Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: βοηθεια με μπουφαν dainese

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    5

    βοηθεια με μπουφαν dainese

    καλησπερα σε ολοι την κοινότητα του forum.θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω εδω και καιρο.εχω εδω και 2 χρονια ενα μπουφαν dainese temporale d-dry.
    γενικα ειμαι ευχαριστημενος αλλα φετος ειδικα εχω ενα θεματακι.κρυωνω αρκετα μπροστα στην κοιλιακη χωρα δεξια και αριστερα χαμηλα αλλα οχι στη μεση.εχω δοκιμασει τα παντα (σφιξιμο χαμηλα σφιξιμο στη μεση, εξαερισμοι μπλουζα μεσα απο το μπουφαν μπλουζα εξω ισοθερμικα, κλπ) αλλα το προβλημα παραμενει..μονο εκει.αλλου δε κρυωνω και γενικα δεν εχω παραπονο ουτε σε βροχες (αψογο).σημερα για παραδειγμα πραγματικα με πονεσε οι κοιλια μου και εχω ξενερωσει γιατι δε ξερω τι να κανω.
    αλλοι μου λενε πως ολα τα μπουφαν λιγο πολυ μπαζουν μπροστα αλλοι μου λενε πως ειναι επειδη η επενδυση δε φτανει χαμηλα και αλλοι πως δε θα επρεπε να μπαζει καθολου.
    το μπουφαν ειναι μεσαιου μεγεθους 3/4 και η αληθεια ειναι πως μπροστα κανει μια ψιλο σακουλα και δεν εφαρμοζει καλα πανω μου.
    μπορει καποιος με την εμπειρια που εχει να με βοηθησει;δεν εχω φορεσει αλλο μπουφαν και δε μπορω να συγκρινω.ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μήπως ξεχνάς την τσέπη, την εσωτερική, δίπλα απ το κεντρικό φερμουάρ ανοιχτό; Από εκεί μπάζει σε εμένα όταν το ξεχνάω.

  3. #3
    φορεσε μια ζωνη μσεσης κ καθαρισες...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αν δεν το εχεις παρει στο μεγεθος σου και οντως σακουλιαζει μπροστα οταν καθεσαι, παιζει να μπαινει αερας...

    υπ'οψιν οτι τα μπουφαν μπορει να μας "στρωνουν" ομορφα οταν ειμαστε ορθιοι αλλα οταν καθομαστε πανω στο μοτοσακο (αναλογα και τον τυπο μοτοσακου), να ειναι εντελως χαλια...

    συνηθως οι περισσοτεροι παιρνουν μπουφαν μεγαλυτερα απο το μεγεθος που χρειαζονται.
    αυτο συμβαινει για 2 κυριως λογους.
    1) εχουν κοιλια και δεν κουμπωνουν μπροστα. ειδικα τα dainese ειναι για fit ατομα. αν το παρεις τοσο οσο να κουμπωνει μπροστα, τοτε δεν θα σου ειναι σωστο σε ωμους, στηθος, χερια...
    2) θελουν να εχουν μια απλα και να μην στενευονται... νομιζουν δλδ οτι ειναι πολιτικο μπουφαν....ΜΕΓΑ λαθος...τα μοτοσυκλετιστικα μπουφαν πρεπει να εφαρμοζουν... τα cordura/d-dry λιγοτερο, τα δερματινα περισσοτερο, εως 2ο δερμα....


    για μπουφαν 3/4ων, παντως, ειναι παραλογο να κρυωνεις...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    5
    ειμαι αρκετα αδυνατος θα ελεγα..1.88 στα 72 κιλα.γενικα σε ωμους χερια μου παει μια χαρα.οταν καθομαι στο μηχανακι (σκουτερ) και παπι στη δουλεια η αληθεια ειναι πως η σταση αυτη παιζει καποιο ρολο στη κακη εφαρμογη.μηπως μπαζει απο μπροστα πιστευω γιατι το κλεισιμο στο συγκεκριμενο μπουφαν δεν ειναι και οτι καλυτερο θα μπορουσε.το ιδιο ισχυει και για τις πλαγιες τσεπες.
    υπαρχει περιπτωση να παγωνω ψηλα στα ποδια (περιοχη λεκανης μπροστα) και το ψυχος να περναει απο μεσα και να φτανει μεχρι χαμηλα στην κοιλια;αυτο ειναι μια περιπτωση.
    7tolis η τσεπη η εσωτερικη ειναι παντα κλειστη.
    manianisg η λυση αυτη που προτεινεις φαινεται ενδιαφερουσα και για τη σωστη θεση αλλα θα δουλεψει και για το κρυο; προτεινεις ανεξαρτητη ζωνη (με σχρατς) ή αυτη που συνδεεται με το μπουφαν (φερμουαρ);στη δευτερη περιπτωση καλυπτει και το μπροστινο μερος η μονο το πισω;(δεν εχω ιδεα για αυτο ρωταω).
    devi'ls animal θεωρω πως το μεγεθος ειναι σωστο και σχετικα εφαρμοστο.ισως επειδη ειμαι ψηλος και καθομαι σε παπι λογο δουλειας σακουλιαζει μπροστα.
    ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

  6. #6
    κλασικη ζωνη μοτοσυκλετας,ανεξαρτητη με σκρατς..ςςςςςςςς θα καμει δουλεια.
    ειχα κ γω ιδιο θεμα σε λιγοτερη εκταση αλλα στο ιδιο πονηρο σημειο,καθαρα λογω αεροδυναμικης μοτο (ΤΑ650).
    βαζοντας παντα ζωνη στα κρυα κ σφιγγοντας το σχοινακι στο κατω μερος του μπουφαν ελυσα το προβλημα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    5
    μαλιστα.εγω βεβαια κρυωνω μονο μπροστα και ψηλα στα ποδια (ακριβως κατω απο τη μεση)και στην κοιλια δεξια και αριστερα. καθολου στο κεντρο της κοιλιας και καθολου στο επιμαχο σημειο.η αεροδυναμικη ισως παιζει ρολο..η ζωνη αυτη που προτεινεις φοριεται κατευ8ειαν στο σωμα η μετα απο ισοθερμικο - φανελα;

  8. #8
    Εγώ θα συμφωνήσω με το Ντέβιλ . Αν σακουλιάζει μπροστά , έχεις πάρει λάθος μέγεθος και είναι και ο βασικότερος λόγος που κρυώνεις .

    Σύμφωνα με τις διαστάσεις που λες πως έχεις και για Νταενίζ μπουφάν ...Θα έπρεπε το μπουφάν σου να είναι Νο 50 για να μην πω 48 .

    Γενικά έχεις περίεργο σωματότυπο (αδύνατος-ψηλός) Εγώ σε Νταενιζ φοράω 48αρι και ειμαι στα 75-76 κιλά , αλλά 9 πόντους κάτω .

    Τί νούμερο είναι το δικό σου ?

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    5
    φοραω 52.το 50 απο οτι θυμαμαι ειχε ελαχιστη διαφορα σε μηκος απο το 52.η διαφορα ηταν στο φαρδος.δεν ειμαι σιγουρος ομως αν το λιγο πιο στενο δε μου σακουλιαζε μπροστα.αυτο μου ειπε κ ο πωλητης σε προσφατη επικοινωνια που ειχαμε.το 50 μου ηταν κοντο στα μανικια.ισως μου ειναι μεγαλο τι να πω ισως το συγκεκριμενο concept δε μου παει και ηταν κακη επιλογη.δε ξερω..το πηρα 3/4 επειδη ειμαι ψηλος.ισως φταει και η σταση που καθομαι και επισης οτι αισθανομαι τον αερα να με ξυριζει κατω ακριβως απο την κοιλια εκι δηλαδη που κρυωνω.
    lioulios ειχα δοκιμασει και αλλα μπουφαν και αναλογως με το μοντελο ακομη και στην ιδια εταιρια επαιζα σε διαφορετικα νουμερα.οντως εχω περιεργο σωματοτυπο.παντως τα μηκη δεν εχουν σε παραπλησια νουμερα τις τρελες διαφορες.δυστηχως το συγκεκριμενο δεν εχει διπλο φερμουαρ μπροστα και αυτο ισως διεγειρει το προβλημα οταν δεν εχει καλη εφαρμογη.δε ξερω τι αλλο να σκεφτω..
    οπως και να εχει ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα συμφωνήσω με το Ντέβιλ . Αν σακουλιάζει μπροστά , έχεις πάρει λάθος μέγεθος και είναι και ο βασικότερος λόγος που κρυώνεις .

    Σύμφωνα με τις διαστάσεις που λες πως έχεις και για Νταενίζ μπουφάν ...Θα έπρεπε το μπουφάν σου να είναι Νο 50 για να μην πω 48 .

    Γενικά έχεις περίεργο σωματότυπο (αδύνατος-ψηλός) Εγώ σε Νταενιζ φοράω 48αρι και ειμαι στα 75-76 κιλά , αλλά 9 πόντους κάτω .

    Τί νούμερο είναι το δικό σου ?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chrismakis Προβολή μηνύματος
    φοραω 52.το 50 απο οτι θυμαμαι ειχε ελαχιστη διαφορα σε μηκος απο το 52.η διαφορα ηταν στο φαρδος.δεν ειμαι σιγουρος ομως αν το λιγο πιο στενο δε μου σακουλιαζε μπροστα.αυτο μου ειπε κ ο πωλητης σε προσφατη επικοινωνια που ειχαμε.το 50 μου ηταν κοντο στα μανικια.ισως μου ειναι μεγαλο τι να πω ισως το συγκεκριμενο concept δε μου παει και ηταν κακη επιλογη.δε ξερω..το πηρα 3/4 επειδη ειμαι ψηλος.ισως φταει και η σταση που καθομαι και επισης οτι αισθανομαι τον αερα να με ξυριζει κατω ακριβως απο την κοιλια εκι δηλαδη που κρυωνω.
    lioulios ειχα δοκιμασει και αλλα μπουφαν και αναλογως με το μοντελο ακομη και στην ιδια εταιρια επαιζα σε διαφορετικα νουμερα.οντως εχω περιεργο σωματοτυπο.παντως τα μηκη δεν εχουν σε παραπλησια νουμερα τις τρελες διαφορες.δυστηχως το συγκεκριμενο δεν εχει διπλο φερμουαρ μπροστα και αυτο ισως διεγειρει το προβλημα οταν δεν εχει καλη εφαρμογη.δε ξερω τι αλλο να σκεφτω..
    οπως και να εχει ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!


    μαγκες εγω ειμαι 83 κιλα και φοραω 48...χωρις μπακα...στα 1,76...στο d-dry που εχω ειμαι βεβαια οριακα...ειδικα με πουκαμισο, χοντρο πουλοβερ και την επενδυση...
    48 ειναι και ενα δερματινο που εχω και μου κανει μια χαρα αλλα ειναι πολυ στενο και δεν φοριεται με επενδυση και εξτρα ρουχα, μονο καλοκαιρι με κοντομανικο...ηταν αγορασμενο οταν ημουν 79 κιλα...πλεον σε δερμα ειμαι 50, τσεκαρισμενο και αγορασμενο...
    λογικα και cordura/d-dry θα μπορουσα να παρω 50, αλλα χωρις επενδυση και με κοντομανικο θα μου σακουλιαζε πολυ στην κοιλια...

    φιλε μου, 99% ειναι το μεγεθος...στα 72 κιλα παιζεις στο 44 με 46...οπως καταλαβαινεις..αρκετα νουμερα κατω...
    να ησουν καμια 15αρια κιλα πανω, να επαιρνες 50 ή 52...αλλα τωρα δεν εχεις με τι να το γεμισεις...

    συμφωνα με την dainese εσυ με το υψος σου θα'πρεπε να φορας 60...αλλα να ειχες και 20-23 κιλα επιπλεον...
    οποτε ή βαζεις κιλα, ή αλλαζεις εταιρεια ή φορας 5-6 φουτερ απο μεσα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dainese 2 piece suit size chart.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	332809

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    5
    devil's animal ησουν κατατοπιστικοτατος φιλε μου.και σε ευχαριστω.η αληθεια ειναι οτι εχω χασει καποια κιλα ιδιαιτερα στην μπακα μου απο περυσι.σιγουρα θα ανοιξε κιολλας το μπουφαν οποτε μαλλον το νουμερο δε μου κανει πλεον.να παρω κιλα δυσκολο να φορεσω 2-3 μπλουζες παλι δυσκολο..οποτε η το πουλαω η το κραταω να καθετε αφου του χρονου σιγουρα θα αναζητησω κατι καινουριο.
    να του κανω ενα μπασιματακι δε παιζει απο οτι ξερω σωστα;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chrismakis Προβολή μηνύματος
    να του κανω ενα μπασιματακι δε παιζει απο οτι ξερω σωστα;
    οχι δεν παιζει. μεταποιησεις σε μπουφαν μηχανης δεν κανεις γιατι 1ον δεν ασχολουνται οι ραφτες λογω υφασματος και ιδιαιτεροτητες οπως προστασιες κλπ και 2ον κατα 99% θα χασει την αδιαβροχοποιηση του αν τρυπηθει και ξαναραφτει...

    οτι μπορεις να παιξεις ειναι με τους ιμαντες και τα κουμπια του καθε μπουφαν που εχουν συνηθως στην μεση και στους καρπους για να το φερεις καπως στα μετρα σου...
    αλλα στην δικια σου την περιπτωση η διαφορα ειναι μεγαλη...γι'αυτο κρυωνεις...

    και γενικοτερα εχεις ιδιαζουσα κατασταση γιατι συνηθως οι περισσοτεροι προσπαθουν να μπουν στα μεγεθη της dainese και δεν μπορουν λογω εξτρα βαρους και ειδικα τοποθετημενου στην κοιλια...με αποτελεσμα να παιρνουν λαθος μεγεθος...

    εσενα θα σε συμβουλευα να το πουλαγες και αν εχεις κολλησει με dainese πηγαινε και δες για το 44 ή το 46...
    λογικα το 3/4ων θα σου πεφτει καπως κοντο στην μεση αλλα αν δεν οδηγας ss, δεν νομιζω να εχεις θεμα...παιζει και το μηκος αναλογα το μοντελο...
    επισης αν σου ειναι κοντα τα μανικια, μπορεις να το λυσεις με ενα ψηλο γαντι...
    μονο με δοκιμη ρεαλιστικη μπορεις να ψωνισεις...δλδ να πας φορωντας οτι πιο χοντρο μπορεις να φορεσεις και να κανεις δοκιμες πανω στο μηχανακι σου, με την επενδυση του μπουφαν, χωρις την επενδυση, με κοντομανικο, κλπ...ουτως ωστε να δεις αν σακουλιαζει, που και ποσο πολυ...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    14
    καλησπερα..ξεθαβω το τοπικ για τον εξης λογω.Εχω το dainese το μπαρτσελονα απο το οποιο εχω καποια θεματα.Το εχω 3 χρονια αλλα δεν ειχα ασχοληθει.Στα μανικια μπαζει νερο αλλα αρκετα.Γινεται μουσκεμα το καθε μου χερι.Η μονη ας πουμε παρεμβαση ειναι ενα μπαλομα στο ενα μανικι ( λογω τουμπας ) και στο ενα κεντρικο φερμουαρ.Στο στηθος πλατη κ.λ.π δεν εχω θεμα αλλα στα μανικα ειχα παντα και βλακεια που δεν ασχοληθηκα.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ? π.χ καποια αδιαβροχοποιση.Αποδειξη αγορας ουτε που ξερω που ειναι ( ασε που δεν ξερω ποσα χρονια εχει αποδειξη ).

    Εκτος αν ειναι φυσιολογικο λογω της "φθηνης" τιμης σε σχεση με αλλα

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Σπρευ αδιαβροχοποιησης απο κυνηγετικα ειδη.Πιθανοτατα κατι θα κανει.

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με μπουφαν dainese
    από nic mor στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2010, 23:56
  2. Βοήθεια με μπουφάν.....
    από costas81 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2009, 19:23
  3. Βοήθεια με κινητό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2005, 18:26
  4. Μπουφαν Dainese
    από TNASTOS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF