Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: αγορά astrea supra.. συμβουλές εκτιμήσεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33

    αγορά astrea supra.. συμβουλές εκτιμήσεις

    Καλησπέρα φίλοι & φίλες
    ένας γνωστός -μηχανικός παλαίμαχος- δίνει το σουπρα του σε πάααααααααααρα πολύ καλύ τιμή με την υποσημείωση ότι εντός ολίγου θα χρειαστεί καδένα και ράουλα.. μου ξεκαθάρισε ότι το μοτερ δεν έχει ανοιχτεί ποτέ ότι το συντηρεί ευλαβικά και ότι το βγαλε λόγω φυσικής φθοράς.. τι σημαίνει αυτό για το μοτέρ (ακόμα και οικονομικά).?? Αν τ αλλάξω επι τόπου το σώζω ή κινδυνέυω να το πάρω στο χέρι..?? Επίσης θέλει και πίσω σιαγώνες.. τι λέτε???

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    καδενα βγαζουν φυσιολογικά πάνω απο 60.000 χλμ, έχει τόσα?

    καδενα αλλαγή γνήσια και ράουλα και τεντωτήρας κάνει σίγουρα κανα 30αρικο.

    πες του να του πληρώσεις την καδένα (μόνο το ανταλλακτικό) να στην αλλάξει, να σου κάνει ένα γενικό service και να το πάρεις ύστερα.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    καδενα βγαζουν φυσιολογικά πάνω απο 60.000 χλμ, έχει τόσα?

    καδενα αλλαγή γνήσια και ράουλα και τεντωτήρας κάνει σίγουρα κανα 30αρικο.

    πες του να του πληρώσεις την καδένα (μόνο το ανταλλακτικό) να στην αλλάξει, να σου κάνει ένα γενικό service και να το πάρεις ύστερα.
    ο άνθρωπος έχει πρόβλημα υγείας και δεν μπορεί πλέον, για αυτό και το δίνει, συνεπώς, θα το κάνω σε δικό μου μάστορα..

    η τίμη που το δίνει (<500) είναι άκρως δελεαστική για την ευρύτερη κατάσταση του παπιού που είναι, εξωτερικά, του κουτιού..

    το θέμα μου είναι επειδή δεν έχω κάνει ποτε ανακατασκευή σε δικό μου αν το μοτερ μετά απο αυτές τις αλλαγές θα είναι οκ ή έχει βάλει πλώρη για μπιέλες κλπ.. τα χμ είναι 70 χιλιάδες πραγματικά (το χει πρώτο χέρι και το ξέρω)

    να αναφέρω ότι το παπί κινείται κανονικά και το άπειρο μάτι δε βρίσκει πρόβλημα.. ο ίδιος μου το είπε, με τη λογική του ότι σε 6 μήνες με 1 χρονο θα το βγάλει άρα καλύτερα φτιαχτα τώρα..

    υπερευχαριστώ για την απάντηση...
    υγ τα εργατικά πόσο θα πάνε -για καδενα & σιαγώνες-??

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος
    ο άνθρωπος έχει πρόβλημα υγείας και δεν μπορεί πλέον, για αυτό και το δίνει, συνεπώς, θα το κάνω σε δικό μου μάστορα..

    η τίμη που το δίνει (<500) είναι άκρως δελεαστική για την ευρύτερη κατάσταση του παπιού που είναι, εξωτερικά, του κουτιού..

    το θέμα μου είναι επειδή δεν έχω κάνει ποτε ανακατασκευή σε δικό μου αν το μοτερ μετά απο αυτές τις αλλαγές θα είναι οκ ή έχει βάλει πλώρη για μπιέλες κλπ.. τα χμ είναι 70 χιλιάδες πραγματικά (το χει πρώτο χέρι και το ξέρω)

    να αναφέρω ότι το παπί κινείται κανονικά και το άπειρο μάτι δε βρίσκει πρόβλημα.. ο ίδιος μου το είπε, με τη λογική του ότι σε 6 μήνες με 1 χρονο θα το βγάλει άρα καλύτερα φτιαχτα τώρα..
    Αν είναι έτσι τα πράγματα, πάρτο και μην του κάνεις τίποτα, εκτός από αυτά που χρειάζεται άμεσα (βλ. φρένα, αμελητέο έξοδο).
    Πιθανόν να μην σου βγάλει και τίποτα.

    Ακόμη όμως και αν ζητήσει μια επισκευή, την κάνεις (όταν χρειαστεί) με γνήσια ανταλλακτικά και έχεις ένα "καθαρό" μηχανάκι για πολλά χλμ ακόμη.

  5. #5
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    αν ειναι στην κατασταση που λες παρτο. αλλαξε οτι χρειαζεται μολις το παρεις και δε θα παθει τιποτα (ειναι φθηνα τα ανταλλακτικα και δεν αξιζει να ρισκαρεις).
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #6
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος

    ... η τιμή που το δίνει (<500) ...
    Πάρτο χθες αν είναι εξωτερικά όπως τα λες.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    οτι είπαν οι προλαλήσαντες... οταν θα κανεις service κοιτας και τα υπολοιπα.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Πριν το πάρεις να το πας για έλεγχο σε μηχανικό εμπιστοσύνης να του ρίξει μια ματιά. Αν δεν βρει κάτι σοβαρό να το πάρεις. Για αυτά που μας λες το κόστος είναι μικρό.

Παρόμοια θέματα

  1. astrea vs astrea supra
    από kioukiou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2015, 09:37
  2. Λάδια για astrea supra..
    από hercul στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 11:36
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2006, 16:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF