Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Γάντια, το δίλημμα...

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηayate Προβολή μηνύματος
    Wendigo να σαι καλά ευχαριστώ πολύ για την προσωπική γνώμη μετράει μιας και τα έχεις και εμενα φίλος μου τα πρότεινε ως η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή.Τα αγόρασες απο έξω να υποθέσω ετσι;
    Απο fc moto τα είχα πάρει, αλλά τότε είχαν ανάποδα τις φωτογραφίες λευκού - μαύρου και κατά τύχη το πήρα χαμπάρι και μου ήρθε αυτό που ήθελα 195 ευρώπουλα πριν 3,5 χρόνια αλλά πραγματικά το αξίζουν. Εχουν μέχρι και κάρτα ιδιοκτησίας όπως τα ακριβά ρολόγια. Το μόνο που μου την έσπασε είναι ότι ενώ έχει δέρμα καγκουρό και άλλο δέρμα Γιαπωνέζικο κτλ. κτλ. και δίνουν ρέστα στη διαφήμιση, τελικά είναι made in china - αλλά πολύ ποιοτικά.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Εγώ θα πήγαινα Alpine αλλά έχω αποκτήσει πολύ καλή εμπειρία από Held. Έχω δει μετά από πτώση (φτηνή σειρά κιόλας) να μην φαίνεται καν ότι είναι γδαρμένο ή φθαρμένο. Επίσης εγώ έχω τα Air n Dry που είναι 2 σε 1 στην ουσία και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...on=ViewProduct

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    αυτά είναι τουριστικά γάντια.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    αυτά είναι τουριστικά γάντια.
    αν τα φορέσεις από την θέση που είναι χωρίς το gore-tex στην παλάμη έχεις πολύ καλό grip. Από προστασία είναι κομπλέ με εξαίρεση το πλάι του καρπού που ένα φουλ racing γάντι θα σε καλύψει καλύτερα.

    Δεν ξέρω γιατί να μην τα φορέσεις και στην πίστα .

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    άμα βάλεις δίπλα δίπλα ένα τούρινγκ γάντι και ένα ρεισινγκ θα δεις ότι το δεύτερο είναι πολύ πιο ενισχυμένο για να αντέξει τις βίαιες πτώσεις που ελοχεύουν στην πίστα

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    κοίταξε αυτά τα γάντια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Held-Air-n-Dry-Motorradhandschuh-beide.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	333453

    και κοίταξε μετά αυτά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spidi_carbo_track_rosso.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	86,2 KB 
ID:	333454

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε μαλακές και σκληρές ενισχύσεις.

    πίστα μπορείς να μπεις και με απλά δερμάτινα γάντια, μπουφάν,παντελόνι,μπότες.

    απλά επειδή φτου κακά άμα συμβεί καμιά πτώση, αυτή δεν θα είναι με 20-50χλμ/ώρα
    θα είναι με υπερδιπλάσια χλμ και πολύ πιο βίαια.

    γι'αυτό προσπαθούμε να φοράμε εξοπλισμό μελετημενο για χρήση στη πίστα
    με όσο το δυνατόν πιο πολλές προστασίες

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε μαλακές και σκληρές ενισχύσεις.

    πίστα μπορείς να μπεις και με απλά δερμάτινα γάντια, μπουφάν,παντελόνι,μπότες.

    απλά επειδή φτου κακά άμα συμβεί καμιά πτώση, αυτή δεν θα είναι με 20-50χλμ/ώρα
    θα είναι με υπερδιπλάσια χλμ και πολύ πιο βίαια.

    γι'αυτό προσπαθούμε να φοράμε εξοπλισμό μελετημενο για χρήση στη πίστα
    με όσο το δυνατόν πιο πολλές προστασίες
    Καλά και συ έβαλες της Spidi που ναι πανοπλία Δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά τα συγκεκριμένα με εξαίρεση την εξωτερική πλευρά καρπού πήχη κατά τα άλλα προσφέρουν πολύ καλή προστασία κατά τη γνώμη μου, ακόμη και για πίστα.

    Πάντως για καθαρά racing και σε καλή σχέση τιμής εγώ χαλβάδιαζα αυτά και αυτά. Επίσης δοκιμασμένα αυτά της Held σε πτώση με 150+ στην Κ2 των Μεγάρων. Δεν σκίστηκαν και δεν τραυματίστηκε ο οδηγός παρότι έβαλε χέρια κάτω και σύρθηκε. Το Spidi πάντως μαζί με το Titan της Held είναι τα κορυφαία σε προστασία.

  9. #39

  10. #40
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Σκύλος τα Handroid σπύρο...

  11. #41
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηayate Προβολή μηνύματος
    Σκύλος τα Handroid σπύρο...
    Για πάνε διάβασε μια από την αρχή το θρεντ στο λινκ που σου παραθέτει ο Σπύρος.

    Και προσπαθούσα να θυμηθώ αν ήταν αυτά που θυμόμουν ότι είχε γίνει κάτι τέτοιο.

  12. #42
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Ναι βρέ χαχαχαχα ειρωνικά το είπα το σκύλος.Περίεργο μου κάνει πάντως να πώ την αλήθεια,γιατί όσοι μου είπαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια.Να που ισορροπεί όμως το πράμα μαθαίνουμε και τα κατά τους.

  13. #43
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηayate Προβολή μηνύματος
    Ναι βρέ χαχαχαχα ειρωνικά το είπα το σκύλος.Περίεργο μου κάνει πάντως να πώ την αλήθεια,γιατί όσοι μου είπαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια.Να που ισορροπεί όμως το πράμα μαθαίνουμε και τα κατά τους.
    Α, οκ δεν το κατάλαβα


    Κοίτα...

    Την ταπεινή μου άποψη επί του θέματος θα σου γράψω κι αν τη θες την κρατάς.

    Μιας και διάβαζα και το άλλο θρεντ για τα HJC κράνη κλπ.

    Όταν μιλάμε για εξοπλισμό ασφαλείας, δε βλέπω το λόγο να "παίζουμε".

    Και το "παίζουμε" έχει πολλές έννοιες.

    Θες γάντια. Όμορφα. Ξέρεις τις 3 τοπ εταιρείες (alpine, spidi, dainese). Σου λέει και κάποιος που τον εμπιστεύεσαι την άποψή του για γάντια που τα έχει χρόνια και τα έχει τεστάρει (πχ όπως σου είπε ο sniper για τα clover). Βάλ'τα κι αυτά στη λίστα. Και τέλος. Δοκιμάζεις, βλέπεις τί σου κάθεται, ψωνίζεις, γεια σας.

    Θες κράνος. Όμορφα. Ξέρεις τις 2 τοπ εταιρείες (arai, shoei). Εδώ την προσωπική εμπειρία "έπεσα φορώντας kbc και με έσωσε" προσωπικά δε θα τη λάμβανα και τόσο υπ'όψη. Ειδικά επειδή μιλάμε για κράνος. Δοκιμάζεις arai και shoei, βλέπεις τί σου κάθεται, ψωνίζεις, γεια σας.

    Δημιουργούνται πολλά ερωτήματα/ζητήματα βέβαια.
    Γιατί είναι αυτές οι εταιρείες τοπ? Το αξίζουν ή φταίνε οι μασόνοι?
    Άμα δεν έχω τα λεφτά? Άμα δε μου ταιριάζει κάτι από αυτές?

    Αν δεν έχεις τα λεφτά ή δε σου ταιριάζει κάτι, συμφωνώ να κοιτάξεις κι αλλού.

    Τώρα, γιατί έχουν αυτές οι εταιρείες τη φήμη που έχουν, ούτε και με νοιάζει ούτε και προτίθεμαι να ρισκάρω το κεφάλι μου, χέρι μου, πόδι μου για να γίνω δοκιμαστής και να το μάθω.

    Το κράνος και το μπουφάν θα μου σώσει τη ζωή σε μια στραβή.
    Δεν είναι ο πανάκριβος καφές από τα στάρμπακς ή το τελευταίο πανάκριβο iphone/galaxy/whatever, για να πεις δε θα τους στηρίξω σαν επιχείρηση και θα πάω να ακουμπήσω τα λεφτά μου σε κάποιον άλλο που ίσως να είναι πιο τίμιος και πιο σωστός και θα τα σεβαστεί περισσότερο.

    Εγώ αν ήθελα γάντια για πίστα δε θα κοίταγα ούτε handroid, ούτε android, ούτε held. Θα κοίταγα spidi, alpine, dainese.
    Αν ήθελα κράνος δε θα κοίταγα για HJC, AGV, Shark παρ'ότι μπορεί να έχουν καλά και τίμια κράνη. Σόρρυ. Εγώ θα πήγαινα ντουγρού για shoei ή για arai.

    Είμαι θύμα? Μπορεί.
    Εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθω ποτέ όπως και κανείς άλλος.

    Ξαναλέω αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
    Δε λέω ότι είναι αντικειμενικά σωστή, και σίγουρα πολλοί θα διαφωνούν με αυτή και καλά θα κάνουν.

    Αυτά τα ολίγα από εμέ

  14. #44
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Μαζί σου Παναγιώτη!Αφού ξέρεις το μικρόβιο το έχω και εγώ δε με ενδιαφέρει το κόστος τόσο όσο πως μου αρκεί να είναι αξιόπιστα.Στην τελική λίγα τσιγάρα λιγότερα και λίγοι καφέδες και εκδρομές προκειμένου κ εγώ να νοιώθω την γκλάβα μου και το υπόλοιπο κορμί μου ακέραιο στην "άτυχη" στιγμή(Μακριά απο 'μας!!!).Απλά επειδή σίγουρα πολλοί περισσότεροι εδω μέσα έχουν μια Χ εμπειρία καλύτερη απο εμένα αν προσέξεις δεν ήμουν αρνητικός ούτε στου sniper ούτε σε κανενός άλλου τις προτάσεις(1 Ζύγισμα των υπέρ και τον κατά απο πολλά φόρουμ κ site σου δίνει εύκολη λύση έτσι κ αλλιώς).Απλά επειδή μου είχαν καλογυαλίσει σε review αυτά τα 2 γάντια ήμουν ανάμεσα σε αυτά,γι αυτό το άνοιξα δλδ κ έτσι το θέμα,μήπως έχει και κάποιος τα συγκεκριμένα γάντια και όπως φάνηκε κάποιοι που τα έχουν είναι ικανοποιημένοι.Ρωτώντας πας στην πόλη που λένε...Να που ο Σπύρος μου απέδειξε οτι τα γάντια έχουν ενα δυνατό φάουλ και τον ευχαριστώ κιόλας.

    Υ.Γ.Παρεπιπτόντως προς το παρών ακόμα με το AGV είμαι και αυτό συνέβει γιατί όταν πήρα το CBR πέρσυ δεν έβγαιναν τα κουκιά και έριξα μια επένδυση της τάξης των 250 ευρώ (τότε).

  15. #45
    να βοηθήσω όπως και ο spyrakos35
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γαν1.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	333625

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γαν2.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	333626

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το γνωστό δίλημμα ξανά
    από zero76 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2010, 12:27
  2. ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ
    από tsikos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 12:52
  3. Πίσω αμορτισέρ .. το τεχνικό δίλημμα !!
    από kiriakost στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2007, 15:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF