Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 115

Θέμα: Trackdays & Εκγύμναση

  1. #61
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Define arm pump please....να δώ αν αυτό παθαίνω σε πίεση στην πίστα η σε γνωστή διαδρομή της Ευβοίας.
    Οταν αισθανεσαι τους πηχεις τοσο δουλεμενους που νομιζεις οτι ζυγιζουν δεκα κιλα ο ενας ,δεν μπορεις να σφιξεις τα χερια αλλο (ετσι και αλλιως δεν πρεπει να οδηγαμε με αυτο το τροπο) ουτε στιγμιαια ,οι καρποι πονανε διαολεμενα και ουτε ταδαχτυλα δε μπορεις να κλεισεις...προσωπικα το παθαινω πολυ με το αριστερο του συμπλεκτη...

    Οριστε και πληροφοριες...


    http://www.racerxvt.com/article/arm-pump

  2. #62
    τώρα καταλαβαίνω γιατί θέλουν ταβέρνα κάποια αγόρια για να συνεχίσουν την βόλτα.......
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #63
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Χμμμ εγώ πρέπει να ψάξω αλλού λοιπόν....μούδιασμα σε καρπό και κάτω, δάκτυλα του δεξιού σε σημείο να μην νοιώθω πόσο γκάζι ανοίγω,πόση δύναμη βάζω στα φρένα και γενικά νεκρώνει αν δεν σταματήσω να πιέζω και να αφήσω το χέρι από το γκρίπ μέχρι να ξαναεπανέλθει η λειτουργία του (1 λεπτό το λιγότερο ) .
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Χμμμ εγώ πρέπει να ψάξω αλλού λοιπόν....μούδιασμα σε καρπό και κάτω, δάκτυλα του δεξιού σε σημείο να μην νοιώθω πόσο γκάζι ανοίγω,πόση δύναμη βάζω στα φρένα και γενικά νεκρώνει αν δεν σταματήσω να πιέζω και να αφήσω το χέρι από το γκρίπ μέχρι να ξαναεπανέλθει η λειτουργία του (1 λεπτό το λιγότερο ) .


    σουζυ σφιγγεις...και ψευδεσαι και σφιγγεις...

  5. #65
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Χμμμ εγώ πρέπει να ψάξω αλλού λοιπόν....μούδιασμα σε καρπό και κάτω, δάκτυλα του δεξιού σε σημείο να μην νοιώθω πόσο γκάζι ανοίγω,πόση δύναμη βάζω στα φρένα και γενικά νεκρώνει αν δεν σταματήσω να πιέζω και να αφήσω το χέρι από το γκρίπ μέχρι να ξαναεπανέλθει η λειτουργία του (1 λεπτό το λιγότερο ) .
    Ναι και αυτα συμπτωματα του ιδιου προβλήματος ειναι ...

  6. #66
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Χμμμ εγώ πρέπει να ψάξω αλλού λοιπόν....μούδιασμα σε καρπό και κάτω, δάκτυλα του δεξιού σε σημείο να μην νοιώθω πόσο γκάζι ανοίγω,πόση δύναμη βάζω στα φρένα και γενικά νεκρώνει αν δεν σταματήσω να πιέζω και να αφήσω το χέρι από το γκρίπ μέχρι να ξαναεπανέλθει η λειτουργία του (1 λεπτό το λιγότερο ) .
    Εσυ Pedrosiζεις!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #67
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Κατ'αρχήν αυτό που ενδιαφέρει είναι να είσαι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύς. Αν έχεις περιττά κιλά ξεκίνα δίαιτα ας πούμε. Επειδή στην αρχική ερώτηση δεν διευκρινίζεται η υπάρχουσα φυσική κατάσταση, δεν ρωτάμε δηλαδή: «είμαι χοντρούλης, τι πρέπει να κάνω για να μην τα φτύνω στην προπόνηση στην πίστα;», σκεφτόμαστε λογικά τον μέσο άνθρωπο, που πρέπει να πάει κάθε μέρα στη δουλειά, που δεν έχει πολύ χρόνο για γυμναστική ή που πηγαίνει τακτικά σε γυμναστήριο. Οπότε φυσικά και αναλόγως φυσικής κατάστασης και είτε κάποιος γυμνάζεται τακτικά είτε όχι, το θέμα δεν είναι τι γυμναστική πρέπει κάποιος να κάνει γενικά, αλλά τι χρειάζεται για την πίστα, για track days μια στο τόσο. Αν θέλουμε να πούμε για αγώνες βέβαια, αυτό είναι άλλο κεφάλαιο και πρέπει να το πάρουμε από την αρχή.

    Την πρώτη φορά που μπήκα πίστα, μετά μέχρι και 2-3 μέρες ήταν σαν να πήγα πρώτη μέρα γυμναστήριο και να έπαιξα δυνατά μετά από χρόνια. Από εκεί καταλαβαίνεις αμέσως ποιοί μυς δουλεύουν όταν είσαι στη μηχανή και που θέλεις βελτίωση μυϊκά αλλά και πνευματικά γιατί ίσως συνειδητοποιείς ότι έβαλες βάρος και έσφιξες κάποιους μυς ενώ δεν θα έπρεπε, οπότε κάτι θα πρέπει να αλλάξεις στην οδήγηση ή τη στάση του σώματος στις στροφές. Μετά που έκανα 2-3 track days ανά εβδομάδα σχεδόν, με δουλειά στα παραπάνω θέματα, ήταν πολύ μειωμένη η κούραση, όπως και οι χρόνοι και αργότερα πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα και σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα ίσως να ξαναπάω και την επόμενη μέρα και τη μεθεπόμενη.

    Τώρα σχετικά με την αφυδάτωση, αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν έχει να κάνει με την προπόνηση από άποψη φυσικής κατάστασης, αλλά με τα υγρά, γιατί αν έχει και καύσωνα είναι πολύ δύσκολο μέσα στη στολή. Εκεί όπως είπαν χρειάζονται υδατάνθρακες, πολλά υγρά και αλμυρά όπως π.χ. πατατάκια, για να κρατάνε την υγρασία μέσα στο σώμα και να μειώνεται ο ιδρώτας. Έχω πάθει αφυδάτωση στα όρια λιποθυμίας, που είχα γίνει άσπρος σαν πανί και έπρεπε να καθήσω ακίνητος σε μια καρέκλα για καμιά ώρα για να συνέλθω και να μπορέσω να οδηγήσω για πίσω. Αυτό σε συνθήκες καύσωνα, οπότε πρέπει να ξέρεις και πότε πρέπει να σταματήσεις, ειδικά αν έχεις να κάνεις δρόμο μετά. Ένας αγωνιζόμενος είχε ψυγειάκι με ισοτονικά και μια κούτα με κάθε λογής energy bars, ενώ ένας άλλος συν-προπονούμενος τον συμβούλευε να ασχοληθεί με το ποδήλατο και τη διατροφή για να χάσει κιλά.

  8. #68
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αυτό με τους καρπούς και τα μουδιάσματα από εκεί και κάτω, παραπέμπουν σε καρπιαίο σωλήνα, ή επικονδυλιτιδα. Με ένα ηλεκτρομυογράφημα βρίσκεις τι είναι και δρας ανάλογα. Στη πίστα, όπως ειπώθηκε παραπάνω, εκεί που πονας, εκεί γυμναζεις.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Ρε πούστη λες να αφυδατώνομαι, γι'αυτό δε κάνω χρόνο???

  10. #70
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Να υποθέσω δηλαδή οτι το γνωστό ανέκδοτο " καλά πόσο νερό ήπιες μωρή σαύρα ??? "...... αποτελεί παραβολή αληθινού περιστατικού-διαλόγου,
    μεταξύ εκπαιδευτή και κάποιου αφυδατωμένου & αργού ( aka σαύρα ) αναβάτη σε κάποιο trackday ?
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  11. #71
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Χμμμ εγώ πρέπει να ψάξω αλλού λοιπόν....μούδιασμα σε καρπό και κάτω, δάκτυλα του δεξιού σε σημείο να μην νοιώθω πόσο γκάζι ανοίγω,πόση δύναμη βάζω στα φρένα και γενικά νεκρώνει αν δεν σταματήσω να πιέζω και να αφήσω το χέρι από το γκρίπ μέχρι να ξαναεπανέλθει η λειτουργία του (1 λεπτό το λιγότερο ) .
    Το Κ5 στα ψηλά μεταφέρει υψίσυχνους στα κλιπον και μουδιάζει τους πήχεις. Άλλαξε μηχανάκι
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  12. #72
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Kαι όμως Σταυράκο δεν σφίγγω και το παθαίνω πλέον συχνά και στο σκούτερ,έχω αρχίσει γερνάω μου φαίνεται.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Ναι και αυτα συμπτωματα του ιδιου προβλήματος ειναι ...
    Ωραία ξεκινάω να ψάχνομαι δηλαδή...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εσυ Pedrosiζεις!
    Να ήμουν και στα κιλά του τι καλά θα ήταν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τους καρπούς και τα μουδιάσματα από εκεί και κάτω, παραπέμπουν σε καρπιαίο σωλήνα, ή επικονδυλιτιδα. Με ένα ηλεκτρομυογράφημα βρίσκεις τι είναι και δρας ανάλογα.
    Έχω κάνει ήδη ηλεκτρομυογράφημα και όλα ήταν οκ,επίσης έχω κάνει όλα τα τέστ για καρπιαίο σωλήνα,τενοντίτιδα,επικονδυλίτιδα σε φυσικοθεραπευτή που ειδικεύεται σε αθλήματα που έχουν να κάνουν με το άνω μέρος του σώματος και όποιες παθήσεις αυτού...πραγματικά δεν μούδιαζα καθόλου και με είχε διπλώσει σαν ανάποδο Γάμα για αρκετή ώρα σε πολλά σημεία του χεριού και ξεκίνησε και από το αυχένα πρός τα κάτω..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Το Κ5 στα ψηλά μεταφέρει υψίσυχνους στα κλιπον και μουδιάζει τους πήχεις. Άλλαξε μηχανάκι
    Τα Κ5 είναι για τους φλώρους,εγώ έχω το καλό το Κ8.
    Σοβαρά τώρα το μόνο που δέν έχω κάνει ακόμα είναι να ρυθμίσω πεταλούδες και ζυγοστάθμιση σε τροχούς γιατί παίζει και να φέρνει τόσες ταλαντώσεις στα κλιπ όν και να μήν το καταλαβαίνω από το rush της στιγμής.

    Αλλά.....εφόσον πλέον το παθαίνω και στο σκούτερ πιθανότατα έχω εγώ το θέμα...(γνωστό από παλιά)
    Keep spamming!!!:a13:

  13. #73

  14. #74
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Τα δυο τελευταία τα εχεις ξαναβαλει, πολύ κατατοπιστικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #75
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Ίσως έπρεπε να διαβάσω νωρίτερα αυτό το θέμα και κυρίως το πρώτο βίντεο από το παραπάνω ποστ του Χριστόφορου. Ίσως γλύτωνα το πιάσιμο στους τετρακέφαλους.
    Όσα υγρά όμως και αν ήπια, ήμουν μονίμως διψασμένος και χωρίς σάλιο σε όλη σχεδόν την διάρκεια του εικοσάλεπτου.
    Είχε σχετικά ζέστη στις Σέρρες και την μισή μέρα την πέρασα στην καρέκλα και όχι στην σέλα.
    Στο πάνω μέρος του σώματος δεν κατάλαβα τίποτε. Ούτε χέρια, ούτε μέση, ούτε τίποτα.
    Ελπίζω να μπορέσω να πάω άλλη μια φορά φέτος και όχι πάλι σε διάστημα ενός χρόνου.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ημερολογιο Trackday
    από GTZ750 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2006, 14:05
  2. Trackday 16 Μαιου θα ειναι κανεις;
    από gcrook στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2006, 00:28
  3. και... TrackDay, πριν τον 1ο Αγώνα 2006
    από gr_champion στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 11:30
  4. Νεα Κατηγορια για Trackdays
    από Webmaster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2006, 10:33
  5. Trackday 14/9 Μέγαρα
    από Θάνος στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF