Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 287

Θέμα: Ψησταριά υγραερίου

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πα να λέτε ότι θέλετε, σαν το κάρβουνο δεν υπάρχει, λέμε!
    Στο χωριό κάρβουνο... Αθήνα υγραέριο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Απλή μεταλλική ψησταριά (λαικιστί φουφού που λέγανε οι παλιοί) μπορεί αν γίνει μετατροπή σε υγραέριο; Κάποιο καλό συνεργείο;
    Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει αλλά μπορεί να αγοράζεις με το ίδιο κόστος μια καινούρια.
    Λογικά κάτω από 100€ δεν θα παει υλικά κ εργασία.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Στο χωριό κάρβουνο... Αθήνα υγραέριο.
    Μια χαρά ψήνω εγώ στην βεράντα άμα λάχει.
    Βέβαια, είναι μικρή, πολύ μικρή, αλλά τρία-4 άτομα μια χαρά τρώμε.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Σε πόλη, κάρβουνο μόνο αν ψήνεις 1-2 φορές το μήνα ή αραιότερα - ή αν μένεις στο ρετιρέ

    Ο γείτονας το θερινό εξάμηνο ψήνει κάθε 3-4 μέρες και πρέπει να κλείνουμε παράθυρα, όχι μόνο όταν τσικνίζει το σύμπαν, αλλά κυρίως μέχρι να ανάψουν σωστά τα κάρβουνα. Ο αέρας γίνεται έντονα αποπνικτικός.

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Απλή μεταλλική ψησταριά (λαικιστί φουφού που λέγανε οι παλιοί) μπορεί αν γίνει μετατροπή σε υγραέριο; Κάποιο καλό συνεργείο;
    κινηματογραφικό! θα το ανεβάσεις μετά να βγάλεις και λεφτά

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ποπο.υπάρχει τέτοιο θρεντ εδώ μέσα?Θα το διαβάσω όταν σχολάσω όλο.Ειμαι φαν του είδους
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ποπο.υπάρχει τέτοιο θρεντ εδώ μέσα?Θα το διαβάσω όταν σχολάσω όλο.Ειμαι φαν του είδους
    Εδώ έχουμε για κουρτίνες, ηλιακούς θερμοσίφωνες, χύτρες, τέντες, ότι έχει νοικοκυριό, τέτοιο δεν θα είχαμε;
    Έχουμε πει: moto.gr, ντύνει, στολίζει, νοικοκυρεύει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Προσοχή στις μη επώνυμες ψησταριές υγραερίου, διότι δεν έχουν υποστήριξη από ανταλλακτικά. Εκτός αν είσαι μηχανουργός, αν σου χαλάσει κάποιο εξάρτημα, την πετάς (παθών). Οι φθηνές είναι καλές για κάποιον που δεν ξέρει αν τελικά θα του αρέσει, ώστε να μην πάει χαμένη η επένδυση. Αν όμως ξέρει ότι θα τη χρησιμοποιεί, σαφώς και πρέπει να δώσει τα πολλαπλάσια χρήματα μίας επώνυμης.

    Το κάρβουνο πράγματι δίνει καλύτερη γεύση, αλλά θέλει χρόνο. Επίσης πρέπει να μην έχεις κοντά γείτονες που ενοχλούνται. Κι εδώ την έχω πάθει πριν από χρόνια που έψηνα σε κάρβουνα μία φορά το μήνα. Μου την είπε γειτόνισσα που είχε απλώσει ρούχα και της τα τσίκνισα. Από τη μία, είχα ανάψει φωτιά από νωρίς, οπότε ήταν σαν να είχα προειδοποιήσει, από την άλλη είναι γεγονός ότι έκανα μία δραστηριότητα, έστω και μία φορά το μήνα, που ήταν εν δυνάμει ενοχλητική για τους γύρω μου, οπότε τελικά το γύρισα σε υγραέριο. Προσωπικά μου αρέσει να μυρίζω τσίκνα στη γειτονιά, αλλά ναι, θα με χαλούσε κι εμένα να μυρίζουν σαν πανσέτες τα φρεσκοπλυμένα ρούχα μου.

    Το δεύτερο κακό του κάρβουνου είναι ότι τους θερινούς μήνες μπορεί να γίνει αιτία για πυρκαϊά, αν είσαι σε περιοχή που έχει δέντρα ή έστω και οικόπεδα με ξεραμένα χόρτα, οπότε πρέπει να το αποφεύγεις, ειδικά μέρες με δυνατό άνεμο.

    Ως προς το υγραέριο χρειάζεται προσοχή η θέση τοποθέτησης της φιάλης. Να είναι σε εξωτερικό χώρο και να μη στοκάρουμε φιάλες, γιατί γίνονται βόμβες αν αρπάξει φωτιά το σπίτι. Έχουν σκοτωθεί ένοικοι και πυροσβέστες από φιάλες υγραερίου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    Το κακό είναι ότι αγόρασα την ψησταριά από τον Κωτσόβολο και περιμένω, και περιμένω.... να δω πότε θα ανταποκριθεί ! Κατά τα άλλα όταν την αγόρασα έλεγε "Αμεσα διαθέσιμο" υπόλοιπο !

  9. #39
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εδώ έχουμε για κουρτίνες, ηλιακούς θερμοσίφωνες, χύτρες, τέντες, ότι έχει νοικοκυριό, τέτοιο δεν θα είχαμε;
    Έχουμε πει: moto.gr, ντύνει, στολίζει, νοικοκυρεύει....
    Από εδώ το γυρνάμε, από εκεί το γυρνάμε, μόνο για μηχανάκια δε συζητάμε. Πρέπει να το παραδεχτούμε ότι δε μας αρέσουν. Πάντως το νήμα είναι εγκεκριμένο από το γαύρο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #40
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μη τρώτε τηγανιτά ρε παιδιά, σκοτώνουν στην κυριολεξία. Οι πατάτες ειδικά είναι λες και κάνεις σαμποταζ στον οργανισμό.
    με φετουλα διπλα και λιγη ριγανιτσα,θα ειναι ο πιο γλυκος θανατος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #41
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    με φετουλα διπλα και λιγη ριγανιτσα,θα ειναι ο πιο γλυκος θανατος.
    Λοιπόν, αντικειμενικά αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει το άθλημα με ψησταριά υγραερίου και ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ξέρει ότι του αρέσει το συγκεκριμένο ψήσιμο , από την εμπειρία μου και μόνο , να κρατήσει χρήματα και να παίξει σοβαρή μπάλα με Weber (E-spirit II gbs) Broil-king(Baron,Gem) και Napoleon. Όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε. Το λέω γιατί ψήνω 5 χρόνια σε υγραέριο και έχω άλλαξει διάφορες. Προσωπικά έχω μια Baron 6 καυστήρες με σούβλα και φουλ μαντέμι 2 όψεων την είχα πάρει 1600 τον Μάρτιο 2020 και είναι επαγγελματική παιδιά άλλο ψήσιμο και ταχύτητα. Στο μπαλκόνι μου έχω μια Weber spirit II 3 καυστήρες + πλευρική και είναι τρομερή για μέχρι 6 άτομα. Μεταξύ Weber και Broil προτιμήστε Weber με κλειστά μάτια.
    Μην αγοράζετε φθηνές γιατί 1ον λειτουργούν σαν τοστιερες, 2ον θα τις αλλάξετε σύντομα .

  12. #42
    Οι Weber Spirit II κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα, γεγονός που χαλάει λίγο το πολύ καλό όνομα στην αγορά. Εμένα πάντως μου κακοφάνηκε αυτό, για μια αμερικάνα που κοστίζει > €600 να γράφει το τεμπελάκι της "Made in China". Η καναδέζα όμως με κέρδισε να πω την αλήθεια.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Οι γονείς μου έχουν εδώ και κάνα χρόνο μία Weber Genesis II την E330.

    Εκτός απο τα ψησίματα, η μητέρα μου έχει σταματήσει να χρησιμοποιεί τον ηλεκτρικό φούρνο και τα κάνει όλα εκεί.

    Πραγματικά είναι τα πάντα καλύτερα στη γεύση και δεν υπάρχει ο κόπος άναψε κάρβουνα νωρίς κλπ.

    Πραγματικά αξίζει, αν υπάρχει ο χώρος.

  14. #44
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Δηλαδή βάζει και ταψί στην ψησταριά; Μέχρι πίτσα έχω κάνει στη δικιά μου.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή βάζει και ταψί στην ψησταριά; Μέχρι πίτσα έχω κάνει στη δικιά μου.
    Ναι. Βάζει και ταψί, ανοίγοντας μόνο τις 2 ακριανές εστίες, σε περίπου μισή ένταση.

Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κιτ υγραεριου για αυτοκινητο
    από libali10 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2010, 11:50
  2. Η ψησταριά και το λουκάνικο!!!
    από alximistis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 11:18
  3. σαν ψησταριά!
    από rsp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 05:25
  4. Κωλοσ..σαν..ψησταρια
    από jimbar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2004, 22:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF