Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 105

Θέμα: Αγορα bmw r1150gs γνωμες...

  1. #31
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Με χαλασμένο kroati;
    Ουτε, γι'αυτο πολλοι εβαλαν Boulgaro.
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #32
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    με χαλασμένο servo δεν φρενάρει.
    Φρενάρει. Απλά αρκετά πιο δύσκολα και επειδή έχεις συνηθίσει σε ελάχιστη πίεση το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Με χαλασμένο kroati;
    Electrohydraulic servo valve, an electrically operated valve that controls how hydraulic fluid is ported to an actuator
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  4. #34
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Φρενάρει. Απλά αρκετά πιο δύσκολα και επειδή έχεις συνηθίσει σε ελάχιστη πίεση το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.
    Oπως ακριβως συμβαινει και σε ενα αυτοκινητο με σβηστο τον κινητηρα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Φρενάρει. Απλά αρκετά πιο δύσκολα και επειδή έχεις συνηθίσει σε ελάχιστη πίεση το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.
    με telelever;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  6. #36
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το θεμα με το τελελεβερ δεν ειναι οτι δεν δουλευει η αναρτηση οταν μπλοκαρει ο τροχος, αλλα το οτι δεν καταλαβαινεις ποτε θα μπλοκαρει. Η αναρτηση μια χαρα δουλευει.
    Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλη μοτοσυκλετα και πολυ αξιομαχη οδηγικα. Στα 100Κ που εκανα σε 3 χρονια μαζι της μου εβγαλε μονο hall sensors και πηγαμε μαζι παντου. Το μονο που θα με ανησυχουσε θα ηταν ο,τι εχει σχεση με τους αξονες και δεν θα την αγοραζα αν δεν ημουν προετοιμασμενος να κανω τα παντα ολα σερβις μονος μου. Σερβοφρενα με την καμια, τελειως αποτυχημενο concept.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Το γράφω για να υπάρχει για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

    Εγώ ενα 1150gs του 2001 απο τον Δεκεμβριο του 2006 όταν το αγόρασαν μεταχειρισμένο με 35.000χλμ. Τώρα η μηχανή έχει 163.000χλμ. με πολλά ταξίδια εξω αλλά και χρηση πολης ειδικα τα δυο πρωτα χρόνια απο την αγορά της.

    Απο προβλήματα μου έβγαλε το tps στα 75.000χλμ, ενα σωληνάκι φρένων στα 80.000χλμ και μια επισκευή πίσω αμορτισέρ στα 100.000χλμ. Κατα τα αλλά τυπική συντηρηση συνήθως απο εμένα δηλαδή έλεγχος βαλβίδων (όχι απαραίτητα ρύθμιση), μπουζί, λαδια, φίλτρο λαδιού κάθε 10.000χλμ και βαλβολινες, φίλτρο αέρα κάθε 20.000. Αν έχω κανει παραπανω χρηση πολης λάδια κάθε 5.000.

    Η μηχανή δουλεύει όπως την αγόρασα με μικρούς τζογους στον άξονα και στο τελελεβερ που δεν με απασχολούν. Δείχνει οτι θα μακροημερευσει χωρίς να ζητήσει τίποτα για πολλά χρόνια ακόμη.

    Στα αρνητικά:
    Το βαρος σε συνδιασμό με το υψος. Είναι βέβαιο οτι θα φέρει πολλές φορες τον κάτοχο της σε δυσκολη θέση
    Η κατανάλωση καυσίμου είναι αισθητά υψηλότερη απο δίκυκλα αντίστοιχων επιδοσεων και κυμαίνεται απο 6 έως και 8,5 λίτρα στα εκατό τις κρύες μέρες του χειμωνα στην πόλη.
    Το τελελεβερ θέλει συνηθεια . εγώ μετα απο 10 σχεδόν χρόνια δε το έχω συμπαθήσει ακόμη.
    Οι επιδόσεις σε σχέση με τον κυβισμό της είναι πολύ χαμηλες.
    Κατανάλωση λαδιού περί τα 200ml στα 1000χλμ η οποία έχει μειωθεί τα τελευταια χρόνια!
    Λειτουργία άξονα που θέλει συνήθεια ειδικα στα "γρήγορα" κατεβάσματα.
    Απαίτηση ισχυρής μπαταρίας για τις κρύες εκκινήσεις καθώς και για να μη βγει οφφ το abs.

    Κατα τα αλλα πρόκειται για ενα αθάνατο μηχάνημα που προορίζεται για τουριστική χρηση αποκλειστικά. Στην πόλη είναι πραγματική απελπισία και ταλαιπωρεί όσο κανένα άλλο δικυκλο είχα στην κατοχή μου. Η αγορά του ακόμη και σήμερα μπορεί να είναι συμφέρουσα αν η μηχανή δεν χρειαζεται κάποιο ακριβο ανταλλακτικό και είναι σωστα συντηρημένη.
    Αρκεί ο αγοραστής να ξέρει τι παιρνει.

  8. #38
    Νέο μέλος Το avatar του/της vagmark2002
    Εγγραφή
    09/05/2014
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    για μενα η λογικη "δεν εχω λεφτα αλλα γουσταρω bmw 1150gs μεταχειρο και χωρις να να βγαλει βλαβες", ειναι λαθος...

    1ον πας να παρεις μεταχειρισμενο μηχανακι παραγωγης 1999-2005 που σημαινει στην καλυτερη περισπτωση 10ετια χρησης με οτι αυτο συνεπαγεται σε χλμ, βλαβες κλπ...
    2ον πας να παρεις την ναυαρχιδα της εταιρειας, που σημαινει οτι τα service θα ειναι εξ ορισμου ακριβα...σε ολα τα οχηματα ετσι παει...ειδικα στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια...
    3ον περιμενεις 10 χρονια να παρεις 3000€ με δοσεις αυτο που ο αλλος εχεις πληρωσει 17000€, και θελεις και να μην χαλασει τιποτα γιατι λεφτα για ανταλλακτικα+εργασια δεν παιζουν...


    και ολα αυτα επειδη απλα γουσταρεις bmw για να κανεις τις βολτες σου (και την μουρη σου) μεσα στην Σαλονικα...γιατι δεν γραφεις πουθενα για ταξιδια, χωμα ή adventure καταστασεις...
    δλδ δεν θα την παρεις και για τον σκοπο που φτιαχτηκε...
    Ωπα ωπα μεγαλε χαλαρωσε λιγο.

    1ον Δεν εκανα ερωτηση για να με κρινει κανεις για το εαν εχω λεφτα ή οχι
    2ον Η ερωτηση που εκανα ειναι καθαρα στο ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ SERVO ΣΤΟ ABS και αυτο επειδη τα σημαντικα ανταλλακτικα τα βαζω καινουργια και γνησια και το συγκεκριμενο εχει 2000 ευρω.
    3ον Εχω μηχανη (στην φωτο) και κανω αρκετα ταξιδια αλλα κανονιζω ταξιδι στο εξωτερικο και θελω να παω πιο ανετα.
    4ον Οτι μηχανη εχω την ανοιγω και την φτιαχνω μονος μου μιας και ειμαι μηχανολογος-μηχανικος.
    5ον Μουρη πουλαγα οταν ημουν 19 χρονων το '90 τοτε που ανεβαζα τα κοριτσακια στο rd μου και τα πηγαινα βολτα στην πειραικη για γλυκο.
    6ον Εισαι πολυ επιθετικος φιλαρακι και κατι πρεπει να κανεις για αυτο.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Το γράφω για να υπάρχει για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

    Εγώ ενα 1150gs του 2001 απο τον Δεκεμβριο του 2006 όταν το αγόρασαν μεταχειρισμένο με 35.000χλμ. Τώρα η μηχανή έχει 163.000χλμ. με πολλά ταξίδια εξω αλλά και χρηση πολης ειδικα τα δυο πρωτα χρόνια απο την αγορά της.

    Απο προβλήματα μου έβγαλε το tps στα 75.000χλμ, ενα σωληνάκι φρένων στα 80.000χλμ και μια επισκευή πίσω αμορτισέρ στα 100.000χλμ. Κατα τα αλλά τυπική συντηρηση συνήθως απο εμένα δηλαδή έλεγχος βαλβίδων (όχι απαραίτητα ρύθμιση), μπουζί, λαδια, φίλτρο λαδιού κάθε 10.000χλμ και βαλβολινες, φίλτρο αέρα κάθε 20.000. Αν έχω κανει παραπανω χρηση πολης λάδια κάθε 5.000.

    Η μηχανή δουλεύει όπως την αγόρασα με μικρούς τζογους στον άξονα και στο τελελεβερ που δεν με απασχολούν. Δείχνει οτι θα μακροημερευσει χωρίς να ζητήσει τίποτα για πολλά χρόνια ακόμη.

    Στα αρνητικά:
    Το βαρος σε συνδιασμό με το υψος. Είναι βέβαιο οτι θα φέρει πολλές φορες τον κάτοχο της σε δυσκολη θέση
    Η κατανάλωση καυσίμου είναι αισθητά υψηλότερη απο δίκυκλα αντίστοιχων επιδοσεων και κυμαίνεται απο 6 έως και 8,5 λίτρα στα εκατό τις κρύες μέρες του χειμωνα στην πόλη.
    Το τελελεβερ θέλει συνηθεια . εγώ μετα απο 10 σχεδόν χρόνια δε το έχω συμπαθήσει ακόμη.
    Οι επιδόσεις σε σχέση με τον κυβισμό της είναι πολύ χαμηλες.
    Κατανάλωση λαδιού περί τα 200ml στα 1000χλμ η οποία έχει μειωθεί τα τελευταια χρόνια!
    Λειτουργία άξονα που θέλει συνήθεια ειδικα στα "γρήγορα" κατεβάσματα.
    Απαίτηση ισχυρής μπαταρίας για τις κρύες εκκινήσεις καθώς και για να μη βγει οφφ το abs.

    Κατα τα αλλα πρόκειται για ενα αθάνατο μηχάνημα που προορίζεται για τουριστική χρηση αποκλειστικά. Στην πόλη είναι πραγματική απελπισία και ταλαιπωρεί όσο κανένα άλλο δικυκλο είχα στην κατοχή μου. Η αγορά του ακόμη και σήμερα μπορεί να είναι συμφέρουσα αν η μηχανή δεν χρειαζεται κάποιο ακριβο ανταλλακτικό και είναι σωστα συντηρημένη.
    Αρκεί ο αγοραστής να ξέρει τι παιρνει.
    +1150
    συμφωνω απολυτα.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagmark2002 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας σκεφτομαι να ανεβω κατηγορια (και παλι) και εχω δει αυτο:

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6121333/

    και αυτο:

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6258904/

    Καταρχην να πω πως δεν παιζουν και πολλα φραγκα και θα παρθει με δοσεις.
    Ισχυει οτι αυτες οι bmw εχουν servo και παιζει προβλημα με αυτο?
    Για πειτε καμοια γνωμη να την παρω ή θα γινω φραγκοδοτης?

    Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.
    φιλε μου εγω είμαι πολεμιος των bmw και θα σου πω κατι.
    παρε bmw ΠΡΙΝ το 2005 θα ελεγα μεχρι το gs 1150 . το ότι εχει σεβροφρενα και ABS θα πω παρτο με κλιστα ματια.
    το μπροστινο δεν θα το συνηθισεις ευκολα στο θεμα πληροφορισης, ΑΛΛΑ ... το μπροστινο ΔΕΝ θα σε προδοσει ΠΟΤΕ απλα το βαζεις εκει που θες και αυτό θα παει εάν εχεις κανει λαθος εσυ αυτό θα κανει ότι μπορει να εχει επαφη με τον δρομο τοσο οσο κανενα άλλο μπροστινο δεν θα εχει τοσο φιλοτιμο.
    είναι βαρια.... ναι πολύ το lt μου μεολα τα λαδόξιδα είναι 425 κιλα και 100 εγω και 65 η κατερινα και 30+ κιλα πραγματα ειμαστε 600 φευγα ...πολύ μα παρα πολύ βαριοι. σαν ένα τσιγκουετσεντο σε 2 τροχους. αλλα μολις αρχισει και κινητε είναι μια χοντρι μπαλαρινα που απλα θελει σεβασμο στα κιλα της.
    λογο του ότι είναι πριν το μαλακισμενο ετος 2005 που αρχισε η bmw να φτιαχνει μπουρδελα και όχι μηχανες δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. θα γερασεις μαζι της. εάν παρεις bmw μετα το 2005 ... ε σε τρωει ο κολος σου.....
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexzafeir Προβολή μηνύματος
    Τα μεταχειρισμένα BMW ειναι λαχείο - μπορεί μα μην πάθει τίποτα ποτε, σίγουρα η οδηγηση της είναι απόλαυση και αυτο για έμενα μετράει, να γουστάρεις να το πάς βόλτα
    φιλε μου να το πάρεις - καλορίζικο από τωρα ...
    Ακόμα δεν το πήρες; Δεν θα το μετανιώσεις ... στις τιμές που έχουν τωρα δεν θα είσαι ποτέ χαμένος
    16 χρονια Ιαπωνας (8 μηχανακια) ερωτεύτηκα ενα boxer - οταν το πάω βολτα νιωθω 18 χρονων...
    aleaxzafeir

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagmark2002 Προβολή μηνύματος
    Ωπα ωπα μεγαλε χαλαρωσε λιγο.

    1ον Δεν εκανα ερωτηση για να με κρινει κανεις για το εαν εχω λεφτα ή οχι
    2ον Η ερωτηση που εκανα ειναι καθαρα στο ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ SERVO ΣΤΟ ABS και αυτο επειδη τα σημαντικα ανταλλακτικα τα βαζω καινουργια και γνησια και το συγκεκριμενο εχει 2000 ευρω.
    3ον Εχω μηχανη (στην φωτο) και κανω αρκετα ταξιδια αλλα κανονιζω ταξιδι στο εξωτερικο και θελω να παω πιο ανετα.
    4ον Οτι μηχανη εχω την ανοιγω και την φτιαχνω μονος μου μιας και ειμαι μηχανολογος-μηχανικος.
    5ον Μουρη πουλαγα οταν ημουν 19 χρονων το '90 τοτε που ανεβαζα τα κοριτσακια στο rd μου και τα πηγαινα βολτα στην πειραικη για γλυκο.
    6ον Εισαι πολυ επιθετικος φιλαρακι και κατι πρεπει να κανεις για αυτο.

    ok, καλους δρομους...

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    φιλε μου εγω είμαι πολεμιος των bmw και θα σου πω κατι.
    παρε bmw ΠΡΙΝ το 2005 θα ελεγα μεχρι το gs 1150 ....

    ... εάν παρεις bmw μετα το 2005 ... ε σε τρωει ο κολος σου.....
    Μη το λές.
    Από γνωστούς και φίλους καθώς και από το νετ έχω διαπιστώσει ότι μετά το 2008 δεν έχουν βλάβες όπως το διάστημα 2004-2008.
    Δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι αλλά μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει με μια βόλτα από τα φόρουμ που ασχολούνται με το αντικείμενο και είναι ουκ ολίγα στην Ελληνική καθώς και στην Αγγλική.

    Επί πλέον οι κάτοχοι μπεμβέ είναι συνήθως πιο "γκρινιάρηδες" σε σχέση με άλλους ίσως γιατί πλήρωσαν διπλάσιο ποσό για την αγορά μιας μηχανής σε σχέση με ένα ανατολικό μοντέλο αντίστοιχων δυνατοτήτων, αντοχής και αξιοπιστίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα "ιντερνετικά καντήλια" που μπορεί να διαβάσει κανείς παντού ακόμη και για τυχαίες βλάβες.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Μη το λές.
    Από γνωστούς και φίλους καθώς και από το νετ έχω διαπιστώσει ότι μετά το 2008 δεν έχουν βλάβες όπως το διάστημα 2004-2008.
    Δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι αλλά μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει με μια βόλτα από τα φόρουμ που ασχολούνται με το αντικείμενο και είναι ουκ ολίγα στην Ελληνική καθώς και στην Αγγλική.

    Επί πλέον οι κάτοχοι μπεμβέ είναι συνήθως πιο "γκρινιάρηδες" σε σχέση με άλλους ίσως γιατί πλήρωσαν διπλάσιο ποσό για την αγορά μιας μηχανής σε σχέση με ένα ανατολικό μοντέλο αντίστοιχων δυνατοτήτων, αντοχής και αξιοπιστίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα "ιντερνετικά καντήλια" που μπορεί να διαβάσει κανείς παντού ακόμη και για τυχαίες βλάβες.
    Τυχαια βλαβη η απροσμενη ενεργοποιηση του ΑΒΣ ενώ εισαι εν κινησει?( ..και τοσα αλλα..)..απλα ο γνωστος μου μετα από αυτό την εσπρωξε με τη μια...ζημιαρικες μηχανες, χαμος γινεται στο ιντερνετ με καταγγελιες και οσοι την παιρνουν την χρυσωπληρωνουν για να κανουν μοστρα και να επιδεικνυουν σημα στις παραλιες...αν το ιδιο μοτορι με τοσο αρνητικη φημη ειχε σημα beneli και όχι ελικα, δεν θα την αγοραζε κανενας..

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Με φέρνεις σε δύσκολη θέση να υπερασπιστώ μια φίρμα που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα άσχετα αν τότε έπεσε τυχαία στα χέρια μου το 1150 και παραμένει ως σήμερα.
    Υπόψιν ότι πάντα είχα και δεύτερο δίκυκλο παράλληλα για να θυμάμαι πως είναι να οδηγείς κανονική μηχανή

    Οι BMW είναι πολύ καλές για τουριστική χρήση κατασκευασμένες για να ζήσουν πολύ, ίσως περισσότερο και από τον ιδιοκτήτη τους. Το ότι είναι παράλογα ακριβές είναι γεγονός αλλά κανείς δεν αγόρασε μπεμβέ με το ζόρι.

    Το ότι κάποιοι τις παίρνουν για μόστρα είναι επίσης γεγονός αλλά το ίδιο συμβαίνει και με πολλούς κατόχους ντουκάτι, κτμ, τράιουμφ καθώς και με ακριβά ιαπωνικά μοντέλα ειδικά ss και onoff.

    Οι βλάβες υπάρχουν παντού. Το ότι είχαν πρόβλημα στο δεύτερο μισό της περασμένης δεκαετίας σε θέματα αξιοπιστίας δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι για τα μπάζα μια εταιρία που παράγει δίκυκλα τα τελευταία 100 χρόνια. Όπως δεν είναι για τα μπάζα τα gsxr ενώ κάποια είχαν σοβαρά προβλήματα με τα πλαίσια το ίδιο διαστημα...

    Πάρε ένα μπεμβέ μπόξερ και πήγαινε ένα ταξίδι μεγάλο. Όταν γυρίσεις θα καταλάβεις για ποιο λόγο όλοι οι ταξιδιάρηδες μηχανόβιοι στην Ευρώπη τις προτιμούν με συνέπεια όλα αυτά τα χρόνια.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 21:30
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 11:07
  3. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 14:35
  4. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 15:56
  5. Αγορα BMW K100
    από nycos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF