Σελίδα 1 από 49 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 723

Θέμα: Τι θα γίνει με τις κλοπές;

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835

    Τι θα γίνει με τις κλοπές;

    Είναι γνωστό ότι ιδιαίτερα στην Αττική το τελευταίο διάστημα έχουν ξεσαλώσει. Μετά το video που έπαιξε σε πολλά φόρα το οποίο δείχνει ξεκάθαρα πως κλέβουν μια Busa, σήμερα βλέπω το συγκεκριμένο :

    https://www.facebook.com/10000934922...8815452773415/ (Από ότι καταλαβαίνω παίζει σε όλους ασχέτως αν έχουν account στο fb).

    Απογευματάκι λοιπόν και το τυπάκι το κλέβει σα να μη τρέχει κάστανο σε κεντρικότατο δρόμο από όσο μπορώ να διακρίνω. Οκ η κατάσταση σε όλα σχεδόν τα θέματα έχει ξεφύγει σε αυτό το τόπο και το ένα κακό συμπαρασύρει το άλλο. Και όσοι νομίζουν ότι το θέμα είναι οικονομικό κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ή αλλιώς κοιμούνται με τα τσαρούχια. Το πρόβλημα είναι βαθύτατα κοινωνικό και ουσιαστικά πρόβλημα ατόμων που ζούν σε αυτό το τόπο. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τίποτα παρά μόνο για το κώλο του και επιτρέψτε μου να πω ότι αυτό ισχύει και για τα σώματα ασφαλείας.

    Ας πάμε όμως πίσω στο ειδικό. Έχω παλαβώσει με όλες αυτές τις κλοπές. Δε κατοικώ στην Αττική αλλά ρε παλικάρια πως τη παλεύεται; Μήπως κάτι πρέπει να γίνει; Τώρα θα μου πεις τι... Δε ξέρω με σιγουριά όμως και απλά να παίρνουμε όλο και περισσότερα μέτρα ασφαλείας, να παθαίνουμε όλο και μεγαλύτερο ψυχολογικό λαλά, να ξοδεύουμε όλο και περισσότερα για ασφάλεια και εν τέλει να παίρνουμε το πούλο είναι :a37:

    Και αφού είναι γνωστό ότι ακόμα και αν συλληφθούν δε παίζει να πάθουν και κάτι σοβαρό, μήπως λέω μήπως να παίξει λίγο αυτοοργάνωση; Μήπως πρέπει να σπάσουν κάμποσες αρθρώσεις και κεφάλια; Ίσως με μεθοδικότητα και τις σωστές πληροφορίες αν είμαστε ενωμένοι να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι. Και μήπως τότε πρέπει να πούμε τη κουβέντα " Με θυμάσαι ρε πούστη;"


  2. #2
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    ....μήπως λέω μήπως να παίξει λίγο αυτοοργάνωση; Μήπως πρέπει να σπάσουν κάμποσες αρθρώσεις και κεφάλια; Ίσως με μεθοδικότητα και τις σωστές πληροφορίες αν είμαστε ενωμένοι να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι. Και μήπως τότε πρέπει να πούμε τη κουβέντα " Με θυμάσαι ρε πούστη;"
    Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως Μάικ.

    Όντως το πράγμα έχει ξεφύγει (ειδικά τον τελευταίο καιρό) αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι λύση το να πάρουμε το νόμο στα χέρια μας όταν έχουμε να κάνουμε με επαγγελματίες.

    Άλλο το "Δεν κάνει τίποτα η αστυνομία για το γείτονα που ακούει τέρμα Παντελίδη τα μεσάνυχτα, είδα κι απόειδα και τον άρχισα στα μπουνίδια" (δε λέω ότι είναι σωστό, μην παρεξηγηθώ) κι άλλο το να μπλέξεις με κλεφτρόνια και λοιπές ανθυγιεινές φυσιογνωμίες του υποκόσμου.

    Το "απ'τη ζωή στο θάνατο είναι ένα μονοπάτι" γίνεται άνετα "δυο δάχτυλα και κάτι" αν πας να μπλέξεις με τέτοιες καταστάσεις.

    Ούτε αξίζει να βρεθεί κανείς με κολομβιανή γραβάτα για να σώσει το μηχανάκι του, ούτε να αφήσει χήρα κι ορφανά, ούτε να καταλήξει στα σίδερα αν τυχόν η τύχη είναι με το "μέρος του" και αντί να του την μπουμπουνίσουν τους την μπουμπουνίσει πρώτος αυτός.

    Λαμβάνουμε τα προληπτικά μέτρα μας όσο καλύτερα μπορούμε, προσέχουμε, και end of story.

    Τα σκηνικά στα οποία μπορεί να μπλεχτεί κανείς αν έρθει φάτσα με φάτσα με τους τύπους που του σηκώνουν το μηχανάκι δε χωνεύονται εύκολα, κι ούτε θα οδηγήσει σε όμορφες καταστάσεις να βρεθεί ξαφνικά ο κάθε νοικοκυραίος να κουβαλάει σίδερο και να κοιτάει πίσω από τον ώμο του όταν πηγαίνει τα παιδιά του σχολείο

  3. #3
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Εύκολα φτάνεις στην αυτοδικία όταν κάποιος προσπαθήσει να σου στερήσει κάτι που αγαπάς. Και επέτρεψέ μου να πω ότι είναι πολύ ανακουφιστικό, σου φτιάχνει την ψυχολογία στην τελική.

    Αλλά εσύ, εγώ ο άλλος ο φίλος όλοι έχουμε κάτι να χάσουμε, αυτά τα ρεμάλια δεν έχουν τπτ εκτός από το τομάρι τους. Επίσης έχουν οργανώσει την διαφυγή τους, δλδ θα φύγουν έτσι κι αλλιώς από τον τόπο, μπεις δεν μπεις μπροστά τους, προβάλεις ή όχι αντίσταση.

    Κότα δεν είμαι και δεν υπήρξα ποτέ, απλά μεγαλώνοντας αλλάζουν οι προτεραιότητές μας και η δικιά μου είναι να γυρίσω στο σπίτι και να πάρω αγκαλιά την κόρη μου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #4
    Φαντάζομαι ότι τα βλέπεις τα βίντεο και σου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Πιθανώς υπό αυτή τη φόρτιση κάνεις και την πρόταση.

    Η δημιουργία "κινήματος Night and daywatchers" που θα αναλάβει τον ρόλο του αυτόκλητου αστυνομικού δεν ξέρω αν λύνει κανένα πρόβλημα, μάλλον δημιουργεί περισσότερα.
    Άνθρωποι χωρίς εκπαίδευση και χωρίς έλεγχο στο ποιοί είναι (ψυχολογικό προφίλ εννοώ), θα πάνε να "τιμωρήσουν" τον κλέφτη; Θα κάνουμε την Αθήνα Σαράγιεβο και θα κυκλοφορούμε όλοι με όπλα να παίζουμε κλέφτες και αστυνόμους; Όποιον βλέπουμε που μπορεί να είναι με "τους άλλους" θα τον συλλαμβάνουμε και ανακρίνουμε, πιθανώς και τιμωρούμε; Eπ είσαι γύφτος τι δουλειά έχεις εσύ στην περιοχή μας μήπως ψάχνεις για μηχανάκια "ρε πούστη"; Και μετά σε τί διαφέρουμε από τα ούγκανα που τρώνε μετανάστες, γκέι, κάθε είδους άνθρωπο που δεν ταιριάζει με αυτούς; Ναι ξέρω, εδώ μιλάμε για παρανομία κλπ κλπ αλλά και για προμελετημένο έγκλημα. Δεν το θεωρώ σωστό.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ΠΡΟΛΗΨΗ

    ΠΡΟΛΗΨΗ


    ΠΡΟΛΗΨΗ

    Δεν γίνεται να έχεις μηχανή πολλών χιλιάδων ευρώ και να την έχεις εκτεθημένη μόνη της στο δρόμο.

    Η μηχανή πρέπει να είναι ή κλειδωμενη σε γκαραζ ή κάτω από το βλέμμα σου.
    Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει αλλά κάνεις ό,τι μπορείς για να περάσει η μηχανή σου απαρατήρητη από τους κλέφτες.

    Εάν πρέπει να πας κάπου όπου η μηχανή σου θα πρέπει να είναι αφύλαχτη μην το κανεις.
    Πάρε μετρό, πάρε λεωφορείο, πάρε ταξί, πήγαινε με τα πόδια, ζήτα κάποιον άλλο να σε πάει.
    Στην τελική πάρε ένα παπάκι των 500ευρώ για τις δουλειές σου.

    Μην ακούσω δικαιολογίες του στυλ "φίλαι δεν έχω λεφτά για πάρκινγκ, ταξί, παπάκι"

    Γιατί θα σου απαντήσω "φίλαι ξόδεψες του κόσμου τα λεφτά για ένα είδος ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ, ας νοιαζόσουν και για την προστασία της"


    Υ.Γ. Πάντα θα υπάρχει η εξαίρεση στον κανόνα μην τρελαθούμε.
    πχ κλοπή από κλειστό γκαράζ ή "μου το κλέψανε μπροστά από την καφετέρια που καθόμουν"

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ναι ρε παιδιά, και μένα η ζωή μου αξίζει και δε θέλω να τη χάσω και οκ σύμφωνοι για τη πρόληψη. Αλλά πείτε μου είναι αυτό δηλαδή ζωή;

    Γιατί δηλαδή στη τελική πρόληψη; Επειδή ζούμε σε ζούγκλα; Επειδή υπάρχει ανικανότητα και λάθος δομές; Δε το πιάνω και δε μπορώ να το χωνέψω, όπως σε τόσα πράγματα εδώ. Ο άλλος παρκάρει το μπουρδέλο του και κλείνει 3 δρόμους, ε.. τι να κάνουμε αφού οι μπάτσοι δε κάνουν καλά τη δουλειά τους και εμείς σα κοινωνία δεν έχουμε συνείδηση. Ο άλλος περνάει κόκκινα, τα ίδια.

    Να πα να γ@μηθεί δηλαδή. Δε λέω να πάρουμε αύριο τα όπλα, αν και δε θα ήταν κακό αυτό, γράφω απλά ώστε κυρίως να προβληματιστούμε, να σταματήσουμε να θεωρούμε λογικά κάποια πράγματα με το έτσι θέλω και να πιέσουμε ίσως από όλες τις πλευρές. Ναι ρε φίλαι, θέλω να πάω να κάνω τη δουλειά μου και να παρκάρω νόμιμα τη μηχανή μου στο δρόμο χωρίς να μου τη κλέψουν.

    Που είναι το παράλογο γαμώ τη μπουτ@ν@ μου;


    Και εν κατακλείδι, εμείς φταίμε για όλα. Είναι δεδομένο αυτό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    καλο ειναι ο καθενας να κατεχει αυτο που μπορει να αντεξει συμπεριλαμβανοντας και το κοστος φυλαξης
    και επισης να εχει κατι που αν του το φανε δεν θα πεθανει τουλαχιστον οικονομικα
    απο κει και περα shit happens και προσωπικα πιο πολυ με απασχολει με τη μηχανη καθημερινα το αν θα με περασει κανεις απο πανω παρα αν θα μου την κλεψουνε
    δεν λεω οτι δεν θα στενοχωρηθω αλλα οταν μεγαλωνεις παιδια υπαρχουν προτεραιοτητες

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    καλο ειναι ο καθενας να κατεχει αυτο που μπορει να αντεξει συμπεριλαμβανοντας και το κοστος φυλαξης
    και επισης να εχει κατι που αν του το φανε δεν θα πεθανει τουλαχιστον οικονομικα
    απο κει και περα shit happens και προσωπικα πιο πολυ με απασχολει με τη μηχανη καθημερινα το αν θα με περασει κανεις απο πανω παρα αν θα μου την κλεψουνε
    δεν λεω οτι δεν θα στενοχωρηθω αλλα οταν μεγαλωνεις παιδια υπαρχουν προτεραιοτητες
    Μα σε παρακαλώ προσπάθησε να μπεις στο σκεπτικό μου και να μη διαχωρίζεις το αν πχ κάποιος περάσει το κόκκινο ή κάποιος βουτήξει το μοτόρι. Ναι δίκιο έχεις, προτεραιότητες. Αλλά το ένα φέρνει το άλλο. Από το μικρό πάμε στο μεγάλο..

    Χωρίς παρεξήγηση και εντελώς φιλικά.

  9. #9
    Καταλαβαίνω -μάλλον- την αγανάκτηση, ομολογώ όμως πως δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς την πρόταση.

    Να οργανωθούμε σε ομάδες περιφρούρησης; Να παίξουμε ο καθένας ατομικά το παιχνίδι κλέφτες κι αστυνόμοι; Τι ακριβώς προτείνεις;
    Think faster than you ride

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Μα σε παρακαλώ προσπάθησε να μπεις στο σκεπτικό μου και να μη διαχωρίζεις το αν πχ κάποιος περάσει το κόκκινο ή κάποιος βουτήξει το μοτόρι. Ναι δίκιο έχεις, προτεραιότητες. Αλλά το ένα φέρνει το άλλο. Από το μικρό πάμε στο μεγάλο..

    Χωρίς παρεξήγηση και εντελώς φιλικά.
    ειμαι εναντιον της αυτοδικιας οχι μονο για ηθικους λογους αλλα και γιατι πιστευω οτι δεν οδηγει πουθενα
    στη μονη περιπτωση που θα αφηνα τον εαυτο μου τελειως ελευθερο θα ηταν αν επεφτε στα χερια μου παιδεραστης
    το κοκκινο ειναι δολοφονια το αλλο ειναι κλοπη
    υπαρχουν μικρες και μεγαλες κλοπες αλλα η δολοφονια δεν εχει μεγεθος

  11. #11
    Και βλεπετε ενα καθαρματακι να βαζει χερι στην καλη σας.....

    Δικο σας

    Που σαι ρε sniper να μας πεις και συ.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #12
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Αυτό που μάλλον θέλει να πει ο Mike είναι το εξής που παραθέτω σαν δύο random περιστατικά από προσωπική εμπειρία:

    Έτυχε να περάσει μηχανάκι με κόκκινο στο ρεύμα που περίμενα εγώ. Πάτησα κόρνα παρατεταμένα, φώναξα "κόκκινοοοοοοοοοοοοοοοοο εεεεεεεεεεεεεεεε".
    Έτυχε το μηχανάκι να το καβαλάει γυναίκα η οποία ζήτησε και τα ρέστα. Ε λοιπόν με βάλανε μπρος 2-3 που περιμένανε πίσω μου γιατί τα βάζω με τη "κοπελιά" και "τι σε νοιάζει εσένα..." και "δε σκότωσε κανέναν..." [σταματάμε εδώ]

    Βλέπω σε κεντρικότατο δρόμο πατέρα με παιδάκι πάνω σε scooter χωρίς κράνη και οι δύο (εννοείται) και του λέω ευγενικότατα να βάλει ένα κράνος τουλάχιστον στο παιδί. Ε, μου κατέβασε κάτι καντήλια και μόνο που δε κατέβηκε να με δείρει και οι γύρω μας σφυρίζανε αδιάφοροι [σταματάμε πάλι εδώ]

    Έβαλα αυτά τα δύο περιστατικά γιατί είναι και με μηχανάκια αλλά γίνανε και άλλα πολλά με αυτοκίνητα, με πεζούς και ασχέτως μεταφορικού μέσου ή δρόμου ή πώς και πού ήμουν εγώ κλπ. (μιλάω ακόμα και για το γείτονα με το σύνδρομο "Παντελίδη" που αναφέρθηκε και και και...)

    Φανταστείτε τώρα αντί να υπάρχει αντίδραση από τους υπόλοιπους ή αδιαφορία να την "πέφτανε" όλοι στη κυρία που πέρασε το κόκκινο ή να του τη λέγανε όλοι του "μάστορα" που το έπαιζε και νταής. Δεν είναι περισσότερες οι πιθανότητες όταν επαναλαμβάνονται αυτά τα "πεσίματα" από όλους που βλέπουν το λάθος προς αυτόν που κάνει το λάθος να υπάρξει και μία διόρθωση-βελτίωση; Αλλά όταν όλοι είναι :a13: και "όσο δεν έπαθε η πάρτη τους κάτι δεν τρέχει τίποτα" όχι μόνο δεν θα υπάρξει βελτίωση αλλά θα χειροτερέψει η κατάσταση.

    Αυτό για μένα πλέον είναι ουτοπικό να γίνει βέβαια. Έχω κινδυνέψει πολλάκις κάνοντας την αρχή και πλέον που κινδυνεύουν κι άλλοι εκτός από μένα, δε θα την κάνω. Αλλά δε θα κάτσω να σφυρίζω αδιάφορα άμα δω άνθρωπο να μιλάει. Ο κόσμος πρέπει να αλλάξει γιατί τα πράγματα όπως πάνε θα έχουν άσχημο τέλος. Στη φάση που είμαστε δε χρειάζεται να φτάσουμε (ακόμα) στα άκρα, απλά να είμαστε ενωμένοι και με λίγη λογική και ενσυναίσθηση ο καθένας.
    Φύγαμε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Και βλεπετε ενα καθαρματακι να βαζει χερι στην καλη σας.....

    Δικο σας
    Στεκομαστε εκει που ειμαστε και το κοιταμε να μας την κλεβει για να μην αυτοδικισουμε. Σε 2 λεπτα που θα χει τελειωσει η φαση, μπορουμε να ριξουμε κι ενα τηλ στην αστυνομια..

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Στεκομαστε εκει που ειμαστε και το κοιταμε να μας την κλεβει για να μην αυτοδικισουμε. Σε 2 λεπτα που θα χει τελειωσει η φαση, μπορουμε να ριξουμε κι ενα τηλ στην αστυνομια..
    Αρ γιου φακιν γουιθ μι;
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αυτο που περιγραφεις γινεται στο εξωτερικο με τη διαφορα οτι εκει αυτος που θα σε δει να περνας κοκκινο πχ δεν σου λεει τιποτα αλλα δινει τα στοιχεια σου στην αστυνομια για τα περαιτερω
    ρουφιανια ή οχι ειναι μεγαλη κουβεντα...........
    αλλα κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι ενα πεσιμο θα σταματησει στα λογια
    κι αν τον πατερα-καφρο που περιγραφεις μετα τα καντηλια τον πλακωνανε οι γυρω στα χαστουκια θα ηταν καλο για το παιδι του;

Σελίδα 1 από 49 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι θα γινει με αυτες τις γυναίκες;
    από Dirty_Gas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2016, 00:50
  2. Τι θα γίνει με τις Ετήσιες Moto.GR, κουβεντούλα
    από antsoar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 346
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2013, 14:58
  3. Απαντήσεις: 413
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF