Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Αγορά και προετοιμασία HONDA TLR 200

  1. #1

    Αγορά και προετοιμασία HONDA TLR 200

    Το HONDA TLR 200 ήταν μια μοτοσυκλέτα για ερασιτεχνικό trial που κατασκευάστηκε το 1983. Το συγκεκριμένο μηχανάκι έγινε εισαγωγή στο τελωνείο της Πάτρας σαν μεταχειρισμένο στις 25 Ιανουαρίου του 1991. Η ζωή του ήταν πολυτάραχη και χάρισε σε πολλούς ιδιοκτήτες χαρά, γνώση και διασκέδαση. Μετά από 32 χρόνια κατέληξε στα χέρια μου σε πολύ καλή κατάσταση για τα χρονάκια του. Αγοράστηκε πριν μερικές εβδομάδες σε αυτή την κατάσταση:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6001312_2_b (640 x 480).jpg 
Προβολές:	510 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	334448


    Μόλις έφτασε στο σπίτι αγοράστηκαν λάδια, μπουζί, τσιμούχες μπροστινού, αμορτισέρ BETOR, τεντωτήρας αλυσίδας κίνησης τα οποία μπήκαν επάνω στο μηχανάκι. Φλάντζες γενικής, ντίζες συμπλέκτη, γκαζιού, εμπρός φρένου και λαστιχένια εισαγωγή κυλίνδρου-καρμπυρατέρ και άλλα ψιλολόγια μπήκαν στην άκρη για μελλοντική χρήση. Το μηχανάκι παίρνει μπρος με την πρώτη, κρατάει ρελαντί, δεν καίει λάδια και δεν ακούγονται περίεργοι θόρυβοι από το μοτέρ. Έγινε η πρώτη δοκιμαστική βόλτα και την Κυριακή θα βρεθεί τα χαράματα στο βουνό για μοτοαλπινισμό. Μετά από 32 χρόνια ζωής συνεχίζει για τα επόμενα 32 (ελπίζω). Τώρα είναι κάπως έτσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20150424_17_17_01_Pro (1296 x 728).jpg 
Προβολές:	511 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	334449

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Kαλές βόλτες !

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Ωραιος!!!

    Υ.γ.Α ρε patra city μεσα σε ΟΛΑ!!!

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Kαλές βόλτες !
    Να 'σαι καλά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Ωραιος!!!

    Υ.γ.Α ρε patra city μεσα σε ΟΛΑ!!!
    Μπορεί να τους λένε μινάρες (όχι εγώ) αλλά τα καλύτερα μηχανάκια ever στην Πάτρα ξεμπάρκαραν.

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Πολυ καλο. Εχω κανει τις καλυτερες σουζες με ενα τετοιο. Το σκεφτομουν να το αγορασω το συγκεκριμενο. Καλες βολτες!

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Κούκλα είναι notako!!
    Μπράβο ρε φίλε, τυχερο κι αυτό που έπεσε στα χέρια σου, τυχερός κι εσυ που το βρήκες και σε τετοια κατασταση μαλιστα.

    Καλές βόλτες, περιμένουμε και φωτό εν δράσει με μισό κράνος trial εποχής κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pat_hondas3.jpg 
Προβολές:	483 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	334451

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Notakos εξαιρετική αγορά!!
    Ειναι δεν ειναι καμία κατοστη κιλά με γεμάτο ρεζερβουάρ! θα βγάλεις ωραία γούστα σε τεχνικά μονοπάτια στους ρυθμούς του βέβαια οπως χρήζει ο σεβασμός στην ηλικίας του. Τσεκαρε βαλβιδουλες και τεντωτηρα εκκεντροφορου για να ξέρεις.
    Πολυ όμορφο καλορίζικο!!

    Ps Νομίζω πρέπει να φοράει μοτέρ xl200r το οποίο καλο χρυσό,το μονο μαιών κατασκευαστικά βαλαν το cdi κάπου πανω στην κεφαλή απο την αριστερή μεριά και ειναι πολυ φωνακλαδικο το τσικι-τσικι

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Υποθετω ειναι προ ΕΝΤΥ ΛΕΖΕΝ εποχης,ετσι;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Μπράβο, πολύ ωραίο.

    Συμφωνώ με τον sapila, θέλουμε φωτογραφίες εν δράσει.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Υποθετω ειναι προ ΕΝΤΥ ΛΕΖΕΝ εποχης,ετσι;
    Ταυτόχρονα ήταν.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2029254
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Λιτό και όμορφο καλές βόλτες.

  13. #13
    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Κάπου πρέπει να σταματήσω όμως το ταξίδι της αναζήτησης παίδες και όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατι δεν μπορώ. Είμαι ήδη κάτοχος 10 δικύκλων απο 50 έως 600 κυβικά. Το tlr ήταν το μεράκι μου όταν πριν 15 χρόνια κακώς χάρισα το montesa cota και το μετάνιωσα αργότερα. Ήθελα κι έψαχνα να βρω ένα trial της ίδιας εποχής και το βρήκα. Σχετικά με το μοτέρ, περισσότερο συγγενεύει με το XR200 και τα ηλεκτρικά του είναι κλασικά στο βολάν και όχι στη κεφαλή, όπως στα παλαιότερα μοντέλα της Honda. Έχει ηλεκτρονική ανάφλεξη και όχι πλατίνες. Ευτυχώς ταιριάζουν πολλαπλασιαστές/ανορθωτές/ηλεκτρονικές από άλλα μοντέλα, όπως κι από κινέζικα. Επόμενα ψώνια θα αφορούν τεντωτήρα/οδηγό και καδένα εκκεντροφόρου και πιστόνι/ελατήρια για καβάντζα.
    Πέρισυ σας είχα ευχηθεί καλό καλοκαίρι με την ανακατασκευή της Jawa, φέτος θα σας ευχηθώ με το Tlr, του χρόνου να είμαστε καλά μπορεί να έχω βρει το απωθημένο μου, κανένα μπολντόρι. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πλήξω ποτέ σε αυτή τη πτνα τη ζωή. Πάντα όρθιοι και προσοχή εκεί έξω, είναι η καύλ@α μας, δεν αξίζει όσο η ζωή μας.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    πρέπει να σταματήσω όμως το ταξίδι της αναζήτησης παίδες


    του χρόνου να είμαστε καλά μπορεί να έχω βρει το απωθημένο μου, κανένα μπολντόρι.

    Ετσι σταματάς εσύ;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Κάπου πρέπει να σταματήσω όμως το ταξίδι της αναζήτησης παίδες και όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατι δεν μπορώ. Είμαι ήδη κάτοχος 10 δικύκλων απο 50 έως 600 κυβικά. Το tlr ήταν το μεράκι μου όταν πριν 15 χρόνια κακώς χάρισα το montesa cota και το μετάνιωσα αργότερα. Ήθελα κι έψαχνα να βρω ένα trial της ίδιας εποχής και το βρήκα. Σχετικά με το μοτέρ, περισσότερο συγγενεύει με το XR200 και τα ηλεκτρικά του είναι κλασικά στο βολάν και όχι στη κεφαλή, όπως στα παλαιότερα μοντέλα της Honda. Έχει ηλεκτρονική ανάφλεξη και όχι πλατίνες. Ευτυχώς ταιριάζουν πολλαπλασιαστές/ανορθωτές/ηλεκτρονικές από άλλα μοντέλα, όπως κι από κινέζικα. Επόμενα ψώνια θα αφορούν τεντωτήρα/οδηγό και καδένα εκκεντροφόρου και πιστόνι/ελατήρια για καβάντζα.
    Πέρισυ σας είχα ευχηθεί καλό καλοκαίρι με την ανακατασκευή της Jawa, φέτος θα σας ευχηθώ με το Tlr, του χρόνου να είμαστε καλά μπορεί να έχω βρει το απωθημένο μου, κανένα μπολντόρι. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πλήξω ποτέ σε αυτή τη πτνα τη ζωή. Πάντα όρθιοι και προσοχή εκεί έξω, είναι η καύλ@α μας, δεν αξίζει όσο η ζωή μας.
    Ρε μπαγάσα Παναή συνομίληκε και συνονόματε αυτές τις δηλώσεις μάλλον τις κάνουμε μπας και τις πιστέψουμε (πάνω) αφού ρε το αίμα νερό δεν γίνεται (κάτω).
    Σε πήραμε χαμπάρι λέμεεεε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά και κρίση... πως να μην έχει;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2008, 12:48
  2. Αγορά και ημερομηνία κατασκευής
    από paris13 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2007, 13:35
  3. Διαγράμματα και ανταλλακτικά Honda / Suzuki
    από McGyver στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF