Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20

    Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;

    Καταρχάς καλησπέρες και καλώς σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο μου ποστ.
    Πρώην Vstromάκιας μέχρι και την πρόηγουμενη Δευτέρα οπότε και αποφάσισε ένας φίλος να αλλάξω μηχανάκι,περνώντας ένα ωραιότατο STOP.Φυτεύτηκα στην μπροστινή του ρόδα χωρίς να πέσω αλλά το μηχανάκι διαλύθηκε μπροστά και πάει για ολική.Εγώ όλα καλά για να προλάβω ερωτήσεις.
    Το θέμα είναι τώρα τι;
    Έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτά τα 2 που γράφω στον τίτλο μετά από ψάξιμο 10 ημερών και έχω επισκεφτεί ήδη yamaha για προσφορές.Τρίτη θα πάω και BMW.Στην κατηγορία που κινούμαι είναι επίσης τα Transalp,Versys,Vstrom,Tiger,Crossrunner και μερικά ακόμα που για διάφορους λόγους έχω απορρίψει.Θέλω πάντως να παραμείνω κοντά στα ετήσια έξοδα που είχα σαν συντήρηση με το Vstrom όσο είναι δυνατόν.

    Χρήση: Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ 365 μέρες το χρόνο.Το αυτοκίνητο το έχω με βγαλμένη μπαταρία για να καταλάβετε.Πολλά χιλιόμετρα(κοντά 100) καθημερινά μέσα στην Αθήνα λόγω δουλειάς αλλά και ταξιδάκια όποτε βρίσκω χρόνο(έφτασα μέχρι Πολωνία με το Vstrom πρόπερσι και φέτος λέμε Αύγουστο για Ιταλία με κάτι φιλαράκια).
    Μπάτζετ: Επειδή δεν είμαι τύπος που αλλάζει μηχανάκια σαν τα πουκάμισα και θέλω κάτι που θα μου μείνει για 10 χρόνια αν όλα πάνε καλά,λέω να κάνω την υπέρβαση.Το Tracer βγαίνει στα 10,500 με φουλ έξτρα και το κλειδί στο χέρι.Το BMW ίσως λίγο παραπάνω σαν καινούριο και 2-3 χιλιάρικα παρακάτω μεταχειρισμένο.Οπότε ας πούμε γύρω στα 11 το ταβάνι μου.

    Θα χαρώ να διαβάσω όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες και γνώμες που θα με βοηθήσουν να καταλήξω.Κλίνω προς το Tracer αλλά ίσως ταιριάζει περισσότερο το BMW στη χρήση που θέλω να του κάνω.
    Υ.Γ.: Είμαι 1,87.
    Υ.Γ.1: Ευχαριστώ.

  2. #2
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Το Yamaha δεν το έχω δει ούτε ζωντανό.
    Το BMW το έχω οδηγήσει αρκετές φορές. Διαχρονικό μεν αλλά για μένα άβολο και κουραστικό για 100χλμ/ημέρα και με ελάχιστη προστασία αναβάτη, πράγμα πολύ σημαντικό για κυκλοφορία χειμώνα-καλοκαίρι.
    Ρίξε μια ματιά και στα Triumph.

    Καλή επιλογή!
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  3. #3
    Θεωρω οτι το Γιαμαχα θα εχει μικροτερο κοστος χρησης απο το BMW (χωρις αυτο να ειναι απολυτο - μιλαμε και για νεο μοντελο με πιθανα προβληματα).

    Απο την αλλη το BMW νομιζω ειναι λιγο πιο ελαφρυ και πιο ανετο για πολη. Επισης καιει λιγο (δεν ξερω την καταναλωση του tracer)

    Ταξιδια κανουν και τα δυο.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20
    @Kepler: Δυστυχώς λόγω άσχημης προϊστορίας με Tiger και πολύ κοντινό μου πρόσωπο,το Tiger είναι εκτός.

    @Haddock: Σε κιλά είναι ίδια και από ότι μαθαίνω από τους πρώτους αναβάτες Tracer,παίζει σε τιμές κατανάλωσης 5-6/100,ειδικά στην ''αργή'' χαρτογράφηση.Για το BMW έχω ακούσει εξωπραγματικά χαμηλά νούμερα,4/100 και τέτοια.

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Tracer θα κοιτουσα και γω μιας και ειναι το καινουριο Trend. θα ηθελα να το κανω ενα test drive πρωτα να βεβαιωθω οτι μου παει.
    Δευτερη επιλογη θα ηταν το 800 της BMW και μετα το Tiger.
    Δε βοηθαω πολυ αλλα με αυτη τη σειρα θα ξεκινουσα.
    Το καινουριο το strom δε το συζητας ε?

  6. #6
    Δικαβαλος ή μονοκαβαλος;
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Tracer θα κοιτουσα και γω μιας και ειναι το καινουριο Trend. θα ηθελα να το κανω ενα test drive πρωτα να βεβαιωθω οτι μου παει.
    Δευτερη επιλογη θα ηταν το 800 της BMW και μετα το Tiger.
    Δε βοηθαω πολυ αλλα με αυτη τη σειρα θα ξεκινουσα.
    Το καινουριο το strom δε το συζητας ε?
    Θέλω να ανέβω λίγο κατηγορία/κυβικά/άλογα χωρίς να φτάσω σε χιλιάρια.


    @spyrakos: Εντός Αθηνών μονοκάβαλος κυρίως αλλά σίγουρα θέλω και άνετο συνεπιβάτη.Αύριο μεθαύριο μπορεί να βρω καμιά γκόμενα

  8. #8
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filiatrinos Προβολή μηνύματος
    Κλίνω προς το Tracer
    Για να αποκομίσεις μια σοβαρή άποψη πρέπει να διαβάσεις δημοσιογραφικά tests. Το θέμα με αυτά είναι να γνωρίζεις εκ των προτέρων ποιοι τζούρνος είναι οι γνωστοί κόλακες των εταιριών που δεν θα διστάσουν να ΜΗΝ αναφέρουν τα αρνητικά μιας μοτό, ή να τα αναφέρουν απαξιώνοντας τα μερικώς και ποιοι είναι οι πιο έντιμοι που συνειδητά θα σεβαστούν τον αγοραστή και θα του δώσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα για το τι τον περιμένει.
    Από τα test των κατ εμέ σοβαρών τζούρνος που έχω διαβάσει, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα πως η γεωμετρία και το μοτέρ του τρέισερ είναι ακριβώς ότι χρειάζεται ένας μέσος προς το έμπειρος μοτοσυκλετιστής για να κινηθεί από χαλαρά έως ταχύτατα με την μέγιστη ασφάλεια και την διασκέδαση πάντα σε πρώτο λόγο.
    Το ότι αυτοί οι τζούρνος όντας πύραυλοι με αρκετές απαιτήσεις από τη μοτό, γράφουν πως κατέβηκαν από το τρέισερ με χαμόγελο δίχως να τους έχει λείψει τίποτα για εμένα είναι όλο το ζουμί.
    Συνεπώς μια χαρά κλήση έχεις.
    Καλή αγορά, καλούς δρόμους
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filiatrinos Προβολή μηνύματος
    Θέλω να ανέβω λίγο κατηγορία/κυβικά/άλογα χωρίς να φτάσω σε χιλιάρια.
    Με το tracer ανεβαινεις πολυ παντως....
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Φούλη μου.......
    εγώ το γιαμαπα θα έπαιρνα γιατί είναι "τάβλα" το μαμημενο. ...
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    αν δεν μπαινεις χωμα,πηγαινε για το τζαπωνεζικο..
    βεβαια το καλυτερο θα ηταν να τα οδηγησεις και τα 2,οποτε ψαξε για τεστ ραιντ.αθηνα εισαι,θα βρεις ευκολα λογικα.αυτο θα σου λυσει αποριες
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    αν δεν μπαινεις χωμα,πηγαινε για το τζαπωνεζικο..
    βεβαια το καλυτερο θα ηταν να τα οδηγησεις και τα 2,οποτε ψαξε για τεστ ραιντ.αθηνα εισαι,θα βρεις ευκολα λογικα.αυτο θα σου λυσει αποριες
    Ότι λέει ο από πάνω
    Ένα μείον του f800 είναι η φλούδα - σέλα συνεπιβάτη.
    Έχει φρενάρες Γκάζι θερμαινόμενα γκριπ, πάει παντού .
    Ισως σε προβληματίσει λίγο το ύψος ( δεν ξέρω πόσο είναι το Tracer)
    Το Tracer δεν το ξέρω ρώτα στο ανάλογο θέμα τους ήδη κατόχους.
    Και αν μπορείς οδήγησε και τα δύο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Φούλη μου.......
    εγώ το γιαμαπα θα έπαιρνα γιατί είναι "τάβλα" το μαμημενο. ...

  14. #14
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    100 χιλιόμετρα καθημερινά μέσα στην Αθήνα είναι υπερβολικά πολλά για το τρικύλινδρο της Yamaha και γνώμη μου είναι οτι αν πάρεις το MT-09 για τέτοια χρήση θα το ταλαιπωρήσεις πάρα πολύ.

    Στη θέση σου θα τσίμπαγα ένα φτηνό μονοκύλινδρο για χρήση εντός κάτω από 2500ευρώ...και θα τσίμπαγα και το MT-09 με τα μισά ή και λιγότερα εξτρά προίκα για να ισοσταθμίσω το μονοκύλινδρο και να το χω να το λιώνω στα ταξίδια και στις μικρότερες εξορμήσεις για καφέ.

    Σίγουρα πάντως αν θες κάτι ανώτερο από Vstrom και υπάρχει το κασέρι για καινούρια αγάπη που θα κρατήσεις, το 09 είναι η επιλογή σου.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Με αυτά που θέτεις (οικονομικό, πόλη, 365 ημέρες πάνω) μάλλον θα πρέπει να δεις πάλι αυτά που απέρριψες. 'Η δύο μεταχειρισμένα αντί ενός καινούργιου.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Τι να πάρω άραγες;;;;;;;;;
    από arxaios στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 21:13
  4. Τί να πάρω... τί να πάρω...
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:11
  5. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF