Σελίδα 17 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 7121314151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 287

Θέμα: Ψησταριά υγραερίου

  1. #241
    Στις ψησταριές υγραερίου δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται καθόλου καθαριστικά, χημικά, βαφές κλπ όπως αναγράφεται στις οδηγίες. Η διαδικασία για τον καθαρισμό και την προετοιμασία της (seasoning) είναι για όλες τις ψησταριές η ίδια και υπάρχουν επίσης και άπειρα σχετικά video στο Youtube. Γενικότερα, τα μαντέμια δεν θέλουν νερό αλλά λάδι, ο κάδος θέλει ξήσιμο και σκούπισμα και τα λήπη πρέπει να μην μένουν στην ψησταριά. Οι αναφλέξεις ή ακόμα και το μπουρλώτο προέρχονται από αυτά τα λήπη που είχαν μαζευτεί, τα οποία πρέπει να αφαιρούνται τακτικά.

    Εγώ δεν θα την έβαφα όπως είπα αλλά εαν πρόκειται να βαφτεί ντε και καλά, τότε καλύτερα να γίνει μόνο εξωτερικά για αισθητικούς καθαρά λόγους.

  2. #242
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Εγώ ντύνω το ταψάκι με επαγγελματικό χοντρό αλουμινόχαρτο και το αλλάζω πριν από κάθε ψήσιμο, εκτός αν έχω ψήσει pizza, λαχανικά ή στήθος κοτόπουλο που δεν βγάζουν λίπος. Με βούρτσα και λάδι κάνω τα μαντέμια και τα πλαινά τα ξύνω με σπατουλίτσα αφού έχουν καρβουνιάσει. Ψήνω σίγουρα 3 φορές την εβδομάδα τα τελευταία χρόνια και είναι σαν κανούρια. Δε λέει να χαλάσει να πάρω μια Weber που έχω βάλει στο μάτι.

  3. #243
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εγώ ντύνω το ταψάκι με επαγγελματικό χοντρό αλουμινόχαρτο και το αλλάζω πριν από κάθε ψήσιμο, εκτός αν έχω ψήσει pizza, λαχανικά ή στήθος κοτόπουλο που δεν βγάζουν λίπος. Με βούρτσα και λάδι κάνω τα μαντέμια και τα πλαινά τα ξύνω με σπατουλίτσα αφού έχουν καρβουνιάσει. Ψήνω σίγουρα 3 φορές την εβδομάδα τα τελευταία χρόνια και είναι σαν κανούρια. Δε λέει να χαλάσει να πάρω μια Weber που έχω βάλει στο μάτι.
    Μα και εμένα με το τρόπο που τη καθαριζα τοσα χρόνια σαν καινούργια είναι! Πριν απο κανα 2 ώρες τη ξεσκεπασα για να ψησω χάμπουργκερ και βρέθηκα σε ενα θέαμα που δε περίμενα! Εκεί που κάηκε το χρωμα σκούριασε κιόλας! Μεσα σε 5 μέρες! Ηταν βράδυ γι'αυτό δεν εβγαλα φωτο να σας δείξω! Αύριο που θα κάτσω να την καθαρίσω και θα είναι μέρα θα τη φωτογραφίσω!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #244
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    .

    Εγώ δεν θα την έβαφα όπως είπα αλλά εαν πρόκειται να βαφτεί ντε και καλά, τότε καλύτερα να γίνει μόνο εξωτερικά για αισθητικούς καθαρά λόγους.
    Κοίταξε! Αν κάποιος που ήξερε μού ελεγε ότι δεν θα προχωρήσει η σκουριά ούτε εγω θα την εβαφα!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #245
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Βάλε φωτό να δούμε το πρόβλημα σου, αν μιλάς για επιφάνεια που ακουμπά το φαϊ τα πράγματα είναι δύσκολα.
    Δεν είναι μόνο το ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα άλλο από κεραμική βαφή με κύριο χαρακτηριστικό "food grade"
    είναι περισσότερο επικίνδυνο ότι έχει ήδη αν έχει αρχίσει και φεύγει από την επιφάνεια.

    Με όσα ξέρω - θυμάμαι μέχρι στιγμής, δεν θα έβαζα τίποτα πάνω σε επιφάνεια σαν την πλάκα που ψήνουμε.

    Σίγουρα δεν θα φοβόμουν να την καθαρίσω (εννοώ αποβαφή) με καυστική ποτάσα, να την "ανάψω"
    δημιουργώντας σκουριά με ξύδι και να χρησιμοποιήσω κάποιο οξύ που αντιδρά με την σκουριά και δημιουργεί "κεραμικά"
    υπολείμματα στο σημείο.

    Ακόμα και έτσι όμως, θα την έφτανα μετά σε θερμοκρασία κοντά στους 1000C και θα την έσβηνα σε ελαιόλαδο.


    Όσο και αν νομίζω ότι έτσι θα ήμουν ασφαλής, δεν έχει καμία εγγύηση πως δεν θα δημιουργήσω δηλητήρια.
    Πάλι θα ρώταγα και θα έψαχνα τις απαντήσεις που θα είχα μέχρι να βρω προδιαγραφές γι' αυτά στην US.

    To να "ανάψει", να σκουριάζει δηλαδή σαν πουδρα ένα γυμνό μαντέμι που του ανεβάζουμε θερμοκρασία σε εξωτερικό χώρο
    στην Κρήτη, σε 5 μέρες, το λέω καλής ποιότητας. Στα βουνά το παθαίνει σε 24 ώρες.
    Το να χάνει την επίστρωση της η πλάκα που ακουμπάω το φαϊ μου φαίνεται πολύ πιο επικίνδυνο.

  6. #246
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Μαντέμια είναι πολύ ακριβές κατασκευές.
    Συνήθως ο κουβάς είναι αλουμίνιο στην καλύτερη ή λαμαρίνα χαλύβδινη.
    Και ο άνθρωπός είπε ότι άρπαξε στο πλάι.

  7. #247
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Το μαντεμι δεν έπαθε τίποτα!
    Μου αρπαξε στο πλάι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20211212_131952_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	34,4 KB 
ID:	432856




    Αυτη είναι η ψησταριά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20211212_131957_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	45,7 KB 
ID:	432857




    Και το θερμόμετρο για τον φιλο που μου ειπε πως ξέρω οτι έφτασε τους 500
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20211212_131945_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	28,2 KB 
ID:	432858
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #248
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Υπάρχει σαν αυτό: https://www.utools.gr/VITEX-VEROLAC-...A1%CE%9F-375ml

    για 350 C και το ίδιο με αλουμίνιο 600 C. Εγώ θα δοκίμαζα το 350C γιατί δεν θέλω την σκόνη αλουμινίου αν ποτέ εμφανιστεί κ.λπ.
    Αλουμίνιο σε σκόνη γενικά τρώμε και από τα ταψιά και από συσκευασίες κ.λπ. δεν είναι απαγορευτικό απλά δεν πιστεύω ότι έρχεται συχνά
    το πλαϊνό σε τόσο μεγάλη θερμοκρασία.

    Ακολούθησε οδηγίες και μην ακουμπήσεις φαϊ πάνω του τα πρώτα ψησίματα.

  9. #249
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει σαν αυτό: https://www.utools.gr/VITEX-VEROLAC-...A1%CE%9F-375ml

    για 350 C και το ίδιο με αλουμίνιο 600 C. Εγώ θα δοκίμαζα το 350C γιατί δεν θέλω την σκόνη αλουμινίου αν ποτέ εμφανιστεί κ.λπ.
    Αλουμίνιο σε σκόνη γενικά τρώμε και από τα ταψιά και από συσκευασίες κ.λπ. δεν είναι απαγορευτικό απλά δεν πιστεύω ότι έρχεται συχνά
    το πλαϊνό σε τόσο μεγάλη θερμοκρασία.

    Ακολούθησε οδηγίες και μην ακουμπήσεις φαϊ πάνω του τα πρώτα ψησίματα.
    Το μόνο που με κοληει είναι οτι λέει πρεπει να βαλω διαλύτη πρώτα πανω!Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #250
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Λέει ότι κάνει και για ψησταριές-μπάρμπεκιου.
    Δες μήπως έχει και γκρι για να μη χαλάσει η διχρωμία.
    Έτσι και αλλιώς μόνο έξω θα το βάψεις, έτσι δεν είναι;

  11. #251
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Λέει ότι κάνει και για ψησταριές-μπάρμπεκιου.
    Δες μήπως έχει και γκρι για να μη χαλάσει η διχρωμία.
    Έτσι και αλλιώς μόνο έξω θα το βάψεις, έτσι δεν είναι;
    Ναι αλλά λέει οτι χρειάζεται διαλύτη!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #252
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Eλα μωρέ να το σκουπίσεις με ασετον ή νιτρο λέει, σιγά.

  13. #253
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eλα μωρέ να το σκουπίσεις με ασετον ή νιτρο λέει, σιγά.
    Οχι οχι!!!Δε θέλω καθόλου τέτοια πράγματα! Τη Παρασκευή που θα παρω το δώρο θα παω σε ενα μαγαζί και θα ζητήσω κάποιο ειδικό σπρει! Απο κει θα μου δώσουν και οδηγίες!
    Ευχαριστώ πάντως...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #254
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Είναι τόσο πτητικά που χάνεις λίτρο σε 24 ώρες το καλοκαίρι. Επίσης η ποσότητα που θα βρέξεις ένα πανάκι
    για να σκουπίσεις το σημείο που θα βάψεις είναι ελάχιστη.
    Σε μερικά λεπτά θα έχει στεγνώσει στο πανάκι. Στην επιφάνεια που θα σκουπίσεις θα στεγνώσει σε δευτερόλεπτα.

    Ακόμα και αν το κάναμε πείραμα και βάζαμε μια γουλιά με κρύο στο μαντέμι, θα καιγόταν τόσο γρήγορα και τόσο καθαρά που μπορεί να μας διέφευγε.

    Τα κορίτσια απορροφούν 2-3ml το χρόνο από τα ακροδάκτυλα που το χρησιμοποιούν και όσοι βάφουμε διυλίζουμε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νίτρου.
    Δεν λέω πως είναι κάτι καλό, απλά δεν μένει στην δική σου περίπτωση.

    Απολυπαντικά, υγρά πιάτων, άλλα καθαριστικά κ.λπ. θα αφήσουν πολύ περισσότερες άγνωστες ουσίες που μεταλλάσσονται με την καύση.
    Το χρώμα θερμοκρασίας που έχει πάνω (~350C) και αυτό που θα βάλεις εσύ, έχουν περισσότερα δηλητήρια που και αυτά θα φύγουν και θα αδρανοποιηθεί
    το χρώμα κοντά στους 200C.

    υγ: αν δεις τι έχουν μέσα τα μανό κάτω από 15ε, δεν θα ξαναφιλήσεις χέρι ποτέ..
    Οι 9 στις 10 λακ που βρίσκεις στα ράφια μου είναι χρήσιμες να κάνω αδιαβροχοποίηση σε δέρματα..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 13/12/2021 στις 08:42.

  15. #255
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είναι τόσο πτητικά που χάνεις λίτρο σε 24 ώρες το καλοκαίρι. Επίσης η ποσότητα που θα βρέξεις ένα πανάκι
    για να σκουπίσεις το σημείο που θα βάψεις είναι ελάχιστη.
    Σε μερικά λεπτά θα έχει στεγνώσει στο πανάκι. Στην επιφάνεια που θα σκουπίσεις θα στεγνώσει σε δευτερόλεπτα.

    Ακόμα και αν το κάναμε πείραμα και βάζαμε μια γουλιά με κρύο στο μαντέμι, θα καιγόταν τόσο γρήγορα και τόσο καθαρά που μπορεί να μας διέφευγε.

    Τα κορίτσια απορροφούν 2-3ml το χρόνο από τα ακροδάκτυλα που το χρησιμοποιούν και όσοι βάφουμε διυλίζουμε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νίτρου.
    Δεν λέω πως είναι κάτι καλό, απλά δεν μένει στην δική σου περίπτωση.

    Απολυπαντικά, υγρά πιάτων, άλλα καθαριστικά κ.λπ. θα αφήσουν πολύ περισσότερες άγνωστες ουσίες που μεταλλάσσονται με την καύση.
    Το χρώμα θερμοκρασίας που έχει πάνω (~350C) και αυτό που θα βάλεις εσύ, έχουν περισσότερα δηλητήρια που και αυτά θα φύγουν και θα αδρανοποιηθεί
    το χρώμα κοντά στους 200C.

    υγ: αν δεις τι έχουν μέσα τα μανό κάτω από 15ε, δεν θα ξαναφιλήσεις χέρι ποτέ..
    Οι 9 στις 10 λακ που βρίσκεις στα ράφια μου είναι χρήσιμες να κάνω αδιαβροχοποίηση σε δέρματα..
    Σωραιως!Δείχνεις να ξέρεις τι λες για άλλη μία φορά! Κάνεις το συνομιλητή σου να σου αποκτά εμπιστοσύνη!
    Ώραια!Και με τη μυρωδιά απο το διαλύτη τι γίνετε?Έχει έντονη μυρωδιά!
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Κιτ υγραεριου για αυτοκινητο
    από libali10 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2010, 10:50
  2. Η ψησταριά και το λουκάνικο!!!
    από alximistis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 10:18
  3. σαν ψησταριά!
    από rsp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 04:25
  4. Κωλοσ..σαν..ψησταρια
    από jimbar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2004, 21:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF