Σελίδα 46 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 36414243444546474849 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 676 έως 690 από 723

Θέμα: Τι θα γίνει με τις κλοπές;

  1. #676
    Αρχικα ευχαριστω για το λινκ
    ΑΛΛΑ
    ολα τα υπολοιπα ειρωνικα και να χαμε να λεγαμε
    ειναι αχρειαστα...
    Αφου ηταν ασχετο το ποστακι θα ηταν προτιμοτερο να το διαγραψεις απ ευθειας απο το να μου κανεις κηρυγμα
    με το γνωστο υφακι

  2. #677
    ε όχι και ιεροκύρηκας από το πουθενά... Αν πιάσω κάποια στιγμή και καταγράφω τους εισπραττόμενους χαρακτηρισμους τον ΜΑΕΘΡΑΤ τον έχω χαλαρά σε ακρωνύμιο

    Ρώτησες για το αν "πρέπει" να βρεις γκαράζ ή όχι. Γνώμη μου ναι. Αν θέλεις τα πάντα να τα βλέπεις στραβά και με "υφάκι" λες και δύο το πρωί είχα καμμιά όρεξη να αρπάζομαι με τον κάθε έναν εδώ μέσα, μάλλον έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα που δεν οφείλεται σε εμένα. Καλό ταξίδι, είναι πραγματικά υπέροχα αυτή την εποχή.

  3. #678
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Κύριοι, παρακαλώ θερμά ας μείνουμε στα γεγονότα και η θεωρία περί κλοπών ας συζητιέται στο αγαπημένο σας καφέ δια ζώσης με την παρέα σας, διότι τα γραπτά ευκόλως παρεξηγούνται και χαλάνε την εικόνα γενικότερα και για εσάς σαν πρόσωπα και για το μέσον στο οποίο έχετε βήμα για συζήτηση. Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν εκτίθεστε και τόσο σαν πρόσωπα γιατί πόσο βολική η ανωνυμία του nickname μερικές φορές. Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι κάπως κατανοητό, μάλλον, ελπίζω, τι θέλω και μπλέκομαι και κάνει και νύστα...
    θα μπορούσα να απαντήσω αλλά όπως είπα από κοντά την Κυριακή στον admin του φόρουμ,
    έχω κουραστεί να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες γιατί ποτέ δεν βγαίνει άκρη.

    ένα σχόλιο για την εικόνα μου, όσοι με γνωρίζουν και μ'αγαπάνε ξέρουν πως γράφω όσα γράφω.
    οι υπόλοιποι δεν με απασχολούν.

    αυτό βέβαια δεν μου δίνει την ελευθερία/δικαίωμα/θράσος να παραφέρομαι και να ξεφεύγω
    από τους κανόνες λειτουργίας οπότε άμα παραστρατίζω just let me know.


  4. #679
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σοβαρά, ο single ή έχων σχέση εκτός γάμου, εργαζόμενος ή μη (γιατί η ανάπτυξη αργεί πολύ ακόμα και πολλοί έχουν χάσει τις δουλειές τους) και άθεος ή αλλόθρησκος (στον τρόπο ζωής του), είναι ανώμαλος άνθρωπος; Ή "μη νορμάλ" τέλος πάντων;


    Καλά κάνετε και τα πιστεύετε όσα γράφετε, αλλά όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τις κλοπές. Αδιαφορεί ο κλέφτης αν πας κάθε πρωί στην εκκλησία ή αν είσαι το ρεμάλι της Φωκίωνος Νέγρη, αν σε χαστουκίζουν και γυρνάς το άλλο μάγουλο ή αν πας σπίτι και καταχεριάζεις την σύζυγο και τα παιδιά επειδή δεν ήταν σωστά σιτεμένο το Black Angus μπιφτέκι σου και ήταν μπαγιάτικη η κινόα στην σαλάτα και δεν το μαθαίνει κανείς μέχρι να σε βγάλουν στις ειδήσεις και να πέσει έκπληκτη η γειτονιά από τα σύννεφα (ως τότε είσαι μοντέλο συζύγου/εργαζομένου/οικογενειάρχη/χριστιανού). Το μηχανάκι που καβαλάς τον ενδιαφέρει, το αυτοκίνητο, το κινητό, το αν έχεις πράγματα αξίας στο σπίτι σου ή όχι. Και δεν είναι ΟΛΕΣ οι κλοπές από ΜΙΑ ομάδα πληθυσμού, όπως υπονοείται στην προηγούμενη σελίδα, προφανώς, αλλά πάλι θα ανοίξουμε βλακώδη συζήτηση και πάλι θα έχουμε χαρακτηρισμούς ένθεν και ένθεν και πάλι θα έχουμε στεναχώριες μου είπε σου είπε του είπα και μετά ήθελαν αυτοί αλλά δεν θέλαμε εμείς δώσε πόνο πρόεδρε του πανσεΤΤαϊκού τι στο καλό ήταν εκείνος ο ρήτορας ο ξεκάθαρος.


    Κύριοι, παρακαλώ θερμά ας μείνουμε στα γεγονότα και η θεωρία περί κλοπών ας συζητιέται στο αγαπημένο σας καφέ δια ζώσης με την παρέα σας, διότι τα γραπτά ευκόλως παρεξηγούνται και χαλάνε την εικόνα γενικότερα και για εσάς σαν πρόσωπα και για το μέσον στο οποίο έχετε βήμα για συζήτηση. Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν εκτίθεστε και τόσο σαν πρόσωπα γιατί πόσο βολική η ανωνυμία του nickname μερικές φορές. Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι κάπως κατανοητό, μάλλον, ελπίζω, τι θέλω και μπλέκομαι και κάνει και νύστα...

    Εγώ κατάλαβα ότι ο οικογενειάρχης είναι απλά παράδειγμα...θα μπορούσε να είναι και άγαμος...όλοι νορμάλ κοινωνικά.
    Για την δεύτερη παράγραφο που αναπτύσσεις εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι το κράτος στοχοποιεί τους "νορμάλ" πολίτες και όχι φυσικά τα κλεφτρόνια...
    Γενικά νομίζω ότι το διάβασες στραβά και απάντησες λάθος, αλλά καλύτερα θα ήταν να μας πει ο γράφων αν σωστά κατάλαβα εγώ...

  5. #680
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κατω απο το σπιτι μου πριν λιγο.........
    yaris υβριδικο τακαρισμενο χωρις τροχους
    τι να πεις.........

  6. #681
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ριξτε μια ματια. Σχετικο και ασχετο μαζι. Οι διαχστες αν κρινουν το λαθος του ποστ ας το βαλουν στο σωστο σημειο.

    http://www.cityofathens.gr/node/12965

  7. #682
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Εγώ κατάλαβα ότι ο οικογενειάρχης είναι απλά παράδειγμα...θα μπορούσε να είναι και άγαμος...όλοι νορμάλ κοινωνικά.
    Για την δεύτερη παράγραφο που αναπτύσσεις εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι το κράτος στοχοποιεί τους "νορμάλ" πολίτες και όχι φυσικά τα κλεφτρόνια...
    Γενικά νομίζω ότι το διάβασες στραβά και απάντησες λάθος, αλλά καλύτερα θα ήταν να μας πει ο γράφων αν σωστά κατάλαβα εγώ...
    Φίλε μου κατάλαβες πολύ καλά. Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος σε αυτά που διατύπωσα. Καμμία σχέση με αυτά που απάντησε ο amyroukai. Μάλλον νύσταζε όπως εξομολογείται παρακάτω. Ούτε για ιδιωτικές ...προτιμήσεις (τέλος πάντων) έγραψα, ούτε για ...ανεργίες, ούτε βέβαια για άθεους κτλ. κτλ. Αν το ξαναδιατυπώσω σαν ο "μέσος (όρος) συνηθισμένος ΝΟΜΙΜΟΣ πολίτης", το καταλαβαίνετε;

    "Τα κλεφτρόνια δεν τα ενδιαφέρει αν εσύ πάς στην εκκλησία !!!! κτλ. κτλ"
    Έλεος ρε αμυρου. Τι είναι αυτά που μου γράφεις; Κοίτα τι γράφει το παλληκάρι απο πάνω. Θέλω να πιστεύω ότι και όλοι οι υπόλοιποι το ίδιο κατάλαβαν.

    Το συγκεκριμένο thread από ότι εγώ καταλαβαίνω, δεν είναι ένα ακόμα θέμα με συμβουλές και απόψεις για αντικλεπτική προστασία, απο τα άπειρα που διαβάζεις στο net. Αλλά εκφράζει την γενική πλέον αγανάκτηση για την ανύπαρκτη προστασία που "απολαμβάνει" ο κάθε ΝΟΜΙΜΟΣ και βαριά φορολογούμενος πολίτης, με την παράλληλη ατιμωρησία ( αν όχι υποστήριξη! ) του κάθε περιθωριακού και άνομου. ( άλλα θα ήθελα να γράψω εδώ, αλλά είπα να κρατήσω χαμηλούς τόνους ).

    Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν εκτίθεστε και τόσο σαν πρόσωπα γιατί πόσο βολική η ανωνυμία του nickname μερικές φορές.

    Ακριβώς! Δεν θα τολμούσα να εκφράσω τις απόψεις μου ενυπόγραφα. Είναι πλέον παράνομο. Αν ερμηνεύσεις κατά το δοκούν κάποιους παλαβούς νόμους που ψηφίστηκαν πρόσφατα. Εκεί καταντήσαμε. Φωνάζει ο κλέφτης και φοβάται ο νοικοκύρης!

    Η εκστρατεία επιβολής φόβου και ανασφάλειας στους πολίτες ( πλέον σωστότερο το "υπηκόους" ) καλά κρατεί. Δεν χρειάζεται να διαβάσει κανείς και τις 46 - εως τώρα - σελίδες του thread για να διαπιστώσει ότι σχεδόν όλοι έχουν αποδεχθεί ότι "αν θέλει ο κλέφτης να σου πάρει τη μηχανή, θα το κάνει".

    Άυριο ρε παίδες τι άλλο (χειρότερο φυσικά) θα αποδεχθούμε σαν φυσικό και αναπόφευκτο;
    Τελευταία τροποποίηση από Triathlon 7; 23/05/2017 στις 22:48.

  8. #683
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Αλλά εκφράζει την γενική πλέον αγανάκτηση για την ανύπαρκτη προστασία που "απολαμβάνει" ο κάθε ΝΟΜΙΜΟΣ και βαριά φορολογούμενος πολίτης, με την παράλληλη ατιμωρησία ( αν όχι υποστήριξη! ) του κάθε περιθωριακού και άνομου.
    Αν δεν υπήρχαν νόμιμοι και καθώς πρέπει πολίτες που συναλλάσσονται με τους περιθωριακούς και άνομους δεν θα υπήρχαν και κλοπές.
    Το παραεμπόριο ανθεί στις μέρες μας σε όλες τις μορφές του...

  9. #684
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7
    Θέλω να πιστεύω ότι και όλοι οι υπόλοιποι το ίδιο κατάλαβαν.
    Αγαπητέ, νομίζω οτι όλοι λίγο πολύ καταλάβαμε ακριβώς τι ήθελες να πείς, μη φοβάσαι.

    Αυτό που ίσως θα πρέπει να αναλογιστούμε είναι πόσο τρομαχτική είναι η σκέψη οτι το "κράτος" έχει πια ρεστάρει σαν σημείο αναφοράς, και όχι μόνο αυτό -- αλλά όπως λες (και λέμε) στρέφεται πια συχνά εναντίον της κάθε ανθρώπινης αξιοπρέπειας και κοινής αποδοχής οποιασδήποτε (μα οποιασδήποτε) έννοιας προοδόυ. Αν δεν έχει συνηθήσει κανείς σε αυτήν την ιδέα, ειλικρινά, δεν ξέρω πώς θα την αντιμετωπίσει. Αρχικά με κάποια αποφυγή; υπεκφυγή; εστιαση σε άσχετα; Μετά τι γίνεται; Τί γίνεται όταν το σκυλί πια δαγκώσει; Ιδέα δεν έχω, αλλά σίγουρα δεν είναι εύκολο για κανέναν.

    Τώρα, αν δεν πρέπει να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις εδώ μέσα γιατί είναι δύσκολες, τι να πώ; Εγώ μια φορά τρέφω μεγάλη εκτίμηση στα περισσότερα μέλη εδώ (ιδίως σε όσους διαφωνουν μαζί μου - σχεδόν όλους δηλαδή ) και νομίζω οτι ο χώρος σηκώνει τέτοιους προβληματισμούς -- σίγουρα πολύ περισσότερο από "αλλους" διαδυκτιακούς χώρους. Θα δείξει. Ελπίζω να μην κάνω λάθος.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  10. #685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    σχεδόν όλοι έχουν αποδεχθεί ότι "αν θέλει ο κλέφτης να σου πάρει τη μηχανή, θα το κάνει".
    Πότε ήταν διαφορετικά; Πότε δεν υπήρχαν κλοπές; Γιατί οι ιστορίες που ακούω από τα 70ς και τα 80ς δεν είναι διαφορετικές. Νυχτερινά "ψειρίσματα" ανταλλακτικών και βενζίνης και μοτοσικλετών ολόκληρων και τότε ήταν πολύ λιγότερες, άρα πιο δύσκολο να κρυφτεί το κλοπιμαίο (νομίζω δηλαδή). Δεν το έχω αποδεχτεί (και δεν πρόκειται να το αποδεχτώ) ως σωστό και καλό αλλά είναι στρουθοκαμηλισμός να πιστέψω το αντίθετο. Ο κόσμος στον οποίο δεν κλέβονται πράγματα (και μηχανάκια κατ' επέκταση) δεν υπάρχει.





    Για τα λοιπά ας δεχτούμε ότι παρανόησα το ιδιαίτερα ατυχές παράδειγμά σου και ας κλείσει εδώ η συζήτηση για αυτό.


    Τα περί στοχοποίησης δεν τα κατάλαβα καθόλου.

  11. #686
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κάποτε πριν 20/30 χρόνια ας πουμε,όταν η συντριπτική πλειοψηφία των <κακοποιών > του είδους, περιοριζόταν στην εγχώρια παραγωγή, τα πράγματα ηταν ποιό εύκολα.
    Ηταν 10/15 οι σεσημασμενοι οπότε όταν γινόταν κάτι ενα περασμα απο τις σχετικές υπηρεσίες και ηταν αρκετό για να βρεθεί άκρη.
    Με την έλευση ανθρώπων απο αλλες χώρες το πράγμα ξέφυγε.
    Οι συμμορίες πολλαπλασιάστηκαν .
    Χτυπάνε <επαγγελματικά> και έχουν στεγανά οπου ο ένας δεν ξέρει τον ανώτερο από πάνω.
    Απο την αλλη οι <ξεκαρφωτοι> του είδους που δουλεύουν απ το σπίτι ( χωρίς την ιδιότητα κάποιου καταστήματος εμπορίας /ανταλλακτικών) είναι πάρα πολλοί.
    Κατα καιρούς και εδώ σε κάποια θέματα σχετικα έχουν μπει απο μέλη <περίεργες> αγγελίες απο την γνωστή σελίδα πώλησης οχημάτων .
    Γνωρίζω 2 - 3 περιπτώσεις αλλά επιτρεψτε μου να μην πω περισότερα για ευνόητους λόγους.
    Η αρμόδια υπηρεσία έχει ελάχιστο προσωπικό και με την άνοδο της εγκληματικότητας μέσω ίντερνετ διαβαθμιζει την σοβαρότητα ανάλογα, νομιζω πως όλοι βλέπουν τι γίνεται σχεδόν καθημερινά με εγκλήματα σχετικα με το ίντερνετ.
    Ήρθε και η ελάφρυνση ποινών σχετικα με αυτό το αντικείμενο και η μη σωστη επιτήρηση ατόμων που αποφυλακίστηκαν απο συμμετοχή με το <σπόρ>,γιατί κακά τα ψέμματα οι περισότεροι όταν βγαίνουν κανουν αυτό που γνωρίζουν καλύτερα.
    Εχουν λιγοστεψει και οι περιπολίες με τους ένστολους να αναλώνονται σε αλλότρια καθήκοντα και φυλαξεις σταθερές σε κάθε είδους< πρόσωπα > και το γλυκό έδεσε.
    Το μονο που μπορεί να κανει ο καθένας μας,είναι να προστατευτεί όσο μπορεί καλύτερα.
    Το πως περιγράφεται ποιο πίσω σε αυτό και σε άλλα σχετικά θέματα

  12. #687
    Μήτσε το να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα είναι ευγενές (και δεν το λέω με ειρωνία) αλλά άχρηστο.




    Ο James May πρόσφατα ανέβασε στο fb μιά φωτογραφία Kill Bike Thieves γιατί τα ίδια συμβαίνουν και στην Αγγλία, παρά το γεγονός ότι είναι απείρως πιο οργανωμένοι από εμάς. Είπα και προηγουμένως ότι έχουν ξεκινήσει ομάδες "εκδικητών". Οπότε να κυκλοφορούμε όλοι με ένα κουμπούρι και όποιος δεν μας γεμίζει το μάτι πάρε τον κάτω, αφού έτσι και αλλιώς στοχοποιημένοι είμαστε, έτσι και αλλιώς κανείς δεν δίνει δεκάρα για εμάς. Όποια ομοιότητα στο modus operandi με τα αυγά, τυχαία. Δεν είναι ρατσιστικό, αυτοί είναι κλέφτες. Guru meditation.

  13. #688
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν προσπαθώ να δικαιολογησω τίποτα.
    Τα λέω όπως είναι.
    Και σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσαν να γίνουν πολλά παραπάνω απο τις αρχές.
    Αλλά ας μην το πάμε παλι προς τα εκεί

  14. #689
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Είπα και προηγουμένως ότι έχουν ξεκινήσει ομάδες "εκδικητών".
    Τα παραλές. Και πέφτεις, μάλλον άθελά σου, και σε παγίδα.

    Επειδή κάποιος «Αγαναχτιζμένος» Εγγλέζος Τζιμης ο Τίγρης κυκλοφορεί για 5 δευτερόλεπτα μια χαζομάρα στο Ace (ε, δεν ξέρει και τίποτα καλύτερο), και ο γνωστός σαβουροδημοσιογράφος (ο θεός να τον κάνει) το εκμεταλεύεται για τους σύνηθεις λόγους ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΥ (έτσι γράφουν, με caps lock) βρίσκει ευκαιρία η κάθε βαριεστημένη αστή (και ο Μay) να κυλίσει στον βούρκο των ενοχών της και να σκίσει έτσι λίγο τα καλσον της για το «πόσο απάνθρωπη έχει γίνει η κοινωνία μας». Ε, πουλάει και τεύχη το συγκεκριμένο είδος. Δεν νομίζω οτι μας τιμά να δίνουμε σημασία....

    ΠΟΥ στον Μπέο, είδε κανείς «εκδικητές»;;;;
    Εστω μία περίπτωση; Αλλά δεν βαριέσαι, γιατί να αφήσουμε την πραγματικότητα να μας χαλάσει την γλύκα του αυτομαστιγώματος;

    Αντι να πούμε, ναι, ετσι ακριβώς οπως τα λέει ο Shooter είναι, τί μπορούμε να κάνουμε εμείς για να οργανωθούμε να το αποτρέψουμε, σωστά και νόμιμα;

    Ετσι ωστε να μην χρειάζεται καν να γίνεται λόγος για εκδικητές.

  15. #690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    ΠΟΥ στον Μπέο, είδε κανείς «εκδικητές»;;;;
    Εστω μία περίπτωση; Αλλά δεν βαριέσαι, γιατί να αφήσουμε την πραγματικότητα να μας χαλάσει την γλύκα του αυτομαστιγώματος;
    Σχωρνατε με, δεν το εχω παρακολουθησει το θεμα εξ'αρχης, ουτε καν απο την μεση
    Μονο αυτη την σελιδα διαβασα.
    Μα Dino, αν θες μια ή και δυο μέχρι και τρεις περιπτωσεις εκδικητων, μπορω να στις προσφερω εγω.
    Δικες μου εμπειριες, οχι "μου ειπε ο ξαδερφος του παπου του θειου μου".
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Παρόμοια θέματα

  1. Τι θα γινει με αυτες τις γυναίκες;
    από Dirty_Gas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2016, 23:50
  2. Τι θα γίνει με τις Ετήσιες Moto.GR, κουβεντούλα
    από antsoar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 346
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2013, 13:58
  3. Απαντήσεις: 413
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF