Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Πληροφόρηση για Άγραφα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115

    Πληροφόρηση για Άγραφα

    Ενδιαφερόμαστε να πάμε στο χωριό Άγραφα Ευρυτανίας με 2 φιλαράκια για διήμερο αλλά η περιοχή για εμάς είναι terra incognita. Όποιος γνωρίζει παρακαλούμε ας μας πει πως είναι ο δρόμος για να πάει κανείς (πόση ώρα χωματόδρομος και σε τι κατάσταση) και αν υπάρχουν καταλύματα στο χωριό.

    Οποιαδήποτε επιπλέον χρήσιμη πληροφορία καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Από που θα φύγετε?? Αθήνα να υποθέσω?? Με τι μηχανάκια θα είστε??

    Καταλύματα υπάρχουν πολλά και στα Άγραφα και στα Επινιανά και εύκολα παίρνω τηλ να μάθω σε τι κατάσταση είναι ο δρόμος.

    Απλά πες τι μηχανάκια έχετε και από που θα φύγετε για να μπορέσω να βοηθήσω
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Από που θα φύγετε?? Αθήνα να υποθέσω??
    Μακαρι, γιατί αν φυγουν από Πατρα θα τους στειλεις Β.Δ. του Ραπτόπουλου...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115
    Φίλε Βασίλη πρόκειται να έρθουμε με on-off. Μένουμε Κρήτη και θα ξεκινήσουμε από πειραιά.

    Να σαι καλά

  5. #5
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μακαρι, γιατί αν φυγουν από Πατρα θα τους στειλεις Β.Δ. του Ραπτόπουλου...
    Γιατι,Περτουλι αμα τους βγαλει δεν ειναι καλα?:a13:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #6
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    o κλασικός (95% χώμα) και βατός:

    http://bit.ly/1yvl31H


    ο πιο σύντομος χωματόδορμος (επίσης βατός) και λογικά πιο γρήγορος απο Πειραία σαν διαδρομή για εσάς:

    http://bit.ly/1DLf49F


    ο πιο σκληροπυρινικός χωμάτινος αλλά και με διαφορά ο πιο όμορφος είναι (δε βγαίνει απο googlemaps αν και η χάραξη φαίνεται στους χάρτες):

    Κρερασοχώρι - προς Μάραθο - (λίγο πρίν το Μάραθο) αριστερά για το σημείο του gmaps "Δράμαλα" για να πάς να βρείς τον κεντρικό πάλι προς Άγραφα


    το θέμα δεν είναι ίσως πώς θα πάς (πήγαινε με τον πιο γρήγορο). αλλά να πάς να κάτσεις κανα 2 μέρες και να κάνεις διαδρομές με αφετερία τα Άγραφα. σε αυτή τη περίπτωση το μονο που χρειάζεσαι είναι ένας χάρτης της εταιρείας «Ανάβαση» για την Ευρυτανία και λίγο κουβεντούλα με τους ντόπιους όταν φτάσεις.

    ο δρόμος Μάραθος – Άγραφα είναι εδώ και κάποια χρόνια κλειστός από μεγάλες κατολισθήσεις τις οποιες δεν καθαρίζουν επίτηδες (προσωπική μου εκτίμηση) και έχω και τους λόγους μου που το λέω.
    Τελευταία τροποποίηση από spyro; 16/04/2015 στις 15:57.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    o κλασικός (95% χώμα) και βατός:

    http://bit.ly/1yvl31H


    ο πιο σύντομος χωματόδορμος (επίσης βατός) και λογικά πιο γρήγορος απο Πειραία σαν διαδρομή για εσάς:

    http://bit.ly/1DLf49F


    ο πιο σκληροπυρινικός χωμάτινος αλλά και με διαφορά ο πιο όμορφος είναι (δε βγαίνει απο googlemaps αν και η χάραξη φαίνεται στους χάρτες):

    Κρερασοχώρι - προς Μάραθο - (λίγο πρίν το Μάραθο) αριστερά για το σημείο του gmaps "Δράμαλα" για να πάς να βρείς τον κεντρικό πάλι προς Άγραφα


    το θέμα δεν είναι ίσως πώς θα πάς (πήγαινε με τον πιο γρήγορο). αλλά να πάς να κάτσεις κανα 2 μέρες και να κάνεις διαδρομές με αφετερία τα Άγραφα. σε αυτή τη περίπτωση το μονο που χρειάζεσαι είναι ένας χάρτης της εταιρείας «Ανάβαση» για την Ευρυτανία και λίγο κουβεντούλα με τους ντόπιους όταν φτάσεις.

    ο δρόμος Μάραθος – Άγραφα είναι εδώ και κάποια χρόνια κλειστός από μεγάλες κατολισθήσεις τις οποιες δεν καθαρίζουν επίτηδες (προσωπική μου εκτίμηση) και έχω και τους λόγους μου που το λέω.

    Φίλε Σπύρο δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω πραγματικά. Όταν είχα έρθει παλιότερα στα μέρη σας με είχε εντυπωσιάσει η λίμνη Ευήνου και η διαδρομή προς την Κλεπά. Απ'ότι βλέπω δύσκολα όμως χωράει κι αυτή μέσα στο πρόγραμμα αφού ο χάρτης τα δείχνει μεν κοντά αλλά κάθε άλλο παρά κοντά είναι. Μάλλον θα φτάσουμε Σάββατο απόγευμα στα Άγραφα και θα φύγουμε από εκεί Δευτέρα μεσημέρι όποτε κάτι λίγες βόλτες θα τις κάνουμε.

    Να σαι καλά!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOMASKTM
    Εγγραφή
    27/07/2006
    Μηνύματα
    922
    Γνώμη μου να μείνετε στον ξενώνα στα Επινιανά.Πολύ πιο όμορφη τοποθεσία.Η θέα απο την αυλή του ταβερνοξενώνα δεν συγκρίνετε. τα Άγραφα είναι λίγο χωμένα.http://www.topanorama.gr/


    Υ.Γ Δεν είμαι ο ταβερνιάρης

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TOMASKTM Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου να μείνετε στον ξενώνα στα Επινιανά.Πολύ πιο όμορφη τοποθεσία.Η θέα απο την αυλή του ταβερνοξενώνα δεν συγκρίνετε. τα Άγραφα είναι λίγο χωμένα.http://www.topanorama.gr/


    Υ.Γ Δεν είμαι ο ταβερνιάρης

    Και γω ψηφίζω Πινιανά, ο Kώστας που εχει τον ξενώνα είναι ιδιαίτερα συμπαθής και μας εχει βοηθήσει πολλές φορές σε στραβές με τα μηχανάκια. Πέρα από αυτό, το μέρος εχει καλό φαί και πολύ ωραία θέα.

    Να προσέξετε λίγο το θέμα του ανεφοδιασμού. Από το χωριό Κρέντης και μετά δεν εχει πρατήριο βενζίνης.


    Να περάσετε πολύ όμορφα και να προσέχετε τα γκρέμια.

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Από το χωριό Κρέντης και μετά δεν εχει πρατήριο βενζίνης.
    Πλιού, για την ακρίβεια...


    @Slane: δεν ξερω τι μηχανακια έχετε αλλα -υτόν τον καιρό - μη τσιμπήσετε αν σας στείλουν στο Ασπρόρεμα για μια "γραφική διαδρομή"...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Slane Προβολή μηνύματος
    Φίλε Σπύρο δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω πραγματικά. Όταν είχα έρθει παλιότερα στα μέρη σας με είχε εντυπωσιάσει η λίμνη Ευήνου και η διαδρομή προς την Κλεπά. Απ'ότι βλέπω δύσκολα όμως χωράει κι αυτή μέσα στο πρόγραμμα αφού ο χάρτης τα δείχνει μεν κοντά αλλά κάθε άλλο παρά κοντά είναι. Μάλλον θα φτάσουμε Σάββατο απόγευμα στα Άγραφα και θα φύγουμε από εκεί Δευτέρα μεσημέρι όποτε κάτι λίγες βόλτες θα τις κάνουμε.

    Να σαι καλά!
    χμμμμ



    Κλέπα / Περδικόβρυση / Αράχοβα και Εύηνος είναι αρκετά πιο κάτω (Ορεινή Ναυπακτία). Χωράει μόνο εάν κάνεις έναν μεγάλο γυρισμό τη Δευτέρα το πρωί. Ξυπνήσεις πολυ νωρίς δε κάνεις πολλές στάσεις και κυνηγήσεις τα χλμ για να φτάσεις Πειραιά το μεσημέρι (κομματάκι δύσκολο. όχι ακατόρθωτο αλλά δύσκολο). άποψη μου άστο για την επόμενη βόλτα.

    επίσης σημαντικό. τα άνω μέρη της Ορεινής Ναυπακτίας δε μοιάζουν πολύ με τα Άγραφα. η Ευρυτανία στη περιοχή των Αγράφων είναι λίγο διαφορετική ως προς τις εικόνες, τα χρώματα τη βλάστηση τους δρόμους κτλ.

    τα Άγραφα (ο πρώην Δήμος) δεν ειναι τοσο πράσινος. είναι ψιλο απόκοσμος γιατί περιβάλλεται απο τεράστια βουνά και οροσειρές δύσβατες. Οι πολλοί κεραυνοί και το σαθρό κοκκινόχωμα της περιοχής παράγει πολλές κατολισθήσεις και όχι τρελη βλάστηση
    είναι ο μοναδικός δήμος (πρωην δήμος είπαμε) στην Ελλάδα που δεν έχει ούτε ένα χλμ ασφάλτου. (έχει 2χλμ τσιμέντου τριγυρω απο τη πρωτεύουσα) και ως εκ τούτου είναι απομονωμένος. Για αυτό το λόγο προτιμείται απο τους μοτοσικλετιστές. σου δίνει τη ψευδαίσθηση οτι όντως έχεις ξεφύγει απο τον πολιτισμό.


    PS. δεν είμαι Αγραφιώτης. λιγούρης και στερημενος Αθηναίος είμαι που όποτε βρει ευκαιρία πάει μια βολτα προς τα εκει
    Τελευταία τροποποίηση από spyro; 17/04/2015 στις 15:04.

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TOMASKTM Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου να μείνετε στον ξενώνα στα Επινιανά.Πολύ πιο όμορφη τοποθεσία.Η θέα απο την αυλή του ταβερνοξενώνα δεν συγκρίνετε. τα Άγραφα είναι λίγο χωμένα.http://www.topanorama.gr/


    Υ.Γ Δεν είμαι ο ταβερνιάρης
    βγήκες στην επιφάνεια τελικά δεν άντεξες ε??

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    χμμμμ



    PS. δεν είμαι Αγραφιώτης. λιγούρης και στερημενος Αθηναίος είμαι που όποτε βρει ευκαιρία πάει μια βολτα προς τα εκει
    Είμαστε πολλοί τέτοιοι σαν κι εσένα φίλος και ειδικά φέτος που με τον γαμώκαιρο δεν ξεκουνήσαμε καθόλου μια Αγραφιάδα θα ήταν ότι καλύτερο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TOMASKTM Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ Δεν είμαι ο ταβερνιάρης
    [spam=on]Με το ασπρο υποκαμισο που φοραγες μια φορα κι εναν καιρο εκει,θα ησουνα μια χαρα για ταβερνιαρης [spam=off]
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    [spam=on]Με το ασπρο υποκαμισο που φοραγες μια φορα κι εναν καιρο εκει,θα ησουνα μια χαρα για ταβερνιαρης [spam=off]
    Γιαννακη, εισαι σαχλός...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  2. Για Άγραφα πηγαινε,τελικά πήγαμε Πανταβρέχει!!
    από Vstrommer71 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 12:59
  3. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 10:27
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF