Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 105

Θέμα: Αγορα bmw r1150gs γνωμες...

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    ...

    ΑΛΛΑ...επειδη το ειχα, σε διαβεβαιω πως με ενα bbpower chip + φιλτρο + καταργηση καταλυτη με Υ + εξατμιση REMUS + χοανες απο 1150RT/RS η και 1100S κυριολεκτικα μεταμορφωνεται. Δεν γινεται ΚΤΜ αλλα τουλαχιστον γινεται βαραντερο.

    ...ι.
    Φρόντισε όμως πρίν να έχεις παντρευτεί την κόρη του βενζινά...

  2. #62
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Φρόντισε όμως πρίν να έχεις παντρευτεί την κόρη του βενζινά...
    Η καταναλωση λογικοτατη, για την κορη του βενζινα δε γνωριζω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Επιτρεψε μου να σημειωσω οτι κανεις λαθος μεγαλο για το βαραντερο..Ενα φτιαγμενο βαραντερο εννοω 15αρι γραναζι μπροστα και σωστη αναρτηση κανεις ονειρικα ταξιδια πολυ καλυτερα απο την 1150...οικονομικο, ροπατο στα χαμηλα(το φτιαγμενο εννοω) πιανεις τα 180 σε χρονο ντε τε και τελειωνεις αν θελεις δικαβαλλος και φοτωμενος στα 210 στο κοντερ πραγματικα(μετρημενα με τζι πι ες)...και εννοειται ακλονητο ακομα και στα 7-8 μποφωφ στην εθνικη...

    απλα κανε ενα τεστ ραιντ και θα καταλαβεις...επαναλαμβανω σε φτιαγμενο και οχι της μαμας γιατι τοτε μιλαμε για βαρκαδερο...




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ελα ντε, χάθηκε λίγο η μπάλα πάλι.



    Το 1150 gs είναι ενα μηχανάκι που ενδιαφέρει πολλούς. Οσοι έχουμε μικρά ή μεσαία ον/οφ και θέλουμε να πάμε σε μεγάλο πραγματικό ον/οφ και δεν εχουμε φράγκα για καινούργιο μηχανάκι, το 1150 είναι μια ακρως ενδιαφέρουσα λύση.
    Όταν ερθει η ώρα της ανακατασκευής της αφρικάνας μου, προς 1150 θέλω να πάω γιατί σε τζαμπάν δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο, το βαραντέρο δεν κάνει με τίποτα, το 950adv παραείναι πολεμικό, το f800gs βγαίνει κάπως ακριβό και δεν το λες και ανετο οπότε για όσους δεν μπορούν να διαθέσουν πάνω από 4000Ε για μηχανάκι το 1150 είναι μια καλή περίπτωση.

    Για ταξίδι είναι ότι πρέπει, ανετο και ροπάτο και το βάρος του όντως εξαφανίζεται όταν ξεκινήσει. Οταν το εκανα βόλτα επαθα σοκ από την ροπή του, πραγματικά ότι σχεση και να χεις τραβάει απο πολύ χαμηλά. Στα 150+ ταξιδεύει ωραιότατα, οικονομικά για τα κυβικά του και μπορεί στα κατάλληλα χέρια να περάσει από οποιοδήποτε χωματόδρόμο. Επειδή κάνω πολλά χιλιόμετρα θέλω ενα μηχανάκι που να αντέχει και να μην αγχώνομαι όταν ξεπερνάει τις 100.000 τι θα χρειαστεί και εδώ το μοτερ του 1150 είναι ιδανικό, με τη σωστή συντήρηση μπορεί να βγάλει παρα πολλά χιλιόμετρα. Το σπορ δεν με πολυενδιαφέρει πια, θέλω ηρεμία, θέλω ανεση για 2 και φόρτωμα για ταξίδι μεγάλο. Γι αυτό κάποια στιγμή θα χτυπήσω ενα gs 1150.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Εχεις δικιο!...και το μουλτι με κορακι μοιαζει οχι τυχαια...το θεμα ειναι οτι τα μουλτι πληρωνεις ντιζαιν και τεχνολογια αλλα οχι βλαβες...στις γερμανιδες πληρωνεις 20+ χιλιαρικα και αρκετες βγαινουν προβληματικες...εδω για μενα εινα το θεμα...η αξιοπιστια...μεγα θεμα..αρκει να ψαξει κανεις ιντερνετ καταγγελειες για να καταλαβει...




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Στην πρότασή σου αν αντί "Γερμανοί" έγραφες "Ιταλοί" και αντί για "GS" έγραφες "multistrada" και αντί για "mini" έγραφες "fiat500" πάλι μέσα θα είσουνα
    Ξανασκέψου το

  5. #65
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Επιτρεψε μου να σημειωσω οτι κανεις λαθος μεγαλο για το βαραντερο..Ενα φτιαγμενο βαραντερο εννοω 15αρι γραναζι μπροστα και σωστη αναρτηση κανεις ονειρικα ταξιδια πολυ καλυτερα απο την 1150...οικονομικο, ροπατο στα χαμηλα(το φτιαγμενο εννοω) πιανεις τα 180 σε χρονο ντε τε και τελειωνεις αν θελεις δικαβαλλος και φοτωμενος στα 210 στο κοντερ πραγματικα(μετρημενα με τζι πι ες)...και εννοειται ακλονητο ακομα και στα 7-8 μποφωφ στην εθνικη...

    απλα κανε ενα τεστ ραιντ και θα καταλαβεις...επαναλαμβανω σε φτιαγμενο και οχι της μαμας γιατι τοτε μιλαμε για βαρκαδερο...
    Οπως και να φτιαξεις το βαραντερο, παραμενει βαραντερο. Το 1150 και πιο ευελικτο ειναι και πιο σταθερο σε μποφωρ και πιο ικανο σε σπορ οδηγηση. Ενα κλικ πανω στην ανεση το εχει παντως το honda.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #66
    Πιθανόν να εχετε δίκιο για τα προβλήματα της ΒΜW αλλα οταν καποιος πέρνει ενα boxer moter ολα τα μικροπροβλήματα εξαφανίζονται με την απόλαυση στις βολτες, μπορει η λογικη να δειχνει αλλο μηχανάκι αλλα η καρδια και η ευτυχία ερχεται με αυτο.... τι να κάνουμε αυτο γουστάρει ο ανθρωπος - αυτο του αρέσει να καβαλάει σε αυτο πάνω νοιωθει......

    Αν δεν ήταν αυτο το συναίσθημα θα είχαμε ολοι το ιδιο ss - on off - enduro κτλ
    aleaxzafeir

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Επιτρεψε μου να σημειωσω οτι κανεις λαθος μεγαλο για το βαραντερο..Ενα φτιαγμενο βαραντερο εννοω 15αρι γραναζι μπροστα και σωστη αναρτηση κανεις ονειρικα ταξιδια πολυ καλυτερα απο την 1150...οικονομικο, ροπατο στα χαμηλα(το φτιαγμενο εννοω) πιανεις τα 180 σε χρονο ντε τε και τελειωνεις αν θελεις δικαβαλλος και φοτωμενος στα 210 στο κοντερ πραγματικα(μετρημενα με τζι πι ες)...και εννοειται ακλονητο ακομα και στα 7-8 μποφωφ στην εθνικη...

    απλα κανε ενα τεστ ραιντ και θα καταλαβεις...επαναλαμβανω σε φτιαγμενο και οχι της μαμας γιατι τοτε μιλαμε για βαρκαδερο...

    Μπαίνω και χώμα γι' αυτό δεν μου κάνει το βαρκαντέρο. Το 1150 εχω δει τι μπορεί να κάνει στο χώμα και είναι πολύ κοντά σε αυτό που κάνω με το άφρικα δηλαδή χωμάτινα ταξίδια. Δεν θα πάρω το 1150 συγκεκριμένα για αυτό το λόγο αλλά θέλω να εχω και αυτή τη δυνατότητα. Κάποια στιγμή το 300ρι 2Τ που εχω για εντούρο θα φύγει και θα ρθει ενα xr 400 για να κάνω με αυτό ταξιδάκια στο χώμα (και να το ευχαριστιέμαι πιο πολύ) αλλά να συνεχίσω να παίζω και στα μονοπάτια.
    Αλλά θέλω π.χ. αν πάω εκδρομή στην Καστοριά να εχω την δυνατότητα να κάνω και μια βόλτα στα βουνά του Γράμμου. Με 1150 εχω πάει παρέα και δεν κόλωσε πουθενά, με βαραντέρο δεν εχει τύχει αλλά ετσι και πέσει κάτω με τόσα πλαστικά θα σκορπίσει και είναι κρίμα. Με τόσο όγκο και τόσο βάρος ψηλά είναι ακατάλληλο πιστεύω για τέτοια χρήση.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Για να πας το 1150 χώμα με τα 250 κιλά που ζυγίζει πρεπει να το χεις καλά το άθλημα. Το μηχανάκι θέλει παντού γκάζι. Εγώ μετα απο τοσα χρόνια δεν μπορω να πω οτι έχω ευχαριστηθει χωμάτινη βόλτα.

  9. #69
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ο Κορδιξ το περιγραφει πολυ καλα.

    Στο χωμα θα σε βοηθησει το 1150 (σε σχεση παντα με το βαρος του) γιατι
    1) Εχει κτηνωδη ροπη πολυ χαμηλα και ομαλοτητα, θα περασει πανω απο οτιδηποτε χωρις να χρειαστει να συμπλεκταρεις (η να δωσεις γκαζι) παρα ελαχιστα και μονο στα πολυ κλειστα.
    2) Με τα σωστα καγκελα οταν πεσει δεν θα παθει απολυτως τιποτε, ουτε γρατζουνια και ξανασηκωνεται ευκολα, ακομα και φορτωμενο.
    3) Εχει χαμηλα το κεντρο βαρους.
    4) Οσο κι αν ακουγεται περιεργο, οι αναρτησεις του δουλευουν πολυ γλυκα και συγχωρητικα και περνας επανω απο οτιδηποτε στην ευθεια. Το μονο θεμα ειναι να μαθεις τα ορια του τελελεβερ, οσο μπορεις ,γιατι δεν ειναι και πολυ ευκολο.

    Γενικα το μηχανακι εντυπωσιαζει σε καθε οδοστρωμα σε σχεση με το πως το φανταζεσαι. Εκει που εμενα προσωπικα δεν αρεσε και δημιουργουσε προβλημα ηταν σε χαλια απο προσφυση ασφαλτο σε συνδyασμο με το οτι δεν ειχα abs. Εκανα τον σταυρο μου καθε φορα που επρεπε να φρεναρω.


    Μακρια μονο απο το 1150ADV γιατι το παραπανω υψος σε συνδυασμο με το παραπανω βαρος, το καθιστουν τελειως κουλο, εκτος κι αν εισαι 1.90+ και γομαρι. Εκει που υπερεχει το ADV ειναι στην θεση οδηγησης που ειναι εντουραδικη, λιγο πιο πανω και αρκετα πιο μπροστα απο το χαμηλο. Βοηθαει αρκετα και στην γρηγορη οδηγηση στο δρομο και κανει το μηχνακι να φαινεται πιο ελαφρυ. Απο ανεση μαλιστα πρεπει η εντουραδικη να ειναι η καλλιτερη σελα εβερ σε μηχανη. Για τον συνοδηγο οχι και τοσο.
    Επισης τα ADV λογω οξυτερης γωνιας στον αξονα ηταν πιο ευαισθητα στο να σου δωσουν τον παγκοσμιο συνδεσμο στο χερι.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 18/04/2015 στις 16:29.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #70
    Αντε παλι τα ιδια και τα ιδια μας πρηξανε τα μυδια.
    Παρε αγορι μου οτι γουσταρεις να το φχαριστηθει η ψυχουλα σου.
    Ουτως η αλλως οποιος μπαινει δω μεσα και ρωταει για καποιο μοντελλο που τ αρεσει εχει ηδη αποφασισει,και το κανει για να κρατησει τα προσχηματα με τον εαυτο του κυριως.Εξ αλλου ρε μαγκες στην ζωη η πειρα στα περισσοτερα πραγματα δεν μεταβιβαζεται.
    Οπως λεει ο λαουτζικος ,αν δεν παθεις δεν θα μαθεις
    Γιαυτο τραβα μπρος παρε την μπεμπουλα και ορθια χιλιομετρα.
    Το μονο που πρεπει να ξερεις για τις μπεμπες ειναι οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους

  11. #71
    Για χωμα να προσθεσω την πολυ μακρυα 1 του, που κανει το ξεκινημα σε ολισθηρο τερεν ζορικο
    και για ταξιδι φωρτομενο και δικαβαλο στις ζεστες το δικο μου αρχιζε να βαραει πυρακια.

    Κατα τα αλλα, θωρηκτο, ροπακλα, με αυτοκινηταδικη αισθηση.

    Αν και εμφανισιακα και ως φιλοσοφια κατασκευης ακομα το εκτιμω, οδηγικα ειναι το μηχανακι που με εκανε να βαριεμαι τα μηχανακια.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xtzanos Προβολή μηνύματος
    ...
    και για ταξιδι φωρτομενο και δικαβαλο στις ζεστες το δικο μου αρχιζε να βαραει πυρακια.

    ....
    Τα πυράκια είναι θέμα μπουζί.
    Αν ψάξεις στο νετ σε ξένα φόρα έχει τον τύπο που πρέπει να βάλεις για να μη βαράει.

  13. #73
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Εγώ πάντως αν ήθελα και εκδρομικό enduro θα προτιμούσα το 1100.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως αν ήθελα και εκδρομικό enduro θα προτιμούσα το 1100.
    Sorry για το off topic...
    950SE. αλλά αν θες ντε και καλά bmw τότε hp2.
    Όλα τα άλλα δεν είναι enduro.
    Προσωπική άποψη.
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  15. #75
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    οσο για τα ιαπωνικα συνηθως είναι εργαλεία ουσιας ειδικα τα χοντα και όχι μοστρα...

    Το Varadero ιδιαίτερα είναι η πεμπτουσία της ουσίας... όσο για τη μόστρα, χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει, λέει μια παροιμία.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 20:30
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 10:07
  3. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35
  4. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56
  5. Αγορα BMW K100
    από nycos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF