Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: HJC Helmets

  1. #16
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    Εχω παρει για την κοπελα μου το CL-ST μετα απο εναμιση χρονο ολα καλα (δεν το χρησιμοποιει καθε μερα βεβαια) ! Μονο "αγκαθι" οτι οταν ανοιγοκλεινει τη ζελατινα πανω στη μηχανη(για να μ μιλησει η τπτ τετοιο) αυτη εχει αρκετες φορες ζεκουμπωσει! Το να ξαναμπει βεβαια ειναι πανευκολο,αλλα οπως να το κανεις,ειναι σπαστικο το σταματα κουμπωνε ξεκινα! Η αγορα ειχε γινει απο http://www.fc-moto.de οπου η εντυπωσεις τις 3-4 φορες που το εχω χρησιμοποιησει ειναι αψογες! εχει και αντικαταβολη,tracking number etc! Αυτα τα ολιγα!
    +1

    και εγώ στη σύζυγο. με το ίδιο πρόβλημα και σε εμάς.

    mike, δε ξέρω αν θα το πρότεινα. δε δείχνει αξιόπιστο. πιο ευχαριστημένος ήμουν με ένα παλιό nolan σπαστό που φόραγα καθημερινά με το παπάκι για χρόνια, παρά με αυτό που η γυναίκα μου το χει φορέσει μόνο μετρημένες φορές.

    Γενικά δείχνει ποιοτικό (μαξιλαράκια κτλ), αλλά δε δείχνει αξιόπιστο στη συναρμολόγηση. Η ζελατίνα κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να ξανακουμπωθεί. ένας αεραγωγός που είχε κολλημένο μπροστά απο τη μύτη εσωτερικά του κράνους αποκολλήθηκε

  2. #17
    Για να ειμαστε δικαιοι, το CL-ST ειναι απο τα φτηνοτερα της μαρκας.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Mεχρι και του Lorenzo που θεωρητικά είναι το τοπ κρανος της εταιρείας αποδείχθηκε στον αγώνα του Qatar οτι ειναι για κλάμματα.
    Φαντασου τα υπόλοιπα...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Mεχρι και του Lorenzo που θεωρητικά είναι το τοπ κρανος της εταιρείας αποδείχθηκε στον αγώνα του Qatar οτι ειναι για κλάμματα.
    Φαντασου τα υπόλοιπα...
    συμφωνω οτι μπορει να ειναι ετσι αλλα και οχι.Ισως τυχαιο γεγονος ισως αστοχια υλικου ισως μαπα.Οι πρωτοκλασατες εταιρειες ειχαν τετοια περιστατικα αραγε;Στηνγυναικα μου που πηρα ενα HJC IS-17 μεχρι στιγμης ολα καλα.Παραφωνια η ασφαλεια της ζελατινας πουειναι δυσκολη on board στο ανοιξε κλεισε.

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Μακαρι να μην εχουν θέματα τα HJC, αλλά σίγουρα κατι έχει αλλάξει από τότε που τα HJC κατασκευαζονται στην Korea, China και Vietnam και μόνον.
    Το να την πατήσει ο τοπ οδηγός τους και να το δημoσιοποιήσει κιόλας, σιγουρα ηταν μεγαλη καταστροφή για το image της εταιρείας.

    Eχουν υπάρξει πορβλήματα με θόλωμα της ζελατίνας σε αλλα κράνη στο Motogp πχ το Agv του Rossi, για Arai/Shoei δεν εχει ακουστεί κάτι.
    Στου Lorenzo δεν θόλωσε η ζελατίνα, ξεκολλησε ενα κοματι απο το αφρώδες στο μέτωπο και του εκλεινε το οπτικό πεδίο...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Εγω εχω εδω κ δυο χρονια το fg 15 και το χρησιμοποιω αποκλειστικα πολη. Το πηρα απο lidsdirect ή καπως ετσι γυρω στα 145 με σκοπο να μην ταλαιπωρω το καλο στην πολη, καφετερια κτλ. Για την δουλεια που το πηρα ειναι αψογο με μονο θεμα τον αεραγωγο στο σαγονι που ανοιγοκλεινει ελευθερα πλεον, το ειχα διαβασει κ σε αλλη περιπτωση. Για ταξιδι ισως κανει αλλα για ss χρηση δεν κανει (εχει θεμα με αεροδυναμικη μετα τα 160).
    Ειναι αυτοhttp://images.esellerpro.com/2189/I/...met-Blue-2.jpg

  7. #22
    σε σχεση με arai και shoei το hjc ειναι πολυ μετριο, εγω που εχω το rphaπως το λενε, που ειναι το κορυφαιο της εταιρειας, ειναι πολυ μετριο, μην σου πω πως το raid II της γυναικας μου ειναι πιο ποιοτικο.
    με ξεγελασε το ποσο ελαφρυ ειναι, γιατι ειναι παραπολυ ελαφρυ, και γιαυτο τον λογο το πηρα, αλλα δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο τα 400€ που εδωσα, καλυτερα να επερνα το x-spirit και ας ηταν κοκκινο...
    για 150 με 200€ ειναι μια χαρα τιμη να εχεις ενα καθημερινο κρανος για εδω τριγυρω.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Επίσης αυτά τα περι ανθεκτικότητας καλυτερα να τα γράφουν όσοι έπεσαν φορώντας ενα τέτοιο και μπορουν και γράφουν ακόμα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μακαρι να μην εχουν θέματα τα HJC, αλλά σίγουρα κατι έχει αλλάξει από τότε που τα HJC κατασκευαζονται στην Korea, China και Vietnam και μόνον.
    ήταν ο καθοριστικός παράγων που περιόρισα τις επιλογές μου στα made in japan και made in Germany κράνη τώρα τελευταία που ψώνισα.τελικά πήρα Shoei X-Spirit II
    Το να την πατήσει ο τοπ οδηγός τους και να το δημoσιοποιήσει κιόλας, σιγουρα ηταν μεγαλη καταστροφή για το image της εταιρείας.
    Eχουν υπάρξει πορβλήματα με θόλωμα της ζελατίνας σε αλλα κράνη στο Motogp πχ το Agv του Rossi, για Arai/Shoei δεν εχει ακουστεί κάτι.
    Στου Lorenzo δεν θόλωσε η ζελατίνα, ξεκολλησε ενα κοματι απο το αφρώδες στο μέτωπο και του εκλεινε το οπτικό πεδίο...
    σενάριο:με το τέλος του αγώνα τραβάει ο Λόρε την εσωτερική επένδυση ως τα μάτια για να έχει δικαιολογία που ο Ρόσσι annihilated him
    εν κατακλείδι προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δώσεις μέχρι 200€ μια χαρά κράνος είναι για μέσα στην πόλη πχ αλλά δεν είναι αυτό που υπόσχεται...(κατηγορία RX-7 & X-Spirit II)
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 02/04/2015 στις 22:34.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    εν κατακλείδι προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δώσεις μέχρι 200€ μια χαρά κράνος είναι για μέσα στην πόλη πχ αλλά δεν είναι αυτό που υπόσχεται...(κατηγορία RX-7 & X-Spirit II)
    το αυτο!!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #26
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Πριν λίγο καιρό σε γνωστό κατάστημα στη της Θεσσαλονίκης, που είχα πάει για δική μού δουλειά, ήρθε ένα παλικάρι με ένα hjc full carbon - μοντέλο δεν είδα, ούτε θυμάμαι - το κράνος λοιπόν ήταν τόσο χάλια ( αεραγωγοι ελαμπαν δια της απουσίας τούς, και ήταν κολλημενοι,και ταπωμενοι με υφασματοταινια, γιατί εμπαζε αέρα και νερά, στην ζελατίνα είχε πρόσθεση ένα υλικό που εμποδιζε τα νερά να του έρχονται στα μούτρα)
    Αγανακτισμένος αγόρασε άλλο, άλλης μάρκας.
    Σημειωτέων ότι το παρουσιαστικό του ( ντύσιμο κλπ) αλλά και η κατάσταση της μότο του, δεν δήλωνε σβαρνιαρη

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εγώ θα μιλήσω για το RPHA+ το οποίο πλήρωσα 300ε για να το πάρω.

    Πανάλαφρη αίσθηση,
    ποιοτικότατη κατασκευή εξωτερικά και εξωτερικά,
    άριστος αερισμός,
    όπως άριστο και το κούμπωμα της ζελατίνας.

    Το μόνο του μείον το πινλοκ που δεν είναι απόλυτα στεγανό.

    Τώρα για το συμβάν του Λορένθο δεν το λαμβάνω υπόψιν ως απλός καταναλωτής.
    Τόσα χρόνια τρέχει με HJC κανένα πρόβλημα, έτυχε μια φορά να είναι ελλατωματικό,
    δεν θα κάτσω να πετάξω το δικό μου κράνος.

    Εν κατακλείδι, είμαι ευχαριστημένος με το κράνος κι όταν θα έρθει η ώρα να το αντικαταστήσω
    η HJC θα είναι στη λίστα με τις υποψήφιες επιλογές.

  13. #28
    Απ οτι καταλαβα ο Μπαμπης ειναι η εξαιρεση στον κανονα......

    Ενα καλο αναμεσα σε πολλα μουφα.....

    Ενταξει.... cbf 125 εχει το παιδι.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    γιατί εμπαζε αέρα και νερά, στην ζελατίνα είχε πρόσθεση ένα υλικό που εμποδιζε τα νερά να του έρχονται στα μούτρα)
    Παλαιότερα που έψαχνα για κράνος είχα διαβάσει στο ίντερνετ κάμποσες περιπτώσεις εισροής νερού σε HJC.
    Τόσο στην Ελλάδα, όσο και έξω.
    Βέβαια όλοι έγραφαν ότι η εταιρεία είχε σωστή αντιμετώπιση (αντικατάσταση κράνους ή ζελατίνας άμεσα και κατά περίπτωση) αλλά σε κάποιους το πρόβλημα συνεχιζόταν, ακόμη και στο νέο κράνος.

    Γενικά μου είχε κάνει εντύπωση το πλήθος των περιστατικών.

  15. #30
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    ...
    Τώρα για το συμβάν του Λορένθο δεν το λαμβάνω υπόψιν ως απλός καταναλωτής.
    Τόσα χρόνια τρέχει με HJC κανένα πρόβλημα, έτυχε μια φορά να είναι ελλατωματικό,
    δεν θα κάτσω να πετάξω το δικό μου κράνος.
    ...
    Κατ' αρχας πέρσυ και φέτος τρέχει με HJC, πριν ήταν με Xlite...

    και κακως δεν το λαμβάνεις υπόψιν... Προφανέστατα το κράνος που φοράει ο Χορχε ειναι κλασεις ανώτερο απο το δικό σου (ή το τοπ μοντελο της εταιρείας), όπως ήταν και το Nolan που φορουσε ο Στόνερ...

    Οπότε, αν του Χόρχε σκορπάει, το σε κανει να πιστεύεις ότι το δικο σου δεν θα σκορπίσει; (που μπορει και ποτέ αλλά γιατί να ζεις μ αυτο τον φόβο; )
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HJC Helmet
    από ZsteliosZ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 19:34
  2. Hjc-cl Max.poia H Gnwmh Sas?
    από karby στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 00:25
  3. Τι γνωμη εχετε για το κρανος της Hjc της Colori
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2005, 22:46
  4. helmet top 10
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2004, 10:31
  5. HJC κρανη ... ?
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 09:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF