο που το βρήκες ολοκαίνουριο. Αν βάλω όμως και τα πλαϊνά καπάκια, πρέπει να είναι αυτό. Που τα βρίσκεις? Ασχολείσαι με παλιά μηχανάκια? Πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πριν 3-4 ημέρες τραβηγμένη στην ανατολική Αττική.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01652.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	107,7 KB 
ID:	332705


    Είχε και παρέα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01651.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	108,1 KB 
ID:	332706

    Τα κοιτάμε τώρα και γελάμε. Ήταν πολύ όμορφα όμως τότε και πολύ σύγχρονα. Τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Τι μ έπιασε αυτές τις μέρες με τα πισωγυρίσματα?

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    http://up.picr.de/14219531jq.jpg
    Πρώτη βόλτα με ένα τέτοιο

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    http://up.picr.de/14219531jq.jpg
    Πρώτη βόλτα με ένα τέτοιο
    Τι είναι? Κάτι μου κάνει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ. Μοιάζει λίγο με Μαικο αλλά δεν πρέπει να είναι. Κάπως αλλιώς το λέγαν.

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Sachs 250

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Sachs 250
    Τα πτερύγια μου θύμιζαν sakhs αλλά κάτι δεν μου πήγαινε με το μοτέρ. Έκανα κι εγώ κάτι μήνες με ένα Σιμονινι 250. Το μοτέρ πρέπει να είναι το ίδιο αλλά ο σκελετός ήταν χάλια σε εκείνο. Χάναμε τις βίδες του κινητήρα συνέχεια.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη βόλτα με την καινούρια μοτοσυκλέτα.
    από npat στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2011, 23:06
  2. πρώτη βόλτα μετα απο 5 μήνες
    από road spirit στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2007, 13:31
  3. Πρώτη μέρα, πρώτη βόλτα..
    από Respect στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 08:57
  4. Η πρώτη βόλτα του ....
    από dirtbird στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 09:43
  5. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF