Σελίδα 47 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 374243444546474849 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 723

Θέμα: Τι θα γίνει με τις κλοπές;

  1. #691
    Ακόμα ένα κρούσμα, μερικοί αγανακτισμένοι φιλήσυχοι πολίτες εκφράζουν την αγανάκτησή τους.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καταγραφή 6α.jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	62,1 KB 
ID:	382747

  2. #692
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    τον Αλεξακη τον διαβαζουν πολλοι τελικα.

  3. #693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    τον Αλεξακη τον διαβαζουν πολλοι τελικα.
    δεν είχα ιδέα ότι μπήκε και εκεί.


    ***αλλά να είσαι καλά που το είπες, εκεί έχει καλύτερα μαργαριτάρια! Δεν βάΝω άλλες φωτό γιατί δεν έχει νόημα.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 24/05/2017 στις 13:27.

  4. #694
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    δεν είχα ιδέα ότι μπήκε και εκεί.
    πολλες οι κοινοποιησεις. Το εκανα και εγω εχοντας στο μυαλο μου 2 μηχανες που βρεθηκαν μεσω FB την ιδια μερα χαρη στην παρατηρητικοττα καποιων. Σταγονα στον ωκεανο θα μου πεις αλλα η ελπιδα ειναι ζωντανη.

  5. #695
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    το πρόβλημα ξεκινάει απο τα σύνορα που ειναι ξεφραγκο αμπέλι και μπαίνει-βγαίνει οτι θελεις. Η εξαγωγή κλεμμένων απο ελλάδα ειναι χοντρή μπίζνα οχι αστεία. Πάντως για να είμαστε και λογικοί, τα πεισσότερα μηχανάκια φεύγουν ξεκλέιδωτα και αφύλακτα.

  6. #696
    to SMT είναι "σπάνιο" θέαμα, ειδικά μαύρο ματ.... δεν μπορεί να κρυφτεί ακριβώς.

  7. #697
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν υπήρχαν νόμιμοι και καθώς πρέπει πολίτες που συναλλάσσονται με τους περιθωριακούς και άνομους δεν θα υπήρχαν και κλοπές.
    Το παραεμπόριο ανθεί στις μέρες μας σε όλες τις μορφές του...



    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.............



    ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΟΙ.............ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ..!!
    Η αλήθεια όμως εμπεριέχεται σε αυτά τα λίγα που έγραψες....!!!
    Από μένα



    Με μια μικρή διόρθωση για να είμαι και λίγο πιο σκληρός,
    όχι παρεμπόριο............αλλά ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΟΧΗ...!!!
    Αν δεν υπήρχαμε όλοι εμείς να ψάχνουμε την ευκαιρία........
    οι κλέφτες θα ήταν πολύ λιγότεροι,ο νοών.......!!!!

  8. #698
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.............



    ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΟΙ.............ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ..!!
    Η αλήθεια όμως εμπεριέχεται σε αυτά τα λίγα που έγραψες....!!!
    Από μένα



    Με μια μικρή διόρθωση για να είμαι και λίγο πιο σκληρός,
    όχι παρεμπόριο............αλλά ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΟΧΗ...!!!
    Αν δεν υπήρχαμε όλοι εμείς να ψάχνουμε την ευκαιρία........
    οι κλέφτες θα ήταν πολύ λιγότεροι,ο νοών.......!!!!
    Αν αυτά καταλήγουν σε καταστήματα με ανταλλακτικά τι μπορεί να γίνει και που φταίω, να μην αγοράζουμε μεταχειρισμένα; Λέω εγώ τώρα για να μην πιάσω την ακραία περίπτωση που ο άλλος πήγε σε κλεφτρόνι να του ζητήσει μηχανάκι.

  9. #699
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Να κάνω εγώ μια ρητορική ερώτηση. Είναι γνωστό τοις πάσι ότι Καλιθέα είναι η πρωτεύουσα και στο βούτηγμα αλλά και στο εμπόριο κλεμμένων. Παλιά είχα ακούσει και μια και δυο για σκηνικά που κατέβαζαν οδηγό με όπλο στο φανάρι. Επίσης περιστατικά κλοπής από high end pro μέσα από κλειστά γκαράζ, με κάμερες συναγερμούς και λοιπά ουκ ολίγα σε Καλιθέα, Μοσχάτο, Πειραιά και φυσικά νέα σμύρνη. Το βίντεο με το busa που κάνει φτερά νομίζω το θυμόμαστε όλοι.

    Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει ένα κύκλωμα εκεί, υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι δεν έχουν πλάτες, χοντρές κιόλας, από μπάτσους ή από κάποιο επίσημο φορέα ? Αν δεν έχουν πώς γίνεται να συνεχίζεται το έργο σε αυτές τις περιοχές χωρίς κανέναν κόφτη ?

  10. #700
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν υπήρχαν νόμιμοι και καθώς πρέπει πολίτες που συναλλάσσονται με τους περιθωριακούς και άνομους δεν θα υπήρχαν και κλοπές.
    Το παραεμπόριο ανθεί στις μέρες μας σε όλες τις μορφές του...
    Στέφανε, νόμιμος και συναλλασσόμενος με παράνομους είναι αντιφάσκουσες έννοιες. Εκτός αν θεωρείς παράνομο ακόμα και αυτόν που κάνει μιά οδική παράβαση. Εδώ αναφερόμαστε σε όσους βιοπορούν από το έγκλημα. Από πολιτικούς και διαπλεκόμενους επιχειρηματίες μέχρι το κλεφτρόνι της γειτονιάς. Αν σε αυτούς προσφέρεται (υπογείως δια μέσου της κρατικής ανοχής) ασυλία, τότε την δικαιούμε σαν αμυνόμενος και εγώ. Έστω μια άδεια οπλοφορίας. Δεν απαιτούμε να εξαλειφθεί ολοσχερώς το έγκλημα. Δεν ζούμε σε παράδεισο. Να περιορισθεί σε αποδεκτά επίπεδα ζητάμε. Αυτά που οι αρχές έχουν την δυνατότητα να επιβάλλουν αν υπάρξει πολιτική βούληση. Πετυχημένα ενδεικτικά παραδείγματα υπάρχουν στό παρελθόν. Απο το Σικάγο του μεσοπολέμου εως την ΝΥ του 70.
    Για τους επιφανειακά καθώς πρέπει συμφωνώ. Κλασσικό παράδειγμα οι μαφιόζοι.




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.............



    ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΟΙ.............ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ..!!
    Δεν προσπέρασα κανένα. Απλά δεν είμαι ολημερίς στο forum. Όταν βρίσκω χρόνο, ρίχνω μιά ματιά και αν κρίνω ότι πρέπει να ποστάρω συνδέομαι. Παραφράζοντας ελαφρά ( και καλοπροαίρετα ) όσα υποστηρίζεις, πρέπει να υφίσταμαι την εκληματικότητα επειδή ο διπλανός μου αρέσκεται στην αγορά κλοπιμαίων! Κλέφτρόνια, κλέφτες, κλεπταποδόχοι όλοι ίδιοι είναι. Ας κρίνει η πολιτεία απο που θα ξεκινήσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πότε ήταν διαφορετικά; Πότε δεν υπήρχαν κλοπές; Γιατί οι ιστορίες που ακούω από τα 70ς και τα 80ς δεν είναι διαφορετικές.





    Για τα λοιπά ας δεχτούμε ότι παρανόησα το ιδιαίτερα ατυχές παράδειγμά σου και ας κλείσει εδώ η συζήτηση για αυτό.


    Τα περί στοχοποίησης δεν τα κατάλαβα καθόλου.
    Ιδιαίτερα ατυχής ήταν η λέξη "νορμάλ" και όχι το παράδειγμα. Την παίρνω πίσω και την καταπίνω. Δεν γράφω διατριβή για να προσέχω την κάθε μία λέξη. Κατά τα άλλα:
    Οικογενειάρχης: Αυτός που έχει αναλάβει το βαρύ καθήκον της ανατροφής των παιδιών του, θέτοντας παράλληλα το άτομο του σε δεύτερη μοίρα. Το μηχανάκι του είναι ίσως η μόνη απόλαυση που επιτρέπει στον εαυτό του. Πιθανόν και ο μόνος τρόπος να πηγαίνει στη δουλειά του.
    Εργαζόμενος: Κάποιος που αγόρασε την μηχανή του φτύνοντας αίμα 8 με 16 ώρες την ημέρα. Δεν του την έκανε δώρο η "μαμα και ο μπαμπα" ούτε του κάθησε το JOKER.
    Χριστιανός: Ένας ....άθεος που πατά σε εκκλησία μόνο για τις κοινωνικές εκδηλώσεις. Λόγω ανατροφής όμως, του έχει γίνει ιδία φύση ο σεβασμός (χωρίς υπερβολές) του συνανθρώπου του.
    Συνδυάστε όλα τα ανωτέρω, όπως συμβαίνει πολλάκις και θα καταλάβαιτε τον πόνο που του προκαλεί ο κάθε αλήτης.

    Για την δεκαετία του 70, εσύ "άκουσες" και εγώ έζησα. Οχι μόνο σαν μοτοσυκλετιστής αλλά και σαν ιδιοκτήτης ενός απο τα ελάχιστα superbikes που κυκλοφορούσαν τότε στη Ελλάδα. (ναι, είμαι πουρόγερος). Σου λέω λοιπόν.
    ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
    Εικάζεται ότι οι περισσότερες μεγάλες μηχανές που κυκλοφορούσαν ήταν κλεμμένες! Η (νόμιμη) κατοχή ενός τέτοιου εργαλείου σε κατέτασσε αυτομάτως στα κακοποιά στοιχεία! Στα μάτια όλης της κοινωνίας. Και είναι αυτονόητο ότι ανάλογη "περιποίηση" είχες απο την αστυνομία. Χειροδικίες και βρισιές ήταν κάτι το συνηθισμένο. Ούτε λόγος να αντιδράσεις. Για να πας στην δουλειά σου (τις περισσότερες ώρες της ημέρας), έπρεπε να "φέρεις άδεια απο το οικείον ατυνομικόν τμήμα". Να κινείσαι σε αυστηρά προκαθορισμένη διαδρομή. Αυτά ούτε η Γκεστάπο δεν τα έκανε. ...Η κυκλοφορία στο κέντρο των πόλεων απαγορευόταν. Προστασία απο κλοπές είπες; Καλό ανέκδοτο. Έπιανες εσύ τον κλέφτη, τον παρέδινες στο ΑΤ και αυτοί τον άφηναν αμέσως ελεύθερο λόγω "παρέλευσης του αυτόφωρου"! Μετά ο "ανήκων στις ευπαθείς ομάδες" γύρναγε με την αλητοπαρέα του και σε μαύριζε στο ξύλο...

    Οι εποχές παρήλθαν. Οι μοτοσυκλέτες έγιναν αποδεκτές απο την κοινωνία. Και απο την δεκαετία του 90 και εντεύθεν, οι κλοπές μηχανων περιορίστηκαν σε αποδεκτά επίπεδα. Αν μπορεί κανείς να το πει έτσι.
    ...Μέχρι πρόσφατα. Που άρχισαν να επιστρέφουν οι παλιές "καλές εποχές". Με μιά τεράστια διαφορά. Πλέον δεν είναι "ελεύθεροι" να κλέβουν μηχανές μόνο. Αλλά τα πάντα. Μαζί με το κράτος. Που σου κλέβει τα ομόλογα Δημοσίου που το ίδιο είχε εγγυηθεί! Που αφήνει (μέσω των ΜΜΕ) να εννοηθεί οτι το ίδιο θα γίνει με καταθέσεις, θυρίδες ακόμα και το ίδιο σου το (εξωφλημένο παρακαλώ) σπίτι. Και αν τα έχεις στο στρώμα.. Περάστε κόσμε. Ελεύθερα. Κλέψτε, βασανίστε, σκοτώστε. Φεύγοντας πάρτε και κάνα αυτοκίνητο ή μηχανή μαζί. Με τα κλειδιά. Σαν κύριοι. Οι πολίτες; Ας πρόσεχαν, όπως είπε και απόστρατος πρωθυπουργός.

    Η συνέχεια, εκτός απροόπτου, αύριο.

  11. #701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αν αυτά καταλήγουν σε καταστήματα με ανταλλακτικά τι μπορεί να γίνει και που φταίω, να μην αγοράζουμε μεταχειρισμένα; Λέω εγώ τώρα για να μην πιάσω την ακραία περίπτωση που ο άλλος πήγε σε κλεφτρόνι να του ζητήσει μηχανάκι.


    ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΡΑΓΕ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ.........


    Μπορεί να το διασφαλίσει ναι ή όχι...??
    Εσύ επίσης όταν βλέπεις ότι κάποιο ανταλλακτικό όλη η αγορά το πουλάει 10
    και το βρίσκεις με 2-3 τι λες...??
    Να ένας καλός άνθρωπος που κάνει αγαθοεργίες..??
    Άστο φίλε,μην ψάχνεις άλλοθι.......το κλεμμένο ΒΡΩΜΑΕΙ
    σαν το ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΟ ΓΑΥΡΟ...!!!
    Τα υπόλοιπα είναι για να δημιουργούμε.......
    ΧΑΛΑΡΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ..!!!
    Αν οι κλέφτες δεν εύρισκαν τόσο εύκολα που να διοχετεύσουν τα κλοπιμαία
    και αν κάποιοι από εμάς δεν καρφωνόταν στις ευκαιρίες,λέω........ίσως
    να ήταν καλύτερα τα πράγματα.
    Αλλά σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε........
    ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ, ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ, ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ
    είναι έννοιες που τις αφήσαμε κάπου στη δεκαετία του 60,γιατί είναι πλέον
    ΝΤΕΜΟΝΤΕ....!!!!

  12. #702
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Στέφανε, νόμιμος και συναλλασσόμενος με παράνομους είναι αντιφάσκουσες έννοιες. Εκτός αν θεωρείς παράνομο ακόμα και αυτόν που κάνει μιά οδική παράβαση. Εδώ αναφερόμαστε σε όσους βιοπορούν από το έγκλημα. Από πολιτικούς και διαπλεκόμενους επιχειρηματίες μέχρι το κλεφτρόνι της γειτονιάς. Αν σε αυτούς προσφέρεται (υπογείως δια μέσου της κρατικής ανοχής) ασυλία, τότε την δικαιούμε σαν αμυνόμενος και εγώ. Έστω μια άδεια οπλοφορίας. Δεν απαιτούμε να εξαλειφθεί ολοσχερώς το έγκλημα. Δεν ζούμε σε παράδεισο. Να περιορισθεί σε αποδεκτά επίπεδα ζητάμε. Αυτά που οι αρχές έχουν την δυνατότητα να επιβάλλουν αν υπάρξει πολιτική βούληση. Πετυχημένα ενδεικτικά παραδείγματα υπάρχουν στό παρελθόν. Απο το Σικάγο του μεσοπολέμου εως την ΝΥ του 70.
    Για τους επιφανειακά καθώς πρέπει συμφωνώ. Κλασσικό παράδειγμα οι μαφιόζοι.

    Αν αγοράσω τσίχλα χωρίς απόδειξη συναλλάσσομαι με εγκληματία εφόσον αυτός που την πουλάει δεν κόβει αποδείξεις.
    Εκτός εάν κάποιος που το 50+%(φόροι, περίπου) των εσόδων του είναι παράνομο, δεν είναι και τόσο εγκληματίας...


    Όχι δεν θεωρώ έγκλημα μια απόδειξη , το αποδέχεται η ΚΟΙΝΩΝΊΑ.
    Όχι δεν κλάπηκαν τα ομόλογα, είναι απαίτηση της πλειοψηφίας του λαού, "κούρεμα του ειδεχθούς χρέους".
    Μου αρέσει που θέλεις να μοιράσεις και άδειες οπλοφορίας...

  13. #703
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΡΑΓΕ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ.........


    Μπορεί να το διασφαλίσει ναι ή όχι...??
    Εσύ επίσης όταν βλέπεις ότι κάποιο ανταλλακτικό όλη η αγορά το πουλάει 10
    και το βρίσκεις με 2-3 τι λες...??
    Να ένας καλός άνθρωπος που κάνει αγαθοεργίες..??
    Άστο φίλε,μην ψάχνεις άλλοθι.......το κλεμμένο ΒΡΩΜΑΕΙ
    σαν το ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΟ ΓΑΥΡΟ...!!!
    Τα υπόλοιπα είναι για να δημιουργούμε.......
    ΧΑΛΑΡΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ..!!!
    Αν οι κλέφτες δεν εύρισκαν τόσο εύκολα που να διοχετεύσουν τα κλοπιμαία
    και αν κάποιοι από εμάς δεν καρφωνόταν στις ευκαιρίες,λέω........ίσως
    να ήταν καλύτερα τα πράγματα.
    Αλλά σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε........
    ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ, ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ, ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ
    είναι έννοιες που τις αφήσαμε κάπου στη δεκαετία του 60,γιατί είναι πλέον
    ΝΤΕΜΟΝΤΕ....!!!!


    εχει ξαναγινει η κουβεντα για τα ανταλλακτικα και δεν οδηγησε καπου...
    δεν μπορει καθολου ευκολα ουτε ο ιδιωτης, ουτε το κρατος να διαπιστωσει αν τα ανταλλακτικα ειναι προϊοντα κλεψιας...

    εγω εχω ενα μηχανακι και αυριο το πρωι το "κοβω" για ανταλλακτικα επειδη ετσι θα παρω περισσοτερα απο το να το πουλησω ολοκληρο...οι λογοι πολλοι...τρακαρισμα, βλαβη του μοτερ ή σημειου τετοιου που το καθιστα ασυμφορο να επισκευαστει (ηλεκτρικα, σασμαν, κλπ) ή πολυ ελευθερος χρονος...
    επισης ανταλλακτικα απο το μηχανακι μου που δεν τα χρειαζομαι μπορω αυριο το πρωι να τα δωσω οσο οσο για να παρω λεφτα επειδη τα χρειαζομαι...εξατμιση, καθρεφτες, πλαστικα, καπακια γδαρμενα που αγοραστηκαν καινουργια γιατι τα καλυψε η ασφαλιστικη, ζαντες, κλπ...κλπ....

    υπαρχουν και αλλοι που τους εχουν χαρισει σαπακια-μηχανακια ή καλα μηχανακια και τα πουλανε ανταλλακτικα...
    συγγενεις που βρεθηκαν με μηχανακια λογω θανατου του χρηστη τους και δεν ξερουν τι να τα κανουν...δεν τα κοβουν οι ιδιοι αλλα τα δινουν σε μαντραδες...ειδικα αμα ειναι τρακαρισμενα...
    να μην αναφερω μηχανακια που δεν βγαζουν αδεια κυκλοφοριας, π.χ. mx...

    πως θα ελεγξεις τοσες και τοσες περιπτωσεις για το αν ειναι κλεμμενο κατι?? με αδεια? πολλες φορες δεν γινεται...
    ή μηπως σε ιδιωτικη συναλλαγη ζητας τιμολογιο αγορας;

    πουλας εσυ ενα σταντ μηχανης, ωραιο μπανικο...ερχομαι το βλεπω...που ξερω οτι ειναι δικο σου ή δεν το εχεις τσουρνεψει μαζι με την μηχανη?

    και αυτο συμβαινει οχι μονο στα ανταλλακτικα μηχανακιων αλλα και σε ολα τα μικρα πραγματα αξιας φωτ. μηχανες, καμερες, laptop, ρολογια, κλπ...

  14. #704
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Να ελέγξεις την προέλευση όταν αγοράζεις από μαγαζί είναι αδύνατον.

    Μπορείς όμως να αποφύγεις την αγορά από υπαίθρια παζάρια,
    από αθίγγανους που πουλάνε σετ καθρέφτες για όλα τα μηχανάκια,
    και από την αγγελία του Βανγκέλη, μόνο χέρι με χέρι , πλατεία μενιδίου.

    μάστορας στη σαλαμίνα, αφού ενημέρωσα την ασφαλιστική ότι δεν μπορώ να περιμένω άλλο (1 μήνας)
    μέχρι να βρουν τα κλεφτρόνια του τα ανταλλακτικά που περίμενα,
    μου τα βρήκε καινούργια την ίδια μέρα. Σύμπτωση? Δε νομίζω..

    Η ζήτηση είναι που κάνει την προσφορά,
    και όσο υπάρχουν πελάτες που εν γνώσει τους αγοράζουν κλεμμένα,
    τόσο θα κλέβονται.

  15. #705
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν αγοράσω τσίχλα χωρίς απόδειξη συναλλάσσομαι με εγκληματία εφόσον αυτός που την πουλάει δεν κόβει αποδείξεις.
    Εκτός εάν κάποιος που το 50+%(φόροι, περίπου) των εσόδων του είναι παράνομο, δεν είναι και τόσο εγκληματίας.
    Αυτή είναι η θεώρηση σου περί νομιμότητας. Σεβαστή μεν, όπως όλες οι κόσμιες απόψεις, αλλά μην περιμένεις και να συμφωνήσω. Είπαμε. Ο καθένας έχει απο μία. ...Άποψη. Σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει ομοφωνία από καταβολής ανθρωπότητας. Αυτό που χαρακτηρίζεται νόμιμο και ηθικό σε μία εποχή, σε μία κοινωνία, είναι παράνομο και ανήθικο σε άλλη και αντιθέτως. Γραπτοί και άγραφοι νόμοι και κανόνες ηθικής, έρχονται και παρέρχονται, προσπαθώντας να βάλουν τάξη στο κοινωνικό χάος. Πολές φορές πιστεύοντας ότι οι νόμοι μας αδικούν, αρνούμαστε (όσο μας παίρνει) να συμμορφωθούμε μαζί τους. Πολύ πιθανόν λοιπόν τα κλεφτρόνια (άντε και οι κλεπταποδόχοι) να πιστεύουν ότι η αλητεία τους έχει ηθική κάλυψη, επειδή "τους αδίκησε η κακούργα η κενωνία". Την ίδια π@@ρια πιστεύουν και διάφοροι αιθεροβάμονες κουλτουριάρηδες (του πωπού). Αυτοί εκ του μακρόθεν και ασφαλούς βεβαίως - βεβαίως.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει που θέλεις να μοιράσεις και άδειες οπλοφορίας...
    Το ειρωνικό υφάκι που κολλάει; Θα μπορούσα εύκολα να σου απαντήσω με παρόμοιο υποτιμητικό τρόπο, αλλά δεν πρόκειται να πέσω στην παγίδα. Όταν μάλιστα (πιστεύω ότι) έχω δίκιο και η ειρωνία σου βασίζεται στην διαστρέβλωση όσων γράφω, μέσω της επιλεκτικής απομόνωσης λέξεων και φράσεων από το κείμενο μου. Είπα ΑΝ. Τι δεν καταλαβαίνεις; Πως το καταλαβαίνεις; Εαν; Εφόσον; Σε περίπτωση που..; Λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι..; Πως;
    Είπα λοιπόν, Α-Ν οι εκπρόσωποι του νόμου αδυνατούν να με προστατεύσουν, τότε (με το δεδομένο ότι δεν είμαι ο Superman) πρέπει και εγώ να έχω έναν τρόπο αυτοάμυνας. Είναι αρχέγονο ένστικτο για κάθε ζωντανό. Για το ίδιο και πολύ περισσότερο για τα παιδιά του. Σαν όπλο, με τα ίδια αποτελέσματα, μπορούν να χρησιμοποιηθούν και πολλά αντικείμενα που έχουμε στο σπίτι. Χωρίς όμως αυτά να έχουν την αποτρεπτική δυνατότητα εκφοβισμού του εισβολέα. Αυτό που εσύ ειρωνεύεσαι, αποτελεί πραγματικότητα για πάνω από ένα εκατομμύριο συμπατριώτες μας. Και δις ανά την υφήλιο. Που έκαναν το σφάλμα να μην σε λάβουν υπ'όψιν. Πάρα πολλοί λοιπόν συμπολίτες μας οπλοφορούν (εγώ όχι). Κυρίως με κυνηγετικά όπλα. Δεν είναι εγκληματίες. Στην περίπτωση όμως που χρειαστεί να υπερασπισθούν την οικογένεια τους μέσα στο ίδιο τους το σπίτι, ίσως και να γίνουν. Μακάρι να ζούσαμε σε ένα κόσμο που δεν θα υπήρχε ούτε σφεντόνα. Σε μερικές χιλιετηρίδες από τώρα ίσως να το έχουμε καταφέρει. Είναι όμορφος ο κόσμος των παραμυθιών. Για τα παιδιά και για όσους μεγαλώνοντας εξακολουθούν να έχουν παιδική αφέλεια.
    Σου εύχομαι λοιπόν, να μην χρειαστεί να ανθεωρήσεις τις ιδέες σου έχοντας μιά λεπίδα στον λαιμό με τα παιδιά σου να παρακολουθούν. Οπως το βίωσε συνάδελφος.


    Τα σεντόνια τέλος. Το παιχνίδι "μουπες, σουπα και ξαναματαμουπες" επειδή ΕΓΩ ή ΕΣΥ έχω-εις δίκιο και είμαι ο αλανθαστος, δεν οδηγεί πουθενά.
    Πολλοί πιστεύουν ότι η έξαρση των κλοπών ωφείλεται στην αυξημένη ζήτηση φτηνών ανταλλακτικών. Δικαίωμα τους. Εγω πιστεύω ότι η καλπάζουσα εγκληματικότητα πυροδοτήθηκε απο την ανέχεια του επίσημου κράτους και των αρχών. Σε συνάρτηση με το πείραμα (κατά ΓΑΠ) που εξελίσσεται στον τόπο μας. Δικαίωμα μου επίσης.

    Υ.Γ. Ευχαριστώ τους φίλους που μου γράφουν καλά λόγια. Δεν το επιδίωξα. Η επιλογή τους όμως να τα εκφράσουν παρασκηνιακά με πείθει ακόμα περισσότερο ότι έχω δίκιο.

Παρόμοια θέματα

  1. Τι θα γινει με αυτες τις γυναίκες;
    από Dirty_Gas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2016, 23:50
  2. Τι θα γίνει με τις Ετήσιες Moto.GR, κουβεντούλα
    από antsoar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 346
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2013, 13:58
  3. Απαντήσεις: 413
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF