Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: xt 250 (1987) ερωτας-αγάπη-λατρεία..HELP !!!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    12

    xt 250 (1987) ερωτας-αγάπη-λατρεία..HELP !!!!!!

    Παίδες goodmorning....Καταρχάς καλώς σας βρήκα γιατί είμαι καινούργιος στην παρέα.....Όπως λέει και ο τίτλος είμαι ερωτευμένος....
    Είμαι ερωτευμένος με το χτ 250 με το οποίο έχω μεγαλώσει(είναι του πατέρα μου). Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα....Η μηχανή είναι ακίνητη εδώ και 6 με 7 χρόνια.....Πριν απο κανένα μήνα μπήκα στο τρυπάκι να προσπαθήσω να την φτιάξω....Αρχικά βγήκε το καρμπυρατέρ το οποίο είχε και πρόβλημα και είναι στον ειδικό(είμαι σχεδόν άσχετος). Η βοήθεια που θέλω από εσάς είναι να μου πείτε τι άλλο μπορεί να χρειαστεί...
    πχ. λάστιχα, αλυσιδογράναζα, ανοιγμα μοτερ κτλ κτλ.....Κάθε βοήθεια δεκτή διότι έρχεται καλοκαίρι και το βουνό μου φωνάζει.....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    τσουλάει;; Aν ήταν εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες πολλά μπορεί να θέλει .Είμαι μία εκεί που μένω ,παρατημένη έξω 6 7 χρόνια όπως είπες και μόνο ότι έχει μέταλλο ζει ακόμα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα φίλε μου....όχι δεν ήταν εκετεθειμένη σε καιρικές συνθήκες....Τον περισσότερο καιρό ήταν κουκουλωμένη με κουκούλα.....Ο πατέρας μου σταμάτησε να την καβαλάει γιατί δεν το έπαιρνε μπροστά και βαρέθηκε να ασχοληθεί περαιτέρω....Τελικά έφταιγε το καρμπυρατέρ....Επίσης μου είπε πως όταν την πάρκαρε στο γκαράζ περαν του καρμπυρατέρ η μηχανή ήταν πένα....Τώρα τα επιφανειακά που βλέπω εγώ είναι λίγη σκουριά στο ντεπόζιτο, λίγη σκουριά πίσω στην σκάρα και στις ζάντες....Αλλά όχι τίποτα τραγικό.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Για μένα θέλουν όλα λύσιμο .Θα έκανα υπομονή μέχρι το επόμενο καλοκαίρι πριν πάρω τα βουνά και αρχίζουν να φεύγουν οι ντίζες και να σπάνε οι τσιμούχες.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theodore1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου....όχι δεν ήταν εκετεθειμένη σε καιρικές συνθήκες....Τον περισσότερο καιρό ήταν κουκουλωμένη με κουκούλα.....Ο πατέρας μου σταμάτησε να την καβαλάει γιατί δεν το έπαιρνε μπροστά και βαρέθηκε να ασχοληθεί περαιτέρω....Τελικά έφταιγε το καρμπυρατέρ....Επίσης μου είπε πως όταν την πάρκαρε στο γκαράζ περαν του καρμπυρατέρ η μηχανή ήταν πένα....Τώρα τα επιφανειακά που βλέπω εγώ είναι λίγη σκουριά στο ντεπόζιτο, λίγη σκουριά πίσω στην σκάρα και στις ζάντες....Αλλά όχι τίποτα τραγικό.....
    Προχώρησε βήμα-βήμα και άλλαξε ότι χρειαστεί: τσιμούχες πιρουνιών, λάδωσε την αλυσίδα ή άλλαξέ την αν δεν σώζεται, ένα ζευγάρι λάστιχα, λάδια, μπουζί, καθάρισμα φίλτρου αέρα, ένα πλυσιματάκι με πετρέλαιο το τεπόζιτο και μετά πάντα γεμάτο με βενζίνη για να μην ξανασκουριάσει, λίπανση ντιζών, πέρασμα των μεταλλικών μερών με WD-40 και βάλτην μπρος να κάνεις τις βόλτες σου. Μπορεί να φαίνεται μακρύς ο κατάλογος αλλά πίστεψέ με είναι πολύ απλούστερο από όσο φαίνεται.
    Στο χωριό της γυναίκας μου βρήκα στην αποθήκη ενός γείτονα ένα ΧΤ 250 άσπρο κόκκινο, αυτό με τους ψεύτικους αεραγωγούς στο τεπόζιτο. Τώρα για μοντέλο θα σε γελάσω, έχω βάλει σκοπό το καλοκαίρι που θα πάω να ''μου το χαρίσω''. Θα πάρω λαδάκια, μπουζί μαζί μου κι όλα τα συμπράγκαλα για να το φτιάξω και να σουλατσάρω στα γύρω βουνά. Είναι πολύ απλό μηχανάκι και μαζεύεται εύκολα και οικονομικά. Με λίγα λόγια όρμα κι ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Αν κατάλαβα καλά, το μοτέρ δεν έχει δουλέψει, δεν το έβαλες δηλαδή εμπρός ακόμα, παρακάλα μετά από τόσα χρόνια ακινησιάς να μην έχει σκουριάσει ο κύλινδρος και τα συναφή μέρη....(καδένες-βαλβιδες) ακόμη το κιβώτιο, να είναι σε καλή κατάσταση, αν έχεις αποφύγει αυτό, τα λοιπά παλεύονται, σύμφωνα και με της σωστές συμβουλές των φίλων.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    12
    Καλημέρα παιδιά....notakos600 φίλε μου ακριβώς για το ίδιο χτ μιλάω και εγώ....το άσπρο κόκκινο με ψευτικους αεραγωγούς.....μπορείτε να μου πείτε κάποιο τρόπο να καθαρίσω εσωτερικά το ντεπόζιτο?επίσης οι ακτίνες στις ζάντες μπορούν να τριφτούν με γυαλλόχαρτο για να ξεσκουριάσουν?
    Μανολης67 όχι δεν την έχω δουλέψει ακόμα την μηχανή...το καρμπυρατέρ είναι υπό κατασκευή...δεν νομίζω όμως να εχω θέμα.....
    keep in mind ότι δεν ειμαι πολύ σχετικός οπότε όλες οι δουλειές θα γίνουν με την βοήθεια φίλων και την δικιά σας βέβαια αν κάποιος είναι πρόθυμος και πιάνουν τα χέρια του..... ευχαριστώ παιδιά

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Βαλε καμια φωτο να το δουμε το μηχανακι...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    12
    έχεις δίκιο.....θα προσπαθήσω να ανεβάσω απο το κινητό αλλιώς το βράδυ....hold on

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theodore1 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά....notakos600 φίλε μου ακριβώς για το ίδιο χτ μιλάω και εγώ....το άσπρο κόκκινο με ψευτικους αεραγωγούς.....μπορείτε να μου πείτε κάποιο τρόπο να καθαρίσω εσωτερικά το ντεπόζιτο?επίσης οι ακτίνες στις ζάντες μπορούν να τριφτούν με γυαλλόχαρτο για να ξεσκουριάσουν?
    Μανολης67 όχι δεν την έχω δουλέψει ακόμα την μηχανή...το καρμπυρατέρ είναι υπό κατασκευή...δεν νομίζω όμως να εχω θέμα.....
    keep in mind ότι δεν ειμαι πολύ σχετικός οπότε όλες οι δουλειές θα γίνουν με την βοήθεια φίλων και την δικιά σας βέβαια αν κάποιος είναι πρόθυμος και πιάνουν τα χέρια του..... ευχαριστώ παιδιά
    To ντεπόζιτο πρέπει να το αφαιρέσεις από τη μηχανή, να το αδειάσεις και αν δεις μέσα σκουριά, βάζεις μέσα μερικές βίδες / παξιμάδια ή ένα κομμάτι αλυσίδας, το κλείνεις και το ταρακουνάς με σκοπό να σπάσεις τη σκουριά στα τοιχώματα. Κάπου είχα διάβάσει - σε αυτό το φορουμ νομίζω - ότι πιο ξεκούραστα είναι να στερεώσεις το ντεπόζιτο σε ηλεκτρική σούβλα και να το αφήσεις να γυρίζει...

    Αν δεν έχει σκουριά, νομίζω δεν χρειάζεται τίποτα, πέρα από πλαστικοποίηση (εσωτερικά), που αν θες την κάνεις για να μην σκουριάσει στο μέλλον.

    Για ακτίνες δεν θα έβαζα γυαλόχαρτο, παρά θα τις έτριβα με συρματάκι κατσαρόλας για τα χοντρά και μετά με κάποια αλοιφή γυαλίσματος.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    12
    good morning...Πέραν του εσωτερικού που δεν ξέρω αν εχει έχει σκουριά εξωτερικά...Γυαλλόχαρτο νερού δεν θα έκανε και για τις ακτίνες και για το ντεποζιτο?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Για ακτίνες δεν θα έβαζα γυαλόχαρτο, παρά θα τις έτριβα με συρματάκι κατσαρόλας για τα χοντρά και μετά με κάποια αλοιφή γυαλίσματος.

    Σωστός.,,.και ένα μυστικό...zipelaio παιδιά....zipelaio
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	2,1 KB 
ID:	334435

    Για ψαλίδι, ζάντες και γρανάζια..κάνει θαυματα...!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    12
    βγάζει την σκουριά το zipelaio....???Πρώτη φορά το ακούω....ενδιαφέρον

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2012
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theodore1 Προβολή μηνύματος
    βγάζει την σκουριά το zipelaio....???Πρώτη φορά το ακούω....ενδιαφέρον
    Τη λαδίλα βγάζει, όχι τη σκουριά. Παραφινέλαιο αντί για zippέλαιο, για να σου βγει και φθηνότερα. Για επιφανειακές σκουριές, πάρε ατσαλόμαλο νο.0, ένα φτηνό αντισκωριακό τύπου wd-40 και συνδύασέ τα. Μη πέσεις σε λούπες με γιατροσόφια τύπου κοκα-κόλα. Πάλι φθηνότερα θα σου βγεί.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    βγάζει την σκουριά το zipelaio....???Πρώτη φορά το ακούω....ενδιαφέρον

    Παραφινέλαιο η νάφθα όντως είναι φθηνότερο, αλλά δεν το δοκίμασα, και έτσι δεν το έγραψα! με το zipelaio έβγαλα τα αυτοκόλλητα ( του προηγούμενου ιδιοκτήτη )από την μάσκα χωρίς να μείνη ΙΧΝΟΣ! μετά γιάλισα της ζάντες και το ψαλίδι-γρανάζι και το μηχανάκι έδειξε καινούργιο! όντως είναι ακριβό αλλά δεν χρειάζεται πολύ,

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xt 250
    από basilis9 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 17:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF