Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: Aprilia tuono gen1

  1. #1
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137

    Aprilia tuono gen1

    Καλησπέρα σας! Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό το εν λόγω μηχανάκι μιας και είναι παιδικός καημός και η σημερινη τίμη που παίζει πάρα πολύ δελεαστική! Κολλάω ρε γαμώτο όμως στα χιλιόμετρα. Βέβαια ξέρω ότι αν είναι καλά συντηρημένο ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι πολύ αξιόσπιστος... αλλά απο την άλλη 80000 χλμ δεν είναι παρα πολλά? Πόση ζωη να έχει ακόμα. Οπότε αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω...έστω οτί κολλάει και σου χτυπάει στρόφαλο μπιέλλα.. Πόσο κοστίζει στο περίπου η ζημιά για να υπολογίσω αν αξίζει η αγορά! Επίσης τι άλλο πολυ χοντρό θα μπορούσε να βγάλει και δεν μιλάω για σερβις αναλλωσιμων η περιφερειακών! Όποιος γνωρίζει παρακαλώ τα φώτα σας μπας και το πάρω απόφαση τελικά!!
    go big or go home!!!

  2. #2
    Για να εχεις μια εικονα, εγω πουλησα το δικο μου με 65000χλμ, χωρις κανενα προβλημα. Τωρα εχει 75000χλμ παλι χωρις προβλημα.

    Υπαρχουν παραδειγματα αυτου του μοτερ στο αμερικανικο φορουμ με 100.000χλμ χωρις κανενα προβλημα. Σημασια εχει να γινεται σωστη συντηρηση.

  3. #3
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    Καλημερα φιλε μου.θα σου ελεγα να κανεις μια βολτα απο το apriliabikers.gr οπου τα παιδια θα λυσουν ολες σου τις αποριες.Να το παρεις λεω γω και δε θα το μετανοιωσεις!

  4. #4
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Nα το παρεις.Μην αγχωνεσαι για τα χιλιομετρα.
    Να το ψαξεις να ειναι καλα συντηρημενο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αμα το γουστάρεις να το παρεις και καλα στεφανα....

    Είναι εργαλειο για να διωχνει τις μαλακιες που σου κάθονται στο σβερκο μεσα στην εβδομαδα.....

    Το δικο μου το εδωσα στα 50κ-παρα με τυπικα σερβιρίσματα και για μεγαλο διαστημα χρησης και εντος πολης σαν παπακι (με καταναλωση οσο 5 ινοβα βεβαια).

    Εννοείται ότι ειχε καμποσα μιλια σκισιματος πανω του και πολλες μπιστες.....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Ξερω οτι εδω ρωταει το παλικαρι για το πρωτο αλλα με το δευτερο τι γινεται?
    Αξιζει να παρει κανεις του 2006 που παρολο που ειναι λιγοτερους ιππους,λενε οτι ειναι λιγο πιο αξιοπιστο και εχει και καλυτερες δαγκανες και σελα συνοδηγου?

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Ξερω οτι εδω ρωταει το παλικαρι για το πρωτο αλλα με το δευτερο τι γινεται?
    Αξιζει να παρει κανεις του 2006 που παρολο που ειναι λιγοτερους ιππους,λενε οτι ειναι λιγο πιο αξιοπιστο και εχει και καλυτερες δαγκανες και σελα συνοδηγου?
    Κατι μπερδεψες. Το 2006+ ( το δεύτερο Tuono δηλαδή ) ειναι καπου 10 ιππους δυνατότερο από το πρωτο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Του 2006 ηταν διαφορετικο απο του 2007 και μετα εχω την εντυπωση.
    Οταν βγηκε η 2η γενια,βγαλανε το R και factory οπου το factory ηταν πιο δυνατο και απο το 2007 βαλανε το μοτερ του factory και στο R και οι διαφορες του μεταξυ τους περιοριστηκαν απλα σε αναρτησεις και ζαντες.
    Ομως μεταξυ 2006 και 2007 στα R,εχουν απο οτι εχω διαβασει διαφορα σε δαγκανες(πιο καλες του 2006,με 4 τακακια) ,πιο ανετη σελα συνοδηγου αλλα λιγοτερους ιππους ενω ειναι και διαφορετικες ανοχες σε μπιελα και βαρανε πιο δυσκολα.
    Λαθος τα θυμαμαι?

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Του 2006 ηταν διαφορετικο απο του 2007 και μετα εχω την εντυπωση.
    Οταν βγηκε η 2η γενια,βγαλανε το R και factory οπου το factory ηταν πιο δυνατο και απο το 2007 βαλανε το μοτερ του factory και στο R και οι διαφορες του μεταξυ τους περιοριστηκαν απλα σε αναρτησεις και ζαντες.
    Ομως μεταξυ 2006 και 2007 στα R,εχουν απο οτι εχω διαβασει διαφορα σε δαγκανες(πιο καλες του 2006,με 4 τακακια) ,πιο ανετη σελα συνοδηγου αλλα λιγοτερους ιππους ενω ειναι και διαφορετικες ανοχες σε μπιελα και βαρανε πιο δυσκολα.
    Λαθος τα θυμαμαι?
    Το Gen II βγηκε το 2006 και δεν νομίζω οτι υπαρχει διαφορά 2006-2007.
    Για περισσότερα εδω απο τους πιο ειδικούς.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2494836
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Υπαρχει διαφορα στην διαμετρο των βαλβιδων (πιο μικρες του 06). Επισης δεν μπορει να δεχθει τον χαρτη για τις akrapovic evo και evo6 (μικρο το κακο).
    Περιπου οπως τα ειπε ο dant3 ειναι. Η σελα μονο ως αξεσουαρ ή μπορει να την εδιναν καποια εποχη μαζι με την αγορα ενος tuono.
    Το 08 μικρυναν οι ανοχες στον στροφαλο και ηθελαν προσοχη στην ποιοτητα του λαδιου και οταν ηταν κρυα.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  11. #11
    06-07 είναι ίδια εκτός των διαφόρων που είχα γράψει στο link παραπάνω. Τα 06 έχουν άλλες brembo όπως σωστά έγραψες, άλλη σέλλα συνεπιβάτη + καπάκι μονοσελλου.
    Τα περί ανοχων δεν ισχύουν για τα 06. Υπάρχουν περιστατικά με μπιελες σε όλες τις χρονιές.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Το 08 μικρυναν οι ανοχες στον στροφαλο και ηθελαν προσοχη στην ποιοτητα του λαδιου και οταν ηταν κρυα.
    Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό Κοσμά. Θέμα με κάποια μοτέρ που είχαν σφιχτές ανοχές εμφανίστηκε σε κάποια μοτέρ από το 06 και μετά.
    Κάπου είχε γραφτεί πως τα μοτέρ με τον κωδικό NG στο μοτέρ είχαν το πρόβλημα, αλλά είναι άσχετο. Το NG σημαίνει new gear (close ratio gearbox) και το είχαν ακόμα και τα mille 03, και όλα τα gen II με μοτέρ V990RR που δεν είχαν φυσικά πρόβλημα.
    Ποια μοτέρ είχαν σφιχτές ανοχές, είναι άγνωστο. Συνήθως βαραγαν γρήγορα πάντως.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Αρα ουσιαστικες διαφορας στα δευτερης γενιας δεν υπαρχει.
    Σελα τη φτιαχνεις,οι brembo δε νομιζω να εχουν τραγικη διαφορα,αρα το πιο καλοσυντηρημενο βρισκεις και παιρνεις...

  14. #14
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Ωραια ολα αυτά αλλά μια τιμή περίπου για στρόφαλλο μπιέλα εργασία γνωρίζει κανείς? Επίσης ανταλλακτικά παίζουν η θα πρεπει να ψάξεις για μεταχειρισμένα και e-bay? Εκεί είναι και η μόνη μου ένσταση ως προς την απόφαση!
    go big or go home!!!

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό Κοσμά. Θέμα με κάποια μοτέρ που είχαν σφιχτές ανοχές εμφανίστηκε σε κάποια μοτέρ από το 06 και μετά.
    Κάπου είχε γραφτεί πως τα μοτέρ με τον κωδικό NG στο μοτέρ είχαν το πρόβλημα, αλλά είναι άσχετο. Το NG σημαίνει new gear (close ratio gearbox) και το είχαν ακόμα και τα mille 03, και όλα τα gen II με μοτέρ V990RR που δεν είχαν φυσικά πρόβλημα.
    Ποια μοτέρ είχαν σφιχτές ανοχές, είναι άγνωστο. Συνήθως βαραγαν γρήγορα πάντως.
    Eιναι επισημη απαντηση απο τον Ed, μηχανικο στο AF1 store. Αυτο που ειδε ειναι οτι το διακενο μικρυνε. Φανταζομαι οτι εχει βαρυτητα η γνωμη του, οποτε και το κρατησα. Το οτι βαρανε ολα, θα ελεγα οτι ισχυει για ολες τις μαρκες.
    Επισης, εγω προσωπικα, εχω τις ενστασεις μου για το μακρυ φιλτρο που φορεθηκε ως αναβαθμιση.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Ωραια ολα αυτά αλλά μια τιμή περίπου για στρόφαλλο μπιέλα εργασία γνωρίζει κανείς? Επίσης ανταλλακτικά παίζουν η θα πρεπει να ψάξεις για μεταχειρισμένα και e-bay? Εκεί είναι και η μόνη μου ένσταση ως προς την απόφαση!

    Δεν ξεκινας καλα. Παντως, στροφαλομπιελες κανουν απολα τα aprilia που φορανε τον rotax.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. aprilia tuono περι καταναλωσης...
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 10:48
  2. Πωλειται Aprilia Tuono 1000r '04
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 23:48
  3. Aprilia Tuono 1000r
    από Zanzibar στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2004, 15:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF