Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: michelin pilot road 4 vs bridgestone T30... Ποια απο τα δυο?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163

    michelin pilot road 4 vs bridgestone T30... Ποια απο τα δυο?

    Ηρθε η ωρα αλλαγης ελαστικων. Μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα σ'αυτα τα δυο. Σε συζητησεις με λαστιχαδες μου λενε οτι τα michelin pilot road 4 εχουν εκπληκτικο κρατημα, αλλα οτι γρηγορα χανουν το βελτιστο των επιδοσεων τους σε σχεση με τα bridgestone T30 τα οποια κρατανε περισσοτερο το βελτιστο των επιδοσεων τους. Για να διευκρινισω δεν μιλαμε για διαρκεια η οποια ειναι σχετικη, και απο οτι ξερω και τα δυο εχουν μεγαλη διαρκεια, αλλα συνδιασμος κρατηματος και διαρκειας.
    Το μηχανακι ειναι Honda CBF 600 και η χρηση του ειναι κατα 70% τουριστικη εντος και εκτος Ελλαδος, με μεση ωριαια ταχυτητα περιπου 120χλμ/ωρα.
    Αν καποιοι ειναι κατοχοι των δυο ελαστικων θα εκτιμουσα πολλη τη γνωμη τους!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Σκεφτομουν να βαλω τα road 4 στο hornet..... Δηλαδη στα ποσα χανουν την αποδοση τους ?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Εγώ με τα pilot 3 διανύω τον 3ο χρόνο και δεν βλέπω να χάνουν το κράτημα τους... Ίσως από στεγνό σε βρεγμένο (νερά από πλύσιμο, σποραδικά) να θέλει λίγο προσοχή. Πάντως το έχω καταευχαριστηθεί το λάστιχο. Όταν αλλάξω , πάλι pilot θα βάλω

  4. #4
    Τα T30 Gt τα ειχα στο φουζουρου και ειναι απιστευτα καλα (ξυναμε μαρσπιεδες).....
    Βεβαια το φουζουρου ειναι 300+ κιλα και επομενως δεν ξερω αν θα αποδωσουν το ιδιο καλα στο δικο σου....

    Εσυ βεβαια λες για τα απλα (οχι τα Gt) τα οποια θεωρω οτι μαλλον θα σου κανουν αλλα θα πρεπει να το ψαξεις λιγο....

    (Τα PR4 εχουν και αυτα εκδοσεις απλο-GT)
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Ολίγον άσχετο, αλλά από πόσα κιλά βάρος μοτό και άνω, είναι προτιμότερες οι GT, εκδόσεις; ή μήπως δεν παίζει ρόλο;
    / Β

  6. #6
    250 κιλα

    Note that the T30s are also available in a GT version for heavy motorcycles, which Bridgestone defines as fully optioned touring bikes weighing more than 551 pounds.

    από εδώ
    http://www.ridermagazine.com/gear/br...es-review.htm/
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #7
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Ακούω γενικότερα καλά λόγια τώρα τελευταία για το Τ30. Έχει βελτιώσει τόσο πολύ τις γόμες της και τις κορώνες της η BT στα touring ελαστικά;; Είχα μείνει με την κακή ανάμνηση του ΒΤ020 που δε ζεστενόταν με τίποτα και γλύστραγε παντού. Έκανε μόνο για τρακτέρ
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  8. #8
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    δεν ξερω αν θα σε βοηθησω καθολου αλλα θα πω την εμπειρια μου..
    παλιοτερα στο fazer 600 που ειχα,ειχα φορεσει τα pilot road 2.ειχα μεινει πολυ ικανοποιημενος με το κρατημα τους στο βρεγμενο,λες και οδηγαγα σε στεγνο ηταν,αλλα,το εδωσα με 18000 χλμ στα λαστιχα και ακομα ειχαν πελμα.βεβαια ειχαν αρχισει να γλυστρανε.η χρηση που τους εκανα ηταν τα παντα ολα.πολλες βολτες τοτε,ανοιγματα κλπ,λιγοτερο πολη.
    τα θεωρω πολυ σκληρα,και νομιζω πως με μεγαλυτερα-βαρυτερα μηχανακια,θα ηταν καλυτερα.
    βεβαια ξαναλεω οτι ηταν τα 2,τωρα εχουν βγει τα 4 οποτε παιζει να μην εχουν καμια σχεση.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Ακούω γενικότερα καλά λόγια τώρα τελευταία για το Τ30. Έχει βελτιώσει τόσο πολύ τις γόμες της και τις κορώνες της η BT στα touring ελαστικά;; Είχα μείνει με την κακή ανάμνηση του ΒΤ020 που δε ζεστενόταν με τίποτα και γλύστραγε παντού. Έκανε μόνο για τρακτέρ
    Στο fjr με τα Τ30gt δε γλυστραγα πουθενα και εξυνα

    Τωρα μη με ρωτησεις για ασφαλτο γυαλι, ναι;
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #10
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Ακούω γενικότερα καλά λόγια τώρα τελευταία για το Τ30. Έχει βελτιώσει τόσο πολύ τις γόμες της και τις κορώνες της η BT στα touring ελαστικά;; Είχα μείνει με την κακή ανάμνηση του ΒΤ020 που δε ζεστενόταν με τίποτα και γλύστραγε παντού. Έκανε μόνο για τρακτέρ
    Μια απο τα ιδια με τα BT020.

    Λεω και εγω να δοκιμασω το T30 αν και με τα dunlop roadsmart 2 ειμαι ικανοποιημενος (21.000 χλμ)
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Ότι είπε ο slzr.... έχω κι εγώ τα road 3 και έχω να πω ότι ακόμα και μετά 4 χρόνια(!) που τα έχω, κρατάνε υποδειγματικά, με έχουν σώσει πολλάκις σε φρενάρισμα ανάγκης σε βρεγμένο!

    (βεβαίως, ότι λάστιχο και να έχεις σε φρενάρισμα ανάγκης στην βρεγμένη Θηβών το έχεις αγοράσει το οικοπεδάκι......)

    ΑΝ και ΟΤΑΝ μου προκύψουν τα απαραίτητα μπικικίνια θα βάλω τα 4
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2008
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Σκεφτομουν να βαλω τα road 4 στο hornet..... Δηλαδη στα ποσα χανουν την αποδοση τους ?
    Έχω φάει 2 ζευγάρια road3 και έφτασαν μέχρι 21.000χιλ όλα μια χαρά μέχρι το τέλος μπόμπα !!!
    Τώρα φοράω τα 4
    Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η πιο αργεί κορόνα !!!
    fULL TAIM σκια

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisxios Προβολή μηνύματος
    Έχω φάει 2 ζευγάρια road3 και έφτασαν μέχρι 21.000χιλ όλα μια χαρά μέχρι το τέλος μπόμπα !!!
    Τώρα φοράω τα 4
    Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η πιο αργεί κορόνα !!!
    Νταξ επειδης δεν ειμαι παγκοΖμιος δεν με πειραζει αυτο.....

    Απο το λαστιχο θελω να ξερω πανω κατω αν κραταει χαρακτηρα στο περασμα των χλμ.... Μην ειναι κορυφη μεχρι τα 6κ και στα 6100 ψαχνεις να βρεις που ειναι τα μουτρα και που ο κωλος....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisxios Προβολή μηνύματος
    Έχω φάει 2 ζευγάρια road3 και έφτασαν μέχρι 21.000χιλ όλα μια χαρά μέχρι το τέλος μπόμπα !!!
    Τώρα φοράω τα 4
    Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η πιο αργεί κορόνα !!!
    Aπο παιδι που τα φοραει τα pr4 εμαθα οτι εχουν απιστευτο κρατημα το οποιο ομως μειωνεται στο χρονο παρα πολυ γιατι ξερενεται το λαστιχο. Για τα τριαρια(pr3) μου ειπαν οτι αντεχουν πιο πολυ απο τα 4αρια. Τα bridgestone t 30 εχουν τη μεγαλυτερη διαρκεια απο ολα και καλο κρατημα γιατι ειναι πιο μαλακα(πιο sport) απο τα 023 τα προηγουμενα δλδ. και καλη κορωνα για ευκολα πλαγιασματα. Αν οικονομικα στεκεσαι καλα και μπορεις να αλλαζεις καθε εναμισυ χρονο λαστιχα βαζεις μισελεν 4.
    Αυτο για τη διαρκεια ειναι σχετικο. Δεν λεω οτι δεν εχουν διαρκεια, λεω οτι γρηγορα χανουν το βελτιστο των επιδοσεων και οχι απο προσωπικη πειρα αλλα απο σχολια αλλων. Ο προβληματισμος παντως ειναι μεγαλος.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pattaya boy Προβολή μηνύματος
    Δεν λεω οτι δεν εχουν διαρκεια, λεω οτι γρηγορα χανουν το βελτιστο των επιδοσεων και οχι απο προσωπικη πειρα αλλα απο σχολια αλλων. Ο προβληματισμος παντως ειναι μεγαλος.
    Αυτό είναι ότι χειροτερο παιζει στο λαστιχο..... από Μαιο Σεπτεμβριο και να μη ξερεις στην ιδια στροφη αν θα σε βγαλει.......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ninja 250 vs cbr 250 ποια απο τις δυο και γτ ;;
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2013, 19:03
  2. Νέο Michelin Pilot Road 2
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2008, 16:45
  3. Michelin Pilot Sporty VS Pirelly MT 75
    από nickmonte στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2007, 15:46
  4. Michelin Pilot Road gia to FZ6 Fazer?
    από Dimitris76 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF